EK gairės dėl tranzito į Kaliningradą: URM žada laikytis išaiškinimo, opozicija prašo ministro atsakomybės

Publikuota: 2022-07-13
Atnaujinta 2022-07-13 20:33
Rodyklė į Kaliningradą Nidoje. Lino Butkaus (VŽ) nuotr.
svg svg
Rodyklė į Kaliningradą Nidoje. Lino Butkaus (VŽ) nuotr.

Užsienio reikalų ministerija (URM), Europos Komisijos (EK) sprendimą leisti Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado sritį per Europos Sąjungos (ES) teritoriją, tačiau tik šio eksklavo poreikiams, savo komentare sveikina EK draudimą tranzitu per ES gabenti karinės, dvigubos paskirties prekes bei technologijas.

Papildyta L. Kasčiūno komentaru

„Lietuva teigiamai vertina EK išaiškinimu įvedamus tranzito per ES apimčių apribojimus pagal paskutinių trijų metų istorinius vidurkius, kurie turi atspindėti tik būtinųjų prekių tikrąjį poreikį, taip pat būtinumą sustiprinti tokio tranzito kontrolę“, – sako URM.

Pasak URM, ES valstybės narės, gavusios šį išaiškinimą, išvengia precedento, kad būtų sukurtos specialios išimtys bei skirtingos ES valstybių narių teritorijų traktavimas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Lietuva supranta, kad paskelbtos naujos ES sankcijų gairės gali sukurti nepagrįstą įspūdį, kad transatlantinė bendruomenė švelnina savo poziciją bei sankcijų politiką Rusijos atžvilgiu. Lietuva ir toliau pasisako už kuo griežtesnius ir platesnius ES sankcijų taikymo modalumus“, – teigia URM.

Anot URM, iki šiol Lietuva vadovavosi 2022 metų balandžio mėnesį gautu EK išaiškinimu dėl sankcionuotų Rusijos prekių tranzito, kuris šaliai ir yra priimtiniausias.

URM tikina, kad Lietuva prisiims visas būtinas pareigas ir iš savo pusės užtikrins, kad sankcijos būtų įgyvendinamos.

Portalas „lrt.lt“ skelbia, kad Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras, kol kas gairių nekomentuos, nes jos šiuo metu yra nagrinėjamos.

L. Kasčiūnas: EK išaiškinimas dėl Kaliningrado tranzito yra lauktas ir kompromisinis

Toks sprendimas yra lauktas, sako Laurynas Kasčiūnas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas. Anot jo, jei Lietuva spręstų viena, sprendimas būtų kitoks, tačiau EK išaiškinimas yra kompromisinis.

„Jis galėjo būti kitoks ir Rusija nieko esmingo mums negalėtų padaryti. Deja, šį ES sprendimą kritikuoti yra lengviau nei ginti. Tačiau šis EK išaiškinimas iš tiesų yra kolektyvinis ir kompromisinis, kaip ir pati ES sankcijų politika“, – pridūrė jis.

Laurynas Kasčiūnas, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Laurynas Kasčiūnas, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

L. Kasčiūno teigimu, tam tikri kompromisai reikalingi dėl bendrų strateginių tikslų, todėl Lietuva negali likti viena ir ignoruoti svarbiausių sąjungininkų pozicijos.

„Lietuvos saviizoliacija būtų didelė Kremliaus pergalė, ypač karo prieš Ukrainą kontekste, nes Lietuva yra viena aktyviausių Ukrainos interesų gynėjų ES ir NATO bei sankcijų Rusijai iniciatorė. Šiandien Rusija nepasiekė jokios esminės pergalės, nes pačios sankcijos dėl eksporto išlieka nepakitę“, – teigė L. Kasčiūnas.

A. Kubilius: Kremlius gali reikalauti daugiau lengvatų

Andrius Kubilius, europarlamentaras, šį sprendimą vertina kaip itin pavojingą. Anot jo, Kremlius, pajutęs, jog gali spausti EK, pradės reikalauti dar daugiau lengvatų.

„Mes tą sakėme nuo pat pradžių, kad didžiausias pavojus yra ne tai, ar vešime per Lietuvą kažkokius pieno gaminius ar alkoholį, kurio Kaliningradui labai reikia, bet didžioji problema yra, kad Kremlius džiaugsis, jog pagąsdino EK ir ši išleido tokias nuostatas, kurios jau keičia pačios ES reglamentais patvirtintas taisykles, kuriose nebuvo numatyta tokių išimčių. Iš to galime spėti, kad mūsų laukia dar didesni pavojai, nes Kremlius pajutęs, kad savo spaudimu gali kažką pasiekti, paprastai tokį spaudimą tik didina. Todėl čia ir yra didysis pavojus, kad Kremlius gali pradėti greitai reikalauti, ką jau yra pasakęs ir Kaliningrado gubernatorius, visiškai laisvo koridoriaus tranzito“, – sakė A. Kubilius LRT radijui.

R. Vilpišauskas: EK sprendimą dėl Kaliningrado tranzito Maskva įvertins kaip silpnumą

EK trečiadienį leidus sankcionuojamų prekių Kaliningrado tranzitą, Maskva tai įvertins kaip silpnumo ženklą, teigia Ramūnas Vilpišauskas, politologas. Anot jo, pakoreguota EK pozicija rodo strateginio mąstymo ES ir sutarimo tarp valstybių narių trūkumą.

„Tai galima pagrįstai vadinti pozicijos keitimu, nes žinome, jog Lietuvos diplomatai konsultavosi su EK pareigūnais dar pavasarį, kai buvo apsispręsta dėl tokio pobūdžio sankcijų, ir atrodo, kad tada buvo rastas bendras supratimas, kurį, pradėjus pirmąsias tokias sankcijas rusiškų prekių tranzitui taikyti, patvirtino viešai ir EK vadovybė, kad Lietuva tinkamai taiko sankcijas ir tranzitui“, – BNS sakė politologas. 

Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Anot politologo, reputacinę žalą patiria EK, kadangi jau prieš kelias savaites buvo girdimi prieštaringi pareiškimai iš skirtingų jos pareigūnų, kyla klausimas ir dėl to, kiek EK priklauso nuo didžiųjų ES šalių valios. Tačiau žala yra ir Lietuvai, kadangi situacija tiesiogiai susijusi su Lietuvos nacionaliniais ir saugumo interesais.

„Tai nėra vien techninis klausimas, ir dėl to Lietuva turėjo iš karto dar prieš priimant ir tuo labiau prieš įsigaliojant praktiniam sankcijų įgyvendinimui, sutarti ne tik su EK pareigūnais bet ir pagrindinėmis partnerėmis, kurios yra svarbiausios Lietuvos saugumo požiūriu – JAV, o ES tai yra Vokietija ir Lenkija“, – sakė R. Vilpišauskas.

„Bent su šitomis trimis šalimis turėtų būti suderintas aiškus toks pat supratimas, ką reiškia sankcijų taikymas kai kalbame apie rusiškos kilmės prekių tranzitą iš vienos Rusijos dalies į kitą. Atrodo, kad to nebuvo, žinoma, kita versija, kad kažkas iš ES šalių savo poziciją pakeitė, bet tam bent viešai pagrindo nesimato“, – pridūrė jis. 

Opozicija prašo ministro atsakomybės, sveikina EK rekomendacijas

Opozicinė Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ paskelbė reikalaujanti G. Landsbergio atsakomybės.

„Trečiadienį sulaukus išaiškinimo iš EK, kad sankcionuotų prekių gabenimui iš Rusijos į Kaliningrado sritį per Lietuvą bus padarytos išimtys, Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ teigia, kad kyla daug klausimų tiek dėl prasto URM darbo, tiek dėl Vyriausybės strateginės komunikacijos visiško nebuvimo“, – sakoma frakcijos pranešime spaudai.

Saulius Skvernelis, demokratų lyderis, pranešime sako, Lietuva nesugebėjo apginti pozicijos dėl Kaliningrado tranzito per šalies teritoriją ir taip buvo sužlugdyta sankcijų esmė, taip pat mestas šešėlis ant valstybės, padaryta žala jos įvaizdžiui kaip solidžios ir atsakingos partnerės.

Opozicinių „valstiečių“ atstovas, Giedrius Surplys, Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas, tuo tarpu BNS sakė, kad EK leidimas Rusijai gabenti sankcionuotas prekes Kaliningrado tranzitu yra racionalus, išmintingas, ir reikia jo laikytis.

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys. Dariaus Janučio (LRVK) nuotr. Įmonės nuotr.
 Giedrius Surplys, Seimo narys. Dariaus Janučio (LRVK) nuotr. Įmonės nuotr.

„Tą sprendimą buvo galima numatyti, mes visą laiką džiaugiamės, kad esame ES ir NATO nariai, šį sprendimą priėmė EK ir mes jį turime vykdyti. Nereikėtų purkštauti, kad čia kažkiek prarandame suvereniteto, nes Kaliningrado tranzitas visad buvo ES klausimas, ir tiesiog vykdyti tą sprendimą, kaip jis aprašytas“, – BNS trečiadienį sakė G. Surplys.

„Manau, ES įvertino visą situaciją, jos rimtumą ir pasirinko kelią be reikalo neeskaluoti tų dalykų, kurie prie karo Ukrainoje baigties turbūt labai ženkliai neprisideda, bet mūsų saugumui tikrai gali pakenkti, ir mes tai jau matėme, hibridinės atakos, kurios buvo sėkmingai atremtos, bet jos buvo tik vienas iš galimų neprognozuojamo režimo pasirinktų ginklų, kad apsunkintų mūsų gyvenimą“, – situaciją komentavo G. Surplys.

Jis teigė, kad Kaliningrado tranzitu transportuojamų prekių kiekiai nėra dideli ir sankcijos didelės žalos Rusijai nepadaro, o Lietuvos pritaikyti draudimai neatpirko išaugusio grėsmių lygio.

Vežėjams didelės įtakos neturės

EK sprendimas leisti Rusijai tik geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į Kaliningrado sritį ir atgal per ES teritoriją, didelės žalos ir įtakos Lietuvos transporto bendrovėms neturės, teigia šalies vežėjų atstovai. 

Zenonas Buivydas, Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius, teigiamai vertina EK sprendimą.

„Mes buvome likę nežinioje ir labai gerai, jog pavyko pasiekti šiokį tokį susitarimą, kadangi buvo įmanoma tolesnė įvykių eskalacija. Sankcionuotos prekės sudarė viso labo apie 10–15% viso krovinių srauto į Kaliningrado sritį. Likusias prekes ir toliau vežėme mes bei kiti Rytų Europos vežėjai“, – BNS Plius sakė Z. Buivydas.

Povilas Drižas, Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso generalinis sekretorius, teigė, jog didžiųjų Lietuvos vežėjų draudimas gabenti sankcionuotas prekes tranzitu nepaveiks, nes jie ten nieko nevežė. 

„Galiu kalbėti tik už aljanso narius, tačiau neturiu žinių, jog kas nors iš mūsų narių, didžiausių Lietuvos transportininkų, dar vykdė kokią nors veiklą Kaliningrado srityje. Taip, kai kurios įmonės turi filialus pačioje Rusijoje, bet, mano žiniomis, bet kokie reisai į Kaliningradą buvo nutraukti prasidėjus karui Ukrainoje“, – BNS Plius sakė P. Drižas.

„Lietuvos geležinkelių“ ir Muitinės departamento atstovai BNS naujos tvarkos kol kas nekomentavo.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4%

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 1

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 9

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija, taupydama dujas, žiemą ketina mažinti viešųjų pastatų šildymą

Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija sustabdė karines operacijas Malyje

Vokietijos gynybos ministerija penktadienį pranešė sustabdžiusi daugumą savo operacijų Malyje, kariškių...

Verslo aplinka
2022.08.12
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Kinijos kariniai žaidimai parodė jos pažeidžiamumą Premium

Kinijos laivyno manevrai Taivano sąsiauryje vertinami kaip nepageidautini ne tik savo nepriklausomybę...

Logistika
2022.08.12
Vokiečių ministras siūlo ES leisti kombinuotas vakcinas nuo kelių COVID-19 atmainų

Vokietijos sveikatos apsaugos ministras penktadienį sakė, kad Europos Sąjungos vaistų priežiūros agentūra...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES pirmininkaujanti Čekija siūlo Bendrijai plėsti sankcijas ir nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams 17

Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai (ES), penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas...

Verslo aplinka
2022.08.12
G. Schroderio akibrokštas: dėl panaikintų privilegijų patraukė Vokietijos parlamentą į teismą

Buvęs kancleris Gerhardas Schroderis patraukė Vokietijos parlamentą į teismą už sprendimą panaikinti kai...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES teismas pertekliniu įvertino Lietuvos reikalavimą deklaruojant skelbti artimųjų vardus

Lietuvoje galiojantis reikalavimas viešiesiems asmenims nurodyti artimųjų, dėl kurių gali kilti interesų...

Verslo aplinka
2022.08.12
VSD: A. Paleckio asociacijai suteiktas paramos gavėjo statusas atrodo prastai

Darius Jauniškis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas, sako, jog jam prastai atrodo valstybės...

Verslo aplinka
2022.08.12
„McDonald's“ vėl atidaro savo restoranus dalyje Ukrainos

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje prieš pusmetį uždariusi savo restoranus, „McDonald's“ sugrįžta ir atidaro...

Verslo aplinka
2022.08.12
JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 0,1%

Didžiosios Britanijos ekonomika antrąjį ketvirtį traukėsi, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys,...

Verslo aplinka
2022.08.12
„Stiprūs kartu“ kviečia padėti sunkumų Lietuvoje patiriančioms ukrainiečių šeimoms 1

Iniciatyva „Stiprūs kartu“ kviečia gyventojus remti sunkumų Lietuvoje patiriančias nuo karo pabėgusias...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kazachstanas tariasi su Azerbaidžanu, kaip aplenkti Rusiją eksportuojant savo naftą

Rusijai grasinant Kazachstanui, jog uždarys kelią Kaspijos vamzdynų konsorciume (CPC), kuriuo Astana...

Rinkos
2022.08.12
Ketvirtadienį nustatyta 1.318 naujų COVID-19 atvejų

Per praėjusią parą nustatyta 1.318 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku