„Nordea“ pranašauja Skandinavijai kuklų ekonominį augimą tiek šiemet, tiek ir kitąmet

Pasak „Nordea“ vyriausiojo analitiko Helgės Pederseno, Skandinavijos šalys yra skirtingose ekonominio ciklo stadijose, o jų darbo rinkos demonstruoja stebėtiną atsparumą, tačiau tikėtina, kad artimiausioje ateityje jos atvės, nedarbas padidės, ekonominiam aktyvumui kritus.
Apžvalgoje pažymima, jog Danijos ekonomika stebėtinai auga, užimtumas pasiekė rekordinį lygį, bet dėl ūgtelėjusių skolinimosi išlaidų bei nuosmukio pagrindinėse eksporto rinkose, akivaizdūs artėjančio lėtėjimo požymiai, nors tikėtina, kad jis bus palyginti negilus. Danijos ekonomikai prognozuojamas 1,3% augimas šiemet ir 1% kitąmet.
„Nordea“ ekspertų naujausiais vertinimais, Suomijos ekonomiką apims sąstingis – bendrojo vidaus produkto vertė palyginamosios kainomis nesikeis nei šiais, nei ateinančiais metais. Šios šalies ekonomikos perspektyvos yra sudėtingos, nepaisant gerų pirmojo pusmečio rezultatų, kuriuos skatino paslaugų sektoriaus augimas. Tačiau dėl būsto rinkos nuosmukio lėtėja gyvenamųjų namų statyba, o mažėjanti pasaulinė paklausa kenkia gamybos sektoriui.
Anot „Nordea“, Norvegijos ekonomika vėsta, nes namų ūkiai pradėjo jausti palūkanų normų didinimo poveikį, tai pradėjo koreguoti ir būsto kainas. Prognozuojama, jog bazinės palūkanos šalyje šį mėnesį pasieks 4,25%, tačiau menkai tikėtina, kad 12-os mėnesių infliacija per artimiausius metus smuks iki 2% tikslinės ribos.
Niūriausios prognozės piešiamos Švedijos ekonomikai: nuosmukis 1% šiemet ir 0,2% kitąmet, akcentuojant, jog griežta pinigų politika neigiamai veikia vidaus paklausą ir į eksportą orientuotą pramonę. Tikimasi, kad ateinančiais metus „Riksbank“ pradėti švelninti pinigų politiką ir taip bent šiek tiek palengvins sunkumų patiriančių namų ūkių ir įmonių padėtį.