Karbauskis siekia naujo politinių įtakų tyrimo, opozicija peikia šią idėją

Publikuota: 2018-07-12
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis siūlo atlikti naują parlamentinį tyrimą dėl neteisėtos įtakos politiniams procesams dviejų buvusių vyriausybių valdymo laikotarpiu. Sprendimą dėl to žadama priimti rugsėjį, prasidėjus Seimo rudens sesijai.

Pasirašė vien valdantieji

Ketvirtadienį įregistruotame nutarimo projekte numatyta, kad specialiai sudarytoji Seimo laikinoji komisija turėtų iki kitų metų gegužės atlikti naują 2008–2016 m. laikotarpio politinės veiklos bei galimos neteisėtos įtakos politikams tyrimą. Tokią iniciatyvą parašais parėmė 58 valdančiosios koalicijos – valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių atstovai.

„Pati komisija galės apsibrėžti savo tyrimų ratą ir laikotarpį“, – ketvirtadienį žurnalistams aiškino p. Karbauskis.

Jo nuomone, naujoji komisija turėtų pratęsti LVŽS frakcijos atstovo Vytauto Bako vadovaujamo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) jau atliktą parlamentinį tyrimą dėl neteisėtos verslo grupuočių įtakos politikams.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Įregistruotame nutarimo projekte konkretūs fiziniai ir juridiniai asmenys nėra minimi ir visų pavedimų atlikti tyrimą formuluotės yra gana aptakios ir nekonkrečios.

Nutarimu siūloma specialią Seimo komisiją įpareigoti ištirti suinteresuotų asmenų ir jų grupių galimai darytą neteisėtą įtaką ir poveikį šalies politiniams procesams, rinkimų eigai, parlamentinių koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai ir finansavimui.

Pagal projektą, parlamentarai tirtų suinteresuotų asmenų galimai darytą neteisėtą įtaką teisėkūros procesui, valstybės institucijų vadovų, valstybės tarnautojų rinkimui ar skyrimui, veiklai, aiškintųsi galimą neteisėtą poveikį valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui ar skyrimui ir jų veiklai.

Nutarimo projekte formuluojama užduotis ištirti teisėsaugos ir žvalgybos institucijų vykdytą turimos informacijos teikimą kompetentingoms institucijoms bei aiškintis, kokios pateiktos informacijos pagrindu buvo daromos išvados, kokie teisės aktai inicijuojami, kokių kitų priemonių buvo imtasi.

Ne visi valstiečiai-žalieji pritaria

„NSGK išvada atskleidė didelį politinės korupcijos mastą bei verslo subjektų ir kitų interesų grupių siekį užvaldyti valstybę, o NSGK išvados rengimo laikotarpiui bei po to, Seimui svarstant tas išvadas, viešojoje erdvėje pasirodė reikšminga ir nauja informacija apie galimą neteisėtą įtaką bei poveikį skiriant teisėsaugos pareigūnus, įtakojant politinius procesus Seime ir netgi galimai siekiant formuoti verslo grupėms potencialiai palankią valdančiąją daugumą Seime 2008–2012 m.“, – tvirtino p. Karbauskis.

Pasak jo, LVŽS frakcijos dauguma remia naują tyrimą, o ar parems viso Seimo dauguma – paaiškės rudens sesijos pradžioje šiemet rugsėjo viduryje.

Iki šiol dalis valstiečių-žaliųjų atstovų viešai abejojo būtinybe rengti naują tyrimą. Tarp tokių LVŽS atstovų yra ir p. Bakas, taip pat premjeras Saulius Skvernelis bei parlamentaras Justas Džiugelis. Jie teigia, kad vietoj aiškinimosi apie praeities įvykius reikia susitelkti į dabar svarbių sprendimų priėmimą.

Ponas Karbauskis pripažino, kad valstiečių-žaliųjų frakcijoje „yra įvairių nuomonių šiuo klausimu“, bet dauguma esą remia naują tyrimą.

Opozicija nedalyvaus komisijos darbe

Opozicijos atstovai supeikė p. Karbauskio pasiūlymą. Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis, žurnalistams ketvirtadienį pareiškė: „Tai taip ir vertinu, kad čia nieko rimto. Nereikia jo sureikšminti. Tai bus aiškiai politinė komisija. Tai bus melo komisija. Todėl, jeigu ji būtų valdančiųjų balsais sudaryta, ne tik nedalyvausime jos veikloje, bet ir neisime liudyti ar atsakinėti į klausimus.“

Tuo metu p. Karbauskis neslėpė, kad vienas iš naujojo tyrimo objektų galėtų būti buvusio TS-LKD vadovo, ekspremjero Andriaus Kubiliaus sąsajos su įmone „Modus group“, taip pat esą bus siekiama „išsiaiškinti visas faktines aplinkybes, susijusias su politikų priimtais sprendimais“.

Taip pat valstiečiai-žalieji ne kartą deklaravo norintys tirti prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimą su tuometiniu Liberalų vadovu, šiuo metu politinės korupcijos byloje įtariamu Eligijumi Masiuliu.

„Manau, kad po šio tyrimo kai kurie politikai jau nebešypsos. Bet tikrai nėra ko bijoti tiems, kurių veika niekaip nesusijusi su korupcija“, – pridūrė jis.

Patvirtino NSGK tyrimo rezultatus

Seimas birželio pradžioje patvirtino NSGK parlamentinio tyrimo išvadas. Jomis grėsme valstybės sąrangai ir nacionaliniam saugumui pripažintas Rusijos energetikos bendrovės „Rosatom“ ir lietuviško koncerno „MG Baltic“ veikimas.

Taip pat konstatuota, kad politikai, verslininkai ir žiniasklaidos atstovai siekia apeiti draudimą juridiniams asmenims finansiškai remti partijas. Tokiu atveju remiama grynaisiais pinigais, suteikiant nuolaidas, per įvairius fondus apmokant sąskaitas, užslėptą reklamą. 

Anot išvadų, galiojantis viešųjų ir privačių interesų deklaravimo mechanizmas yra formalus ir proaktyviai nekontroliuojamas, atkreiptas dėmesys į neteisėto ir neskaidraus lobizmo atvejus, rašoma ir apie neteisėtą žiniasklaidos naudojimą – ji išnaudojama pasiekti sau naudingų sprendimų, proteguoti partijas, laimėti valstybės užsakymų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku