Saulės elektrinė tinka ir žemės ūkio bendrovei, ir bendradarbystės erdvei

Reklama publikuota: 2020-04-08
svg svg

Prasidėjus pavasariui ir daugėjant saulėtų dienų, verslo įmonės pradeda vis aktyviau domėtis galimybe įsirengti saulės elektrinę ir gaminti elektros energiją savo reikmėms. Tokia investicija nėra greitai atsiperkanti, tačiau labai patraukli ilgalaikę veiklos strategiją turintiems verslams. Saulės modulių srityje vystomos technologinės inovacijos leidžia įsigyti vis pigesnių ir efektyvesnių sprendimų, mažinti elektros energijos kaštus bei prisidėti prie augančio žalios energijos gamintojų judėjimo.

Generuoja vis daugiau

nuotrauka::1 left

Pasak UAB „Ignitis“ Projektų įgyvendinimo skyriaus vadovo Gedimino Aliukonio, šių metų kovo mėnesį įmonės prižiūrimų saulės elektrinių generacija buvo 19 proc. didesnė nei prieš metus: „Nuolat analizuojame, kiek elektros generuoja mūsų įrengtos saulės elektrinės. Savaime suprantama, kad geriausius rezultatus rodo tos elektrinės, kurioms šešėlio nemeta šalia esantys kiti pastatai, medžiai, kaminai ar kitos konstrukcijos. Svarbi ir saulės modulių orientacija – geriausia generacija, kai saulės moduliai yra nukreipiami pietų kryptimi. Mūsų prižiūrimos saulės elektrinės, veikusios visus metus, vidutiniškai pagamino 970 kWh elektros energijos iš 1 kWp instaliuotos galios, o tai yra puikus rezultatas, nes Lietuvoje saulės elektrinės pagamina apie 850 — 1000 kWh per metus iš 1 kWp. Siekiant užtikrinti maksimalią saulės elektrinių teikiamą naudą labai svarbu ne tik naudoti  kokybišką įrangą bei kvalifikuotai atlikti montavimo darbus, bet ir tinkamai prižiūrėti, laiku nustatyti bei šalinti iškilusias problemas. Nepastebėtas ar praleistas net ir smulkus saulės elektrinės darbinės veiklos sutrikimas gali ženkliai sumažinti elektros generaciją.“

Saulės elektrinė tinka bet kuriai įmonei, turinčiai nuosavą nekilnojamąjį turtą su plokščiu arba šlaitiniu stogu arba laisvą žemės sklypą. Skaičiuojama, kad vidutiniškai investicija į saulės elektrinę atsiperka per 7-10 metų. Tačiau atsipirkimo laikas priklauso nuo daugelio faktorių – techninių sprendimų, pasirinkto finansavimo modelio, elektros vartotojo profilio, vidutinių elektros kainų per laikotarpį ir pan.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Motyvacija įsirengti saulės elektrinę kiekvienu atveju yra vis kitokia. Dauguma mūsų klientų akcentuoja, jog jiems svarbu palaikyti atsinaujinančių energijos šaltinių idėją ir patiems gaminti bei vartoti žaliąją energiją. Kai kuriems tai suteikia geresnes galimybes pritraukiant naujų investuotojų, partnerių, klientų, gauti tvarios įmonės veiklą įrodančių sertifikatų. Kiti didesnį dėmesį skiria tiesioginei finansinei naudai – saulės elektrinė daugeliu atveju leidžia ženkliai sutaupyti ir tokiu būdu įgyti geresnį konkurencingumą rinkoje“, – pasakoja Saulės produkto verslo klientams vadovė Dainora Tverijonė.

nuotrauka::2 right

Mažesnė ir tarša, ir kaštai

UAB „Idavang“, didžiausia kiaulių augintoja Baltijos šalyse, apie saulės elektrinę pradėjo galvoti jau seniai.  Įmonė vadovaujasi nuostata, jog sėkmė galima tik kuriant socialiai atsakingą verslą. Šalia įmonės fermų veikia 8 biodujų jėgainės, o 2019 m. Panevėžio raj., Pasodėlės kaime esančioje  fermoje įrengta 350 kWp galios saulės elektrinė.

„Idavang“ vadovo Sauliaus Leonavičiaus teigimu, tokį sprendimą kompanija priėmė siekdama sumažinti poveikį aplinkai: „Finansinės naudos yra, tačiau bendroje mūsų suvartojamos energijos sąskaitoje ji nevaidina reikšmingo vaidmens. Visus šiuos projektus pirmiausia vadiname aplinkosauginiais, su tikslu sumažinti anglies dioksido išsiskyrimą.“

„Idavang“ vadovas pabrėžia, kad jiems itin tiko modelis, kai viskuo – nuo elektrinės parinkimo, jos pastatymo ir priežiūros – pasirūpino „Ignitis.“  Pasak p. Leonavičiaus, tai leidžia įmonei susikoncentruoti  į savo tiesioginę veiklą, o ne gilintis į svetimos srities subtilybes. „Mes visada žinojome, kad neužsiimsime tuo patys – nesame ekspertai ir neketiname tokiais tapti. Dabar, pavyzdžiui, net negaliu pasakyti, ar elektrinės priežiūra sudėtinga: mes visiškai į ją nesikišame“, – tikina „Idavang“ vadovas.

Panevėžio laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikianti Norvegijos kapitalo „Devold“ gamykla užsiima sportinių lauko bei šiltų pramoninių drabužių gamyba iš ekologiškos merino vilnos. 300 kWp galios saulės elektrinė ant įmonės stogo veikia nuo 2019 m. vasaros.

„Atsinaujinanti energetika – svarbi mūsų kompanijos strategijos dalis, kurią vertina ir mūsų klientai bei partneriai. Dauguma mūsų produkcijos realizuojama Skandinavijoje, o ten visuomenė – itin sąmoninga. Greta pagrindinės bendrovės būstinės Norvegijoje jau bene šimtmetį veikia hidroelektrinė, ši žaliosios energetikos rūšis ten populiariausia. Lietuvoje, norėdami kiek galima labiau prisidėti prie aplinkos tausojimo, įrengėme saulės jėgainę“, – pasakoja „Devold“ vadovas Tor Jonsonn.

Naujausias UAB „Ignitis“ įgyvendintas projektas – 150 kWp saulės elektrinė ant bendradarbystės erdvės Klaipėdoje „Light House“ stogo. Vienos didžiausių bendradarbystės erdvių Baltijos šalyse vadovas Šarūnas Butkus sako, kad vienija bendruomenę, orientuotą į inovacijas ir nori žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis bei rodyti pavyzdį kitiems, tad įrengti saulės elektrinę buvo logiškas ir planuotas žingsnis.

„Light House“ nuo pat atidarymo pradžios aktyviai kvietė bendruomenę tausoti aplinką, nešvaistyti turimų resursų ir kurti „eco friendly“ darbo atmosferą. Pradedant nuo kasdieninių smulkmenų iki ilgalaikių projektų: rūšiuoti šiukšles, kuo mažiau spausdinti, taupyti elektrą, derinti sveiką darbo ir laisvalaikio balansą. Pirmaisiais veiklos metais turėjome labai daug ekskursijų ir svečių tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio ir išgirsdavome daug teigiamų atsiliepimų apie pasirinktus inovatyvius aplinkos tausojimo sprendimus“, – tikina p. Butkus. Jis džiaugiasi, kad pasinaudojo galimybe gauti visą paslaugų paketą iš vienų rankų, taigi patiems nereikėjo rūpintis jokiais projektavimo, įrengimo derinimo ir panašiais darbais.

Tarptautinė atsinaujinančių energijos išteklių agentūra (IRENA) prognozuoja, kad saulės energijos dalis bendroje gamyboje ženkliai ūgtels nuo 2 proc. 2018 m.  iki 25 proc. 2050 m. Panašūs pokyčiai numatomi ir Lietuvoje, kur kasmet atėjus pavasariui vis didesnę elektros energijos dalį sugeneruos saulės elektrinės. Kiekvieno verslo indėlis itin svarbus siekiant šių tikslų — visi sektoriai gali naudoti saulės energiją, tereikia turėti noro.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku