Lietuvos ekonomika skrieja aukštesne pavara

Publikuota: 2017-07-31
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Antrąjį ketvirtį Lietuvos BVP augo 3,9%, o per visą pirmąjį pusmetį – 4%, lyginant su tais pačiais laikotarpiais prieš metus. Ekonomistai prognozuoja, kad Lietuvos ūkis sparčius augimo tempus išlaikys per visus 2017 metus.

Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) siekė 19,6 mlrd. Eur to meto kainomis. Palyginti su 2016 m. pirmuoju pusmečiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 4,0%, pranešė Lietuvos statistikos departamentas

2017 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2017 m. pirmuoju ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 0,6%. Palyginti su tuo pačiu 2016 m. ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 3,9% (nepašalinus – 3,9%).

Tęsinys po grafiku.

infogram.com:: bendrasis_vidaus_produktas_ir_jo_pokyciai_ii_ketv

Viena sparčiausių ES

„Lietuvos ūkio augimas – vienas sparčiausių ES, jis viršijo daugelio institucijų prognozes. Tikėtina, kad panašius augimo tempus pavyks išlaikyti iki 2017 m. pabaigos“, – vertina Nerijus Mačiulis, AB „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

„Lietuva vis tvirčiau jaučiasi tarp sparčiausiai augančių ES ekonomikų o šalies viduje kylanti ekonominių vertinimų kreivė parodo vis didesnį rinkos dalyvių optimizmą ir teigiamus lūkesčius dėl ateities“, – konstatuoja Indrė Genytė-Pikčienė, DNB banko vyriausioji analitikė.

„Lietuvos ekonomika išlieka įjungusi aukštesnę pavarą. Nors likusią šių metų dalį gali būti nelengva išlaikyti tokį patį augimo tempą, bendra ekonominė situacija šalyje rodo aiškius pakilimo ženklus“, – tvirtina Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas,

Pono Mačiulio vertinimu, solidų šiųmetinį Lietuvos ūkio augimo mastą lėmė visas priežasčių kompleksas. Jam įtakos turėjo spartus eksporto augimas, kurį lėmė tiek atsigaunanti euro zona, tiek pagyvėjusi pasaulinė prekyba. Antroji priežastis – tolesnis namų ūkių vartojimo didėjimas, labiausiai sietinas su darbo užmokesčio augimu.

Eksportas ir investicijos

„Trečia, ypač džiuginanti priežastis – atsigaunančios investicijos. Po ilgalaikės stagnacijos 2017 m. pirmąjį ketvirtį investicijų mastas pagaliau pradėjo spartėti ir viršijo 10%. Panašu, kad tai tęsėsi ir antrąjį metų ketvirtį“, – pabrėžia p. Mačiulis.

Anot jo, įmonės šiemet ryžtasi daugiau investuoti, nes gamybinių pajėgumų panaudojimas pasiekęs ribas, skolinimasis išlieka pigus, o įmonių nuosavi kapitalo rezervai yra istorinėse aukštumose.

Pasak Dariaus Imbraso, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresniojo ekonomisto, prie sparčios Lietuvos ūkio plėtros ypač prisidėjo pagerėjusi tarptautinė aplinka, lemianti tarptautinės prekybos pagyvėjimą. Tuo naudojasi užsienio prekybai atviros ūkio veiklos, tokios kaip apdirbamoji gamyba bei transportas.

„Pagyvėjus tarptautinei prekybai, daugiau auga apdirbamoji gamyba. Jos apimtis augo ir eksporto, ir Lietuvos rinkose: eksportą labiausiai didino mašinų ir įrenginių, metalo gaminių, medienos ir baldų gamintojai, pardavimus Lietuvos rinkoje – metalo gaminių ir baldų gamintojai. Siekdamos didinti gamybos apimtį, šios veiklos įmonės ne tik investuoja į gamybos pajėgumų didinimą, bet jau ne trumpą laiką bando efektyvinti veiklą ir kartu našiau panaudoti turimus gamybos pajėgumus. Šiuo metu gamybos pajėgumų panaudojimo lygis yra istoriškai aukštas“, – aiškina p. Imbrasas.

Jis atkreipia dėmesį, kad 2016 m. reikšmingai padidinusios automobilių parką, Lietuvos transporto įmonės sugebėjo pasinaudoti padidėjusia transporto paslaugų paklausa, kurią toliau augina tarptautinės prekybos prekėmis apimtis.

„Prie gerų šios transporto veiklos rezultatų prisidėjo ir tai, kad įmonėms pavyko susirasti naujų prekybos partnerių Vakarų šalių rinkose: Lietuvos transporto įmonės sėkmingai konkuruoja su kitų šalių vežėjais, ir jų užimama eksporto rinkų dalis didėja“, - nurodo jis.

Anot p. Grajausko, 2017 m. antrąjį ketvirtį gamybos apimtys augo šiek tiek lėčiau nei metų pradžioje tik dėl susitraukusių gėrimų pramonės apimčių. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gėrimus gaminančių įmonių perdavimai susitraukė net 31%., o didžiausios įtakos tam turėjo nuo kovo augę akcizai alkoholiui, kurie smarkiai padidino alkoholinių gėrimų kainas.

Jo teigimu, akcizų poveikis ekonomikos augimui buvo juntamas ir per kitą – vartojimo – pusę. Mažmeninės prekybos apimčių augimas antrąjį metų ketvirtį buvo lėčiausias per pastaruosius dvejus metus ir siekė 4,7%, o viena iš priežasčių, nulėmusių tokį rezultatą, buvo smarkiai kritę alkoholinių gėrimų pardavimai. Į

Antroji priežastis, stabdžiusi vartojimą, yra įsibėgėjanti infliacija, kuri suvalgo vis didesnę dalį gyventojų perkamosios galios. Vidutinė infliacija antrąjį šių metų ketvirtį siekė 3,4%. ir buvo aukščiausia per pastaruosius penkerius metus.

„Išankstinis liepos mėnesio rodiklis jau signalizavo 4,1% infliaciją – tokio kainų augimo Lietuvoje nebuvo nuo 2011-ųjų pabaigos“, – atkreipia dėmesį p. Grajauskas.

Našumas didėja, bet nepakankamai

Jo nuomone, pagrindinė rizika vidutiniu laikotarpiu išlieka tai, kad įsibėgėjant kainų ir atlyginimų augimui, Lietuvoje gaminamos prekės ir paslaugos gali prarasti konkurencingumą užsienio rinkose. Norint to išvengti, reikalingos investicijos į našumo didinimą, o svarbiausia – į ekonomikos struktūros kaitą, persiorientuojant į aukštesnę pridėtinę vertę kuriančias gamybos ir paslaugų šakas.

Ponios Genytės–Pikčienės, nuomone, įsibėgėjantis eksporto augimas jau leidžia nedrąsiai tikėtis, kad netrukus Lietuva galės mėgautis subalansuota plėtra, kai BVP augimą lemia ne tik vidaus vartojimas, bet ir išorės paklausa. Optimistines nuotaikas, anot jos, palaiko ir tvarus įmonių gamybinių pajėgumų atsinaujinimo procesas, kuris iš dalies sietinas ir su darbo užmokesčio augimo tendencija.

„Verslininkai stengiasi efektyvinti procesus ir mažinti gamybos imlumą darbui. Produktyviųjų investicijų augimas – reikšmingas indėlis į ilgalaikės ir sparčios ekonominės plėtros ateityje pamatą, jau pradedame jaust pirmus jų rezultatus: pirmąjį ketvirtį stebėjome daug spartesnį ne anksčiau Lietuvos darbo našumo augimą – realus vienos valandos darbo našumas per metus šoktelėjo 6,3%, kai pernai ir užpernai našumo augimas Lietuvoje vos viršijo nulį“, – teigiamus ženklus įžvelgia ji.

Lietuvos banko vertinimu, 2017 m. antrąjį pusmetį Lietuvos ūkis turėtų išlaikyti panašų plėtros tempą, koks buvo pirmąjį pusmetį. Mažiau palankios ūkio raidos rizika tebėra aktuali, nors pastaruoju metu ji yra sumažėjusi, pabrėžia p. Imbrasas.

Anot p. Genytės–Pikčienės, vertindami Lietuvos ūkio trumpojo laikotarpio perspektyvas, DNB banko analitikai lieka ištikimi savo pernykštei 3,2% BVP augimo prognozei.

„Ūkio plėtra likusiais šių metų ketvirčiais neturėtų reikšmingai išsikvėpti. Ją palaikys atsigaunančios užsienio rinkos bei numatomas efektyvesnis ES paramos lėšų įsisavinimas. O kertiniu Lietuvos ūkio plėtros varikliu ir toliau išliks namų ūkių vartojimas“, – nurodo ji.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rinkimų rezultatai pakoregavo dotacijas: daugiau gauna konservatoriai ir „valstiečiai“

Savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimai pakoregavo partijų dotacijas: jos auga konservatoriams ir...

Seimas imasi prezidento siūlymų, kaip neįleisti Astravo elektros

Seimas priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymus, kaip į Lietuvą neįleisti Baltarusijos statomoje...

Pramonė
08:31
S. Skvernelis: matau Aplinkos apsaugos departamento neįgalumą  1

Premjeras Saulius Skvernelis sako matantis Aplinkos apsaugos departamento atstovų neįgalumą likviduojant...

Svarstys veto dėl įmonės „Problematika“, bet stengsis jį atmesti 

Seimas sutiko imtis prezidento Gitano Nausėdos veto pataisoms, kuriomis kelių techninės priežiūros ir kokybės...

R. Žemaitaitis atleistas iš Seimo vicepirmininkų

Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) vadovas Remigijus Žemaitaitis atleistas iš Seimo pirmininko pavaduotojo...

Juda į priekį peržiūrėto NT mokesčio įvedimas  2

Seimas iš antro karto sutiko imtis svarstyti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtrą. Siūloma...

Seimas imasi taršių automobilių mokesčio įvedimo 

Seimas sutiko pradėti svarstyti su kitų metų biudžetu susijusio taršių automobilių registracijos mokesčio, iš...

Valstybės kontrolė nėra tikra, kad kitąmet bus biudžeto perteklius Premium

Kitų metų biudžeto projektą įvertinusi Valstybės kontrolė (VK) spėja, kad po kelerius metus trukusio „riebaus...

Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 1

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Pramonės transformacija neišvengiama

Pasauliniame pramonės sektoriuje vis dažniau kalbama apie tvarumą, dėmesį aplinkai, vartojimo išsivysčiusiose...

Pramonė
05:50
Europos plieno milžinę nuo bankroto gelbės kinai Premium

Nemokia paskelbtą vieną didžiausių Europoje plieno gamintojų „British Steel“ atgaivinti bandys kinai –...

Pramonė
05:45
Miškų urėdijos direktoriumi skiriamas V. Kaubrė 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 2

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 12

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau