I. Šimonytė nesitraukia, atmetė G. Landsbergio ir M. Skuodžio atsistatydinimo pareiškimus

Publikuota: 2021-12-14
Atnaujinta 2021-12-14 23:47
Marius Skuodis, Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis. VŽ koliažas.
svg svg
Marius Skuodis, Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis. VŽ koliažas.

Vėlų antradienio vakarą Vyriausybė išplatino pranešimą, kad premjerė Ingrida Šimonytė nusprendė netenkinti užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio prašymų atleisti juos iš pareigų. Abu ministrai toliau eis savo pareigas. Anksčiau teigusi, kad neatmetė galimybės pasitraukti visai vyriausybei, I. Šimonytė tikina, jog vyriausybė yra pasirengusi tęsti darbą.

Papildyta G. Landsbergio komentaru.

Vyriausybė tęs darbą ta pačia sudėtimi, nepaisant problemų stabdant „Belaruskalij“ trąšų tranzitą per Lietuvą, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Atsižvelgiant į paaštrėjusią geopolitinę situaciją, o taipogi į tebesitęsiančius iššūkius dėl COVID-19 ir migracijos, būtų neatsakinga rizikuoti neapibrėžtumu, kurį sukeltų net bandymas formuoti naują daugumą ar reikšmingai keisti Vyriausybės sudėtį“, – Vyriausybės išplatintame pareiškime teigė I. Šimonytė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Labai rimtai ir nuoširdžiai apsvarsčiau ir savo asmeninės atsakomybės klausimą. Ją puikiai suprantu. Tačiau šiuo metu Seime nėra matoma jokia reali alternatyvi dauguma, kuri galėtų imtis lyderystės ir iniciatyvos bei pasiūlyti Lietuvai savo programą“, – teigė ministrė pirmininkė.

Premjerė taip pat teigė įvertinusi ministrų ketinimus prisiimti atsakomybę, tačiau su jais nesutinkanti.

„Du Vyriausybės nariai įteikė man atsistatydinimo prašymus, nutarę šį reputacinį nuostolį prisiimti sau. Vertinu ministrų pasirengimą prisiimti atsakomybę, bet negaliu su tuo sutikti. Ne tik dėl to, kad, kaip paaiškėjo, ministerijoms teko veikti nepilnos informacijos sąlygomis, bet ir dėl to, kad mažiausias rizikas valstybei keliantį kelią iki krovinių atsisakymo vis dar reikia nužymėti, o atsistatydinimai to nepadės padaryti. Todėl ministrų atsistatydinimo prašymų Lietuvos Respublikos Prezidentui neteiksiu ir šįvakar įtikinau ministrus prašymus atsiimti“, – rašoma  pranešime, kurį pilną galima perskaityti čia.

„Tikiuosi, kad vėliausiai iki sausio 31 dienos bus pateikti visi nacionaliniai susidariusios situacijos sprendiniai, užtikrinantys valstybės nacionalinio saugumo interesus bei minimizuojantys finansines rizikas. Kartu ES lygiu būtų teikiami siūlymai ir siekiama tolesnių sektorinių sankcijų Baltarusijos režimui išplėtimo bei maksimalaus sinchronizavimo su JAV sankcijomis“, – rašoma pranešime.

Ingrida Šimonytė, ministrė pirmininkė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Ingrida Šimonytė, ministrė pirmininkė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Pradėjusi darbą Vyriausybė kėlė sau reikalavimus vengti šešėlių, kuriuos politinei valdžiai gali mesti korupcija, nepotizmas, interesų painiojimas, o priimant sprendimus kliautis viešojo intereso pirmenybe ir liberalios demokratijos vertybėmis. Visgi, ne viskas pavyko taip, kaip norėtųsi ir ne visais atvejais sugebėjome užtikrinti greitą ir vienareikšmišką priimtų ir būsimų sprendimų paaiškinimą“, – klaidas pripažino I. Šimonytė.

Išsamesnių komentarų laukiama rytoj, po Vyriausybės posėdžio rengiamoje spaudos konferencijoje.

Premjerei Ingridai Šimonytei antradienį išreiškus pasitikėjimą užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako tęsiantis darbą.

„Man rodo, kad premjerė teisingai sudėliojo, jog yra konkretūs uždaviniai, konkretūs darbai, kuriuos reikia padaryti, yra aiškus laiko langas tą viską atlikti. Matyt, tai dabar svarbiausia“, – BNS antradienį sakė politikas.

„Aš dėkingas premjerei už pasitikėjimą ir tiesiog einu daryti darbų, kuriuos sutarėme, kad reikia padaryti“, – pridūrė jis.

Tebesitęsiantis „Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą sukėlė vieną didžiausių pastarojo meto politinių krizių Lietuvoje. Nepaisant gruodžio 8 d. įsigalėjusių JAV sankcijų „Belaruskalij“, šios bendrovės produkcija toliau tranzitu keliauja „Lietuvos geležinkeliais“, o dėl susiklosčiusios padėties ir efektyvaus sankcijų veikimo neužtikrinimo atsistatydinimo pareiškimus premjerei įteikė susisiekimo ir užsienio reikalų ministrai. M. Skuodis taip pat pareiškė abejojantis, ar „Lietuvos geležinkelių“ bei Klaipėdos jūrų uosto vadovai toliau gali eiti pareigas.

M. Bartuška traukiasi abipusiu sutarimu

Antradienio vakarą „Lietuvos geležinkeliai“ surengė spaudos konferenciją, kurios metu pranešė, kad abipusius sutarimu priimtas sprendimas Mantui Bartuškai pasitraukti iš direktoriaus pareigų per neapibrėžtą terminą. 

Kęstutis Šliužas, „Lietuvos geležinkelių“ valdybos pirmininkas, patikslino, kad M. Bartuška iš savo posto pasitrauks per „protingą laikotarpį“, per kurį paruoš „skaidrų ir efektyvų“ esamos situacijos suvaldymo planą. Apie tai plačiau rašoma čia.

JAV sankcijas Baltarusijai, apimančias ir per Lietuvą eksportuojančią „Belaruskalij“, paskelbė rugpjūčio pradžioje, jos įsigaliojo gruodžio 8 dieną, pasibaigus keturių mėnesių terminui sandoriams su „Belaruskalij“ nutraukti. Buvo tikimasi, kad panašiu metu nutrūks ir „Belaruskalij“ tranzitas per Lietuvą, nes įprastai ES dirbantys bankai nustoja aptarnauti sandorius, susijusius su JAV sankcionuotomis įmonėmis.

„Iš vienos pusės galime sakyti, kad sankcijos taikomos JAV subjektams, bet iš praktikos žinome, kad bankai nepriims atsiskaitymų už suteiktas paslaugas Lietuvoje eurais, ne tik doleriais. Įmonės, jeigu yra sankcionuotas subjektas, atsisako su juo turėti bet kokių verslo santykių vengdami rizikos ir galiu tvirtai teigti, kad nuo gruodžio, kai sankcijos įsigalios, trąšos per Lietuvą nustos judėti“, – rugpjūtį sakė M. Skuodis.

Marius Skuodis, susisiekimo ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Marius Skuodis, susisiekimo ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas tuomet taip pat patvirtino, kad bendrovės ir „Belaruskalij“ sutartį aptarnaujantis SEB bankas informavo, jog nebevykdys jokių operacijų su Baltarusijos įmonėmis, kurioms taikomos JAV sankcijos.

Tačiau „Belaruskalij“ lapkričio antroje pusėje „Lietuvos geležinkeliams“ padarius avansinį mokėjimą už teikiamas paslaugas, pastarieji ir po gruodžio 8 dienos aptarnauja Baltarusijos bendrovės krovinius.

„Belaruskalij“ per Lietuvą eksportuoja apie 95% visų jos pagamintų trąšų. Pernai kalio trąšų eksportas sugeneravo 2,41 mlrd. USD (apie 2,1 mlrd. Eur) pajamų. Plačiau apie „Belaruskalij“ verslo apimtis ir skaičius Lietuvoje galima perskaityti čia.

Ruošia įstatymo projektą riboti tranzitą

Nepavykus nutraukti „Belaruskalij“ trašų tranzito per Lietuvą Seimas suskubo teikti naują įstatymo projektą, kuris leistų riboti prekių tranzitą. Susisiekimo ministerija praėjusį penktadienį įregistravo tai numatantį Nacionalinio saugumo užtikrinimui būtinų ekonominių ir kitų sankcijų Baltarusijos Respublikai taikymo ir įgyvendinimo įstatymo projektą.

Anot ministerijos, įstatymu siekiama užtikrinti Lietuvos ir visuomenės saugumo interesus, kurie pažeidžiami dėl Baltarusijos vykdomos hibridinės agresijos. 

Plačiau apie tai rašoma čia.

Lentvaryje atidarytas tunelis po geležinkeliu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Belaruskalij“ krovinys. Juditos Grigelytės nuotr.

„Apsaugant šiuos interesus reikalinga taikyti ir įgyvendinti ne tik ES bendrosios saugumo ir užsienio politikos nustatytas ribojamąsias priemones ir tarptautines sankcijas pagal Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus, bet ir nustatyti papildomas nekarines sankcijas Baltarusijos subjektams ir tiesiogiai ar netiesiogiai iš Baltarusijos importuojamiems, perkamiems ar perleidžiamiems Baltarusijos ar ne Baltarusijos kilmės produktams Lietuvoje“, – nurodė ministerija.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte pabrėžiama, kad kiekviena ES valstybė yra išimtinai atsakinga visų pirma už savo nacionalinį saugumą, todėl turi teisę pati spręsti dėl to, kas yra būtina siekiant užtikrinti jos nacionalinio saugumo interesus.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Buvęs „Goldman Sachs“ vadovas: recesijos rizika JAV „labai, labai didelė“

Lloydas Blankfeinas, buvęs „Goldman Sachs“ vadovas, paragino bendroves ir vartotojus ruoštis recesijai JAV,...

Rinkos
10:39
Vyriausybė apie lėšas slėptuvėms – pirmiausia reikia inventorizuoti turtą

Vyriausybė nepritaria Seimo narių iš opozicijos prašymams šių metų biudžete numatyti papildomai apie 36 mln.

Norvegijos ir Švedijos BVP pirmąjį ketvirtį smuko

Norvegijos ir Švedijos ekonomika šių metų pirmąjį ketvirtį smuko, parodė naujausi oficialūs statistiniai...

Mažmeninė prekyba Kinijoje per metus susitraukė 11,1%

Kinijos nacionalinio statistikos biuro (NBS) pirmadienį paskelbti duomenys parodė, kad mažmeninės prekybos...

Prekyba
10:00
Ukraina ruošiasi naujam Rusijos puolimui Donbase

Ukraina pirmadienį ruošėsi naujoms Rusijos pajėgų atakoms rytiniame Donbaso regione, bet Kyjivas nurodė, kad...

Sekmadienį nustatyta 16 naujų COVID-19 atvejų 1

Praėjusią parą nustatyta 16 naujų COVID-19 atvejų, nė vienas žmogus nemirė, rodo pirmadienį paskelbti...

KAM: didėjo neigiamą poveikį darančių kibernetinių atakų skaičius

Kibernetinių atakų skaičius pernai išliko panašus kaip ir 2020 metais, bet jos buvo sudėtingesnės ir turėjo...

„Suprasti“ Rusiją 5

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
05:50
Šią savaitę: biudžeto korekcijos, NATO plėtra, rinkimai Australijoje, Kanų festivalis Premium

Seimas pataisys šių metų biudžetą, švedų vyriausybė pasisakys apie šalies stojimą į NATO, tebelaukiama ES...

Ko galima pasimokyti iš „Vinted“ duomenų apsaugos istorijos Premium

Lietuviško kapitalo naudotų drabužių mainų ir prekybos platformai „Vinted“ Lenkijos konkurencijos ir...

Prekyba
05:45
Sėkmingai metus užbaigusi Valstybinių miškų urėdija toliau investuoja į tvarų ūkininkavimą Verslo tribūna

Valstybinių miškų urėdija (VMU), praėjusiais metais fiksavusi rekordiškai gerus finansinius rezultatus,...

Pramonė
05:40
Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija pritarė šalies narystei NATO

Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija sekmadienį pareiškė, kad pritaria šalies prisijungimui prie...

Verslo aplinka
2022.05.15
Ankara: Suomija derybose dėl narystės NATO konstruktyvi, o Švedija – „provokuojanti“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį pagyrė Suomiją už konstruktyvų požiūrį,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos, Švedijos noras įstoti į NATO rodo, kad „agresija nenaudinga“

Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO po Rusijos invazijos į Ukrainą įrodys, kad „agresija yra nenaudinga“,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Prognozė: Šveicarijos rinkėjai pritarė „Netflix“ įstatymui, „Frontex“ plėtrai 6

Šveicarijos rinkėjai sekmadienį pritarė pasiūlymams priversti srautinio transliavimo paslaugų teikėjus skirti...

Verslo aplinka
2022.05.15
Šiaurės Korėja pranešė apie dar 15 „karštligės“ aukų

Šiaurės Korėja sekmadienį pranešė apie dar 15 žmonių mirtį nuo „karštligės“, šaliai paskelbus apie pirmuosius...

Verslo aplinka
2022.05.15
Nepaisydama draudimo, Indija galės eksportuoti kviečių į šalis, kuriose trūksta maisto 1

Indija sekmadienį pareiškė, kad nepaisydama apribojimų, apie kuriuos paskelbė prieš dvi dienas, vyriausybės...

Pramonė
2022.05.15
Kyjivas keičia sovietiniais laikais statytos Tautų draugystės arkos pavadinimą

Kyjivas šeštadienį pervadino dar sovietiniais laikais statytą ir ryšius su Maskva simbolizavusią arką, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą stoti į NATO

Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą įstoti į NATO, sekmadienį per spaudos konferenciją paskelbė...

Verslo aplinka
2022.05.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku