Lietuvos ekonomika skrieja aukštesne pavara

Publikuota: 2017-07-31
Atnaujinta 2017-07-31 14:05
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Antrąjį ketvirtį Lietuvos BVP augo 3,9%, o per visą pirmąjį pusmetį – 4%, lyginant su tais pačiais laikotarpiais prieš metus. Ekonomistai prognozuoja, kad Lietuvos ūkis sparčius augimo tempus išlaikys per visus 2017 metus.

Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) siekė 19,6 mlrd. Eur to meto kainomis. Palyginti su 2016 m. pirmuoju pusmečiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 4,0%, pranešė Lietuvos statistikos departamentas

2017 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2017 m. pirmuoju ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 0,6%. Palyginti su tuo pačiu 2016 m. ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 3,9% (nepašalinus – 3,9%).

Tęsinys po grafiku.

infogram.com:: bendrasis_vidaus_produktas_ir_jo_pokyciai_ii_ketv

Viena sparčiausių ES

„Lietuvos ūkio augimas – vienas sparčiausių ES, jis viršijo daugelio institucijų prognozes. Tikėtina, kad panašius augimo tempus pavyks išlaikyti iki 2017 m. pabaigos“, – vertina Nerijus Mačiulis, AB „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

„Lietuva vis tvirčiau jaučiasi tarp sparčiausiai augančių ES ekonomikų o šalies viduje kylanti ekonominių vertinimų kreivė parodo vis didesnį rinkos dalyvių optimizmą ir teigiamus lūkesčius dėl ateities“, – konstatuoja Indrė Genytė-Pikčienė, DNB banko vyriausioji analitikė.

„Lietuvos ekonomika išlieka įjungusi aukštesnę pavarą. Nors likusią šių metų dalį gali būti nelengva išlaikyti tokį patį augimo tempą, bendra ekonominė situacija šalyje rodo aiškius pakilimo ženklus“, – tvirtina Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas,

Pono Mačiulio vertinimu, solidų šiųmetinį Lietuvos ūkio augimo mastą lėmė visas priežasčių kompleksas. Jam įtakos turėjo spartus eksporto augimas, kurį lėmė tiek atsigaunanti euro zona, tiek pagyvėjusi pasaulinė prekyba. Antroji priežastis – tolesnis namų ūkių vartojimo didėjimas, labiausiai sietinas su darbo užmokesčio augimu.

Eksportas ir investicijos

„Trečia, ypač džiuginanti priežastis – atsigaunančios investicijos. Po ilgalaikės stagnacijos 2017 m. pirmąjį ketvirtį investicijų mastas pagaliau pradėjo spartėti ir viršijo 10%. Panašu, kad tai tęsėsi ir antrąjį metų ketvirtį“, – pabrėžia p. Mačiulis.

Anot jo, įmonės šiemet ryžtasi daugiau investuoti, nes gamybinių pajėgumų panaudojimas pasiekęs ribas, skolinimasis išlieka pigus, o įmonių nuosavi kapitalo rezervai yra istorinėse aukštumose.

Pasak Dariaus Imbraso, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresniojo ekonomisto, prie sparčios Lietuvos ūkio plėtros ypač prisidėjo pagerėjusi tarptautinė aplinka, lemianti tarptautinės prekybos pagyvėjimą. Tuo naudojasi užsienio prekybai atviros ūkio veiklos, tokios kaip apdirbamoji gamyba bei transportas.

„Pagyvėjus tarptautinei prekybai, daugiau auga apdirbamoji gamyba. Jos apimtis augo ir eksporto, ir Lietuvos rinkose: eksportą labiausiai didino mašinų ir įrenginių, metalo gaminių, medienos ir baldų gamintojai, pardavimus Lietuvos rinkoje – metalo gaminių ir baldų gamintojai. Siekdamos didinti gamybos apimtį, šios veiklos įmonės ne tik investuoja į gamybos pajėgumų didinimą, bet jau ne trumpą laiką bando efektyvinti veiklą ir kartu našiau panaudoti turimus gamybos pajėgumus. Šiuo metu gamybos pajėgumų panaudojimo lygis yra istoriškai aukštas“, – aiškina p. Imbrasas.

Jis atkreipia dėmesį, kad 2016 m. reikšmingai padidinusios automobilių parką, Lietuvos transporto įmonės sugebėjo pasinaudoti padidėjusia transporto paslaugų paklausa, kurią toliau augina tarptautinės prekybos prekėmis apimtis.

„Prie gerų šios transporto veiklos rezultatų prisidėjo ir tai, kad įmonėms pavyko susirasti naujų prekybos partnerių Vakarų šalių rinkose: Lietuvos transporto įmonės sėkmingai konkuruoja su kitų šalių vežėjais, ir jų užimama eksporto rinkų dalis didėja“, - nurodo jis.

Anot p. Grajausko, 2017 m. antrąjį ketvirtį gamybos apimtys augo šiek tiek lėčiau nei metų pradžioje tik dėl susitraukusių gėrimų pramonės apimčių. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gėrimus gaminančių įmonių perdavimai susitraukė net 31%., o didžiausios įtakos tam turėjo nuo kovo augę akcizai alkoholiui, kurie smarkiai padidino alkoholinių gėrimų kainas.

Jo teigimu, akcizų poveikis ekonomikos augimui buvo juntamas ir per kitą – vartojimo – pusę. Mažmeninės prekybos apimčių augimas antrąjį metų ketvirtį buvo lėčiausias per pastaruosius dvejus metus ir siekė 4,7%, o viena iš priežasčių, nulėmusių tokį rezultatą, buvo smarkiai kritę alkoholinių gėrimų pardavimai. Į

Antroji priežastis, stabdžiusi vartojimą, yra įsibėgėjanti infliacija, kuri suvalgo vis didesnę dalį gyventojų perkamosios galios. Vidutinė infliacija antrąjį šių metų ketvirtį siekė 3,4%. ir buvo aukščiausia per pastaruosius penkerius metus.

„Išankstinis liepos mėnesio rodiklis jau signalizavo 4,1% infliaciją – tokio kainų augimo Lietuvoje nebuvo nuo 2011-ųjų pabaigos“, – atkreipia dėmesį p. Grajauskas.

Našumas didėja, bet nepakankamai

Jo nuomone, pagrindinė rizika vidutiniu laikotarpiu išlieka tai, kad įsibėgėjant kainų ir atlyginimų augimui, Lietuvoje gaminamos prekės ir paslaugos gali prarasti konkurencingumą užsienio rinkose. Norint to išvengti, reikalingos investicijos į našumo didinimą, o svarbiausia – į ekonomikos struktūros kaitą, persiorientuojant į aukštesnę pridėtinę vertę kuriančias gamybos ir paslaugų šakas.

Ponios Genytės–Pikčienės, nuomone, įsibėgėjantis eksporto augimas jau leidžia nedrąsiai tikėtis, kad netrukus Lietuva galės mėgautis subalansuota plėtra, kai BVP augimą lemia ne tik vidaus vartojimas, bet ir išorės paklausa. Optimistines nuotaikas, anot jos, palaiko ir tvarus įmonių gamybinių pajėgumų atsinaujinimo procesas, kuris iš dalies sietinas ir su darbo užmokesčio augimo tendencija.

„Verslininkai stengiasi efektyvinti procesus ir mažinti gamybos imlumą darbui. Produktyviųjų investicijų augimas – reikšmingas indėlis į ilgalaikės ir sparčios ekonominės plėtros ateityje pamatą, jau pradedame jaust pirmus jų rezultatus: pirmąjį ketvirtį stebėjome daug spartesnį ne anksčiau Lietuvos darbo našumo augimą – realus vienos valandos darbo našumas per metus šoktelėjo 6,3%, kai pernai ir užpernai našumo augimas Lietuvoje vos viršijo nulį“, – teigiamus ženklus įžvelgia ji.

Lietuvos banko vertinimu, 2017 m. antrąjį pusmetį Lietuvos ūkis turėtų išlaikyti panašų plėtros tempą, koks buvo pirmąjį pusmetį. Mažiau palankios ūkio raidos rizika tebėra aktuali, nors pastaruoju metu ji yra sumažėjusi, pabrėžia p. Imbrasas.

Anot p. Genytės–Pikčienės, vertindami Lietuvos ūkio trumpojo laikotarpio perspektyvas, DNB banko analitikai lieka ištikimi savo pernykštei 3,2% BVP augimo prognozei.

„Ūkio plėtra likusiais šių metų ketvirčiais neturėtų reikšmingai išsikvėpti. Ją palaikys atsigaunančios užsienio rinkos bei numatomas efektyvesnis ES paramos lėšų įsisavinimas. O kertiniu Lietuvos ūkio plėtros varikliu ir toliau išliks namų ūkių vartojimas“, – nurodo ji.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Savivaldos rinkimai: iš 60-ties merų perrinkti 39 Premium 1

Sekmadienį vykusiame savivaldos rinkimų antrajame ture daugiau kaip pusėje savivaldybių, kuriose vyko...

Vilniaus mero rinkimai: štabai

Vilniuje, kaip ir prieš ketverius metus, varžėsi dabartinis meras Remigijus Šimašius bei buvęs miesto vadovas...

Verslo aplinka
2019.03.17
Ko galima tikėtis iš p. Šimašiaus per artimiausius ketverius metus 3

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus rinkimų programa susideda iš 12 ambicijų. Jis ypatingą dėmesį ketina...

Verslo aplinka
2019.03.17
Skelbiami nugalėtojai: R. Šimašius, V. Grubliauskas  3

Vieni šiųmečio rinkimų maratono rinkimai baigėsi. Didmiesčiai ir dauguma mažesnių miestelių ir rajonų...

Rinkimai 2019
2019.03.17
Finišavo merų rinkimų antrasis turas 1

Sekmadienį 41-oje iš 60-ties šalies savivaldybių surengtas antrasis merų rinkimų turas, kuriame dalyvavo po...

Verslo aplinka
2019.03.17
Rinkėjų aktyvumas antrame ture mažesnis 19

Antrame savivaldybių rinkimų ture jau dalyvavo bemaž 40% rinkėjų. Tai yra pastebimai mažiau, nei tuo pačiu...

Rinkimai 2019
2019.03.17
Estų darbo migrantai iš Suomijos suka namo 15

Darbo sąlygoms Estijoje gerėjant ir mažėjant atotrūkiui tarp atlyginimų abejose šalyse daugėja Estijos...

Verslo aplinka
2019.03.17
D. Grybauskaitė: premjeras daro tarptautinę gėdą 15

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį pareiškė, kad premjeras Saulius Skvernelis daro „tarptautinę gėdą“...

Verslo aplinka
2019.03.17
Daugiausia rinkimų pažeidimų – dėl neleistinos agitacijos

Iki vidurdienio sekmadienį policija gavo 51 pranešimą dėl galimų pažeidimų per merų rinkimus.

Rinkimai 2019
2019.03.17
Lietuva išlieka tarp šviesolaidinio interneto lyderių 3

Šią savaitę Amsterdame vykusiosioje šviesolaidinio interneto plėtra Europoje besirūpinančios ne pelno...

Paslaugos
2019.03.17
Lietuvoje – institucijų ir gyventojų pratybos dėl galimos avarijos Astravo elektrinėje 5

Rudenį Vilniaus ir Švenčionių rajonuose, galbūt Vilniaus mieste vyks valstybinio lygio pratybos, kur bus...

Pramonė
2019.03.17
Du trečdaliai Lietuvos renka merus 4

Sekmadienį 41-oje iš 60-ties šalies savivaldybių vyksta antrasis merų rinkimų turas.

Verslo aplinka
2019.03.17
Lietuvoje senstama sparčiau nei daugelyje kitų valstybių 18

Vidutinį pasaulio gyventoją senatvinės ligos užklumpa sulaukus 65-erių, Lietuvoje šis amžius 3,5 metų...

Verslo aplinka
2019.03.16
Iš anksto merų rinkimų antrajame ture balsavo 5,1% žmonių

Antrajame merų rinkimų ture per tris išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 5,1% rinkėjų,...

Verslo aplinka
2019.03.16
Kauno savivaldybė planuoja skolintis 19 mln. Eur 20

Kauno miesto savivaldybė planuoja imti 19 mln. Eur paskolą.

Verslo aplinka
2019.03.16
„Boeingų“ „maxai“ neskraidys iki gegužės 1

Kompanijos „Boeing“ MAX lėktuvai 737-8 ir 737-9  neskraidys iki gegužės mėnesio, pranešė JAV  Federalinė...

Verslo aplinka
2019.03.15
Ministras policijos vadovybės ir pareigūnų susitikimą rengia bažnyčioje 3

Vidaus reikalų ministras pranešė, kad kitą savaitę bažnyčioje surengs policijos vadovybės ir ją...

Verslo aplinka
2019.03.15
Po teroristinės atakos Naujojoje Zelandijoje auga žuvusiųjų skaičius 16

Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste surengti išpuoliai dviejose sausakimšose mečetėse. Per teroristinę...

Verslo aplinka
2019.03.15
Lietuvos išlaidos socialinei apsaugai – vienos mažiausių ES, skelbia Eurostatas 2

Lietuvoje išlaidos socialinei apsaugai 2017 m. buvo vienos mažiausių tarp Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2019.03.15
Kovoje dėl sostinės – jėgos apylygės, lems niuansai Premium 30

Remigijaus Šimašiaus ir Artūro Zuoko galimybes būti išrinktiems Vilniaus meru politologai vertina apylygiai.

Verslo aplinka
2019.03.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau