VKJ statytoja „Rafako“ Lietuvos statybininkams skolinga daugiau nei milijoną

Lenkijos bendrovė Rafako, turėjusi būti pagrindine Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) rangove, tačiau pripažinta nepajėgia atlikti darbų, Lietuvos statybų bendroves paliko ant ledo: įmonės nesulaukia atsiskaitymų už jau atliktus didelės apimties subrangos darbus.
Bendra Rafako įsiskolinimų suma siekia daugiau nei 1 mln. Eur, skaičiuoja Lietuvos statybininkų asociacija (LAS).
Dzūkijos statyba viešai paskelbė neatgaunanti 350.000 Eur. VŽ žiniomis, neatsiskaityta ir su Axis Tech, Montuotojas, EER, Ulava ir kitomis Lietuvos bendrovėmis.
LSA tikina, kad tai struktūrinė problema ir ragina koreguoti viešųjų pirkimų teisės aktus, siekiant užtikrinti viešųjų pirkimų sutarčių įgyvendinimą valstybinės reikšmės projektuose.
VŽ jau rašė apie VKJ sprendimą nutraukti sutartį su vienu iš rangovų biokuro įrenginius statančia Lenkijos bendrove Rafako. Šiuo metu restruktūrizuojama įmonė, patirianti finansinių sunkumų, pripažinta nepajėgia laiku įvykdyti darbų.
LSA išplatintame pareiškime teigiama, jog statybų bendrovės dėl sutarties nutraukimo patiria nuostolius, kurių būtų galima išvengti pakoregavus kai kuriuos viešųjų pirkimų teisės aktus.
LSA prezidento Daliaus Gedvilo teigimu, mažiausios kainos kriterijus, standartizuotų sutarčių nebuvimas ir neįvertinimas, ar įmonė apskritai yra pajėgi atlikti darbus pagrindinės ydos, kamuojančios viešųjų pirkimų procesą ir lemiančios komplikuotą projektų įgyvendinimą. Pasak asociacijos, racionalus valstybės lėšų naudojimo principas savaime nereiškia pareigos pirkti už mažiausią kainą.
Tariami sutaupymai perkant už mažiausią kainą vėliau išleidžiami stabdant ir konservuojant neužbaigtas statybas, prarandant darbų kokybės garantijas bei iš naujo atliekant viešųjų pirkimų procedūras. Turbūt jau pamiršome Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcijos projekto pamokas, kai rangove buvo išrinkta mažiausią kainą konkurse pasiūliusi Turkijos statybų bendrovė arba Gedimino kalno rekonstrukciją, kur darbus vykdė nelegalūs užsienio bendrovės darbininkai. Todėl akivaizdu, kad būtina kuo skubiau koreguoti viešųjų pirkimų teisės aktus, sako D. Gedvilas.
Asociacija skaičiuoja, kad praėjusiais metais Lietuvoje egzistavo kelios dešimtys sustabdytų ir neįgyvendintų valstybinių statybos projektų, kurių bendra vertė siekė daugiau nei 0,5 mlrd. Eur.
Siekiant išvengti tokių atvejų, LSA siūlo viešuosiuose pirkimuose vertinti konkursuose dalyvaujančių statybos įmonių techninius ir finansinius pajėgumus, mokamą darbo užmokesčio vidurkį, taip pat ar įmonė turi sutartis su reikalingu kiekiu statybos srities darbuotojų, galinčių atlikti numatytus darbus.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti