JAV leista kultivuoti modifikuotą, maistui tinkamą medvilnę

JAV reguliacinės tarnybos suteikė savo šalies ūkininkams teisę auginti medvilnę, kuri yra genetiškai modifikuota taip, kad būtų tinkama žmonių maitinimui. Manoma, kad šis naujas, daug proteinų turintis maisto šaltinis galėtų itin pasitarnauti medvilnę gaminančioms šalims, susiduriančios su problemomis dėl nevisavertės mitybos.
Nauja medvilnės rūšis, kuriai žalią šviesą uždegė JAV Žemės ūkio departamentas, buvo sukurta Teksaso A&M universiteto mokslininkų, rašo Reuters. Tiesa, kol kas iš šio augalo, kurio sėklos pritaikytos žmonių mitybai, maisto produktų ar pašarų gyvuliams gamintis dar negalima tam trūksta Maisto saugos administracijos leidimo.
Medvilnė auginama visame pasaulyje. Jos pluoštas naudojamas tekstilės pramonėje, o sėklos tokių gyvulių, kaip galvijai ar avys, turinčių kelis skrandžio kanalus, šėrimui. Įprastos medvilnės sėklos žmonėms bei daugeliui gyvulių nėra tinkamos, nes jose randama daug gosipolio, kuris organizmui yra toksiškas.
Finansiškai remiami medvilnės industrijos, mokslininkai, kuriems vadovavo Keerti Rathore, pasinaudojo RNAi technologija ir nutildė tam tikrus genus, taip teoriškai pašalindami gosipolį iš medvilnės sėklų. Likusiame augale paliktas natūralus gosipolio lygis, mat taip medvilnė apsisaugo nuo ligų bei kenkėjų.
Asmeniškai man medvilnės sėklos savo skoniu primena avinžirnius ir manau iš jų nesunkiai būtų galima pagaminti skanų humusą, Reuters cituoja p. Rathone.
Jis teigia, kad iš medvilnės sėklos išspaudus aliejų, kuris yra tinkamas kepimui, likusi sėkla gali būti panaudojama įvairiai malama į miltus, kepama ar gardinama prieskoniais, smulkinama į tyrę.
Jei visos šiuo metu pasaulyje užauginamos medvilnės sėklos būtų pradėtos naudoti žmonių mitybai, iš jų kasdienę proteinų dozę galėtų gauti 575 mln. žmonių.
Tiesa, tam kad naujieji augalai galėtų būti auginami ir kitose šalyse, jų tarnybos turėtų tam duoti atskirus leidimus. Didžiausias komercinis naujųjų medvilnės sėklų potencialas pašaras naminiams paukščiams, kiaulėms bei veisiamoms žuvims ar krevetėms.
Pono Rathone teigimu, šis atradimas gali būti itin svarbus besivystančioms šalims. Iš 80 valstybių, kuriose auginama medvilnė, daug šalių, ypač Azijoje ir Afrikoje, kenčia nuo nepakankamos savo gyventojų mitybos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti