Maisto prekių parduotuvės atliekoms vietos nemato

Publikuota: 2014-04-21
Atnaujinta 2015-06-01 12:55
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Valdžios planus nuo 2018 m. įpareigoti parduotuves iš gyventojų priimti smulkių elektronikos prietaisų atliekas didieji prekybos tinklai sutinka ramiai. Tačiau regionų prekybininkai nerimauja, kad įdiegti naujovę daug kainuos, o kartu su senais prietaisais į maisto prekių parduotuves gali atkeliauti ir nešvara bei kenkėjų.

Praėjusią savaitę Seimas patvirtino Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektą. Jame numatyta, kad 400 kv. m ir didesnio prekybos ploto parduotuvėms, kurių asortimente yra buitinių elektronikos prietaisų, nuo 2018 m. atsiras pareiga nemokamai iš žmonių priimti jų atneštus pasenusius smulkius elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) prietaisus. Kalbama apie prietaisus, kurių matmenys ne didesni nei 25 cm, pvz., elektrinius virdulius, senas baterijas ir pan.Almantas Petkus, Aplinkos ministerijos viceministras, skaičiuoja, kad naujovė bus aktuali ne mažiau kaip 700 šalies parduotuvių. Permainos laukia ir maisto prekių parduotuvių, nes jose, be pieno ir duonos, dažnai siūloma įsigyti barszdaskučių, kavamalių, baterijų, elektrinių žaislų ir pan.

Atbaidytų pirkėjus

Ponas Petkus aiškina, kad siūlomu pakeitimu siekiama nušauti du zuikius: įgyvendinti europinę EEĮ atliekų direktyvą ir praplėsti galimybę surinkti elektronikos atliekas.Jo žiniomis, prekybininkai naujovę sutiko ramiai. „Pasipriešinimo nėra“, – tiki viceministras. Tačiau VŽ kalbinti regionų parduotuvių savininkai kalba ką kita.Jonas Katinas, kelias parduotuves turinčios UAB „Pas Katiną“ vadovas, sako naujajai prievolei nepritariantis. „Bijau, ar nepavirs maisto parduotuvės sąvartynais. Štai nuo kitų metų bambalius privalėsime supirkti, paskui dar ir senus elektronikos prietaisus surinkti. Ar malonu jums, kaip pirkėjui, bus ateiti į maisto prekių parduotuvę, kai ten dalis ploto bus skirta sąvartynui“, – nerimauja verslininkas. Jo nuomone, tiek bambaliams, tiek seniems buities prietaisams surinkti turi būti įrengtos atskiros specializuotos parduotuvės.„Maisto parduotuvių versti tai daryti negalima. Juk atnešamoje aparatūroje – sename radijo imtuve, plaukų džiovintuve – gali būti ir tarakonų, ir blakių ar net gyvūnų. Neįsivaizduoju, kaip galima laikyti maistą šalia tokių dalykų, tai nehigieniška. Valdininkai, prisigalvojantys tokių įstatymų, neįsivaizduoja, ko žmonės prineša į parduotuves, o prineša baisių dalykų, pvz., dabar superkame stiklo butelius, o jų atneša su gyvūnais, surankiotų iš pagriovių, murzinų, buteliuose būna prilindę kenkėjų. Tačiau jei pabandysi iš pirkėjo nepriimti tokios taros, iškolios, sakys, kad jo teises pažeidei“, – sako verslininkas.

Su maistu nedraugauja

Nerijus Gvazdauskas, Panevėžio prekybos centrą „Bičiulis“ valdančios UAB „Panevėžio bičiulis“ vadovas ir savininkas, taip pat nepritaria naujai prievolei.„Esame maisto prekybos centras, sutinku supirkti tų maisto produktų, kuriuos parduodame, tarą, taip pat apyvartinę tarą – alaus butelius. Tačiau įrangos atliekas tegu renka tie, kas ją parduoda. Mes sutinkame rinkti tik baterijas, nes jas parduodame, tačiau nei plaukų džiovintuvais, nei virduliais neprekiaujame, tad pasisakome prieš prievolę tokius prietaisus priimti iš žmonių. Gal tuomet ir metalo atliekas maisto parduotuvėms lieps rinkti – juk čia maisto parduotuvė, o ne specializuota supirktuvė. Man maisto prekės nesisieja su technika“, – kalba verslininkas.Ponas Gvazdauskas neslepia nenorintis ir papildomų išlaidų.„Juk reikės toms atliekoms dalį prekybos ploto skirti, reikės jas sandėliuoti, atsiranda papildomų išlaidų, gal net reikės papildomą žmogų samdyti tai įrangai tvarkyti. Jei mūsų prekybos centras būtų didelis, kelių tūkstančių kvadratų, kur prekiaujama ir įranga, ir maistu, ir darbužiais, ir buitine technika, būtų kitas reikalas. Tačiau mūsų prekybos centras gana nedidelis, mes net maisto prekių asortimento negalime praplėsti, nes vietos neturime“, – kalba jis ir svarsto, kad tokią prievolę prasminga būtų įvesti nebent dideliems prekybos tinklams, bet ne pavienėms parduotuvėms.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Maxima“ pritaria

Didieji prekybininkai naujovę sutinka palankiai.Renata Saulytė, UAB „Maxima LT“ komunikacijos vadovė, sako, kad jei bus priimtas šis įstatymas, jis didelės įtakos nei „Maximos LT“ vykdomam atliekų surinkimo procesui, nei prekių kainai neturės. Anot jos, bendrovėje jau įdiegta ir veikia efektyvi atliekų surinkimo sistema, tad papildomai jos pertvarkyti 2018 m. nereikės.„Reaguodami į planus įvesti šią prievolę, jau atnaujinome surinkimo konteinerius, 183 mažesnes mūsų tinklo parduotuves pasiekė specialūs konteineriai, skirti smulkiai EEĮ. Jie bus patogesni, nes į skirtingus to paties konteinerio skyrius bus galima išmesti ir baterijas, ir smulkius elektronikos prietaisus, ir lemputes. Iki šiol žmonės smulkius elektronikos prietaisus galėjo atnešti į šių parduotuvių informacijos skyrius, dabar bus paprasčiau“, – pasakojo ji.„Didžiosiose mūsų parduotuvėse jau iki šiol buvo konteinerių smulkiems elektronikos prietaisams surinkti, o šalia visų stambiųjų mūsų prekybos centrų stovi Elektronikos platintojų asociacijos konteinerių, į kuriuos galima išmesti tiek stambią, tiek smulkią techniką. Tai darome dėl klientų patogumo, padedame jiems būti žaliems ir tausoti aplinką“, – kalba p. Saulytė.

Kas keisis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką prekybininkai, parduodantys EEĮ, irgi turi nemokamai priimti vartotojų atiduodamas tiek stambias (pvz., televizorius), tiek smulkias EEĮ atliekas, bet tik tos įrangos, kuria prekiauja. Pvz., jei prekiauji šaldytuvais, privalai priimti atneštas šaldytuvų atliekas. Tačiau nuo 2018 m., be minėtos pareigos, reikės priimti ir smulkius elektronikos prietaisus, kurių matmenys ne didesni nei 25 cm, – ir ne tik tuos, kuriais prekiauji, o visus.Nesvarbu, kad žmogus atnešė atiduoti, pvz., seną mobilųjį telefoną, o parduotuvė jais neprekiauja, ji vis tiek privalės priimti tą telefoną. Smulkia elektronine įranga, pvz., žadintuvais, žaislais, plaukų džiovintuvais, barsdaskutėmis, plaktuvais ir t. t., prekiauja daugelis šalies maisto prekių parduotuvių. Tad, įsigaliojus siūlomam įstatymo pakeitimui, prekybininkai beveik bet kurioje didesnėje parduotuvėje privalėtų nemokamai priimti vartotojų atneštus smulkius elektronikos prietaisus.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
Lašišos ir upėtakiai išplaukia iš Baltarusijos Premium

Viena didžiausių Baltarusijos maisto pramonės įmonių „Santa Bremor“, kurios žuvies gaminių dar visai neseniai...

Pramonė
2022.05.20
„Vilniaus prekybos“ apyvarta kilo 6%

Verslininko Nerijaus Numos valdoma vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupių „Vilniaus prekyba“ konsoliduotos...

Prekyba
2022.05.20
„McDonald's“ susitarė dėl savo verslo Rusijoje pardavimo

JAV greitojo maisto milžinė „McDonald's“ pranešė pasiekusi susitarimą dėl verslo Rusijoje pardavimo šios...

Prekyba
2022.05.20
„Baltisches Haus“ vadovas: 2021 m. buvo sudėtingi, bet pavyko išlaikyti stabilius rezultatus Premium

Komercinio nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „Baltisches Haus“ praėjusiais metais, nepaisydama...

Statyba ir NT
2022.05.20
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium 2

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
2022.05.20
Matavimo prietaisų tikslumas: šiemet vartotojai skundžiasi dukart dažniau Premium

Prekybos įmonėse svarstykles ir fasuotas pakuotes tikrinanti Lietuvos metrologijos inspekcija per šių metų...

Prekyba
2022.05.20
„Viados LT“ grupės pajamos pernai augo 36,4% 1

Ivano Paleičiko šeimos kontroliuojamos įmonių grupės „Viada LT“, valdančios degalinių tinklą, konsoliduotos...

Prekyba
2022.05.19
Indonezija atšaukia palmių aliejaus eksporto draudimą

Nuo gegužės 23 d. Indonezija panaikins draudimą eksportuoti iš šalies palmių aliejų, praneša „Bloomberg“,...

Pramonė
2022.05.19
Lietuvos prekybos atstovas darbą Taivane turėtų pradėti po kelių mėnesių

Lietuvos prekybos atstovybės Taivano sostinėje Taipėjuje vadovas pradės dirbti vasaros pabaigoje ar rudenį,...

Verslo aplinka
2022.05.19
SEB bankas paskolino 95 mln. Eur „Euroapotheca“ grupei

Paskola „Vilniaus prekybos“ grupės vaistinių tinklų valdytojai „Euroapotheca“ skirta ankstesnių paskolų...

Prekyba
2022.05.19
„iLunch“ plėtrai iš Medicinos banko skolinasi 0,5 mln. Eur 1

Aurelijui Jasevičiui priklausantis dienos pietų restoranų tinklas „iLunch“ sostinėje artimiausiu metu...

Prekyba
2022.05.19
Pandemijai nepavyko visos prekybos perkelti į internetą Premium

Elektroninės prekybos verslai, dar pernai džiūgavę dėl stipriai išaugusio klientų skaičiaus, dabar sprendžia...

Prekyba
2022.05.19
Konteinerių tinklo plėtra leis pasiekti stiklo pakuočių surinkimo tikslus Verslo tribūna

Nuo 2016 metų Lietuvoje vykdoma sparti stiklo rūšiavimo konteinerių tinklo plėtra, o iki 2023 m. rudens...

Pramonė
2022.05.19
Rusija be skrupulų štampuoja žinomų prekės ženklų klonus, o vaizdas lentynose nesikeičia Premium 6

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, o iš šalies agresorės besitraukiant tarptautiniams prekės ženklams, tuščios...

Rinkodara
2022.05.18
Prekyba naujais automobiliais ES vėl pasiekė dugną

Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA) konstatuoja, kad pasiektas rezultatas buvo blogesnis tik...

Automobiliai
2022.05.18
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Didžiausia reklamdavė Lietuvoje „Lidl“ turi naują rinkodaros vadovę Premium

Kristina Mažeikytė stojo prie prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ Rinkodaros departamento vadovės vairo.

Rinkodara
2022.05.18
Vilniuje plėtoja 25 mln. Eur vertės internetinės ir didmeninės prekybos miestelį „eMarketCity“

Eišiškių plento ir Geologų gatvės sankirtoje pradėtas statyti naujas internetinės ir didmeninės prekybos...

Prekyba
2022.05.18
„Kristianos“ pelnas pernai augo 50% iki 2,8 mln. Eur

Verslininkui Benui Gudeliui priklausanti parfumerijos parduotuvių tinklą Lietuvoje ir Latvijoje valdanti...

Prekyba
2022.05.18
Pandeminis bumas baigėsi: daliai banginių tenka susidurti su realybe Premium

„Zoom“, „Uber“, „Amazon“ – tai yra tik maža dalis technologijų kompanijų, kurių veiklą iš pagrindų supurtė...

Inovacijos
2022.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku