Liūdnokame eksporto paveiksle įžvelgia ir šviesesnių spalvų

Lietuvos eksportas šiemet trauksis 6,6%, tačiau kitąmet augs 1,6%, trečiadienį savo prognozę pateikė Versli Lietuva.
Nors I pusmetį Lietuvos eksportas sustraukė 4%, tačiau Verslios Lietuvos analitikai teigia, kad jau kitais metais šis rodiklis atrodys optimistiškiau. Vis dėlto konkrečių veiksnių, kodėl mūsų eksportas išaugs, jie neišvardijo tokie skaičiai buvo nustatyti atsižvelgiant į kitų šalių BVP augimą ir mūsų eksporto tendencijas.
Mūsų eksportojamų prekių kaina sumažėjo, konkurentų išaugo. Tarkim, Vokietijos rinka gali daryti įtaką kainai, jiems maržos mažinti nereikia. Lietuva yra pakankamai maža, tad eksportuotojai kaip vieną konkurencinį argumentą dažnai naudoja kainą, aiškina Thomas Notten, Verslios Lietuvos analitikas.
Kaip nurodoma apžvalgoje, sumenkus pasaulinei paklausai, pigo daugelio Lietuvos gamintojų produkcijos pasaulinės kainos. Sumažėjus kuro ir žaliavų kainoms, prekių gamyba pinga, dėl to mažėja ir eksporto kainos. Tačiau pastaruoju metu importuojamų žaliavų ir tarpinio vartojimo prekių kainos vėl augo, panaši tendencija stebima ir su Lietuvos konkurentų produkcijos kainomis. Vis dėlto nedidelės kainos netrukus gali tapti Lietuvos eksportuotojų pranašumu.
Tranzitas išliks
Justas Jurevičius, Verslios Lietuvos vyriausiasis analitikas, pabrėžia, kad nežiūrint smarkiai kritusios reeksporto, Lietuva toliau išlaikys tranzitinės šalies statusą.
Šis koridorius išliks, nors ir gerokai susiaurėjęs. Atsiranda ne kryptis iš Vakarų į Rytus, bet ir į Skandinavijos šalis. Mūsų įmonės sugeba prisitaikyti, rasti naujų rinkų, nors jos ne tokios pelningos ir didelės, kaip, tarkim, Rusijos. Be to, tokie sektoriai kaip baldų, mašinų ir įrenginių gamybos, gamtos mokslų, kur eksportas nuolat auga, kompensuos tų sektorių rezultatus, kur eksportas dėl tarptautinių priežasčių susitraukė, aiškina p. Jurevičius
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą