Sprendimas grasina praretinti laivų agentų gretas

Publikuota: 2014-01-19
Atnaujinta 2015-06-01 12:56
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Dešimtys laivų agentavimo paslaugas teikiančių bendrovių, Konkurencijos tarybos pripažintų sudariusiomis kartelinį susitarimą, nerimastingai laukia Lietuvos vyriausiojo  administracinio teismo sprendimo. Daliai iš jų nepalankus verdiktas gali lemti ilgametės veiklos pabaigą.

Konkurencijos tarybos (KT) sprendimu už kartelinį susitarimą nubaustos trys dešimtys agentavimo paslaugas teikiančių bendrovių ištesėjo pažadą skųsti tarybos sprendimą, tačiau per porą metų trukusį teismų maratoną esminių pergalių nepasiekė. Vienintelis reikšmingesnis laimėjimas – Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimu 5–25% įmonėms sumažintos baudos, nors ir šį sprendimą apskundė tiek įmonės, tiek ir KT. Konkurencijos prievaizdo veiksmais ir sprendimais nepatenkinti verslo atstovai viliasi, kad Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo galutinis ir neskundžiamas verdiktas, kurį planuojama skelbti sausio 27 d., bus gerokai palankesnis, nes daliai įmonių tokios baudos reikštų veiklos pabaigą.

Prielaidas sukūrė valdžia

VŽ jau rašė, kad draudžiamą susitarimą asociacija, anot KT, sudarė dar 1998 m., patvirtinusi rekomenduojamus minimalius laivų agentavimo tarifus. Vien narystė asociacijoje, net nedalyvavimas susirinkimuose ar posėdžiuose, bet nepareikštas nepritarimas minimaliems tarifams byloja, kad įmonė tam tyliai pritaria, prie jo prisijungė ir turi už tai atsakyti.Tačiau Zigmas Aloyzas Vilkas, baudžiamos UAB „Amber bay“ (AB) direktorius, pažymi, kad atsakomybę turi prisiimti ir valstybės institucijos, nes Vyriausybės normatyviniais aktais buvo numatyta, kad įmonės, norėdamos teikti agento paslaugas, turi gauti asociacijos rekomendaciją, t. y. tapti jos nare. Stebina, kad KT kartelį įžvelgė tik po 13 m., nors ir žinojo apie tai nuo pat pradžių.Vytautas Šileika, UAB BPA generalinis direktorius, Lietuvos laivybos maklerių ir agentų asociacijos prezidentas, visą dabar vykstantį procesą vertina itin kritiškai.„Netelpa į jokius protingumo rėmus, absurdas, su kokiu dar gyvenime nesu susidūręs“, – pykčio neslepia p. Šileika.Jis taip pat stebisi, kad KT sankcijų nesiėmė prieš tarptautines kompanijas, pavyzdžiui, AB „DFDS Seaways“ ar UAB „MSC Vilnius“, kurios taip pat buvo asociacijos narės. Tačiau KT konstatavo, kad šios įmonės agentavimo paslaugas teikė išimtinai tik savo pagrindinės bendrovės laivams, nekonkuravo su kitomis asociacijos narėmis. Tačiau panašiai darbavosi ir kai kurios kitos lietuviško kapitalo įmonės, t. y. paslaugas teikė vien sau, o tik itin retai – ir kitiems rinkos dalyviams. Ponas Šileika įsitikinęs, kad užsieniečiai nebausti, nes nenorėta sukelti tarptautinio skandalo.

Neįtikėtinos baudos

Verslininkai ne tik kratosi mestų kaltinimų karteliu, tačiau piktinasi ir KT apskaičiuotomis baudomis. KT savo nutarime deklaravo, kad nustatant galutinį baudos dydį buvo įvertinta ir tai, jog daugelio ūkio subjektų laivų agentavimo paslaugų teikimas buvo ne pagrindinė veikla, laikantis protingumo ir proporcingumo kriterijų bauda buvo sumažinta, atsižvelgta į laivų agentavimo pajamų dydį bei santykį su bendrosiomis įmonių pajamomis.Tačiau tokie argumentai neįtikina verslo atstovų, o p. Vilkas teigia, kad baudų dydžiai gali skirtis ir 20 kartų, nors įmonės pagal veiklos mastą panašios.Jo vadovaujamai bendrovei skaičiuodama 0,511 mln. Lt dydžio baudą KT vertino bendrąsias įmonės pajamas, į kurias patenka ir uostui mokamos rinkliavos, mokestis už paslaugas AB „Lietuvos geležinkeliai“. Tai neteisinga, nes kai kurių kitų įmonių baudos apskaičiuotos atsižvelgiant tik į agentavimo pajamas, teigia p. Vilkas.„Mes užsiimame vežimu geležinkeliais, teikiame ekspedijavimo paslaugas. Agentavimas sudaro mažąją dalį, – pažymi p. Vilkas. – Nuo sąskaitos – tik 6–8% sumos yra mūsų pajamos už agentavimą, taryba tą aiškiai matė, mes bandėme įrodyti.“„Nežinau, kaip jie apskaičiavo, bet mes sumokėjome 10 kartų didesnę baudą nei turėjome pajamų iš agentavimo veiklos. Gavome apie 30.000 Lt pajamų, tai sudaro 0,24% visos veiklos pajamų, o bauda – 325.000 Lt. Per 10 m. mes uždirbome tiek pajamų ir jas sumokėjome kaip baudą“, – skaičiuoja p. Šileika.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kliūtys tęsti veiklą

Asociacijos vadovas svarsto, kad BPA skirta ir jau sumokėta bauda didelė, tačiau įmonė galėjo ją sumokėti, bet jei teismas netenkins skundo, tai jis sunkiai įsivaizduojąs kitų įmonių, kurioms skirtos gerokai didesnės baudos, veiklos tęstinumą.„Mūsų versle 1,5–2 mln. Lt nuolat yra apyvartoje ir tų pinigų išėmimas kai kam gali reikšti labai skaudžias pasekmes“, – vertina p. Šileika.„Amber bay“ dar nesumokėjo baudos, nes įmonė, teigia p. Vilkas, tiesiog neturi tokių lėšų, o teismas atidėjo mokėjimą, kol nėra galutinio sprendimo. Jei paskutinės instancijos verdiktas nebus palankus, p. Vilkas mato tik vienintelį kelią: „Tai tuomet užsidarom, tokių pinigų mes neturime.“Andrius Ivanauskas, advokatų kontoros „Glimstedt“ advokatas, atstovaujantis UAB „Limarko jūrų agentūra“ ir UAB „Limarko“ interesams, nurodo, kad bendrovėms taryba skyrė 0,626 mln. Lt baudą, nors pajamų už agentavimą gauta apie 1 mln. Lt.„Įmonėms labai skausminga sulaukti baudos, kuri sudaro 70% iš tos agentavimo veiklos per visą tą laikotarpį gautų pajamų, net ne pelno. Tai jau savaime nėra protinga“, – mano p. Ivanauskas.Jis taip pat pažymi, kad nutarimą „Limarko“ įmonių atžvilgiu taryba suformulavo ydingai.„Dviem įmonėms buvo pritaikyta solidari atsakomybė, o tokios atsakomybės pagal konkurencijos teisę nėra numatyta, todėl ginčijame patį nutarimą, nes jis neteisėtas, pažeidžia pagrindinius administracijos ir konkurencijos teisės principus“, – aiškina p. Ivanauskas.Ponas Ivanauskas taip pat nurodo, kad „Limarko“ atveju baudos dydis buvo skaičiuojamas neteisingai, pirmiausia netiksliai nurodyti terminai, t. y. nustatytas per ilgas laikotarpis.„Be to,  manome, kad Konkurencijos taryba pažeidė protingumo, sąžiningumo ir teisingumo principą taikydama neteisingus multiplikatorius – už kiekvienus metus dalyvavimo susitarime taikė papildomai po 10% baudos. Manome, kad tai nėra pagrįstas dydis, jie turėjo taikyti mažesnį. Mūsų manymu, taryba taip pat turėjo taikyti mažesnį pradinį baudos dydį, ne 5% nuo bendrų pajamų. Tokiomis aplinkybėmis toks dydis nepagrįstas“, – teigia p. Ivanauskas.

2011 m. Baudas gavusios įmonės:

UAB „Arijus“   1,224 mln. Lt

UAB „Baltijos pervežimai“ 1,862 mln. Lt
UAB „Baltlanta“ 1,390 mln. Lt
UAB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija „Bega“  1,184 mln. Lt
UAB „Amber Bay“ 510.500 Lt
UAB „Baltic Forwarding and Shipping“  450.400 Lt
UAB „Limarko“ ir UAB „Limarko“ jūrų agentūra 626.300 Lt
UAB „Litma“ 518.600 Lt
UAB „MK laivyba“ 420.000 Lt
UAB „BPA“ 321.700 Lt
UAB „VPA Logistics“ 337.700 Lt
UAB jūrų agentūra „Forsa“ 321.600 Lt
UAB „Okeaninių konteinerių servisas“ 347.300 Lt
UAB „Baltnautic Shipping Ltd“ 235.000 Lt
UAB „Lepūnas“ 241.900 Lt
UAB „Vakarų laivų agentai“ 211.500 Lt
UAB „Green Terminal“ 189.600 Lt
UAB „Jungtinė ekspedicija“ 171.600 Lt
UAB „Klaipėdos Translit“ 150.900 Lt
UAB „Passat“ 151.200 Lt
UAB „Fertimara“ 138.400 Lt
UAB „Nurminen Maritime“ 108.200 Lt
UAB Prekybos namai „Skelmė“ 127.100 Lt
UAB „WM H. Muller & Co“ 106.500 Lt
UAB „Afalita“ 42.400 Lt
Lietuvos ir Latvijos UAB „Astramara“  50.500 Lt
UAB Fregatų aptarnavimo agentūra  69.600 Lt
UAB „Jūrtransa“  27.500 Lt
UAB „Nordis Shipping Service“ 21.600 Lt
UAB „Uosto vartai“ 73.100 Lt
UAB „Volfra-Klaipėda“ 44.900 Lt
UAB „Unitek“ 8.200 Lt
Lietuvos laivybos maklerių ir agentų asociacijai skirta 800 LtŠaltinis: Konkurencijos tarybaStraipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku