Privataus kovos su koronavirusu paramos fondo didžiausias laimėjimas – išvystytas verslo greitis

Publikuota: 2020-06-18
svg svg

Kovai su koronavirusu įsteigtas privatus Gydymo įstaigų paramos fondas „Drauge įveiksim“ per nepilnus tris mėnesius Lietuvos gydymo įstaigas aprūpino įvairia įranga ir saugos priemonėmis. Geros valios žmonės – verslininkai, įmonės, fiziniai asmenys fondui paaukojo 674 tūkst. eurų. Artimiausiu metu fondo steigėjai į devynias didžiąsias ligonines dar pristatys specialiai užsakytos medicininės įrangos, kurios poreikis atsirado būtent dėl pandemijos grėsmių pacientų ir medikų gyvybei.

Susivieniję išvengė biurokratinių kliūčių

Gydymo įstaigų paramos fondą „Drauge įveiksim“ paskelbus pandemiją įsteigė LR Prezidentas Valdas Adamkus, Senamiesčio Rotary klubas, grupė žinomų šalies verslininkų ir visuomenės veikėjų (visas sąrašas – čia). Šis fondas buvo įkurtas daug metų veikusio „Vaikų ligoninės paramos fondo“ pagrindu, praplėtus šio steigėjų gretas ir įregistravus naują pavadinimą.

Fondo valdybos pirmininkas ir advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ vadovaujantysis partneris Rolandas Valiūnas įvardija, kad didžiausias privataus fondo privalumas – trumpiausias įmanomas kelias nuo poreikių įvertinimo iki prekės ar paslaugos įsigijimo:

„Laikas šioje situacijoje buvo (ir tebėra) kone lemiamas faktorius, o nevyriausybinė organizacija gali išvengti ne tik ilgiau užtrunkančių viešųjų pirkimų procedūrų, bet ir priimti sprendimus verslui įprastu greičiu. Stengėmės patenkinti poreikius, kur valstybės sprendimai gali užtrukti ilgiau. Be to, mūsų tarpe yra žinomų žmonių, kurių asmeniniai kontaktai visame pasaulyje pasitarnavo greitai įsigyjant itin šiuo metu paklausias, todėl trūkstamas, prekes. Nuoširdus ačiū visiems, kurie prisidėjo finansiškai ar skyrė savo laiką. Ypatingas ačiū mūsų Pirkimų komiteto nariams Anatolijui Faktorovičiui, prof. Vladui Bumeliui, prof. Viktorui Butkui bei dr.Urtei Neniškytei. Jų skirto laiko ir pastangų dėka visi pirkiniai buvo ne tik kokybiški, bet ir pigiausia galima kaina. Na o verslo atsakas į krizę buvo neįtikėtinai nuoširdus ir parodantis savo rūpestį visuomene – atsisakė tik vienetai“.

Anot fondo direktorės ir vaikų ligų gydytojos Olgos Zimanaitės, kilniam tikslui susivieniję verslininkai ir visuomenės veikėjai parodė, kad tokios jungtinės pajėgos yra galinga jėga ir įtemptu momentu sugeba dirbti itin efektyviai, argumentų kalba. Steigėjų asmeninis indėlis skleidžiant fondo misiją ir derantis su tiekėjais dėl būtiniausių priemonių medikams irgi neabejotinai prisidėjo prie rezultatų.

Svarbiausia taisyklė – pirkti atsakingai

Fondas orientavosi ne tiek į apsaugos priemonių, kiek į gydymui būtinos medicininės įrangos įsigijimą. Dėl to gydymo įstaigas pasiekė videolaringoskopai, monitoriai, skirtingų specifikacijų infuzinės stotys, volumetrinės pompos, apsunkintai intubacijai reikalinga įranga ir kt. 

Iš viso fondas parėmė 23 gydymo įstaigas visoje Lietuvoje ir nupirko įrangos už daugiau nei 330 tūkst. eurų. Daugiausiai paramos pagal vertę teko Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikoms (83 459,98 Eur), Klaipėdos universitetinei ligoninei (28 751,98 Eur), Kauno klinikinei ligoninei (18 171,78 Eur), Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei (17 224,35 Eur) ir Santaros klinikų Vaikų ligoninei (14 057,74 Eur).

„Prekių įsigijimas buvo pakankamai sklandus ir su nesąžiningais tiekėjais ar netinkama įranga nesusidūrėme, nors teko girdėti, kad tokių atvejų kitiems pasitaikė. Laikėmės taisyklės pirkti tik sertifikuotas apsaugos priemones ir įrangą, taip pat labai atsakingai vertinome tiekėjų bendroves. Geriau tarpusavyje ir su medikų bendruomene ilgiau diskutuoti dėl poreikio, negu įsigyti greitai, bet nepatikrintas priemones“, — taisyklę, kuri padėjo efektyviai naudoti rėmėjų lėšas, įvardijo fondo direktorė O. Zimanaitė.

Anot medikės, karantino pradžioje kai kurie tiekėjai naudojasi situacija, o rinkoje prekiavo visi, kas turėjo bent kokių apsaugos priemonių. „Sulaukėme labai daug pasiūlymų įsigyti priemones be sertifikatų ir tikrai daug ko atsisakėme. Šiandien atrodo, kad klaidų nepadarėme – viskas, ką nupirkome, buvo tikrai kokybiška. Pavyzdžiui, turėjome galybę pasiūlymų pirkti infekuotų ligonių transportavimui skirtų kapsulių ir Lietuvoje pavyko rasti tik vieną greitosios pagalbos medikų punktą, kurie anksčiau yra su tokiu prietaisu dirbę. Su jais susitikę išgirdome, kokie įrangos pliusai ir minusai, tad pagal jų rekomendacijas ir įsigijome kapsules“, — teigia pašnekovė.

Dėkoja aukojantiems iki šiol

Fondas koordinavo ir itin sėkmingą projektą kartu su Lietuvos medicininių gaminių gamykla „Intersurgical“, kai į gamybą buvo paleisti efektyvūs daugkartinio naudojimo respiratoriai. Šias priemones medikų bendruomenė įvertino ypač teigiamai, nes vieną respiratorių galima naudoti keturias paras, o kaina siekė vos 1,50 Eur. Tokių priemonių Lietuvos gydymo įstaigoms buvo nupirkta beveik 10 tūkstančių vienetų. Anot O. Zimanaitės, ši „Intersurgical“ iniciatyva greičiausiai padėjo normalizuoti importuojamų vienkartinių respiratorių kainas. 

„Verslo bendruomenės sutelktumas buvo neįtikėtinas – niekada anksčiau tokio draugiškumo ir pagalbos nebuvau mačiusi. Pandemijos pradžioje, kai buvo komplikuota situacija su prekių iš Kinijos tiekimu, mums itin padėjo Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė, esame jai labai dėkingi. Iki pat šiol visas fondo užsakytas prekes į gydymo įstaigas be atlygio pristato „Siuntų centras“, kurjerių paslaugomis pasirūpina ir kai kurie patys tiekėjai“, — teigė O. Zimanaitė.

Malonios rėmėjų inciatyvos nesibaigia ir pandemijos pirmajai bangai atslūgus. Neseniai į fondą kreipėsi Kauno maratono organizatoriai, apsisprendę būtent kovai su koronavirusu skirti renginyje surinktas lėšas. Fondui organizatoriai paaukojo kiek daugiau nei 1700 Eur.

Fondo steigėjai šiuo metu yra rezervavę per 170 tūkst. eurų būtinai įrangai, skirtai didžiausioms Lietuvoje gydymo įstaigoms. Pateikus galimos įsigyti įrangos sąrašą, ligoninės operatyviai atsiliepė ir įvardijo poreikį. O. Zimanaitės teigimu, organizacija nė karto nesusidūrė su ligoninių vadovų ar medikų nenoru priimti paramą.

Parama gydytojus išmokė naujų darbo metodų

Kovos su koronavirusu lauke atsidūrę medikai pripažįsta, kad virusas labai staigiai pakoregavo įprastą darbą – prireikė įrangos, kuri užtikrintų ne tik ligonių gyvybines funkcijas, bet ir medikų saugumą.

Gintautas Kėkštas, Santaros klinikų I Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, teigia, kad pandemijos pradžioje susitelkę fondai tapo kontaktu, galinčiu operatyviai aprūpinti būtina įranga.

„Mūsų skyriuje buvo gydoma apie 70-80 proc. visų sunkiausių COVID-19 ligonių Lietuvoje ir buvome tikrai neblogai aprūpinti. Paramos dėka gavome infuzines sistemas, videolaringoskopus, kitą įrangą, leidžiančią sumažinti kontaktą su ligoniu. Per didžiulį ekraną medikai dabar gali stebėti ligonio būklę nebūdami palatoje, taigi kontaktas tapo daug saugesnis. Tai didelis pokytis, kadangi anksčiau mūsų darbo vieta būdavo palata ir dirbdavome tiesiogiai čiupinėdami ligonį. Dabar videolaringoskopo pagalba ligonį intubuoti puse metro didesniu, nei įprasta, atstumu tuo ženkliai sumažindami infekavimosi pavojų. Taigi paramos dėka atsirado alternatyvų ir esame dėkingi fondams, kurie mums padėjo neraginami“, – apie paramos svarbą pasakoja gydytojas G. Kėkštas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Europiečių apklausa: ES šios krizės akivaizdoje nebuvo lyderė, auga neigiamos nuostatos JAV ir Kinijos atžvilgiu

Idėjų kalvės „European Council on European Relations (ECFR) paskelbta 9 ES šalių rinkėjų apklausa rodo, kad...

Verslo aplinka
2020.06.30
Centrinės valdžios deficitas – 1,17 mlrd. Eur

Centrinės valdžios deficitas šių metų sausį-gegužę buvo 1,172 mlrd. Eur. Penkių mėnesių centrinės valdžios...

Verslo aplinka
2020.06.30
Užsienio investuotojai naujų galimybių žvalgosi arčiau. Proga Lietuvai?

Dėl pasaulyje susiklosčiusios ekonominės situacijos bei išryškėjusių globalizacijos trūkumų, Lietuvai...

Verslo aplinka
2020.06.30
NATO patvirtino atnaujintus Baltijos šalių gynybos planus

NATO galutinai patvirtino atnaujintus Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos planus, radus kompromisą su Turkija,...

Verslo aplinka
2020.06.30
Jungtinės Karalystės BVP pirmąjį ketvirtį susitraukė daugiausia nuo 1979 metų

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika pirmąjį šių metų ketvirtį susitraukė 2,2%, palyginti su ankstesniais...

Verslo aplinka
2020.06.30
Neskelbiamų derybų viešieji pirkimai – po privalomos tiekėjų patikros

Seimas leido tęsti viešuosius pirkimus neskelbiamų derybų būdu, bet nurodė perkančiosioms organizacijoms...

Verslo aplinka
2020.06.30
R. Dargis į aktyvią politiką nesivels, bet liks „prie svarbių valstybės reikalų“

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidento antrąją kadenciją baigęs ir naujajam prezidentui veiklą...

Verslo aplinka
2020.06.30
Ekspertai įvertino „Lietuvos geležinkelius“: reikia aiškios ambicijos, Vilniaus stoties remonto ir naujo pavadinimo Verslo tribūna 2

Valdysenos, teisės, ekonomikos ekspertai įvardino svarbiausias sritis, kuriose didžiausia geležinkelių grupė...

Verslo aplinka
2020.06.30
Ministro paskyrimo kaina – valstybės įmonių politizavimo atidėjimas Premium 2

Prezidentas Gitanas Nausėda sutiko socialdarbietį Rimantą Sinkevičių skirti naujuoju ekonomikos ir inovacijų...

Verslo aplinka
2020.06.30
Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje per metus padidėjo 5,9%

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje pirmojo ketvirčio pabaigoje siekė 18,3 mlrd.

Verslo aplinka
2020.06.30
Nuo rugpjūčio mažėja bazinė šilumos kaina vilniečiams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino perskaičiuotą bazinę šilumos kainą Vilniaus...

Pramonė
2020.06.30
VRK vadovė: internetinio balsavimo šiuose Seimo rinkimuose nebus 4

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovė Laura Matjošaitytė sako esanti tikra, kad per šiuos Seimo...

Verslo aplinka
2020.06.30
Ekonominių vertinimų rodiklis birželį augo 8 proc. punktais

Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika ...

Verslo aplinka
2020.06.30
Didiesiems investuotojams – pelno mokesčio lengvata 1

Dideliems investuotojams nuo kitų metų bus pradėta taikyti pelno mokesčio lengvata. Kartu nustatyta, kad po...

Verslo aplinka
2020.06.30
Koronavirusas nustatytas iš Kazachstano grįžusiam medicinos darbuotojui 

Per praėjusią parą patvirtintas vienas naujas koronaviruso atvejis – iš Kazachstano į Lietuvą grįžusiam...

Verslo aplinka
2020.06.30
Finansų ministerija: tikėtina, kad Lietuvos ekonomika atsities 2022 m. 7

Nuo antrojo šių metų pusmečio tikėtinas laipsniškas Lietuvos ūkio atsigavimas, praėjusių metų lygį pasiekiant...

Finansai
2020.06.30
Aštuonis mėnesius ieškotas ministras paskirtas pusmečiui darbo  8

Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) atstovas Rimantas Sinkevičius paskirtas...

Verslo aplinka
2020.06.30
Kinija priėmė kontroversišką Honkongo saugumo įstatymą

Kinija antradienį priėmė Honkongui skirtą platų nacionalinio saugumo įstatymą, o kritikai ir daugelis Vakarų...

Verslo aplinka
2020.06.30
Ekonomistai: antrojo ketvirčio BVP pagerins vidaus vartojimas 2

Dėl koronaviruso krizės antrasis metų ketvirtis Lietuvos ekonomikai bus prasčiausias šiemet, tačiau geresnis...

Verslo aplinka
2020.06.30
Pro „Šventosios vartus“ – į naujai atrastą poilsį Lietuvoje Verslo tribūna 6

Nekilnojamojo turto bendrovė „Realco“ rinkai pristato unikalų projektą Šventojoje, šalia miestelyje esančio...

Statyba ir NT
2020.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus