Kas tai? Eksperto įžvalgos

Darbo ginčų rizikos suvaldymas – misija (ne)įmanoma?

Reklama publikuota: 2020-09-11
DARBO TEISĖS VADOVO autorė, JUREX advokatė Jurgita Judickienė.
svg svg
DARBO TEISĖS VADOVO autorė, JUREX advokatė Jurgita Judickienė.

Padidėjęs pareiškimų darbo bylose Valstybinei darbo inspekcijai skaičius rodo, kad darbuotojai vis dažniau imasi ginti savo galimai pažeistas teises, ypač, kai mažinamas jų darbo užmokestis, keičiamos darbo sutarties sąlygos ar darbuotojas atleidžiamas iš darbo COVID-19 situacijos kontekste, net jei darbdaviui tokie sprendimai atrodo logiškai pagrįsti ir neišvengiamai būtini verslui išsaugoti.

Per 100 personalo dokumentų formų. Profesionalios vienų geriausių darbo teisės ekspertų konsultacijos. Reikšmingiausių pakeitimų apžvalgos – nuolat atnaujinamame darbo teisės žinyne DARBO TEISĖS VADOVAS. Išbandykite ir atsisiųskite „Nuotolinio darbo tvarkos aprašą“ NEMOKAMAI.

Prieš priimdamas sprendimus dėl darbo santykių, darbdavys turi įvertinti ir sumažinti tokių ginčų kilimo riziką. O tam, pirmiausia, būtina išsamiai ir kvalifikuotai įvertinti pokyčių teisėtumą bei jų vykdymo procedūras.

DARBO TEISĖS VADOVO autorė, JUREX advokatė Jurgita Judickienė pateikia 7 patarimus, padedančius maksimaliai suvaldyti darbo ginčų kilimo riziką:

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
  • Jei pastebėjote ydingų darbo santykių reguliavimo sprendimų, operatyviai reaguokite, kol ginčo dar nėra, sukurkite priemonių planą, kad tokie ginčai nekiltų ateityje. Tai gali būti ir su personalu dirbančių, ir visų darbuotojų mokymai, ir specializuotų informacinių technologijų įrankių diegimas, ir turimų rizikos valdymo sistemų peržiūra. Svarbu, kad mokymuose būtų naudojami gerosios praktikos pavyzdžiai, instrukcijos, kaip elgtis tipinėse situacijose, nurodomi asmenų kontaktai, į kuriuos reikėtų kreiptis kilus neaiškumų. Sudarykite galimybę darbuotojams, pastebėjusiems darbo santykių reguliavimo problemas, apie tai informuoti darbdavį, kad vyrautų ne pasyvus laukimas ir įrodymų apie teisių pažeidimus rinkimas, o iniciatyvos ir sprendimai, kaip gerinti darbo aplinką ir sąlygas.
  • Nuolat kelkite personalo ir vadovaujančių darbuotojų profesinę bei dalykinę kvalifikaciją, ypač keičiantis reguliavimui, formuojantis naujai teismų praktikai. Tai gali būti ir tęstinė darbo teisės žinių gilinimo programa, ar tiksliniai vienkartiniai mokymai, kurie ypač aktualūs esant ekstremalios ar karantino situacijos metu, kuomet pakeitimų būna daug ir gali būti susiję su labai specifine darbo rūšimi, darbuotojų kategorija ar konkrečia ūkio šaka.
  • Dokumentus svarbu reguliariai atnaujinti pagal besikeičiantį reguliavimą ir teismų praktikos naujoves. Jei tokios dokumentacijos nėra arba, nors ji parengta, bet praktikoje netaikoma, tokiu atveju darbo santykiai paliekami savireguliacijai. Neišvengiama, kad kilus ginčui nereglamentuota praktika gali būti nepalanki darbdaviui.
  • Tinkamai įforminkite visus susitarimus su darbuotojais, pvz.: informacijos bei materialinių vertybių perdavimą, susitarimus dėl papildomo darbo, nekonkuravimo, konfidencialios informacijos apsaugos. Neteisingai įformintas ar iš viso neįformintas susitarimas gali lemti nepalankią ginčo pabaigą.
  • Aiškiai paskirstykite ir raštu apibrėžkite darbuotojų darbo funkcijas bei atsakomybę, darbo organizavimo tvarką. Joje reikėtų vengti abstrakčių, skirtingai traktuojamų nuostatų, darbuotojų pareigos ir funkcijos turėtų būti apibrėžtos trumpai, aiškiai ir suprantamai.
  • Kontroliuokite, kaip darbuotojai tų pareigų laikosi, įspėkite juos apie pažeidimus. Darbo pareigų nevykdymo ir pažeidimų ieškojimas neturi prasidėti tik tada, kai siekiama darbuotoją atleisti, nemokėti jam premijos, nes pirmiausia darbdavys turi padėti darbuotojui, kad darbo funkcijos būtų vykdomos be pažeidimų.
  • Didinkite verslo atsakomybę – elkitės etiškai su darbuotojais net ir atsiradus sunkumų. Nepasiekus pelningumo ar patyrus nuostolių – šios problemos neperkelkite vien tik ant darbuotojų pečių blogindami sąlygas darbuotojams. Ieškokite sprendimų, įtraukite darbuotojus į procesus ir rezultatų siekimą.

Per 100 personalo dokumentų formų. Profesionalios vienų geriausių darbo teisės ekspertų konsultacijos. Reikšmingiausių pakeitimų apžvalgos – nuolat atnaujinamame darbo teisės žinyne DARBO TEISĖS VADOVAS. Išbandykite ir atsisiųskite „Nuotolinio darbo tvarkos aprašą“ NEMOKAMAI.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku