„MG Baltic“ politinės korupcijos byloje – svarstymai apie ekspertų apklausas

Publikuota: 2018-10-11
Juliaus Kalinsko (15min.lt) nuotr.
svg svg
Juliaus Kalinsko (15min.lt) nuotr.

Ateityje į „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą gali būti kviečiamas garso įrašus tyręs ekspertas, taip pat tyrėjas.

Tokią galimybę ketvirtadienį posėdyje išsakė Vilniaus apygardos teismo teisėja Nijolė Žimkienė.

Ji teigė, kad ši galimybė galėtų būti svarstoma vėliau, dabar reikia baigti klausyti įrašų.

Teismo posėdyje toliau perklausomi slapta specialiųjų tarnybų užfiksuoti kaltinamųjų pokalbių įrašai. Kaip ir ankstesni, jie yra blogos kokybės, sunku suprasti, kokie asmenys ir ką kalba.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Teisėja Žimkienė siūlė nebetęsti įrašo perklausos ir skaityti pokalbių stenogramas. Tačiau koncerno „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius siūlė tęsti įrašų perklausą, nes teismas tiria garso įrašus, ne tik jų stenogramas.

Vėliau teisėja skelbė pokalbių stenogramas, specialisto išvadas. Ekspertai nurodo, kad kai kurios pokalbių vietos neaiškios.

Skundžiasi, kad nesupranta

Koncernui „MG Baltic“ atstovaujantis advokatas Belevičius išsakė pastabą, kad tekstas nesuprantamas, nerišlus.

„Nėra girdimas joks rišlus tekstas, neatitinka 2016 metų protokolo, stenograma, neatitinka ir 2017 metų specialisto išvados, teismas įrodymus turi ištirti betarpiškai“, – kalbėjo advokatas. 

Kitas advokatas Simonas Slapšinskas sakė, kad yra daug nesuprantamo teksto, neaiškių, nenuspėjamų žodžių.

Tuo metu Darbo partijos advokatas Vaidotas Sviderskis ragino negaišti laiko ir nesistengti išgirsti to, ko neįmanoma išgirsti.

Teisme buvo paskelbti pareigūnų slapta užfiksuoti pokalbių įrašai, juose kalbasi Seimo narys Gintaras Steponavičius ir buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis.

Steponavičius atsakys vėliau, Kurlianskis – neatsakinės

Po pokalbių paskelbimo prokuroras Justas Laucius panoro užduoti klausimus įraše minimiems kaltinamiesiems.

Ponas Steponavičius pažadėjo į prokuroro klausimus atsakyti vėliau. Tuo metu p. Kurlianskis sakė, kad pasinaudos teise ir neatsakinės į prokuroro klausimus.

„Neturiu ką komentuoti“, – teismui pareiškė p. Steponavičius.

Iš kai kurių aiškiau girdimų garso įrašų frazių galima spręsti, kad kalbama apie politines partijas – konservatorius, „valstiečius“, socialdemokratus.  Ponas Kurlianskis minėjo, kad liberalai užaugo iki parlamentinės partijos. Pokalbyje taip pat minimas „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės vadovas Gedvydas Vainauskas ir jo krepšinio klubui Antano Guogos skirta 600.000 litų parama.

„Su jaunuoju Bradausku yra bėdos“, – sako vienas pokalbių dalyvių.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadose pažymima, kad 2007–2014 metais „MG Baltic“ protegavo tuometinį Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininką Modestą Kaseliauską. Koncerno viceprezidento Kurlianskio nurodymu rengtos neigiamos publikacijos apie jo oponentus. 

Nurodoma, kad „MB Baltic“, pasinaudodamas savo įtaka VMI, padėjo kitai stambiai verslo grupei „Vilniaus prekyba“ (buvusi „VP Market“) išvengti mokesčių už milijonus eurų.

2015 metų rugpjūtį tarpininkaujant žurnalistui Tomui Dapkui surengtas p. Kurlianskio ir tuometinio VMI vadovo Dainoro Bradausko susitikimas aptarti mokesčių inspektorių atliekamą „Vilniaus prekybos“ įmonių mokestinę analizę. Per susitikimą neva sutarta, kad VMI vadovas pakuruos „Vilniaus prekybos“ įmonių grupės mokestinės analizės eigą, o jos rezultatus perduos „MG Baltic“ atstovui Kurlianskiui, kuris savo ruožtu informuos „Vilniaus prekybos“ atstovę.

Garso įrašai – tinkamas įrodymas, teigia prokuroras

„Visi įrašai ikiteisminio tyrimo metu buvo ištirti, buvo pateikti tirti Lietuvos teismo ekspertizės centro fonoskopijos srities specialistams, kiekviename iš jų yra identifikuoti kalbėjusieji asmenys. Kaip reikalauja įstatymai, ir garso įrašai patikrinti įstatymo nustatyta tvarka – dėl kiekvieno garso įrašo juose dalyvavę asmenys buvo apklausti. Dalis jų sutiko duoti parodymus. Eligijus Masiulis ir Gintaras Steponavičius yra pripažinę, kad tai jų pokalbiai“, – po posėdžio žurnalistams sakė prokuroras Justas Laucius.

Jis sakė, kad p. Masiulis ir p. Steponavičius anksčiau yra pripažinę, kad tai jų pokalbiai, politikai paaiškino frazes ir apie ką kalbama.

„Šioje stadijoje, kaip prokuroras sakyčiau, kad šie įrašai yra tinkamas įrodymas, juos vertins teismas“, – teigė p. Laucius. 

Jo manymu, dabar teisme išsakydami nenorą komentuoti garso įrašus kaltinamieji naudojasi savo teisėmis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku