Patalpų karta: 90% laiko be dienos šviesos ir gryno oro

Publikuota: 2019-03-13

Mūsų namai – mūsų tvirtovė. Pasirodo, šis posakis gali būti ir labai klaidingas, ir kenksmingas mūsų organizmui. Suskaičiuota, kad mūsų karta apie 90% laiko praleidžia patalpose be pakankamos dienos šviesos ir gryno oro. Mokslas įrodė, kad užsidaryti įsivaizduojamoje tvirtovėje gali būti žalinga mūsų organizmui ir gerai savijautai.

Jeigu jus apniko liūdesys, gali būti kad esate tarp tų 15% žmonių, kuriems tokia savijauta atsirado dėl dienos šviesos trūkumo. Beje, įrodyta, kad dienos šviesos negali pakeisti jokios lempos – jei norite jaustis energingi ir sveiki jums būtinai reikia saulės šviesos, nes dirbtinė gali sujaukti biologinį organizmo laikrodį – tai, pvz., gali trikdyti gebėjimą susikoncentruoti, lemti aukštą kraujo spaudimą. Tiesioginės saulės šviesos trūkumas sukelia ir kitų sveikatos problemų, pvz., vitamino D trūkumą, kuris gali turėti įtakos nuovargiui, išsekimui ir prastai nuotaikai. Ekspertų skaičiavimais, iki 15% žmonijos kenčia nuo sezoninių sutrikimų, dar vadinamų žiemos depresija, ir ši tendencija auga didėjant geografinei platumai – tai ypač būdinga mūsų šaliai.

Šiandieniniai sandarūs netinkamai prižiūrimi būstai kelia ir kitų problemų. Skaičiuojama, kad net 84 mln. europiečių gyvena drėgnuose ir apipelijusiuose pastatuose, o juose esantis netinkamas oras gali sukelti įvairias ligas: galvos skausmus, akių perštėjimą, alergijas, astmą. Beje, pastarąja liga net 40% didesnė rizika yra susirgti žmonėms, kurie gyvena drėgnuose ir apipelijusiuose būstuose. Europoje atliktas tyrimas atskleidė, kad 2,2 mln. europiečių serga astma, kurią tiesiogiai nulėmė gyvenimas drėgnuose arba apipelijusiuose pastatuose.

Jei būste patiriate nuolatinius fizinius simptomus: čiaudulį, slogą, akių perštėjimą, galvos skausmą, kvėpavimo problemas, kurie sušvelnėja, kai nesate namuose, tikėtina, kad tai atsiranda dėl prasto patalpų klimato. Yra tik vienas ilgalaikis sprendimas susidoroti su prasto patalpų klimato padariniais – pakeisti seną orą šviežiu, tačiau beveik 6 iš 10 nepakankamai vėdina savo namus.

Vaikai – tikroji patalpų karta

Jei mes, suaugusieji, gryname ore dar dažniausiais būname kiek ilgiau, tai vaikai jau yra tikroji patalpų karta su visomis minėtomis pasekmėmis. Ir baisiausia, kad tyrimai rodo, jog vaikai mūsų ne visuomet „sveikose“ tvirtovėse gyvena ypač „nešvariai“: vaikų kambariai dažnai yra labiausiai užteršti visame name. O besiformuojantis vaikų organizmas yra ypač neatsparus prastam patalpų klimatui.

Ir dėl nuodingų dalelių iš šaltinių visuose namuose, ir dėl daugumos žaislų bei elektroninių prietaisų, esančių vaikų kambariuose, gali būti išmetamos potencialiai kenksmingos medžiagos. Nauja danų apklausa atskleidė, kad apie pusės dalyvavusių šeimų vaikų kambariuose naktinė CO2 koncentracija viršijo rekomenduojamą ir kad beveik kas ketvirtame kambaryje CO2 lygis viršijo rekomenduojamą maksimalią normą net 3 kartus. Atskleista, kad 45% visų vaikų kambarių CO2 lygis per aukštas dėl nepakankamo vėdinimo.

Taip pat svarbu žinoti, kad jūsų vaiko mokymosi gabumus net iki 15% gali pagerinti... dienos šviesa. Prancūzijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 2.000 vaikų iš visos Europos, atskleidė, kad dienos šviesos kiekis klasėje iki 15% pagerino mokinių matematikos ir logikos kontrolinių darbų rezultatus. Ne mažiau svarbu, kad į pietus nukreiptų langų ir efektyvių priemonių nuo saulės derinys nulėmė vaikų laimės pojūtį ir produktyvumą.

Šie rezultatai aiškiai įrodo, kad sudaryti vaikams sąlygas gauti pakankamai dienos šviesos yra ir reikalinga, ir naudinga. Šios žinios tėvams gali būti puiki paskata pertvarkyti savo gyvenamąją erdvę ir surasti naujų būdų ir vietų leisti laiką su savo vaikais.

Paprasti ir modernūs sprendimai

Patalpų orą pagerinti galima jas bent 3–4 kartus per dieną vėdinant po 10 min. Tiesa, vėdindami būtinai atidarykite daugiau nei vieną langą, nes tik tuomet oras patalpoje tinkamai atsišviežins. Miegamąjį būtinai vėdinkite prieš miegą ir atsibudę. Ne paslaptis, kad pagrindiniai dulkių „sandėliai“ – baldai ir kilimai. Pastarųjų geriau visai atsikratyti, o minkštus baldus reikėtų kruopščiai valyti.

Daugiau dienos šviesos į savo tvirtoves įsileisite tinkamai įsirengę langus ir juos prižiūrėdami. Beje, pastaruoju metu vis geriau išnaudojamos ir palėpės, ir patalpos su sutapdintais stogais – į jas dienos šviesą įleidžia įrengiami stoglangiai. O su jais patalpų orą reguliuoti ir palaikyti tinkamą sveikatai dar paprasčiau.

Pavyzdžiui, automatinė jutikliais paremta patalpų mikroklimato valdymo sistema VELUX ACTIVE with NETATMO – paprasčiausias kelias link sveikesnio patalpų klimato. Įsirengus šią sistemą išmanieji jutikliai jūsų namuose nuolat matuoja temperatūrą, drėgnumą bei CO2 koncentraciją ir esant nuokrypiui nuo komforto normos atidaro ir uždaro jūsų VELUX INTEGRA elektrinius stogo langus, užuolaidėles ir išorines žaliuzes, kad sukurtų sveikesnį patalpų klimatą. Ši sistema stebima ir valdoma išmaniaisiais „iOS“ bei „Android“ įrenginiais su mobiliąja programėle.

Šią patalpų mikroklimato valdymo sistemą jau galima įsigyti ir Lietuvoje, o balandžio 24–27 d. ji bus pristatoma parodoje RESTA, kuri vyks sostinės „Litexpo“ rūmuose.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“ bendrąją duomenų aplinką valdys Lietuvoje kuriamas „ProjectWise“ Verslo tribūna

„Rail Baltica“ bendrąją duomenų aplinką valdys Lietuvoje kuriamas „ProjectWise“

Ateities statyba
2019.11.14
Betono technologijų galimybės: ekologiški, drenuojantys, sumažinto įgeriamumo gaminiai Verslo tribūna

Ar aplinkos tvarkymo tendencijos Lietuvoje ir Vakarų Europos šalyse skiriasi? Kokios betono gaminių aplinkos...

Ateities statyba
2019.11.12
Kaunas aplenkė Vilnių: pirmą kartą moderniausios grindinio technologijos panaudotos rekonstruojant sankryžą miesto širdyje  Verslo tribūna 7

Kaune pirmą kartą Lietuvoje panaudotos moderniausios grindinio judėjimo prevenciją užtikrinsiančios...

Ateities statyba
2019.11.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau