Rusija telkia pajėgas Zaporižios ir Chersono kryptimis, Ukraina Donecko srityje išlaisvino du kaimus

Publikuota: 2022-08-04
Atnaujinta 2022-08-04 21:51
  • JT organizuos faktų nustatymo misiją išsiaiškinti „tiesai“ apie subombarduotą Olenivkos kalėjimą.
  • ISW: rusai naudoja Zaporižios AE tam, kad Vakaruose pakurstytų baimes dėl branduolinės nelaimės.
  • Ukrainos kariuomenė: rusų ataka rytuose tęsiasi, tačiau nesėkmingai.
  • „Amnesty International“ sukritikavo Ukrainos pajėgas dėl bazių įrengimo ir ginklų sistemų naudojimo gyvenamuosiuose rajonuose. V. Zelenskio patarėjas sako, kad organizacija dalyvauja Maskvos dezinformacijos kampanijoje.
  • Vakarų pareigūnų vertinimu, per karą žuvo iki 20.000 Rusijos karių, dar maždaug 55.000 buvo sužeisti.

Trečiadienio įvykių juostą galima rasti čia.

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 7 val. 

21:36 Žiniasklaida: Šiaurės Makedonija Ukrainai perdavė keturis „Su-25“

Be sovietinių tankų „T-72“, Šiaurės Makedonija Ukrainos kariuomenei perdavė keturis karo lėktuvus „Su-25“, rašo makedonų žiniasklaida remdamasi šalies Gynybos ministerija.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Teigiama, kad šiuos lėktuvus (tris vienviečius ir vieną dvivietį) Šiaurės Makedonija iš Ukrainos buvo įsigijusi už 4 mln. Eur 2001 m. ginkluoto konflikto šalyje metu.

21:08 Į Lenkiją per Rusiją atvyksta daugiau migrantų iš Afrikos

Lenkijos pareigūnai ketvirtadienį paskelbė stebintys migracijos per sieną su Baltarusija pokytį ir nurodo, kad dabar dauguma nelegaliai į šalį patekti bandančių migrantų yra afrikiečiai, atkeliavę per Rusiją.

Anksčiau dauguma nelegalių migrantų būdavo iš Vidurinių Rytų.

Lenkijos vyriausybės pranešime sakoma, kad dalis afrikiečių atvyksta per Rusiją, Baltarusijos artimą sąjungininkę ir kaimynę, o kita dalis Rusijoje yra praleidę ilgesnį laiką.

Naujienų agentūrai AP atsiųstame elektroniniame laiške lenkų vyriausybė šią migraciją vadina „hibridinės operacijos siekiant destabilizuoti rytinį NATO sparną“ dalimi.

20:14 Ukraina: Rusija telkia pajėgas Zaporižios ir Chersono kryptimis

Rusija telkia pajėgas Zaporižios ir Chersono kryptimis, per spaudos konferenciją sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Oleksijus Hromovas, kurį cituoja UNIAN.  

„Priešas didina savo pajėgas Zaporižios ir Chersono kryptimis. Rusija perkėlė tris bataliono taktines grupes iš Novopavlovsko krypties į Kryvyj Riho kryptį. Priešas taip pat atgabeno vieną bataliono taktinę grupę Zaporižios kryptimi“, – sakė O. Hromovas.

Jo teigimu, Rusijos Federacija papildo savo pajėgas per Kerčės tiltą ir iš Krymo.

„Krymas naudojamas kaip placdarmas personalui ir ginklams. Užfiksuotas Rytų karinės apygardos aviacijos perkėlimas į pusiasalio teritoriją“, – sakė Generalinio štabo atstovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad Rusija toliau iš ilgalaikio saugojimo sandėlių išveža karinę įrangą, kuri toliau bus gabenama į Ukrainos teritoriją.

19:36 NATO vadovas: glaudžiai dirbame su gynybos pramone, kad Ukraina gautų daugiau ginklų

NATO narės glaudžiai bendradarbiauja su gynybos pramonės kompanijomis, kad Ukraina gautų daugiau ginklų ir įrangos ir būtų pasirengusi ilgam karui su Rusija, ketvirtadienį sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Mes teikiame daug paramos, tačiau turime padaryti dar daugiau ir pasirengti ilgam laikotarpiui. Todėl dabar taip pat glaudžiai bendraujame ir bendradarbiaujame su gynybos pramone, kad pagamintume ir pristatytume daugiau įvairių rūšių amunicijos, ginklų ir pajėgumų“, – interviu agentūrai „Reuters“ sakė J. Stoltenbergas.

18:48 Rusijos teismas JAV krepšinio žvaigždę nuteisė kalėti 9 metus

Rusijos teismas ketvirtadienį pripažino JAV krepšinio žvaigždę Brittney Griner kalta dėl narkotikų kontrabandos ir laikymo. Jai skirta devynerių metų įkalinimo bausmė.

Teismas pripažino kaltinamąją kalta dėl „didelio kiekio narkotinių medžiagų“ kontrabandos ir laikymo, sakė teisėja Ana Sotnikova.

31 metų sportininkė nelaisvėje praleis „iš viso devynerius metus“, teigė A. Sotnikova.

Teisėja pridūrė, kad B. Griner taip pat turės sumokėti 1 mln. RUB (beveik 16.000 Eur) baudą. Plačiau skaitykite čia

18:23 Vakarų pareigūnai: padėtis Zaporižios AE nėra tokia bloga

Vakarų pareigūnai teigia, kad padėtis Zaporožios atominėje elektrinėje (AE) ir jos apylinkėse nėra tokia baisi, kaip vaizduojama, Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) išreiškus didelį susirūpinimą.

TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi naujienų agentūrai AP sakė, kad padėtis Zaporižios AE yra „visiškai nekontroliuojama“. Antradienį paskelbtame išskirtiniame interviu jis teigė, kad „elektrinėje buvo pažeisti visi branduolinės saugos principai“. „Tai, kas pastatyta ant kortos, yra labai rimta ir pavojinga“, – sakė R. Grossi.

Tačiau CNN cituojami Vakarų pareigūnai sako, kad, nors ir supranta kai kuriuos TATENA nuogąstavimus, „nemano, kad (padėtis) yra tokia baisi, kaip šiuo metu pateikiama žiniasklaidoje“.

„Sutinkame, kad TATENA stebėti šią elektrinę yra tikrai sudėtinga (...) Tačiau iš tikrųjų, kalbant apie tos elektrinės saugą ir saugumą, nors šiuo metu jos būklė yra pablogėjusi, palyginti su įprastu veiklos lygiu, ji vis dar veikia ir veikia efektyviai“, – teigė pareigūnai, kurių tapatybė nenurodoma.

Jie pridūrė, kad Ukraina bus atsargi ir nesmogs elektrinei, net jei Rusija ją naudos kaip platformą puolimui.

17:27 D. Kuleba griežtai kritikuoja „neteisingą“ „Amnesty International“ ataskaitą

Ukrainos užsienio reikalų ministras organizacijos „Amnesty International“ ataskaitą, kurioje teigiama, kad Kyjivas sukelia pavojų civiliams dislokuodamas karius gyvenamuosiuose rajonuose, ketvirtadienį sukritikavo ir pavadino neteisinga.

„Šis „Amnesty International“ elgesys susijęs ne su tiesos nustatymu ir pranešimu pasauliui, o su neteisingo lygiavertiškumo kūrimu – tarp nusikaltėlio ir aukos, tarp šalies, naikinančios šimtus ir tūkstančius civilių, miestų, teritorijų, ir iš paskutiniųjų besiginančios šalies“, – sakoma Dmytro Kulebos vaizdo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.

17:07 Donecko srityje išlaisvinti du kaimai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos išlaisvino Mazanivkos ir Dmytrivkos kaimus Donecko srityje, per spaudos konferenciją pranešė Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Oleksijus Hromovas.

Mazanivka yra 140 km nuo Donecko, o Dmytrivka – 61 km.

Jis taip pat pažymėjo, kad Ukrainos kariams pavyko pagerinti taktinę poziciją ir įsiveržti į okupantų gynybos gilumą šalia Mazanivkos, Braškivo, Sulugunivkos ir Dmitrivkos gyvenviečių. 

16:26 Vakarų pareigūnai: dėl personalo trūkumo rusams tenka keisti kovos būdą

Rusijai, tęsiant puolimą Ukrainoje ir susiduriant su karių trūkumu, tenka, pasak Vakarų pareigūnų, ne tik ieškoti alternatyvių verbavimo būdų, bet ir pritaikyti kovos būdus.

„Manome, kad jie verbuoja kalėjimuose, be to, jie akivaizdžiai bendradarbiauja su privačiomis karinėmis bendrovėmis“, – sakė Vakarų pareigūnai, kuriuos cituoja CNN.

Jų teigimu,  Maskva taip pat keičia savo pajėgų veikimo būdą mūšio lauke.

„Rusija pakeitė kovos būdą, kad prisitaikytų prie personalo (apskritai) ir kvalifikuoto personalo mažėjimo, todėl jie kovoja mažesnėmis formuotėmis – kuopų, o ne batalionų ar brigadų lygiu“, – sakė pareigūnai.

Anot jų, „dėl to tam tikrais atžvilgiais jiems veikti lengviau, bet kartu tai riboja progresą, kurį jie gali daryti“.

Vakarų pareigūnų skaičiavimu, nuo invazijos pradžios žuvo iki 20.000 rusų karių, sužeista – maždaug 55.000, taigi mūšio lauke Rusija nebeturi iš viso 75.000 karių.  

16:09 FNTT: aptarnaujant mokėjimus už Kaliningrado tranzitą gali būti daromos išimtys

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) teigia, kad Lietuvoje veikiantiems bankams gali būti suteikiamos išimtys ir leidžiama aptarnauti mokėjimus už su Kaliningrado tranzitu susijusias paslaugas, tačiau tvirtina vertinsianti kiekvieną atvejį.

Tokią poziciją tarnyba pateikė Lietuvos institucijoms aiškinantis, ar bankai nepažeistų tarptautinių sankcijų Rusijai ir Baltarusijai, jeigu aptarnautų sankcionuotų šių šalių įmonių mokėjimus valstybės valdomiems „Lietuvos geležinkeliams“. Plačiau skaitykite čia

15:33 Vakarų vertinimu, kare žuvo iki 20.000 Rusijos karių

Vakarų pareigūnai CNN sakė, kad nuo Kremliaus Ukrainoje sukelto karo pradžios žuvo iki 20.000 Rusijos karių. Jie pridūrė, kad dar maždaug 55.000 buvo sužeisti.

„Mūšio eiga sulėtėjo, todėl sulėtėjo ir statistika“, – ketvirtadienį CNN sakė pareigūnai.

Tuo metu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas teigia, kad žuvo 41.500 Rusijos karių.  

15:22 V. Zelenskis siekia tiesiogiai kalbėtis su Kinija 

Ukraina ieško galimybės tiesiogiai pasikalbėti su Kinija apie Rusijos sukeltą karą, sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Honkonge leidžiamam laikraščiui „South China Morning Post“.

„Norėčiau kalbėtis tiesiogiai. Turėjau vieną pokalbį su (prezidentu) Xi Jinpingu, tai buvo prieš metus“, – ketvirtadienį išskirtiniame interviu sakė V. Zelenskis.

Jis teigė, kad Ukraina oficialiai paprašė pokalbio su Kinija po to, kai vasario pabaigoje prasidėjo Rusijos invazija.

„Tačiau mes (dar) neturėjome jokio pokalbio su Kinija, nors manau, kad tai būtų naudinga“, – sakė Ukrainos vadovas.

Paklausta, ar Kinija atsakė į V. Zelenskio prašymą susitikti, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Hua Chunying ketvirtadienį teigė, kad „Kinija palaiko glaudžius ryšius su Ukraina diplomatiniais kanalais ir šis ryšys niekada nebuvo nutrūkęs“.

V. Zelenskis sakė, kad kadangi Kinija yra „labai galinga valstybė“ ir „galinga ekonomika“, ji „gali daryti politinę, ekonominę įtaką Rusijai“. 

15:16 Orveliška Rusijos taktika: kas daroma su internetu Ukrainoje

Interneto prieigos trikdymus visame pasaulyje atidžiai seka Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi stebėsenos bendrovė „NetBlocks“. Nors ataskaitas apie prieigos trikdžius ji sudarinėja iš viso pasaulio, įmonės paslaugų paklausa aukštyn šovė po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

Ukrainoje interneto prieigos trikdymai yra kitokie nei Sudane, Šri Lankoje, Baltarusijoje ar Kazachstane, kur internetą ir prieigą prie socialinių tinklų, iš kur žurnalistai ar paprasti gyventojai gali paskleisti informaciją apie protestus ar susidorojimą su jais, riboja pati valstybė.

Ukrainoje internetą puola Rusija – tiek kibernetinėmis atakomis, tiek fiziškai bombarduodami infrastruktūrą, sako Alpas Tokeris, „NetBlocks“ vadovas ir įkūrėjas. 

Dalis Rusijos taikomų metodų kažkiek primena tai, apie ką būtų galima paskaityti distopiniuose George’o Orwello romanuose. Plačiau skaitykite čia.

14:54 Parengti antrąją MFP pagalbos Ukrainai dalį ES tikisi iki rugsėjo 

Šaltiniai Vokietijos vyriausybėje teigia, kad ES ketina iki rugsėjo parengti antrąją makrofinansinės pagalbos (MFP) paketo dalį, kuri sieks apie 8 mlrd. Eur, rašo „Guardian“.

Dalį paketo sudarys dotacijos, kurių nereikės grąžinti, o kitą – paskolos, ketvirtadienį sakė vyriausybės pareigūnas.

Pirmąją MFP paketo dalį –1 mlrd. Eur – ES išmokėjo rugpjūčio pradžioje.  

14:33 „Amnesty International“ sukritikavo Ukrainos pajėgas

Ukrainos pajėgos, bandydamos atremti Rusijos invaziją, sukėlė pavojų civiliams gyventojams, nes įrengė bazes ir naudojo ginklų sistemas apgyvendintuose gyvenamuosiuose rajonuose, taip pat mokyklose ir ligoninėse, ketvirtadienį pareiškė „Amnesty International“, tarptautinė nevyriausybinė žmogaus teisių gynimo organizacija.

Ji teigė, kad tokia taktika pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę ir kelia pavojų civiliams, nes civiliniai objektai paverčiami kariniais taikiniais.

„Tai, kad Ukrainos kariuomenė yra gynybinėje pozicijoje, neatleidžia jos nuo pareigos laikytis tarptautinės humanitarinės teisės“, – teigė „Amnesty International“ generalinė sekretorė Agnes Callamard.

Tačiau organizacija pažymėjo, kad rusai atakavo ir civilinius objektus, kur nebuvo jokių Ukrainos pajėgų. Kai kuriose vietovėse, kuriose „Amnesty International" padarė išvadą, kad Rusija įvykdė karo nusikaltimus, įskaitant kai kurias Charkivo miesto vietoves, organizacija nerado įrodymų, kad Ukrainos pajėgos būtų buvusios civilinėse teritorijose, į kurias neteisėtai taikėsi Rusijos kariuomenė. 

Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas sukritikavo „Amnesty“ ataskaitą. Jis tviteryje teigė, kad gėda, jog tokia organizacija dalyvauja Maskvos dezinformacijos ir propagandos kampanijoje.

„Vienintelis dalykas, keliantis grėsmę ukrainiečiams, yra (Rusijos) egzekutorių ir prievartautojų armija, atvykstanti į (Ukrainą) vykdyti genocido“, – rašė M. Podoliakas.

„Amnesty“ teigimu, tyrimo metu tyrėjai rado įrodymų, jog Ukrainos pajėgos smūgius rengė iš apgyvendintų gyvenamųjų rajonų, taip pat bazavosi civiliniuose pastatuose 19-oje miestų ir kaimų.

13:54 J. Stoltenbergas: stebime naikinimą, nematytą nuo II pasaulinio karo laikų

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad aljansas „negali likti abejingas“, stebėdamas „brutalų agresijos karą“, kurį Rusija kariauja Ukrainoje.

„Mes matome karo veiksmus, atakas prieš civilius ir naikinimą, nematytą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, – savo kalboje Norvegijoje ketvirtadienį sakė J. Stoltenbergas.

Jis taip pat teigė, kad Aljansas toliau rems Ukrainą ir džiaugėsi sparčiu procesu ratifikuojant Suomijos ir Švedijos narystę, rašo CNN. Šiuo metu 23 NATO narės jau ratifikavo šį sprendimą.

13:37 8 žmonės žuvo, dar 4 sužeisti Torecke Rusijai subombardavus autobuso stotelę

Aštuoni žmonės žuvo, dar keturi buvo sužeisti per Rusijos pajėgų apšaudymą ketvirtadienį Torecko mieste, Donecko regione, „Telegram“ paskyroje pranešė regiono gubernatorius Pavlo Kyrylenko.

Tarp sužeistųjų yra trys vaikai. Atakos metu subombarduota autobuso stotelė, kur žmonės laukė transporto.

13:19 Donecko kovotojai skelbia, jog per apšaudymą Donecke žuvo 5 žmonės

Rusijos pusėje kovojantys Donecko kovotojai skelbia, jog per apšaudymą Donecko mieste ketvirtadienio rytą žuvo 5 žmonės, rašo „BBC Russian“.

Kovotojai kaltę dėl apšaudymo meta Ukrainai, pastaroji neigia atakavusi Donecko miestą.

12:57 Rusija skelbia Ukrainos nuostolius

Rusijos gynybos ministerija paviešino naujausią nuostolių, kuriuos neva patyrė Ukrainos kariuomenė, sąrašą.

Skelbiama, kad netoli Charkivo sunaikinta 13 šarvuotų kovos mašinų, nukauta 130 karių. Taip pat skelbiama, kad prie Konstantinivkos per smūgį nukauta 400 karių bei sunaikinta apie 20 vienetų karinės technikos. Patikrinti šių teiginių nėra galimybių.

12:32 Laivas, anot Ukrainos, gabenantis pavogtus grūdus, paliko Libano uostą

Krovininis laivas „Laodicaea“, kuris Ukrainos buvo apkaltinta gabenantis pavogtus grūdus ir kuris buvo sulaikytas Libano pareigūnų, o vėliau paleistas, išplaukė iš Tripolio uosto, praneša „Al Jazeera“.

Laivas gabena krovinį su 10.000 tonų grūdų.

Trečiadienį Ukrainos ambasadorius šalyje Ihoris Ostašas prašė Libano neleisti laivui palikti uosto teritorijos.

Trečiadienį teismas Libane nutarė, kad nėra pakankamai įrodymų laivo sulaikymui po to, kai Sirijos pilietybę turintis asmuo pristatė neva nuosavybės teisę įrodančius dokumentus, dėl ko buvo panaikintas laivo areštas.

Libano transporto ministras Ali Hamie „Twitter“ pranešė, kad laivas jau paliko Libano teritorinius vandenis.

12:13 Estija siūlo svarstyti naują sankcijų paketą Rusijai

Urmas Reinsalu, Estijos užsienio reikalų ministras, teigia, kad Europos Sąjungai reikia imtis svarstyti papildomų sankcijų Rusijai dėl šios tebesitęsiančios agresijos Ukrainoje.

„Mano žinia yra ta, kad egzistuoja poreikis imti svarstyti papildomą sankcijų paketą, galbūt netgi paketus“, – „Politico“ cituoja estų ministrą.

„Karas pats savaime nepasibaigs. Karas baigsis, kai V. Putinas baigs karą. O V. Putinas karą baigs ne todėl, kad pajaus pasikeitusius sentimentus dėl tarptautinės tvarkos ar jo reputacijos“, – teigė U. Reinsalu.

11:47 Apšaudytas Sumų regionas

Ketvirtadienio rytą Rusijos pajėgos apšaudė Sumų regioną, praneša Dmytro Žyvyckis, gubernatorius.

„Paleista 12 minosvaidžių. Ir dar 10 artilerijos apšaudymų šeštą valandą ryto. Rusai apšaudė du regiono kaimus, nukentėjo civilių gyventojų namai, gatvės, sodai“, – sakė jis.

Pasak D. Žyvyckio, kilo gaisrai, tačiau aukų, preliminariais duomenimis, nėra.

11:29 Mokytoja Rusijoje nubausta 5 metams kalėjimo lygtinai už kritiką karui

Rusijos Penzos srityje mokytojai Irynai Gen buvo skirta penkerių metų kalėjimo bausmė lygtinai už tai, kad ji pamokų metu su aštuntokais neigiamai atsiliepė apie Rusijos veiksmus Ukrainoje, skelbia „BBC Russian“.

Jai taip pat 3 metams uždrausta mokytojauti.

Ji buvo apkaltinta po to, kai kovo mėnesį vienas iš mokinių įrašė ir paviešino mokytojos žodžius.

Mokiniams pasiteiravus, kodėl jie negalės dalyvauti varžybose Europoje, kaip anksčiau buvo planuota, ji atsakė, kad Rusija tapo atstumtąja šalimi ir kad pasaulio bendruomenė nesupranta, kaip „civilizuotas pasaulis gali šitaip elgtis“. Ji taip pat pabrėžė, kad Ukraina yra nepriklausoma valstybė ir kad Rusija nori nuversti kitos valstybės valdžią, o tai yra nepriimtina.

11:22 V. Zelenskis G. Schroderio elgesį pavadino „šlykščiu“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, prasitarė apie buvusio Vokietijos kanclerio, artimo V. Putino draugo ir buvusio „Gazprom“ bei „Rosneft“ valdybos nario Gerhardo Schroderio vizitą Maskvoje, kurį jis pavadino „šlykščiu“.

Praėjusią savaitę G. Schroderis lankėsi Kremliuje, kur, kaip skelbiama, bandė susitarti dėl taikos Ukrainoje.

„Paprasčiausiai šlykštu, kai buvę didžiųjų valstybių su europietiškomis vertybėmis lyderiai dirba su Rusija, kuri kariauja su tomis pačiomis vertybėmis“, – trečiadienį paviešintame vaizdo įraše sakė V. Zelenskis.

10:49 Chersono „referendumo“ data turėtų paaiškėti per mėnesį

Rusijos paskirta okupacinė Chersono administracija planuoja per mėnesį laiko paviešinti datą dėl „referendumo“, kuriuo bus balsuojama dėl prisijungimo prie Rusijos federacijos.

Tokią informaciją pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, remdamasi regiono okupacinės valdžios vado Kirilo Stremusovo pasisakymais.

10:36 Ukrainos kariuomenė: rusų ataka rytuose tęsiasi, tačiau nesėkmingai

Ukrainos kariuomenės skelbia, kad Rusija bando tęsti savo puolimą šalies rytinėse teritorijose, tačiau Ukrainos pajėgos sėkmingai atremia priešo mėginimus prasiveržti.

„Priešas artilerija ir raketomis apšaudė Jakovlivką, Travnevę, Kodemą, Pokrovskus, Rozdolivką, Kurdiumivką, Zaicevę, Bachumtą ir Soledarą. Oro smūgiais apšaudyti Jakvlivka, Soeldaras ir Kodema“, – rašoma Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo pranešime ketvirtadienį.

Taip pat skelbiama, kad rusų pajėgos mėgino taktiškai pagerinti situaciją aplink užimtas teritorijas, tačiau nesėkmingai. Pranešama apie tebesitęsiančią ataką Novoluhansko-Kodemos kryptimi.

10:23 U. von der Leyen: EK išaiškinimas dėl tranzito atitinka ankstesniąsias sankcijų gaires

Liepos viduryje paskelbtos gairės dėl Kaliningrado tranzito atitinka ankstesnius Europos Komisijos (EK) sankcijų Rusijai išaiškinimus, sako Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Prieš tris savaites paskelbtos gairės atitinka ankstesnes Europos Komisijos gaires. Jos patvirtina, kad pagal Europos Sąjungos ribojamąsias priemones, Rusijos veiklos vykdytojams neleidžiama vykdyti prekių, kurioms taikomos sankcijos, tranzito keliais“, – interviu sakė EK vadovė.

Visą interviu galima rasti čia.

09:55 Bombarduotas Charkivas, Nikopolyje apgadinta apie 50 namų

Ihoris Terechovas, Charkivo meras, pranešė, kad ketvirtadienį rytą miestas taip pat buvo apšaudytas. Anot jo, smogta į Nemyšlyjanskių rajoną, apgadintas administracijos pastatas, tačiau žmonės nenukentėjo, rašo portalas „Meduza“.

Dnipropetrovsko regiono administracijos vadas Valentinas Reznyčenko patikslino informaciją, kad Nikopolis buvo apšaudytas GRAD salvinėmis raketomis, o per ataką buvo visiškai sugriautas vienas namas, dar 50 buvo apgadinta. Dėl atakos apie 3.000 žmonių liko be elektros.

09:42 Šveicarija prisijungė prie ES embargo Rusijos auksui

Šveicarija, viena pagrindinių pasaulyje aukso luitų perdirbėjų, prisijungė prie Europos Sąjungos naujausiu sankcijų Rusijai paketu įvesto draudimo importuoti auksą iš karą Ukrainoje pradėjusios valstybės.

Anot Šveicarijos centrinės vyriausybės pranešimo, uždraudžiama „pirkti, importuoti ar gabenti auksą ir aukso gaminius iš Rusijos“, „taip pat draudžiama teikti su šiomis prekėmis susijusias paslaugas“.

Tradiciškai neutrali Šveicarija, praėjus kelioms dienoms po karo Ukrainoje pradžios, sulaužė savo įprastą poziciją ir prisijungė prie ES ekonominių sankcijų Rusijai.

Šveicarija turi keletą aukso perdirbimo gamyklų, kuriose šio tauriojo metalo luitai lydomi ir perdirbami.

Alpių federacinė valstybė taip pat įvedė sankcijas didžiausiam Rusijos komerciniam bankui – valstybės kontroliuojam „Sberbank“, įšaldydama jo turtą.

09:35 JK: Rusijos pajėgos prie Antonivskio tilto įrengė radiolokacinius atšvaitus

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybos informacijoje skelbia, kad Rusijos pajėgos prie ukrainiečių apgadinto Antonivskio tilto per Dnipro upę vandenyje įrengė radiolokacinius atšvaitus.

„Tikėtina, kad radaro atšvaitai naudojami siekiant paslėpti tiltą nuo sintetinės apertūros radarų ir galimos raketų paleidimo įrangos. Tai rodo, kad Rusija jaučia grėsmę dėl Vakarų tiekiamų sistemų nuotolio ir tikslumo“, – teigia JK.

Pasak ministerijos, tikėtina, kad Ukrainos rusų karinių bazių apšaudymai turės įtakos Rusijos kariuomenės logistiniam aprūpinimui.

Be to, JK pastebi, kad nors ir iš Ukrainos sėkmingai išplaukė pirmasis laivas su grūdais, maisto trūkumo pasaulyje mažinimas gali užtrukti.

09:20 Vėl bombarduotas Mykolajivas

Ketvirtadienio rytą Mykolajive vėl griaudėjo sprogimai ir oro pavojaus sirenos, pranešė Aleksandras Senkevičius, miesto meras.

„Maždaug 4 val. ryto Mykolajive vėl griaudėjo galingi sprogimai. Apšaudyti du miesto rajonai. Yra preliminarios informacijos apie apgriautus gyvenamuosius namus ir kilusį gaisrą. Oro pavojaus sirenos vėl girdimos, prašau visų likti namie“, – rašė meras savo „Telegram“ paskyroje.

09:04 K. Budrys: lietuvių verslo ryšius su Rusija reikėtų vertinti pagal jų turinį ir pasekmes

Lietuvos piliečių verslo ryšius su Rusija reikėtų vertinti pagal jų turinį ir pasekmes, sako prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys.

„Reikėtų žiūrėti į tų ryšių turinį, apie ką jie yra, kas yra vykdoma, kokio pobūdžio – ar prekyba, ar importas, ar eksportas, ar investicijos tiek Rusijos verslo Lietuvoje, tiek Lietuvos verslo Rusijoje – ir tada vertinti, kokias pasekmes tai mums sukuria“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė K. Budrys. 

„Dėl to neturėtume iškart skubėti viskam užklijuoti vienos etiketės ir sakyti, kad viskas savaime yra blogai, ar viskas yra grėsmė, ar viskas yra leidžiama ir bet kaip gali veikti“, – teigė prezidento patarėjas. 

Pasak jo, Lietuvos strateginiai sektoriai nuo Rusijos įtakos buvo apsaugoti dar prieš karą Ukrainoje. 

„Viskas, kas susiję su mūsų strateginiais, pagrindiniais sektoriais, nuo kurių priklauso valstybės funkcionavimo kokybė ir išvis, ar valstybė, kaip tokia, veikia, tai mes esame juos apsaugoję pakankamai rimtai dar iki karo“, – teigė K. Budrys.  

„Kitos sritys – reikia vertinti priklausomai nuo to, kas yra daroma. Ar tai vis dėlto yra vien tik prekyba, ar tai jautrūs sektoriai pačioje Rusijoje ir panašiai“, – kalbėjo prezidento patarėjas.

08:44 JAV: Rusija gali bandyti sufabrikuoti įrodymus Olenivkoje 

JAV pareigūnai mano, kad Rusija gali mėginti sufabrikuoti įrodymus po smūgio Olenivkoje kalėjimui ,per kurį žuvo apie pusšimtį Ukrainos karo belaisvių, o dar daugybė buvo sužeista, rašo naujienų agentūra AP.

Anot neįvardinto pareigūno, Rusija gali mėginti primėtyti salvinių raketų sistemų nuolaužų įvykių vietoje, teigdama, kad šiomis sistemomis Ukrainos pajėgos smogė objektui.

07:46 JT vadovas organizuos faktų nustatymo misiją į subombarduotą Ukrainos kalėjimą

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius trečiadienį paskelbė, kad organizuos faktų nustatymo misiją išsiaiškinti „tiesai“ apie kalėjimą, kuriame praėjusią savaitę per rusų pajėgų bombardavimą žuvo dešimtys ukrainiečių karo belaisvių.

Kyjivas ir Maskva apsikeitė kaltinimais dėl smūgių rusų pajėgų kontroliuojamam Olenivkos kalėjimui Rytų Ukrainoje.

„Gavome Rusijos Federacijos ir Ukrainos prašymus“ atlikti tyrimą, spaudos konferencijoje sakė JT vadovas Antonio Guterresas.  

„Pagal savo kompetenciją ir įgaliojimus nusprendžiau organizuoti faktų nustatymo misiją“, – sakė jis, pažymėdamas, kad neturi įgaliojimų vykdyti baudžiamuosius tyrimus.

A. Guterrresas sakė, kad tikslios misijos sąlygos vis dar derinamos, ir išreiškė viltį, kad Rusija ir Ukraina dėl jų sutars. 

„Tikimės, kad abi pusės sudarys visas sąlygas gauti visus duomenis, reikalingus išsiaiškinti tiesai apie tai, kas įvyko“, – sakė JT vadovas ir pridūrė, kad į misijos komandą ieškoma „kompetentingų, nepriklausomų žmonių“.

Per apšaudymą Olenivkos kalėjime žuvo daugiau kaip pusšimtis žmonių.   

07:25 JAV ratifikavo Suomijos ir Švedijos paraiškas įstoti į NATO

Jungtinių Valstijų Senatas trečiadienį ratifikavo Švedijos ir Suomijos paraiškas įstoti į NATO, tvirtai parėmęs transatlantinio aljanso plėtrą tęsiantis Rusijos karinei invazijai Ukrainoje.

Plačiau apie tai rašoma čia. 

07:08 Karo studijų institutas: rusai naudoja Zaporižios AE Vakarams bauginti

JAV įsikūręs Karo studijų institutas vertina, kad rusai naudoja Enerhodaro atominę elektrinę Zaporižioje ir kuria joje nestabilią situaciją tam, kad Vakaruose pakurstytų baimes dėl branduolinės nelaimės, kas galėtų susilpninti jų paramą Ukrainai ir jos kontrpuolimui.

Instituto ataskaitoje taip pat skelbiama, kad rusai greičiausiai jos teritorijoje laiko sunkiosios technikos, kad apsaugotų ją nuo apšaudymo, rašo „BBC Russian“.

06:42 D. Kuleba: kiti laivai su maisto produktais pasiruošę palikti uostus

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, pareiškė, kad kiti laivai su maisto produkcija iš Ukrainos yra pakrauti ir pasiruošę palikti savo uostus.

„Laivai su Ukrainos grūdais yra pakrauti ir pasiruošę plaukti. Jei Rusija įvykdys savo įsipareigojimus, suderintus su Jungtinėmis Tautomis, jie pasieks užsienio pirkėjus ir padės sutramdyti maisto kainas bei užkirs kelią alkiui. Ukraina išlieka pasiryžusi kovoti su pasauline maisto saugumo grėsme“, - savo „Twitter“ paskyroje pranešė D. Kuleba.

06:35 Prezidentūra: dėl apmokėjimų už tranzitą aptarnavimo sprendžia bankai, o ne FNTT

Dėl Rusijos įmonių apmokėjimų už Kaliningrado tranzitą aptarnavimo sprendžia bankai, tai nėra Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vaidmuo, sako prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys. 

„Kas ką daro Lietuvoje sankcijų temoje, ar tai būtų ekonominės, ar politinės, ar kitos sankcijos, yra išvardyta. Taip pat ten yra numatytas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vaidmuo, bet ne toks turbūt“, – LRT trečiadienį transliuotame interviu sakė K. Budrys.

Pasak jo, kiekvienos institucijos funkcijos sankcijų atžvilgiu yra aiškiai apibrėžtos. 

„Jeigu įvyksta pažeidimai, tai yra FNTT vaidmuo, bet bankai šitoje vietoje patys sprendžiasi. Taip, kad įmonės, kurios vykdo atsiskaitymus, jeigu jie yra teisėti ir neprieštarauja sankcijų režimui, esu įsitikinęs, kad ras būdų kaip tai padaryti“, – teigė K. Budrys.

„Bet čia nereikėtų užsieskaluoti šitoje temoje ir dar mėtyti karštos bulvės, kieno žodis bus paskutinis – aiškiai surašyta, kas ką pasako“, – kalbėjo patarėjas. 

Tai jis teigė po to, kai susisiekimo ministras Marius Skuodis trečiadienį pareiškė, jog FNTT žodis bus esminis, Lietuvoje veikiantiems bankams sprendžiant, ar aptarnauti Rusijos įmonių apmokėjimus už Kaliningrado tranzitą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4%

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 1

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 9

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija, taupydama dujas, žiemą ketina mažinti viešųjų pastatų šildymą

Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija sustabdė karines operacijas Malyje

Vokietijos gynybos ministerija penktadienį pranešė sustabdžiusi daugumą savo operacijų Malyje, kariškių...

Verslo aplinka
2022.08.12
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Kinijos kariniai žaidimai parodė jos pažeidžiamumą Premium

Kinijos laivyno manevrai Taivano sąsiauryje vertinami kaip nepageidautini ne tik savo nepriklausomybę...

Logistika
2022.08.12
Vokiečių ministras siūlo ES leisti kombinuotas vakcinas nuo kelių COVID-19 atmainų

Vokietijos sveikatos apsaugos ministras penktadienį sakė, kad Europos Sąjungos vaistų priežiūros agentūra...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES pirmininkaujanti Čekija siūlo Bendrijai plėsti sankcijas ir nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams 17

Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai (ES), penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas...

Verslo aplinka
2022.08.12
G. Schroderio akibrokštas: dėl panaikintų privilegijų patraukė Vokietijos parlamentą į teismą

Buvęs kancleris Gerhardas Schroderis patraukė Vokietijos parlamentą į teismą už sprendimą panaikinti kai...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES teismas pertekliniu įvertino Lietuvos reikalavimą deklaruojant skelbti artimųjų vardus

Lietuvoje galiojantis reikalavimas viešiesiems asmenims nurodyti artimųjų, dėl kurių gali kilti interesų...

Verslo aplinka
2022.08.12
VSD: A. Paleckio asociacijai suteiktas paramos gavėjo statusas atrodo prastai

Darius Jauniškis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas, sako, jog jam prastai atrodo valstybės...

Verslo aplinka
2022.08.12
„McDonald's“ vėl atidaro savo restoranus dalyje Ukrainos

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje prieš pusmetį uždariusi savo restoranus, „McDonald's“ sugrįžta ir atidaro...

Verslo aplinka
2022.08.12
JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 0,1%

Didžiosios Britanijos ekonomika antrąjį ketvirtį traukėsi, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys,...

Verslo aplinka
2022.08.12
„Stiprūs kartu“ kviečia padėti sunkumų Lietuvoje patiriančioms ukrainiečių šeimoms 1

Iniciatyva „Stiprūs kartu“ kviečia gyventojus remti sunkumų Lietuvoje patiriančias nuo karo pabėgusias...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kazachstanas tariasi su Azerbaidžanu, kaip aplenkti Rusiją eksportuojant savo naftą

Rusijai grasinant Kazachstanui, jog uždarys kelią Kaspijos vamzdynų konsorciume (CPC), kuriuo Astana...

Rinkos
2022.08.12
Ketvirtadienį nustatyta 1.318 naujų COVID-19 atvejų

Per praėjusią parą nustatyta 1.318 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku