Kuria prietaisą koronavirusui nustatyti: pagaliukų į nosį kaišioti nebereikės

Bendradarbiaudami su verslu Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (GMC) mokslininkai kuria pažangią medicinos technologiją, kuri leis greičiau, paprasčiau ir pigiau nei įprastais PGR testais nustatyti koronavirusą SARS-CoV-2 ir jo atmainas. Tam nereikės ir laboratorijos įrenginys seilių ėminius galės ištirti vietoje.
Rezultatai, pasak mokslininkų, paaiškės per 5-7 minutes, o tyrimo kaina sieks apie 20 Eur.
Atliekant koronaviruso ir jo mutantų tyrimus su šiuo prietaisu, bus reikalingi tik seilių ėminiai, tepinėlių iš nosies nereikės, kas palengvins nemalonią procedūrą. Nereikės ir aukštos kvalifikacijos personalo specialistai esą bus reikalingi tik teisingai paimti seilių ėminius. Tai leis sumažinti laboratorijų apkrovas, o turimus išteklius jos galės nukreipti kitur.
Šis medicinos prietaisas, anot kūrėjų, bus lengvai kilnojamas kur kas mažesnis nei tradiciniai PGR įrenginiai laboratorijose koronavirusui nustatyti. Į jį bus įstatomas seilių ėminys ištyrimui. Analizė bus atliekama elektrocheminiu metodu.
Antigenų tyrimas yra greitas ir patogus, bet jam reikia didelės koncentracijos mėginio, todėl dėl nepakankamo jautrumo ne visi COVID-19 atvejai yra nustatomi. Palyginimui, mūsų kuriama technologija gali aptikti per 100 kartų mažesnį viruso geninės medžiagos kiekį, lyginant su greitaisiais antigenų testais. Ją naudojant bus užtikrinamas toks pat rezultatų tikslumas kaip su PGR tyrimais, tik visas procesas bus greitesnis, pigesnis ir patogesnis, aiškina dr. Dalius Ratautas, vienas iš projekto dalyvių.
Dr. Gintaro Valinčiaus, GMC direktoriaus, teigimu, šios inovatyvios medicinos technologijos kūrimas yra puikus partnerystės pavyzdys, kai mokslas ir verslas gali įgyvendinti visuomenei svarbius projektus, kurie žada ne tik naujas galimybes pandemijų kontrolei, bet ir kloja pamatus naujiems biomedicinos pramonės produktams.
Kuriant šią naujovę, GMC mokslininkai bendradarbiauja su bendrovėmis Laboratorija1 ir Bioanalizės sistemos. Artimiausiu metu į projektą numatyta investuoti 0,5 mln. Eur. Atskiriems darbų etapams gauta ir ES investicinių fondų parama.
Dr. Marius Dagys, GMC Biochemijos instituto Bioanalizės skyriaus vedėjas, patikslina, kad jau beveik įpusėta kuriant šį medicinos prietaisą ir netrukus bus žengiama į prototipo kūrimo etapą.
Nuo pandemijos pradžios GMC savanoriškai įsijungė į pagalbą Lietuvai sunkiu metu, o mūsų skyrius prisiėmė moralinį įsipareigojimą sukurti naują viruso testavimo technologiją. Iškeltas tikslas per trumpą laiką sukurti naujo tipo elektrocheminę nukleotidų detekcijos sistemą, kuri sugebėtų pamatuoti geninį suardyto viruso RNR pėdsaką seilių mėginyje be PGR amplifikacijos. Tokiu būdu galima stebėti ne tik SARS-CoV-2, bet ir jo mutacijas, taip pat pasakyti, ar liga nėra peršalimas ar gripas. Šiame etape mūsų gamybos elektrodo maketu jau gaunami specifiniai matavimo signalai, pasakoja M. Dagys.
GMC pranešime priduria, kad šiuo metu rengiama technologijos patentinė paraiška Europos patentų biurui, kiek vėliau bus kuriamas startuolis prietaiso kūrimui, įvedimui į rinką, pardavimams.
Prietaisas sėkmingai galės būti naudojamas ir ten, kur reikia itin greitų atsakymų, ar žmogus nėra užsikrėtęs, pavyzdžiui, oro uostuose, kur didžiuliai keleivių srautai, o rizikos dar daugiau. Tikime, kad jis padės ir koronaviruso židiniuose, ugdymo ar globos įstaigose dirbantiems sveikatos specialistams, kai reikia nuolat stebėti eigą, taip pat verslo įmonėms, kurios testuoja darbuotojus. Juolab kad planuojama tyrimo kaina sieks vos 20 Eur, kas yra nedidelė investicija, lyginant su dabartinėmis rinkos kainomis, apibendrina Rapolas Danilevičius, bendrovės Laboratorija1 vadovas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti