Per pusmetį į Lietuvą pritraukė 22 TUI projektus, neatsigina nuo užklausų 

Publikuota: 2021-07-15
VŽ koliažas
svg svg
VŽ koliažas

Tarpininkaujant „Investuok Lietuvoje“ (IL), per pirmą šių metų pusmetį įgyvendinti 22 TUI projektai. Lietuvą pasirinkusios įmonės planuoja sukurti 2.827 naujas darbo vietas.

Tarp naujų investicijų Lietuvoje — viena didžiausių pasaulyje tarptautinė privačių finansinių paslaugų grupė „Alter Domus”, naują pažangiųjų technologijų centrą Vilniuje įsteigti nusprendusi „Accenture”, sparčiai auganti skaitmeninė agentūra „Delete/Kagool“ ir kiti.

Galimybes riboja darbuotojų stygius

VŽ rašė, kad į Lietuvą grįžtantys investuotojai stumdosi dėl protų ir darbo rankų. Investuotojų patarėjai ir konsultantai neatsigina naujų užklausų, o senbuviai vėl vykdo per pandemiją užšaldytus plėtros projektus. Tai džiugina ekspertus, tačiau šie perspėja, kad potencialias investicijas jau dabar nusigvelbia kitos šalys, gebančios pasiūlyti pakankamai specialistų.

IL ir Ekonomikos bei inovacijų ministerijos vadovybė dabar pabrėžia, kad užsienio kompanijoms aktyviai domintis plėtra, siekiant ir toliau išlaikyti gerus TUI pritraukimo rezultatus, turime rūpintis, kad investuotojai turėtų iš ko rinktis darbuotojų. 

„Kadangi šalies talentų pasiūla tiesiogiai nulemia, kokios tiesioginių užsienio investicijų įmonės gali pradėti savo veiklą šalyje, Lietuvai reikia esminių pokyčių. Artimiausiu metu turime maksimalų dėmesį skirti profesinio orientavimo, perkvalifikavimo, mokymosi visą gyvenimą ir talentų pritraukimo iš užsienio sritims“, — sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė.

„Esame užsibrėžę išlaikyti 3000 ir daugiau darbo vietų, bent 30 projektų ir bent 100 mln. Eur investicijų į ilgalaikį turtą per metus, bet svarbiausia, kad už šių skaičių būtų aukštą pridėtinė vertę kuriantys projektai, mokantys didesnius nei vidutinis atlyginimus ir vystantys naujas ar mažiau išplėtotas sritis Lietuvoje”, — teigia „Investuok Lietuvoje“ lep. generalinis direktorius Gediminas Koryzna.

[infogram id="98aed988-45be-41de-b5b7-8caba33ca3e0" prefix="JIT" format="interactive" title="Copy: Tui 2014-2021 metais"]

Paslaugų centruose 1.500 naujų darbo vietų

„Investuok Lietuvoje“ pranešime skelbia, kad šių metų pradžia pasižymėjo išaugusiu užklausų kiekiu bei padidėjusiu dėmesiu Lietuvai kaip patraukliai lokacijai, gebančiai užsienio investuotojams pasiūlyti tvirtą ir saugią informacinių technologijų infrastruktūrą, išsilavinusį talentą bei verslo aplinkos lankstumą.

Per pirmąjį metų pusmetį prie šalies globalių verslo paslaugų sektoriaus prisijungė viena didžiausių pasaulyje tarptautinė privačių finansinių paslaugų grupė „Alter Domus”, pirmaujanti pasaulyje verslo konsultacijų bendrovė „Guidehouse”. Naują pažangiųjų technologijų centrą Vilniuje įsteigti nusprendė „Accenture”,  taip pat savo atliekamas funkcijas ir komandų sudėtį Lietuvoje plėsti nusprendė „Dematic“, „Eisfeld Ingenieure“. Iš viso per pirmą metų pusmetį vien tik globalių verslo paslaugų sektoriuje suplanuota daugiau nei 1.500 naujų darbo vietų.

„Matomas didžiulis verslo paslaugų sektoriaus suaktyvėjimas. Džiaugiamės, kad pasitikėjimą Lietuva demonstruoja ne tik naujai prisijungusios užsienio kapitalo įmonės, bet ir ilgamečiai industrijos dalyviai. Pandemija sukėlė didžiulį neapibrėžtumą, dėl kurio daugelis įmonių buvo pristabdę savo planus, tačiau jau pastebime, kad įmonės sparčiai auga ir plečiasi. Tad dar šiais metais tikimės paskelbti nemažai plėtrų“, — teigia G. Koryzna.

Kaip sekasi dirbti su baltarusiais

Praėjusiais metais Lietuva buvo viena pirmųjų šalių, kuri sureagavo į neramumus Baltarusijoje ir pateikė konkretų kelią, kaip, esant poreikiui, įmonės gali relokuotis.

„Investuok Lietuvoje“ duomenimis, Baltarusijos IT įmonių susidomėjimas Lietuva nemažėja. Tam daro įtaką ir neseniai patvirtintos Investicijų, Užimtumo ir Užsieniečių teisinės padėties įstatymų pataisos (kolektyvinės relokacijos paketas), kurios palengvina Baltarusijos ir kitų trečiųjų šalių įmonių darbuotojų bei jų šeimų persikėlimą į Lietuvą, kai verslas čia plečiamas ar relokuojamas.

Šiuo metu Lietuvą jau yra pasirinkusios tokios pasaulyje pripažintos technologijų kompanijos, kaip „Epam Systems“, „Wargaming”, „Flo Health“, „Coherent Solutions“, „Godel Technologies“ ir kt. Šios ir kitos įmonės planuoja Lietuvoje steigiamuose padaliniuose įdarbinti tiek Lietuvos, tiek Baltarusijos specialistus.

„Šios įsikuriančios globalios ir aukštos pridėtinės vertės kompanijos ne tik turi teigiamą įtaką Lietuvos ekonomikai dėl sumokamų mokesčių, bet ir praplečia programinės įrangos kūrėjų ekosistemą ir skirtingas IT kompetencijas, stiprina Vilniaus ir visos šalies technologinių verslų klasterio poziciją tarptautiniu lygiu, didina mūsų šalies potencialą konkuruojant su kitomis šalimis — lyderėmis”, -  pastebi G. Koryzna.

Atsigauna gamyba

Didžioji dalis užsienio gamybos investuotojų Lietuvoje ir visame pasaulyje per pirmąją koronaviruso pandemijos bangą patyrė įvairių trukdžių: buvo sustoję tiekimo grandinės, stabdomi plėtros planai. Šiuo metu stebimas ne tik grįžimas į priešpandeminį produktyvumo lygį, bet ir ženklus augimas. Puikus to pavyzdys – prieš kelis metus Lietuvoje veiklą pradėjusi „Continental“ įmonė, kuri šių metų vasarį paskelbė apie savo planus didinti gamybos pajėgumus Kauno rajone. Plėtros projekto investicija sieks daugiau nei 90 mln. Eur. Įmonė planuoja sukurti dar 500 naujų darbo vietų.

“Išties, atsižvelgus į dabartinius tempus, gaunamas užklausas – dar šiais metais planuojame ne tik pranešti apie naujus projektus, bet ir plėtras. Žinoma, gamybiniai projektai nuo kitų investicinių projektų  skiriasi savo kompleksiškumu, todėl sprendimai gali užtrukti ilgiau ir persikelti dar kitiems metams“, — teigia G. Koryzna.

Genų ir ląstelių terapijos srityje

IL taip pat pažymi, kad Covid pandemijos banga teigiamai paveikė gyvybės mokslų industriją. Pernai biotechnologijų sektorius augo beveik 87%. Šio sektoriaus įmonių pajamos sudarė beveik 2 mlrd. Eur, o sukurta pridėtinė vertė – apie 2,5% bendro šalies BVP. 

IL vadovas sako, kad atsižvelgus į rinkos poreikius matomas didžiulis šalies potencialas genų ir ląstelių terapijos  srityje.

„Be to, matome didelį potencialą susijusį su vakcinų, jų komponentų bei naujų vaistų gamyba. Lietuva turi stiprų vertės pasiūlymą  ir gali konkuruot dėl naujų projektų pritraukimo visai gyvybės mokslų industrijos plėtrai“, — priduria G. Koryzna.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Finansai“

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Deklaracijoje reikės atskirai nurodyti pajamas, kurias natūra gavo automobiliais naudojęsi darbuotojai Premium

Įmonės, suteikusios darbuotojams ar kitiems fiziniams asmenims galimybę pasinaudoti automobiliu asmeniniais...

Finansai
05:45
Įmonės neskuba grąžinti subsidijų: liko savaitė ir 2,4 mln. Eur Premium

Turinčios grąžinti gautas subsidijas įmonės neskuba atsiskaityti. 1.500 bendrovių, gavusių subsidijas...

Gazelė
05:45
Užsienio prekybos, investicijų svyravimai gali sukelti staigią turto kainų korekciją  Premium

Išskirtinė valstybės pagalbos politika, pandemijos metu taikoma daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių, leido...

Finansai
2021.08.05
Šiaulių bankas per pusmetį išdavė būsto paskolų už beveik 100 mln. Eur  3

Šiaulių bankas per pirmąjį šių metų pusmetį klientams suteikė būsto paskolų už 98,8 mln. Eur. Tai yra daugiau...

Rinkos
2021.08.05
Brazilijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą iki 5,25%

Brazilijos centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą 100 bazinių punktų iki 5,25%.

Rinkos
2021.08.05
Pasirašyta nacionalinio RRF plano sutartis, finansų ministrė laukia pinigų 

Ketvirtadienį finansų ministrė Gintarė Skaistė pasirašė susitarimą su Europos Komisija (EK) dėl „Naujos...

Finansai
2021.08.05
Registrų centras atvėrė įmonių finansinių rezultatų duomenis 1

Registrų centro atvirų duomenų rinkinius šią savaitę papildė du nauji duomenų rinkiniai: juridinių asmenų...

Finansai
2021.08.05
Pigūs pinigai atėjo ilgam: skolintis gerai, taupyti sunku, grąžos ieškoti toli Premium 1

Naujoji Europos centrinio banko (ECB) strategija, pakėlusi toleruotinos infliacijos kartelę, įtikino rinką,...

Rinkos
2021.08.05
Lietuvoje įmonę įkurdinęs Singapūro startuolis „Nium“ tapo vienaragiu Verslo tribūna

Sparčiai besiplečiantis tarpvalstybinių mokėjimų startuolis „Nium“, surinkęs daugiau nei 200 mln. JAV dolerių...

Finansai
2021.08.05
Šiaulių bankas didina rinkos dalį, leis 250 mln. Eur obligacijų  Premium

Šiaulių bankas, praėjusią savaitę paskelbęs rezultatus, trečiadienio pavakarę juos aptarė su investuotojais...

Rinkos
2021.08.05
Lietuvos bankas šiemet iš apyvartos išėmė 34% mažiau padirbtų eurų

Lietuvos bankas pirmąjį šių metų pusmetį iš apyvartos išėmė 459 vienetus padirbtų eurų – 34% mažiau nei tuo...

Finansai
2021.08.04
ERPB daugiabučių renovacijai skolina 67,5 mln. Eur

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) Lietuvai skolina 67,5 mln. Eur daugiabučių renovacijai.

Statyba ir NT
2021.08.04
Restruktūrizavimą įgyvendinantis „Commerzbank“ ketvirtį baigė nuostolingai

Vokietijos antras pagal dydį bankas „Commerzbank“ trečiadienį pranešė apie didžiulius antrojo ketvirčio...

Rinkos
2021.08.04
Lietuvos bankas siūlo keisti NPD skaičiavimą 4

Lietuvos bankas (LB) siūlo keisti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo formulę, kad mažiausiai...

Finansai
2021.08.04
Pasilyginkime: kaip Lietuva ir kitos Europos šalys apmokestina dividendus ir akcijų pardavimo pelną  Premium 17

Pagal šiuo metu galiojančią teritorinio apmokestinimo sistemą daugiašalės bendrovės moka mokesčius ten, kur...

Finansai
2021.08.04
Finansų ministrė G. Skaistė netrukus pasirašys susitarimą dėl ekonomikos gaivinimo plano

Vyriausybė  trečiadienį suteikė įgaliojimus finansų ministrei pasirašyti  Lietuvos ir Europos Komisijos (EK)...

Finansai
2021.08.04
M. Majauskas: rekordines pajamas gavę advokatai sumokėjo mažai mokesčių 43

2020 metais advokatai gavo rekordines pajamas, tačiau valstybei sumokėjo labai mažai mokesčių, sako Seimo...

Finansai
2021.08.03
TVF oficialiai patvirtino 650 mlrd. USD vertės naują SDR paskirstymą

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) valdytojų taryba pirmadienį uždegė žalią šviesą pasiūlymui dėl naujo bendro...

Finansai
2021.08.03
„Societe Generale“ taip pat uždirbo daugiau, nei tikėtasi 

Prie rinkos lūkesčius antrąjį ketvirtį viršijusių bankų prisidėjo ir prancūzų „Societe Generale“. Bankui...

Rinkos
2021.08.03
Rangovai prašo keisti sutarčių kainas, bet to greičiausiai nebus gana Premium

Jau kurį laiką kartojantys, kad dėl brangstančių statybų kai kurie viešojo sektoriaus projektai gali likti...

Statyba ir NT
2021.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku