INVEGA: 270 mln. Eur verslui ir greiti sprendimai karo Ukrainoje kontekste

2022-ieji pasaulio ir Lietuvos verslui buvo rimtų iššūkių metai: tebesitęsianti įtampa dėl pandemijos pasekmių, karas Ukrainoje, dėl Kinijos ribojimų sutrikusi tiekimo grandinė. Šių iššūkių kontekste, INVEGA išliko svarbus finansavimo rinkos trūkumą užpildantis ir ekonomikos augimą užtikrinantis investicijų šaltinis. Pernai daugiau kaip 4600 Lietuvos įmonių skirta beveik 270 mln. eurų ir į verslus pritraukta beveik 262 mln. eurų privačių lėšų.
INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas skaičiuoja, kad per 2022 m. vien garantijų suteikta už daugiau nei 129 mln. eurų, kurios padėjo verslui pritraukti beveik 214 mln. eurų privačių lėšų. Didelio susidomėjimo sulaukė ir INVEGOS tiesiogiai, ir per finansų tarpininkus teikiamos paskolos. Jomis per visą šį laikotarpį pasinaudojo per 2 tūkst. verslų, kuriuos pasiekė daugiau nei 97,7 mln. eurų.
Kaip ir anksčiau, verslas pernai aktyviausiai naudojosi, domėjosi kompensacijų priemonėmis daugiau kaip 2500 verslų neatlygintinai gavo beveik 24,9 mln. eurų.
Reagavo į karą Ukrainoje
Prasidėjus karui Ukrainoje, INVEGA iš karto sustabdė eksporto kredito garantijų teikimą už pirkėjus, registruotus Rusijos ir Baltarusijos teritorijose. Kovą, siekdama padėti lietuviškos kilmės prekių ir paslaugų eksportuotojams, sumažino eksporto garantijų įkainius 30 proc. Taip pat pradėjo teikti paskolas ir pagalbos garantijas finansuotojams už jų išduodamas paskolas ar lizingo sandorius visų dydžių įmonėms, nukentėjusioms nuo karo sukeltos krizės. Atnaujintos priemonės Startuok, skirtos jaunam arba socialinio poveikio projektus vykdančiam verslui, sąlygos, leidžiančios Ukrainos piliečiams ir verslams, norintiems pradėti veiklą Lietuvoje, gauti trečdaliu mažesnes palūkanas verslo pradžiai ar apyvartinėms lėšoms.
Reaguojant į geopolitinę situaciją ir bendradarbiaujant su verslo, pramonės asociacijomis, buvo nuspręsta sumažinti eksporto kredito garantijų įkainius. Toliau sekė žingsnis padėti neseniai įkurtoms mažoms įmonėms, kurioms sunku gauti tradicinių rinkos finansuotojų paskolas. Iki 2022-ųjų pabaigos Startuok priemone pasinaudojo 51 verslas, jiems suteikta paskolų už daugiau kaip 14 mln. Eur, sako K. Motiejūnas.
Naudojantis Startuok priemone, galima gauti iki 3 mln. eurų paskolą maksimaliam 10 metų laikotarpiui, o apyvartinėms lėšoms - iki 200 tūkst. eurų paskolą ne daugiau kaip 3 metams. Šiemet Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė papildomus 5 mln. Eur, tad finansine pagalba galės pasinaudoti dar daugiau jaunų įmonių, tarp kurių labai laukiamos socialinio poveikio projektus vykdančios, ukrainiečių įkurtos įmonės.
Daugiau rizikos kapitalo ir dėmesys saugumo, gynybos inovacijoms
Pasak K. Motiejūno, INVEGA šiuo metu daug dėmesio skiria teikdama finansinę pagalbą startuoliams, perspektyvioms, inovacijas kuriančioms įmonėms. Metų pabaigoje 18 mln. Eur vertės rizikos kapitalo priemonės Akceleratorius 2 fondus pavesta valdyti patyrusioms investuotojų komandoms Baltic Sandbox Ventures ir FirstPick. Jos jau pradėjo ikiakceleravimo ir akceleravimo programas, kurių metu teikiama pagalba tiek jau veikiančioms labai mažoms įmonėms, tiek asmenims, kurie tik turi inovatyvią verslo idėją, tačiau ieško profesionalų, ekspertų patarimų, kaip toliau ją vystyti.
Kitai rizikos kapitalo priemonei MILInvest valdyti šių metų kovo pradžioje įsteigti du fondai ScaleWolf Accelerator ir ScaleWolf VC, besiorientuosiantys į gynybos, saugumo technologijas kuriančias, vystančias lietuviškas įmones ir startuolius, kurių produktai ar paslaugos pasižymi eksporto potencialu, gali būti svarbūs ne tik regiono, bet ir globaliose rinkose, yra dvejopos paskirties (karinės ir civilinės). Fondams skirta 13,5 mln. Eur, tačiau planuojama pritraukti ir privačių investuotojų lėšų.
Turime ir dar daugiau įrankių inovacijas kuriantiems verslams, pavyzdžiui, Perspektyvą, skatinančią mokslinius tyrimus, technologinę plėtrą. Esame paskirti atstovauti Lietuvai NATO inovacijų fondo (NIF) įgyvendinime, kuris dar išplės galimybes startuoliams gauti stambias investicijas. Gynybos rinka yra specifinė, konkurencinga, tačiau Lietuvos įmonėms, tai yra išskirtinė galimybė atsidurti tarp svarbiausių globalių šios srities žaidėjų siūlant inovatyvius sprendimus ir produktus. Pirmiausia, dirbtinio intelekto ir IT, lazerių, optikos, kibernetinio saugumo, virtualios realybės srityse veikiantiems verslams, inovatyvių idėjų turinčioms komandoms, mokslininkams. Ukrainoje jau naudojamos Lietuvoje kurtos naktinio matymo sistemos, dronai, - vardino K. Motiejūnas.
INVEGOS vadovas sako, kad kaip ir pastaruosius 20 metų, taip ir toliau sieks, kad nacionalinė plėtros įstaiga išlaikytų tvarų augimą, didintų finansinių priemonių prieinamumą verslui, gerintų klientų patirtį, veiklos efektyvumą bei būtų profesionali, kompetentinga ir kūrybinga organizacija.
Dažnai sakau, kad gyvename tris paralelinius gyvenimus. Pirmasis apima INVEGOS esamų priemonių valdymą, antrajame planuojame 2021-2027 m. periodo ES fondų investicijas, kurios sieks 700 mln. eurų, o trečiajame dar dirbame su nacionalinių plėtros įstaigų (NPĮ) konsolidavimo procesu, dalinosi K. Motiejūnas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti