Įtampa stiprėja ir Vidurio Rytuose, ir Vašingtone

Publikuota: 2020-01-04
Penktadienį JAV atakos metu prie Bagdado oro uosto buvo nukautas Irano generolas Quassemas Suleimani. AY-COLLECTION/SIPA/„Scanpix“ nuotr.
Penktadienį JAV atakos metu prie Bagdado oro uosto buvo nukautas Irano generolas Quassemas Suleimani. AY-COLLECTION/SIPA/„Scanpix“ nuotr.

Kylant įtampai Vidurio Rytuose JAV siunčia į regioną daugiau karių, o Vašingtone prezidento Donaldo Trumpo kritikai demokratai siūlo rezoliuciją, kuri apribotų vienašališkus prezidento veiksmus prieš Irano pajėgas.

Prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad nukaudamos Irano generolą Quassemą Suleimanį Jungtinės Valstijos siekia „sustabdyti karą, o ne jį pradėti“.

JAV siunčia daugiau karių

„Terorizmo viešpatavimas baigėsi“, — paskelbė jis kalbėdamas žurnalistams Mara-a-Lago poilsio rezidencijoje Floridoje. JAV prezidento žodžiais, šalies kariuomenė sudavė nepriekaištingai tikslų smūgį, kurio metu buvo nukautas „teroristas numeris vienas“ visame pasaulyje – Q. Suleimani, pranešė BBC.

Kaip žinoma, Irano sukarintų pajėgų vadas buvo nukautas penktadienį per JAV raketų smūgį Bagdado tarptautiniame oro uoste. Iškart po JAV surengtos atakos pasipylė grasinimai iš Irano. Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei pažadėjo „žiauriai atkeršyti“ JAV.

Vašingtonas penktadienį paskelbė, kad siunčia į Artimuosius Rytus dar beveik 3.000 karių. Anot neįvardijamų Gynybos departamento pareigūnų kariškiai yra iš 82-osios desantinės divizijos, kurios bazė yra Šiaurės Karolinoje. Apie 700 šios divizijos kareivių šią savaitę jau buvo dislokuoti Kuveite. Tokį žingsnį Vašingtonas žengė Teherano remiamiems kovotojams ir jų šalininkams užpuolus JAV ambasadą Bagdade, praneša AFP-BNS.

Irano ambasadorius prie Jungtinių Tautų pareiškė, kad JAV įvykdytas vieno iškiliausių iraniečių generolų nužudymas Irake prilygsta „karo aktui“.

Interviu CNN Irano ambasadorius Majidas Takhtas Ravanchi pareiškė: „Iš tikrųjų tai buvo karo aktas, įvykdytas Jungtinių Valstijų prieš Irano žmones.“

„Praeitą naktį jie pradėjo ginkluotą karą, teroro aktu nužudydami vieną svarbiausių mūsų generolų. Taigi, kokių dar Irano veiksmų būtų galima tikėtis? Negalime tiesiog toliau tylėti. Turime veikti ir veiksime“, – pabrėžė diplomatas.

„Negalime tiesiog užsimerkti po to, kas įvyko praeitą naktį. Neabejotinai bus kerštas, aršus kerštas, – pridūrė M. T. Ravanchi. – Atsakas į karinį veiksmą yra karinis veiksmas. Kieno, kada ir kur? – tai parodys ateitis.“

 Irako sostinėje Bagdade šeštadienį milžiniška minia dalyvavo laidotuvių procesijoje, skirtoje Q. Suleimaini. Anot BBC, laidotuvių procesija pažymėjo gedulo dienų pradžią. Nukautojo Irano generolo kūnas turi būti grąžintas į Iraną ir palaidotas jo gimtajame mieste.

Įpareigotų veiksmus derinti su Kongresu

JAV senatorius demokratas Timas Kaine penktadienį Senatui svarstyti pateikė rezoliuciją, pagal kurią prezidentas D. Trumpas negalėtų be Kongreso sutikimo pradėti karo su Iranu. Jeigu rezoliucijai pritartų abeji JAV parlamento rūmai, prezidentas būtų įpareigotas prašyti Kongreso pritarimo, o jo negavęs – per 30 dienų atšaukti JAV kariuomenę, pasiųstą kariauti su Irano pajėgomis.

„Keletą metų su nerimu stebėjau, kad prezidentas gali pradėti kariauti su Iranu. Susiklosčius dabartinei padėčiai, Kongresas turėtų įsikišti anksčiau, nei D. Trumpas sumanys į karą įtraukti JAV kariuomenę“, — kalbėjo T. Kaine.

Manoma, kad Senatas rezoliuciją svarstys kitą savaitę. Senato daugumo lyderis, respublikonas Mitchas McConellis penktadienį žadėjo, kad kitą savaitę Senate bus surengtas JAV atakų prieš Irano generolą svarstymas, rašo „BuzzFeed News“.

Tačiau neseniai nepavyko priimti panašios rezoliucijos, kuri įpareigotų Jungtines Valstijas laikytis nuošalyje nuo Saudo Arabijos vykdomų karo veiksmų prieš Irano pajėgas Jemene. D. Trumpas vetavo rezoliuciją ir jai priimti pakartotinai nepakako balsų.

Svarbios JAV karinės operacijos užsienyje paprastai sulaukia abiejų partijų paramos. Įprasta, kad Baltieji rūmai perspėja apie planuojamus didelio masto karinius veiksmus aukšto rango Senato ir Atstovų Rūmų narius, atstovaujančius abiem partijoms.

Tačiau šįsyk demokratų atstovai tikina, kad Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeras apie antskrydį Bagdado oro uoste informuoti nebuvo. D. Trumpui artimas respublikonų senatorius Lindsey Grahamas sakė, kad „buvo informuotas apie potencialią operaciją“, kai lankėsi pas prezidentą jo rezidencijoje Floridoje.

Nesuklaukė Europos palaikymo

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pareiškė, kad Vašingtono sąjungininkių Europoje reakcija nebuvo tokia „paslaugi“, kaip jis tikėjosi.

M. Pompeo ragino pasaulio pareigūnus aptarti šią ataką, sulaukusią D Trumpo sąjungininkų respublikonų ir Amerikos sąjungininko Izraelio liaupsių, nors dauguma kitų šalių pareiškė perspėjimų dėl regione galinčios padidėti įtampos.

„Pastarąsias pusantros, dvi dienas praleidau kalbėdamasis su partneriais regione, pasakodamas jiems, ką mes darome, kodėl tai darome, prašydamas jų palaikymo. Jie visi buvo fantastiški“, – televizijai „Fox News“ sakė M. Pompeo, praneša AFP-BNS.

„Vėliau pokalbiai su mūsų partneriais kitose vietose nebuvo tokie geri. Tiesą sakant, europiečiai nebuvo tokie paslaugūs kaip būčiau norėjęs“, – pridūrė jis.

Po JAV operacijos ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis paragino visus susijusius veikėjus „šiuo itin svarbiu momentu laikytis kuo didžiausio santūrumo ir elgtis atsakingai“. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas irgi paragino elgtis santūriai, o Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas pareiškė, kad svarbiausia būtų deeskaluoti padėtį.

„Britai, prancūzai, vokiečiai – visi turi suprasti, kad tai, ką padarėme, ką padarė amerikiečiai, taip pat išgelbėjo gyvybių Europoje“, – tvirtino M. Pompeo.

„Tai buvo geras dalykas visam pasauliui. Raginame visus pasaulyje palaikyti, ką stengiasi daryti Jungtinės Valstijos – užtikrinti, kad Irano Islamo Respublika paprasčiausiai elgtųsi kaip normali valstybė“, – pridūrė jis.

NATO stabdo mokymo misijas

„NATO misija tęsiama, bet šiuo metu su mokymais susijusi veikla yra įšaldyta“, – pareiškė atstovas Dylanas White'as.

Irake dislokuotos NATO pajėgos, turinčios kelis šimtus karių, apmoko šalies saugumo pajėgas Bagdado vyriausybės prašymu, siekiant užkirsti kelią džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ sugrįžimui.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kinija pranešė apie 17 naujų užsikrėtimo paslaptingu virusu atvejų

Kinija sekmadienį pranešė apie 17 naujų užsikrėtimo paslaptingu virusu, giminingu potencialiai mirtinam SARS...

Princas Harry nebetenka „didenybės“ titulo

Sasekso hercogas Harry ir hercogienė Meghan nebetenka savo karališkųjų titulų, daugiau nebevykdys britų...

E. Macronas dėl protesto skubiai išvestas iš Paryžiaus teatro

Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui (Emanueliui Makronui) ir jo sutuoktinei penktadienio vakarą teko...

Verslo aplinka
2020.01.18
Gibraltaras svarsto po „Brexito“ prisijungti prie Šengeno zonos

Gibraltaras svarsto galimybę prisijungti prie Šengeno zonos ir tokiu būdu užtikrinti laisvą judėjimą per...

Verslo aplinka
2020.01.18
Klimatas: reikia tris kartus daugiau pastangų Premium

Šiuo metu pasaulis dėl klimato kaitos per metus praranda apie 0,12 proc. BVP, tačiau kol kas temperatūra...

Verslo klasė
2020.01.18
Kh. Haftarui ištikimos pajėgos blokavo naftos eksportą iš svarbių Libijos uostų

Libijos autokratui Khalifai Haftarui (Chalifai Haftarui) ištikimos pajėgos šeštadienį blokavo naftos eksportą...

Verslo aplinka
2020.01.18
JK „Brexito“ naktį išleis monetų ir iškels vėliavas, bet neskambins Didžiojo Beno varpais

Didžioji Britanija „Brexito“ naktį išleis proginių monetų, iškels valstybės vėliavas ir projektuos atgalinio...

Verslo aplinka
2020.01.18
JAV ekspertas: amerikiečių karių skaičius Baltijos šalyse – dar ne viskas

Jungtinių Valstijų ekspertas Rogeris Zakheimas (Rodžeris Zacheimas) ragina Lietuvą neapsiriboti prašymais...

2020.01.18
Spauda: Talibanas siekia iki mėnesio pabaigos pasirašyti taikos susitarimą su JAV

Talibanas siekia iki sausio pabaigos su JAV pasiekti taikos susitarimą, kuris Jungtinėms Valstijoms leistų...

Verslo aplinka
2020.01.18
R. T. Erdoganas: žlugus Libijos vyriausybei, Europai kils teroro grėsmė

Jeigu žlugs Jungtinių Tautų pripažinta vyriausybė Tripolyje, teroristai ras derlingą dirvą Europoje,...

Verslo aplinka
2020.01.18
Mokslininkai: užsikrėtusiųjų SARS giminingu virusu gali būti „šimtai“

Užsikrėtusiųjų paslaptingu virusu, kuris yra giminingas potencialiai mirtinam SARS virusui ir Kinijoje jau...

Verslo aplinka
2020.01.18
Šiaurės šalys priešinasi ES idėjai vienodinti minimalios algos skaičiavimą Premium

Europos Komisija (EK) šią savaitę pradėjo konsultacijas su šalimis narėmis dėl planų suvienodinti minimalios...

Verslo aplinka
2020.01.18
Prie Kartų solidarumo sąjungos besijungiantis A. Juozaitis: tikimės 20–30 vietų Seime 3

Šeštadienį vykstančiame suvažiavime buvusi Pensininkų partija pasivadino Kartų solidarumo sąjunga-Santalka...

Verslo aplinka
2020.01.18
Lenkijos premjeras atvyks į Lietuvą su S. Skverneliu pasižiūrėti krepšinio

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moravieckis) kitą savaitę atvyks į Lietuvą privataus...

Verslo aplinka
2020.01.18
Transporto sektoriaus streikų išvargintas Paryžius regi išeitį – automatizuotą metro Premium 1

Dėl pensijų reformos Prancūzijos sostinės transporto darbuotojai streikuoja jau daugiau kaip 40 dienų,...

Verslo aplinka
2020.01.18
Armėniją supurtė žemės drebėjimas

Armėnijos teritorijoje už 16 kilometrų nuo sienos su Gruzija šeštadienį įvyko 4,1 balo žemės drebėjimas,...

Verslo aplinka
2020.01.18
1,2 mln. Eur subsidijų elektromobiliams estai išgraibstė per kelias valandas

Estijos Ekologinių investicijų centras, penktadienio rytą pradėjęs paraiškų dėl paramos elektromobiliui...

Verslo aplinka
2020.01.18
Buvusi Pensininkų partija renkasi į suvažiavimą, A. Juozaitis kandidatuos į lyderius 1

Šeštadienį Kauno rajone, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje, vyks Kartų solidarumo sąjungos...

Verslo aplinka
2020.01.18
Sraigtasparniu apylinkes žvalgę Aplinkos ministerijos atstovai aptiko šiukšlynų miškuose

Sraigtasparniu penktadienį skridę Aplinkos ministerijos atstovai aptiko šiukšlynų miškuose netoli Kauno, taip...

Verslo aplinka
2020.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau