Rusija panaudojo hipergarsinius ginklus, Lenkija ragina ES visiškai nutraukti prekybą su agresore

Publikuota: 2022-03-19
Atnaujinta 2022-03-19 22:59
  • Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas neatmeta, kad Rusijoje prasidės atvira mobilizacija karui Ukrainoje tęsti.
  • Rusijos pajėgos atakuoja Mariupolio centrą
  • Skelbiama, jog per Rusijos invaziją į Ukrainą jau žuvo 112 vaikų
  • JK baiminasi radikalesnių Rusijos veiksmų Ukrainoje
  • Rusija skelbia panaudojusi hipergarsinius ginklus

Visas penktadienio naujienas apie karą Ukrainoje galite rasti čia.

23:00 Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime sekmadienį 7 val.

22:45 Mariupolio gyventojai prievarta vežami į Rusiją

Okupantai kelis tūkstančius Mariupolio gyventojų jėga išvežė į Rusijos Federacijos teritoriją, praneša „unian.net“. Mariupolio miesto tarybos duomenimis, per pastarąją savaitę į Rusiją išvežta keli tūkstančiai Mariupolio gyventojų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Apie šią naujieną pranešė ir BBC, tačiau nurodė, kad dar negalėjo šios informacijos patvirtinti.

21:05 V. Zelenskis ragina Šveicarijos įmones nutraukti ryšius su Rusija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį supeikė veiklą Rusijoje tęsiančias įmones, įskaitant šveicarų maisto gigantą „Nestle“, kad nepaiso „žūstančių mūsų vaikų“.

Taip jis kalbėjo nuotoliniu būdu kreipdamasis į Šveicarijos žmones, išėjusius į gatves protestuoti prieš Rusijos invaziją Ukrainoje.

Plačiau skaitykite čia.

20:45 JAV patvirtino, kad Rusija panaudojo hipergarsinius ginklus

JAV pareigūnai CNN patvirtino, kad Rusija aną savaitę prieš Ukrainą paleido hipergarsines raketas – tai buvo pirmas žinomas tokių raketų panaudojimas kovoje. Šaltiniai teigė, kad JAV galėjo stebėti raketų paleidimą realiuoju laiku.

Šiais paleidimais greičiausiai buvo siekiama išbandyti ginklus ir pasiųsti žinią Vakarams apie Rusijos pajėgumus, CNN teigė keli šaltiniai.

Rusijos gynybos ministerija šeštadienį pranešė, kad penktadienį paleido hipergarsines raketas „Kinžal“ į karinės amunicijos sandėlį Vakarų Ukrainoje, sunaikindama statinį Ukrainos Delyatino kaime. Tačiau šio teiginio CNN negali nepriklausomai patikrinti.

Hipergarsinės raketos gali skrieti kur kas mažesne trajektorija nei didelio galingumo balistinės raketos, kurias galima lengvai aptikti. Be to, hipergarsiniai ginklai gali manevruoti ir išvengti priešraketinės gynybos sistemų.

20:25 Turkijos prezidentas siūlo derybas surengti Turkijoje

Kaip pranešė Turkijos prezidento atstovas spaudai, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, ketvirtadienį paskambino Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui, praneša CNN.

R. T. Erdoganas pasiūlė V. Putinui ir Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui atvykti į Turkiją ir čia surengti derybas dėl karo nutraukimo, šeštadienį paskelbtame interviu Turkijos laikraščiui „Hurriyet“ sakė Turkijos prezidento atstovas spaudai Ibrahimas Kalinas.

V. Kalinas sakė, kad V. Zelenskis yra pasirengęs susitikti, tačiau V. Putinas nurodė, kad prieš pradedant bet kokias vadovų lygio derybas, pirmiausia reikia įgyvendinti nuo karo pradžios Rusijos kartojamus reikalavimus.

20:00 „Ukrzaliznycia“: nebėra geležinkelio jungties tarp Ukrainos ir Baltarusijos

Valstybinė Ukrainos geležinkelių transporto akcinė bendrovė „Ukrzaliznycia“ pranešė, kad dabar nebėra geležinkelio susisiekimo tarp Ukrainos ir Baltarusijos, skelbia  „unian.net“.

Oleksandras Kamyšinas, „Ukrzaliznytsia“ valdybos pirmininkas, pažymėjo, kad detalių nenurodys, tačiau yra dėkingas Baltarusijos geležinkelininkams už tai, ką jie daro. Jis pažymėjo, kad neseniai kreipėsi į Baltarusijos geležinkelininkus, prašydamas nevykdyti nusikalstamų nurodymų ir neleisti važiuoti Rusijos kariniams traukiniams į Ukrainą.

18:55 Ukraina: iš fronto zonų evakuota 190.000 žmonių

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Ukraina humanitariniais koridoriais iš fronto zonų evakavo 190.000 civilių gyventojų, praneša „Reuters“.

Iryna Vereščuk, ministro pirmininko pavaduotoja, sakė, kad šeštadienį koridoriai Kijevo ir Luhansko srityse veikė. Tačiau planuotas koridorius į apgultą rytinį Mariupolio uostamiestį veikė tik iš dalies – Rusijos kariai neleido per jį važiuoti autobusams.

18:27 Karas Ukrainoje gali paveikti kruizinę laivybą Klaipėdoje

Specialistai sako, kad verslui ėmus vengti ryšių su Rusija kruiziniai laivai ketina aplenkti Sankt Peterburgo uostą ir Klaipėda jų gali sulaukti daugiau.

Tačiau baiminamasi, jog laivų uostamiestis gali ir nesulaukti dėl įtemptos saugumo situacijos regione.

Plačiau skaitykite čia.

18:05 Lietuvos kariuomenė pirks lazerinę šaulių mokymo sistemą

Alvydas Šiuparis, Kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybos vadas ir Francois Traxelis, Prancūzijos kompanijos „RUAG Defence France SAS“ generalinis direktorius, šią savaitę pasirašė sutartį dėl tokios mokymo sistemos įsigijimo, pranešė kariuomenė.

Sutartyje numatyta iki 2024 metų pabaigos aprūpinti Lietuvos kariuomenės vienetus moderniais skyriaus lygmens lazeriniais šaulių treniruokliais.

Lazerinis šaulių treniruoklis – tai aukštos kokybės šaudymo iš lengvųjų pėstininkų ginklų virtualus treniruoklis, kuriame naudojamos tikslios lengvosios ginkluotės kopijos.

„Programinė įranga leidžia sukurti virtualų, realistinį šaudymo pratybų scenarijų. Vaizdo ir garso perdavimo įranga leidžia vykdyti individualų ar kolektyvinį šaudymo įgūdžių mokymą, fiksuoti karių klaidas bei pateikti jas pratybų aptarimo metu“, – teigiama kariuomenės pranešime.

17:40 Ukraina ragina Kiniją pasmerkti Rusijos barbarizmą

Ukraina šeštadienį paragino Kiniją prisijungti prie Vakarų šalių ir pasmerkti „Rusijos barbarizmą“, JAV perspėjus Pekiną dėl pasekmių, jei jis apsispręstų paremti Maskvos puolimą.

„Kinija gali būti svarbiu pasaulinės saugumo sistemos elementu, jei priims teisingą sprendimą palaikyti civilizuotų šalių koaliciją ir pasmerkti Rusijos barbarizmą,“ – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ukrainos prezidento padėjėjas Mychailo Podoliakas.

Kinija atsiribojo nuo tarptautinės reakcijos į Rusijos veiksmus Ukrainoje ir atsisakė pasmerkti prezidento Vladimiro Putino invaziją.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį Kinijos lyderiui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui) pareiškė, kad bet kokia parama Rusijai kare Ukrainoje Kinijai brangiai.

17:20 Kazachstane neleista surengti protesto prieš karą Ukrainoje

Aktyvistai Kazachstane pranešė, kad jiems nebuvo leista surengti protesto akcijos prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje, praneša agentūra AFP.

Kaip praneša  „The Guardian“, Kazachstanas ieško trečiojo kelio – bando atsiriboti nuo Kremliaus veiksmų ir kartu nesukelti Maskvos priešiškumo. Nors Kazachstano valdžios institucijos anksčiau šį mėnesį leido aktyvistams Almatoje surengti daugiau kaip 2.000 žmonių mitingą prieš invaziją, jiems buvo uždrausta surengti antrą mitingą. 

Almatos mero biuras nurodė, kad atsisakoma leisti surengti antrąją demonstraciją dėl to, kad demonstracijoms skirtoje aikštėje bus rengiamas mitingas Kazachstano prezidentui Kasimui-Jomartui Tokajevui paremti.

16:35 Pagalbos agentūroms nepavyksta pasiekti apsuptų miestų

Pagalbos agentūros negali pasiekti žmonių, įstrigusių Rusijos pajėgų apsuptuose Ukrainos miestuose, ir jiems pristatyti paramą, pranešė JT Pasaulio maisto programa.

Jakobas Kernas, JT agentūros skubios pagalbos koordinatorius, agentūrai AFP sakė, kad „sunkiausia yra patekti į miestus, kurie yra apsupti arba beveik apsupti“, ir apibūdino padėtį kaip baisią, nepriimtiną taktiką. Jis teigė, kad beveik neįmanoma pristatyti skubios pagalbos reikmenų į apgultą Mariupolio uostamiestį arba šiaurės rytų Charkovo ir Sumų miestus.

16:25 JK įspėja po invazijos „nenormalizuoti santykių“ su V. Putinu

Vakarai neturi bandyti „normalizuoti santykių“ su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu po jo invazijos į Ukrainą, šeštadienį sakė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Dabartinę krizę jis pavadino „lūžio tašku pasauliui“.

Užsienio reikalų sekretorė Liz Truss šeštadienį įspėjo, kad taikos derybos karui Ukrainoje užbaigti gali būti „dūmų uždanga“ radikalesniems Rusijos kariniams manevrams. Ji laikraščiui „The Times“ sakė, kad „labai skeptiškai“ vertina derybų sėkmės galimybes. 

16:15 Lenkija siūlo ES visiškai uždrausti prekybą su Rusiją

Lenkija pasiūlė Europos Sąjungai visiškai uždrausti prekybą su Rusija, pareiškė Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, praneša „Reuters“.

„Lenkija siūlo šį sankcijų paketą kuo greičiau papildyti prekybos blokada, apimančia abu jos jūrų uostus..., taip pat uždrausti prekybą sausuma. Visiškas Rusijos prekybos nutraukimas dar labiau priverstų Rusiją apsvarstyti, ar ne geriau būtų nutraukti šį žiaurų karą“, – sakė M. Morawieckis.

16:08 Vis dar nepavyksta evakuoti Mariupolio teatro griuvėsiuose įstrigusių žmonių

Pasak miesto mero, Mariupolio centre vykstantys gatvių mūšiai trukdo išgelbėti šimtus civilių, kurie po rusų bombardavimo įstrigo teatro rūsyje.

Vadimas Bojčenka BBC sakė, kad gelbėtojų komandos gali padėti žmonėms iš nuolaužų tik tuo metu, kai kovos nurimsta.

Penktadienį Mariupolio valdžia pranešė, kad 130 žmonių jau pavyko išgelbėti, tačiau daugiau kaip 1.000 liko teatro rūsyje. 

15:25 Ukrainiečių vaikai Lietuvoje renkasi rusakalbes mokyklas

Dauguma nuo karo pabėgusių ukrainiečių vaikų Lietuvoje renkasi mokyklas, kuriose mokoma rusų kalba, rodo trijų šalies didžiausių miestų duomenys.

Daliai vaikų taip pat užtikrinama galimybė tęsti mokslus ukrainiečių kalba, bet jie vis tiek registruojami Lietuvos mokyklose.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos penktadienio duomenimis, Lietuvoje registruota per 8.600 vaikų iki 18 metų, tačiau į mokyklas kol kas registravosi kiek mažiau nei 1.500. Daugiausiai jų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos mokyklose.

Savivaldybių BNS pateikti duomenys rodo, kad Vilniuje į mokyklas jau eina 580 vaikų, Klaipėdoje – apie 330, Kaune – 270 ukrainiečių moksleivių. Absoliuti dauguma visų moksleivių eina į mokyklas, kuriose mokoma rusų kalba. Į darželius, taip pat daugiausia rusakalbes grupes, Vilniuje jau eina 83, Klaipėdoje – 87, Kaune  – 62  vaikai.

15:10 Apšaudytose ukrainiečių kareivinėse žuvo dešimtys karių

Rusijos pajėgoms apšaudžius ukrainiečių kareivines pietiniame Mykolajivo mieste žuvo dešimtys karių, šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė liudininkai.

Anksti penktadienį, kai rusų pajėgos smogė kareivinėms, ten „miegojo ne mažiau kaip 200 karių“, AFP sakė įvykio vietoje esantis 22 metų ukrainiečių karys Maksymas, nenurodydamas savo pavardės.

Vyksta gelbėjimo operacija. „Paimta mažiausiai 50 lavonų, bet nežinome, kiek dar yra po griuvėsiais“, – sakė Maksymas. Kitas karys sakė, jog galėjo žūti apie 100 žmonių. Iš griuvėsių taip pat ištrauktas vienas gyvas žmogus. Pareigūnai kol kas oficialaus žuvusiųjų skaičiaus nepateikė.

Ukrainos žiniasklaida anksčiau pranešė, kad Rusijos pajėgos surengė didelį antskrydį Mykolajive ir kad žuvo mažiausiai 40 ukrainiečių karių. Kelios raketos visiškai sugriovė kareivines miesto šiaurėje.

15:00 Žvalgyba: Mobilizuotus Donecko ir Luhansko „respublikų“ vyrus Rusija meta į patrankų mėsą

Ukrainos žvalgyba pranešė, skelbia „unian.net“, kad Rusijos armija sąmoningai perkelia mobilizuotus savo karius iš anksčiau okupuotų Donecko ir Luhansko sričių ir naudoja juos kaip patrankų mėsą, taip siekdami identifikuoti Ukrainos karių pozicijas. 

„Užpuolikai telkia vyrus be moralinio ir fizinio išsilavinimo. Taip suformuoti daliniai išsiskiria itin žemu koviniu pasirengimu, drausme ir morale“, – kovo 19 d. konstatavo Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas.

14:40 Rusija apšaudė Makarovo kaimą: septyni žmonės žuvo

Kovo 18 d. Rusijai apšaudant Makarovo kaimą septyni žmonės žuvo, penki sužeisti, sugriauti gyvenamieji pastatai, apgadintas administracinis pastatas ir kitos patalpos, pranešė Kyjivo srities policijos spaudos tarnyba.

„Kovo 18 d. okupantai įvykdė sunkų artilerijos apšaudymą gyvenvietėse Buchanskio rajone. Priešui apšaudžius Makarovą, žuvo septyni civiliai. Penki žmonės buvo sužeisti ir guli ligoninėje“, – rašoma pranešime.

14:24 Okupantai mariupoliečius apriša baltais raiščiais

Į Mariupolį įsiveržę Rusijos okupantai mariupoliečius apriša baltais raiščiais, kad Ukrainos kariai supainiotų juos su rusų kareiviais, Ukrainos Azovo pulko pranešimą skelbia „unian.net“. 

„Vietos gyventojų liudijimais, rusai klaidina civilius, aprišdami juos baltais raiščiais, esą tai civilių gyventojų atpažinimo ženklu. Pabrėžiame, kad rusai savo Putino kariuomenę žymi baltais raiščiais, taip slėpdamiesi už civilių ir stumdami juos į dar didesnį pavojų“, – sakoma pranešime.

Pulkas raginamas nepasiduoti priešo provokacijoms.

13:10 JK baiminasi radikalesnių Rusijos veiksmų Ukrainoje

Taikos derybos karui Ukrainoje užbaigti gali būti „dūmų uždanga“ radikalesniems Rusijos kariniams manevrams, šeštadienį įspėjo britų užsienio reikalų sekretorė Liz Truss. 

„Esu nusiteikusi labai skeptiškai, – interviu laikraščiui „The Times“ sakė ji. – Matome bandymą padaryti erdvės rusams persigrupuoti. Jų invazija nevyksta pagal planą. Baiminuosi, kad derybos yra dar vienas bandymas atitraukti dėmesį ir sukurti dūmų uždangą. Nemanau, kad jau esame pasiekę derybų tašką.“ 

L. Truss komentarai atkartoja britų žvalgybos vertinimą, kad V. Putinas gali imtis „vis radikalesnių veiksmų“, nors ir taip jau buvo „pasibaisėtinų žiaurių nusikaltimų“.

„Kremlius kol kas nepasiekė savo pradinių tikslų. Jį nustebino Ukrainos pasipriešinimo mastas ir nuožmumas, sutrikdė jo paties sukeltos problemos“, – penktadienį sakė JK karinės žvalgybos vadovas Jamesas Hockenhullas. Anot jo, Rusija dabar vykdo sekinimo strategiją. 

Pasak L. Truss sakė, Britanija galėtų būti laiduotoja, jei būtų pasiektas koks nors susitarimas.

12:39 Susitarta dėl humanitarinių koridorių

Iki šiol tarp Ukrainos ir Rusijos susitarta dėl devynių humanitarinių koridorių, įskaitant koridorių iš Mariupolio, praneša „unian.net“ su prierašu: „Tikėkimės, kad tai apsieis be provokacijų“.

Pasak „unian.net“, humanitarinius koridorius užpultos Ukrainos valdžia organizuoja kasdien. Vakar, kovo 18 d., veikė septyni iš devynių, jais buvo evakuojami žmonės, o į užblokuotas gyvenvietes pristatomi reikalingi produktai. 

Tuo metu BBC cituoja Irinos Vereščiuk, ministro pirmininko pavaduotojos ir laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų reintegracijos ministrės, žodžius, jog kovo 19 d. susitarta dėl dešimties koridorių. Kiek jų dirbs, kol kas nežinoma. Humanitariniai koridoriai veikia arba turi veikti Donecko srityje nuo Mariupolio iki Zaporižes, Kyjivo, Lugansko, Chersonos srityse. 

10:54 Britų žvalgyba: nepasiekusi tikslų Rusija pereina prie sekinimo strategijos

Britų žvalgyba paskelbė naują pranešimą apie karą Ukrainoje. Jame pažymima, kad Rusija nepasiekė savo pirminių tikslų ir dabar keičia karinę strategiją. 

Ukrainos ginkluotosios pajėgos su rusų įsibrovėliais kovoja jau beveik mėnesį. Ir, svarbiausia, jie tai daro efektyviai. Žuvusių priešų skaičius viršijo 14.000, sužeistųjų tikriausiai tris kartus daugiau, rašo „politico.com“.

Pasak „unian.net“, britų žvalgybos pranešime, be kitų, vardijamos tokios išvados: 

Rusijos armija labiausiai susieta su kelių tinklu ir demonstruoja nenorą atlikti manevrus toliau nuo jo. Todėl ukrainiečių karių sunaikinti tiltų gerokai sulėtino priešo veržimąsi. 

Rusija negali perimti Ukrainos oro erdvės, o tai labai apriboja priešo aviaciją atliekant manevrus. 

Ukrainos ginkluotosios pajėgos savo taktikoje sumaniai panaudojo silpną Rusijos armijos manevringumą. Tai leido sustabdyti priešą ir padaryti jam didelių nuostolių. 

Kadangi okupantai nepasiekė savo pirminių tikslų, jie pakeitė strategiją. Dabar priešas bandys išsekinti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas ir apskritai visus ukrainiečius. Greičiausiai sustiprės taikių miestų bombardavimas, o tai lems dar didesnį aukų skaičių ir gilesnę humanitarinę krizę.

10:00 Ukrainoje toliau žūva vaikai

Iš vieno Černigovo namų griuvėsių Ukrainos gelbėtojai išnešė dviejų 7 -erių metų dvynių – berniuko ir mergaitės – kūnus, pranešė Ukrainos Generalinė prokuratūra. Mykolajivo srityje per minos sprogimą žuvo 16-metis paauglys.

Skelbiama, jog per Rusijos invaziją į Ukrainą jau žuvo 112 vaikų. Vakar jie buvo apraudoti centrinėje Lvivo aikštėje, kur stovėjo 109 tušti vaikiški vežimėliai. Šiandien jų – 112. 

09:49 Rusija skelbia panaudojusi hipergarsinius ginklus

Rusijos Gynybos ministerija paskelbė, kad penktadienį Ukrainos vakaruose pirmą kartą panaudojo savo naujausias hipergarsines raketas „Kinžal“.

„Aviacinių raketų sistema „Kinžal“ hipergarsinėmis aerobalistinėmis raketomis sunaikino didelį požeminį sandėlį su raketomis ir aviacijos amunicija“ Deliatyno kaime Ivano Frankivsko regione, sakoma ministerijos šeštadienio pareiškime.

Valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, jog tai pirmas „Kinžal“ panaudojimas per Maskvos „specialia karine operacija“ vadinamą karą provakarietiškoje Ukrainoje.

09:03 Rusijos pajėgos atakuoja Mariupolio centrą

Mariupolio meras britų transliuotojui BBC patvirtino, kad susišaudymai pasiekė miesto centrą.

Penktadienį gelbėtojai Mariupolyje vis dar ieškojo šimtų žmonių, įstrigusių po subombarduoto teatro griuvėsiais. Per Rusijos trečiadienio smūgį teatrui, kur slėpėsi civiliai, buvo sunkiai sužeistas vienas žmogus, bet niekas nežuvo, penktadienį pranešė miesto taryba.

Pasak merijos, „iki tūkstančio žmonių“, daugiausia moterų ir vaikų, glaudėsi slėptuvėje po teatru, kai buvo įvykdyta ataka.

Ukrainos prezidentas Volodymyras  Zelenskis nurodė, kad pavyko išgelbėti 130 žmonių ir kad kai kurie jų „sunkiai sužeisti“. Jis pridūrė, kad iš Mariupolio evakuota 9.000 žmonių.

V. Putino sausumos puolimui susidūrus su įnirtingu ukrainiečių pasipriešinimu, Maskva vis dažniau rengia aviacijos smūgius ir apšaudymus iš didelio atstumo nesirinkdama taikinių. Ukrainos pietuose esančio Mykolajivo metas Oleksandras Senkevičius feisbuke pranešė, kad okupuoti keli regiono kaimai ir kad miestas intensyviai apšaudomas. Pasak jo, „diena buvo sunki“.

08:50 V. Kličko: tokių miestų kaip Irpinė, Buča ar Borodianka nebėra

Kyjivo meras Vitalijus Kličko kaltina Rusiją melu.

„Rusijos Federacija meluoja teigdama, kad puola tik karinius objektus, bet ir miestus su gyventojais, – sako V. Kličko. – Tokių miestų kaip Irpinė, Buča ar Borodianka nebėra.“

V. Kličko nuomone, Rusijos kariuomenės tikslas dabar yra nužudyti kuo daugiau civilių gyventojų.

„Po tokių išpuolių rusus galima vadinti fašistais tik todėl, kad jie žudo moteris, vaikus ir civilius gyventojus. Nuotraukos, vaizdo įrašai patys kalba už save“, – pabrėžia Kyjivo meras.

08:36 V. Zelenskis vėl kviečia Rusiją derėtis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį vėl paragino Maskvą derėtis

„Laikas susitikti, kalbėtis, laikas atstatyti teritorinį vientisumą ir teisingumą Ukrainai“, – sakė V. Zelenskis vaizdo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.

„Antraip Rusijos nuostoliai bus tokie, kad neatsigaus kelios kartos“, – sakė jis.

Rusijos puolimas didele dalimi tebėra įstrigęs, rusų kariai yra už maždaug 30 km į rytus nuo sostinės Kyjivo ir susiduria su įnirtingu pasipriešinimu, sakė vienas JAV gynybos pareigūnas.

Jis pridūrė, kad Rusijos pajėgos daugiau nepasistūmėjo Ukrainos šiaurės rytuose esančiame apsuptame Charkive ir kad ukrainiečiai taip pat gina šiaurinį Černihivo miestą.

Didžiosios Britanijos Gynybos ministerija sakė, kad Rusijai sunku aprūpinti savo priešakines pajėgas „net tokiais pagrindiniais dalykais kaip maistas ir degalai“, nes ukrainiečiai atakuoja jų tiekimo linijas.

07:51 Praneša apie generolo leitenanto žūtį

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad vakar, kovo 19 d., Ukrainos kariuomenė numušė 2 Rusijos lėktuvus, 3 sraigtasparnius, 3 UAV ir 4 sparnuotąsias raketas. Pranešama ir apie vieno iš Rusijos armijos vadų žūtį. 

Ukrainos kariškių teigimu, fronto linija per pastarąją parą iš esmės nepasikeitė, o Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms per tą laiką pavyko sunaikinti kelias kolonas su Rusijos kariškiais Mykolaivo ir Sumų regionuose.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas teigia, kad dėl artilerijos smūgio žuvo generolas leitenantas Andrejus Mordvichevas, Pietų karinės apygardos 8-osios jungtinės ginkluotės armijos vadas. Tikėtina, kad tai atsitiko aplink Chernobajevkos aerodromą netoli Chersono, kur, kaip kovo 18 d. vakarą pranešė Ukrainos prezidento kanceliarijos patarėjas Aleksejus Arestovičius, Ukrainos kariams pavyko uždengti Rusijos karius ugnimi, jiems šeštą kartą iš eilės puolant šį objektą. 

Nepriklausomų įrodymų ar kitų įrodymų apie generolo leitenanto A. Mordvichevo mirtį kol kas neturima, rašo BBC. 

07:15 Prognozuoja atvirą mobilizaciją

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas neatmeta, kad Rusijoje prasidės atvira mobilizacija karui Ukrainoje tęsti, skelbia naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo feisbuko paskyra.

„Remiantis tuo, kad priešas patyrė didelių personalo nuostolių, yra tikimybė, kad Rusijos Federacijos karinė politinė vadovybė nuspręs keisti galiojančius teisės aktus ir atvirai mobilizuotis, kad galėtų tęsti užsitęsusį, alinantį karą. Karinės padėties paskelbimas ir visiška piliečių mobilizacija labai tikėtina“, – rašoma pranešime.

 

 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku