Viešbučiai ir dalijimosi ekonomika: šiek tiek konkurencijos nepakenks

Publikuota: 2016-05-03
„Sipa“ / „Scanpix“ nuotr.
„Sipa“ / „Scanpix“ nuotr.
Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja

„Šiek tiek konkurencijos nepakenks“ – taip daugiau nei prieš 100 metų pasakė Amerikos pramonės ir finansų magnatas J. P. Morganas, paklaustas, negi jam nepatinka konkurencija.

Negali nesižavėti tokiu atvirumu. Ir kažin, ar verta stebėtis, kad požiūris į konkurenciją nepasikeitė. Įmonės be didelio vargo norėtų išlaikyti savo klientus. Valdžia trokšta tvarkos ir stabilumo. Konkurencija šiems norams išsipildyti, deja, nepadeda. Dėl to reguliuojantieji kartu su reguliuojamaisiais neretai draugiškai surėmę pečius nedraugiškai šnairuoja į naujokus, jaukiančius nusistovėjusias rinkos taisykles ir tradicijas.

Didžiausią galvos skausmą pastaruoju metu kelia vos ne pro kiekvienų namų langus ir duris besiveržianti dalijimosi ekonomika. Gal ne tiek ji, kiek beviltiškumas bandant ją įsprausti į tradicinių verslų reguliavimo rėmus. Dalijimosi ekonomika siūlo pavėžėjimą, apgyvendinimą, maitinimą, supažindinimą su miestu... Virtualioje erdvėje ji suveda įvairiausių prekių pardavėjus su pirkėjais iš skirtingų pasaulio kraštų.

Dalijimosi ekonomika keičia kasdieninių prekių įsigijimo-pardavimo įpročius. Drebina tradiciniais save vadinančių verslų pamatus. Verslų, kurie, panašu, buvo užsiliūliavę savo tradicijose. Ir nepajuto, kaip nemenka dalis jų klientų susirado arba... buvo surasti inovatyvių, veržlių, šiuolaikinėmis technologijomis besinaudojančių keistuolių.

Kol tų keistuolių buvo vienas kitas, tradiciniai verslai ir toliau snaudė. Nieko nuostabaus. Juk kokią įtaką save gerbiančiam, į miesto tolius žvelgiančiam viešbučiui gali padaryti darbo nerandanti penkiasdešimtmetė moteriškė su turistais sugalvojusi dalintis savo butą, automobilį ar iš tėvų paveldėtą sodybą kaime?

Bet jeigu tų moteriškių yra daug? Prie jų prisijungia kitos lyties, įvairaus amžiaus, išsilavinimo, patirties, naujovėms neabejingi žmonės? Apsidairęs aplinkui tradicinis viešbutis pagaliau pamato, kaip buvę ar galėję būti jo turistai, skuba pro šalį. Bet, jis – tradicinis: yra saugomas ir pats save saugo. Savigarba neleidžia jam bėgti paskui turistą. Taigi, jis nusitaiko į... moteriškę.

„Ji, jos ir jie – tie visi netradiciniai – kenkia klientų sveikatai ir netgi gyvybei, yra nelegalūs ir nemoka mokesčių, neturi kodų, dėl to nepatenka į statistiką. Pagaliau – jie visi daro žalą ne tik tradicinio verslo stabilumui, bet ir Lietuvos valstybės įvaizdžiui“, – ramiai ir įtikinamai aiškina Tradicinis.

„Taip, taip,“ – jam pritaria Reguliuotojas. „Tvarką įvesti būtina. Be valstybės įsikišimo, be reguliavimo, be jokios valstybės pagalbos smulkus bei vidutinis verslas yra įtartini ir gyvuoti negali.“

„Tik kaip sureguliuoti tuos visus netradicinius, kai esamo reguliavimo negali pritaikyti?“ – susiima skaudančią galvą Reguliuotojas.

Suprantama, juk reikia įstatymų, poįstatyminių aktų. Ir svarbiausia – reikia galimybės patikrinti: ką turistas iš tiesų veikia pas tą moteriškę ar jis ten saugus. Gal jos butas per mažas? Gal per daug jautrus liepsnai? O gal paklodės ne baltos kaip reikia, o su gėlytėmis?

„Mūsų reguliuoti nereikia. Juk mes turime galingą savireguliacijos mechanizmą – vartotojų atsiliepimus“, – nedrąsiai bando įsiterpti Netradicinis.

„Nesąmonė! Nei tas turistas žino ko nori, nei moteriškė ir visi į ją panašūs be reguliavimo nesusigaudys toje virtualybėje“, – užtikrintai, bet vis dar spengiančia galva, atkerta Reguliuotojas.

Kaip tikras biurokrato draugas į pagalbą atskuba Tradicinis: „Nesijaudinkit. Įstatymo projektą sukūrėme. Poįstatyminių taip pat. Pradedant nuo šildymo sistemos patikrinimo, baigiant moteriškės buto užkodavimu statistikos registre. Kad vaizdas neišsikreiptų.“

Reguliuotojo nuotaika taisosi: vaizdas tikrai neišsikreips. Reguliavimo neatlaikiusi moteriškė užsidarys ir... į darbo biržą ar socialinio aprūpinimo skyrių. Jeigu apsukresnė – kreipsis valstybės pagalbos smulkiam, bet tradiciniam, verslui kurti (šiek tiek tradicinės konkurencijos nepakenks). O jeigu nepavyks – ilgametė turistinė kelionė ne tokia ir prasta alternatyva.

„Ir kaip mes praleidom sauskelnių ir automatinių skalbimo mašinų atėjimą į šį pasaulį?– nejučia braunasi mintis į nustojusią skaudėti Reguliuotojo galvą. Juk būtume galėję kūdikius vystyti tradiciniuose medvilniniuose vystykluose ir klausytis tradicinės skalbimo mašinos „Riga“ dūzgimo“,– vaikystės prisiminimuose skęsta Reguliuotojas.

Turistai? Nepražus. Juk yra kitų valstybių, kurios mažiau „rūpinasi“, kad konkurencija nepakenktų šalies tradiciniam įvaizdžiui ir tradiciniams verslams. Jose ne reguliuotojui, o patiems turistams leidžiama pasirinkti tai, ko jie nori.

Jūratė Šovienė yra Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Verslo įspėjimai Th. May griežtėja Premium

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, prašo daugiau laiko deryboms su Briuseliu dėl galimų...

Pramonė
2019.02.14
Tyrimas: „Brexit“ be susitarimo Vokietijai kainuotų 100.000 darbo vietų 8

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos be susitarimo, vadinamasis „kietas Brexit“ (angl. hard...

Verslo aplinka
2019.02.11
Burbulai Kinijoje: ekonominių problemų naujojoje supergalybėje išvengti nepavyks Premium 11

Kas atsitinka, kai nekilnojamojo turto vystytojas, norėdamas atsikratyti vis besikaupiančio inventoriaus,...

Verslo klasė
2019.02.09
Siūlys uždrausti politikams būti viešųjų pirkimų komisijose 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateiks Seimui įstatymų pataisas, kurios numatys draudimą valstybės politikams...

Verslo aplinka
2019.01.31
Prognozės šiemet kabo „ant siūlo“ 5

Lietuvos ekonomikos augimas 2018 m. viršijo prognozes ir buvo kiek spartesnis – šalies bendrasis vidaus...

Verslo aplinka
2019.01.31
Lietuvos BVP 2018 m. paaugo 3,6% 22

Praėjusiais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidėjo 3,6%, pranešė Statistikos...

Verslo aplinka
2019.01.30
Vyriausybė nepritarė PVM lengvatai maistui 4

Ministrų kabinetas nesutiko su Seime gimusia iniciatyva nustatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2019.01.30
Svarsto, ar dar plačiau atverti vartus „fintech“ įmonėms Premium 8

Įtakingi valdantieji politikai nėra tikri, ar verta skubėti priimti pataisas dėl vairuotojo pažymėjimo...

Verslo aplinka
2019.01.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau