VTEK: pavaldžių įstaigų sąskaita pietavęs J. Narkevičius pažeidė įstatymą

Trečiadienį Komisija svarstė ministro elgesį ir pateikė jo įvertinimą.
VTEK konstatavo Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo pažeidimą epizoduose dėl J. Narkevičiaus pietų Abu Dabyje ir Minske, kuriuos apmokėjo Susisiekimo ministerijai pavaldžios įstaigos.
Tyrė pietus Abu Dabyje ir Minske
Praėjusių metų lapkritį VTEK ėmėsi tirti susisiekimo ministro elgesį: „Aiškinamasi, ar valstybės politikas nepriėmė interesų konfliktą keliančios dovanos spalį vykusių komandiruočių Baltarusijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose metu. Žiniasklaida skelbė, jog ministro pietus finansavo Susisiekimo ministerijai pavaldūs subjektai. Esą, Minske, kur vyko Baltarusijos transporto savaitės renginiai, maitinimosi išlaidas pietums padengė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, o Abu Dabyje sąskaitą už pietus restorane, teigta, apmokėjo Lietuvos automobilių kelių direkcija.“
Kaip VŽ pranešė VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė, nustatyta, kad pietaudamas pavaldžių įmonių sąskaita J. Narkevičiaus „priėmė interesų konfliktą keliančias dovanas, leisdamas, kad jo maitinimosi išlaidas dviejose komandiruotėse apmokėtų Susisiekimo ministerijos kontroliuojamos įstaigos – Uosto direkcija ir Automobilių kelių direkcija“.
„Tokiais veiksmais valstybės politikas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. Šį sprendimą VTEK priėmė vienbalsiai priėmė“, – nurodoma Komisijos pranešime spaudai.
Įstatymas numato, kad valstybinėje tarnyboje dirbančiam asmeniui draudžiama priimti arba teikti dovanas (paslaugas), jeigu tai gali sukelti interesų konfliktą.
„Teisiškai šiuo atveju reikšmingi du aspektai: pirma – dovanotojo ir apdovanotojo tarnybinis santykis, antra – dovanos (paslaugos) priėmimo faktas. Įgyvendindamas jam pavestas funkcijas, Susisiekimo ministras su Uosto ir Automobilių kelių direkcijomis yra susijęs ne tik valdymo ir kontrolės, bet ir tarnybinio pavaldumo ryšiais. Taigi egzistuoja didelė tikimybė, jog J. Narkevičiui atsiras tarnybinė būtinybė priimti su šiais dviem juridiniais asmenimis ir jų vadovų veikla susijusius sprendimus. Valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo, įžvelgdamas galimą viešųjų ir privačių interesų konflikto atsiradimą, yra besąlygiškai įpareigojamas asmeniškai atsisakyti priimti dovanas ar paslaugas arba jas teikti. Tokią VTEK poziciją patvirtina ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas“, – nurodoma VTEK pranešime.
Pranešė susimokėjęs
Kartu konstatuota, kad VTEK neturi pakankamo pagrindo priekaištauti ministrui dėl dar vienų pietų, kuriuos, kaip rodo gauta informacija, apmokėjo „Lietuvos geležinkelių“ antrinė bendrovė „LG Cargo“.
VTEK pažymėjo, kad „LG Cargo“ atveju susisiekimo ministras nėra bendrovės savininko teises ar pareigas įgyvendinančios institucijos atstovas ir jo su minėtąja bendrove nesieja tiesioginio valdymo, kontrolės ar tarnybinio pavaldumo santykiai, kurie suponuotų interesų konflikto regimybę.
„Taigi, nesant duomenų, kad J. Narkevičius sprendė ar galėtų spręsti tiesiogiai su AB „LG Cargo“ susijusius klausimus, tyrimą dėl šio epizodo VTEK nutraukė“, – pranešė Komisija.
Kilus skandalui dėl pavaldžių įstaigų apmokėtų ministro pietų J. Narkevičius pranešė už juos susimokėjęs.
Neleidžiama priimti dovanų
Jurgita Jurkienė, VTEK tyrimų skyriaus vyresnioji patarėja, per posėdį sakė, kad įstatymas neleidžia valstybės tarnautojams priimti dovanų, jeigu dėl jų gali kilti interesų konfliktas.
Tuo tarpu susisiekimo ministras su Automobilių kelių direkcija bei Klaipėdos uostu yra susijęs „ne tik valdymo ir kontrolės, bet ir tarnybinio pavaldumo ryšiais“, todėl J. Narkevičiui anksčiau ar vėliau atsiras būtinybė priimti su įstaigomis ir įmonėmis susijusius sprendimus, tvirtino komisijos specialistė.
„Šis veiksmas (priimami sprendimai), aišku, yra tarnybinių pareigų dalis, tačiau turint omenyje, kad sprendimai bus priimti dovanotųjų atžvilgiu, tai kelia abejonių dėl ministro veikimo interesų konflikto situacijoje“, – teigė J. Jurkienė, pranešė BNS.
„Ta aplinkybė turėtų lemti ministro sprendimą atsisakyti tokios dovanos iš pavaldžių subjektų“, – pridūrė ji.
Yra ir nenustatytų pažeidimų
VTEK taip pat nutraukė du papildomus tyrimus, susijusius su susisiekimo ministro elgesiu.
Nuo gruodžio vidurio buvo tiriamos aplinkybės, susijusios su J. Narkevičiaus privačių interesų deklaravimu – be kita ko tirta, ar šis politikas „laiku ir tinkamai deklaravo, kad vadovauja Lietuvos lenkų sąjungos Trakų rajono skyriui“, taip pat ar jis tinkamai deklaravo „sutuoktinės vykdomą individualią nekilnojamojo turto nuomos veiklą ir 3.000 Eur vertę viršijančius iš šios veiklos galbūt kylančius sandorius“.
Šiuose dvejuose epizoduose nenustatyta pakankamo pagrindo konstatuoti interesų derinimo pažeidimus.
Prezidentas nepasitiki, koalicija užstoja
Prezidentas Gitanas Nausėda jau prieš du mėnesius yra pareiškęs nepasitikėjimą ministru. Tačiau jį užstojo valdančioji koalicija. Prezidentas po tokio valdančiųjų sprendimo yra pabrėžęs, kad premjeras Saulius Skvernelis ir koalicija prisiėmė politinę atsakomybę už J. Narkevičių.
Iki šiol valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad netgi jeigu tarnybinės etikos sargai bus nepalankūs ministrui, tai esą nieko nepakeis.
Bet S. Skvernelis yra leidęs suprasti, kad požiūrį į Susisiekimo ministerijos vadovą gali pakeisti itin neigiamas VTEK sprendimas dėl jo.
VERSLO TRIBŪNA
Valstybės vadovas taip pat pareiškė laukiąs VTEK išvados apie J. Narkevičių.
Jį į susisiekimo ministro pareigas delegavo Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, pernai po prezidento rinkimų prisijungusi prie valdančiosios koalicijos.
Tiria „premjero kelio“ asfaltavimo aplinkybes
VTEK taip pat tiria ir anksčiausiai vasarį svarstys išvadą dėl „premjero kelio asfaltavimo“ aplinkybių.
Pernai gruodžio 16 d. tarnybinės etikos sargai pranešė tirsią, ar „ministro pirmininko S. Skvernelio privatūs interesai nepaveikė sprendimų skirti finansavimą gatvės, šalia kurios jis gyvena, asfaltavimui“. „Bus aiškinamasi, ar svarstant bei priimant sprendimus dėl gatvės Vilniaus rajone, šalia kurios gyvena premjeras, jam nekilo Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme nustatyta pareiga nusišalinti“, – tuomet pranešė VTEK.
Pabrėžta, kad tyrimams vykdyti numatomas trijų mėnesių terminas.
Tyrimas dėl S. Skvernelio pradėtas 2019 m. spalio 30 d. Vyriausybei priėmus J. Narkevičiaus pateiktą nutarimo projektą dėl 300.000 Eur iš Kelių fondo rezervo skyrimo Vilniaus rajono savivaldybei, kuri visus šiuos pinigus skyrė prie premjero namų einančios gatvės asfaltavimui. S. Skvernelis pirmininkavo šiam Vyriausybės posėdžiui, todėl suabejota, ar šio politiko veiksmai neprieštarauja įstatymui dėl interesų derinimo.
Prezidentas praėjusią savaitę pareiškė negalįs atsakyti, ar tebepasitiki premjeru, tikindamas, kad būtina sulaukti atsakymų į visus abejonių keliančius klausimus, tarp jų ir dėl kelio šalia S. Skvernelio namų asfaltavimo aplinkybių.