Šią savaitę svarbu (8)

Publikuota: 2018-02-19
Šioje Europos Vadovų tarybos posėdžių salėje Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos lyderiai, išskyrus Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovę, imsis diskutuoti dėl 2021-2027 m. biudžeto apimčių. Julien Warnand („Reuters“) nuotr.
Šioje Europos Vadovų tarybos posėdžių salėje Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos lyderiai, išskyrus Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovę, imsis diskutuoti dėl 2021-2027 m. biudžeto apimčių. Julien Warnand („Reuters“) nuotr.

Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje pradės svarstyti bendrijos 2021-2027 m. finansinę perspektyvą, Estija minės Nepriklausomybės šimtmečio jubiliejų, Vilniuje vyks tradicinė knygų mugė, Pjongčange baigsis žiemos olimpinės žaidynės.

ES vadovai pradės debatus dėl kito biudžeto

Europos Sąjungos vadovai penktadienį Briuselyje surengs neformalų susitikimą, kuriame prasidės ilgas ir, kaip spėjama, įtemptas konsultacijų dėl būsimo ilgamečio bendrijos biudžeto maratonas. Oficialiame pranešime apie planuojamą susitikimą nurodoma, kad šiame susitikime ES valstybių ir vyriausybių vadovai apsvarstys institucinius klausimus, įskaitant kokia bus Europos Parlamento sudėtis po 2019 m. rinkimų, kaip vyks skyrimas į aukščiausias pareigas ES. Pabrėžiama, kad „kadangi tai bus į ateitį orientuotos diskusijos“, jos vyks ES 27 formatu. Tai reiškia, kad į Briuselį nekviečiami britai. Būtent jos pasitraukimas iš ES ir kelia daugiausiai klausimų, kaip atrodys bendrijos 2021-2027 m. biudžetas. Prieš kelias dienas EK paskelbė, kokios galėtų būti pasirinkimo galimybės dėl naujo ilgalaikio biudžeto. Dokumente įvertintas „įvairių politikos pasirinkimo galimybių finansinis poveikis“. Tai dar ne pačios EK pasiūlymai dėl biudžeto prioritetų, o pavyzdžiai, pagrįsti dažnai diskusijose pateikiamomis idėjomis. Pvz., jeigu būtų nuspręsta gerinti ES išorės sienų apsaugą, tam reikėtų iki 25 mlrd. Eur per 7 m., o visai ES sienų valdymo sistemai prireiktų iki 150 mlrd. Eur. Baltijos šalys pareiškė tikinčios, kad būsimajame biudžete bus skirta pakankamai lėšų strateginiams projektams – sinchronizacijai, „Rail Baltica“, Ignalinos jėgainės uždarymui.

Estijos gimtadienis – irgi 100 metų

nuotrauka::1 left

Šeštadienį, vasario 24 d., savo valstybės nepriklausomybės šimtmetį atšvęs Estija. Ir į Taliną, kaip ir į Vilnių vasario 16-ąją, atvyks ne vienas užsienio valstybės lyderis. Tarp jų bus ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip ir Lietuvoje, Estijoje bus daugybė renginių, skirtų Valstybės jubiliejui. Visus juos vienija originalus devizas: „Pasipuoškim!“ Pagrindinė ceremonija vyks Taline, kur Estijos prezidentė Kirsti Kaljulaid pakels valstybės vėliavą. Bet oficialus prezidentinis priėmimas bus surengtas Tartu, naujajame Estijos nacionaliniame muziejuje. Estijos nepriklausomybės deklaracija – pagrindinis Estijos įkūrimo dokumentas, kuris buvo paskelbtas 1918 m. vasario 24 d. Taline. Deklaraciją paruošė Estijos provincijos asamblėjos išrinktas Estijos gelbėjimo komitetas. Deklaracija paskelbta, kai iš Estijos teritorijos traukėsi rusų kariuomenė ir puolė vokiečiai. Kaip ir Lietuvos atveju, Vokietijos imperija nepripažino naujai paskelbtos Estijos Respublikos. Tačiau 1918 m. lapkritį po pralaimėjimo Pirmajame pasauliniame kare Vokietija išvedė savo pajėgas iš Estijos ir lapkričio 19 d. oficialiai perdavė valdžią Estijos laikinajai vyriausybei. Toliau sekė Rusijos bolševikų įsiveržimas į šalį ir Estijos nepriklausomybės karas. 1920 m. vasario 2 d. pasirašyta Tartu sutartis tarp Estijos ir Sovietų Rusijos užbaigė Estijos kovas dėl nepriklausomybės.

Vilnius skaitys knygas

nuotrauka::2 right

Ketvirtadienį „Litexpo“ parodų centre prasidės ir iki sekmadienio šurmuliuos tradicinė Vilniaus knygų mugė, kurios tema šiemet – „Skaitau Lietuvą – skaitau pasaulį“. Atkurtos valstybės šimtmečio proga į Vilniaus knygų mugę atvyks daug svečių iš šalių, kurios pačios neseniai minėjo arba netrukus minės šimto metų sukaktį. Lietuvos kultūros institutas į pokalbių ciklą „Mūsų šimtmetis“ pakvietė rašytojus Norą Iksteną iš Latvijos, Marianą Milčaką iš Slovakijos, Joną Hajeką iš Čekijos, Ilmarą Taską iš Estijos ir Jerzy Illgą iš Lenkijos. Atvykti žada Europos Sąjungos literatūros premija 2016 m. apdovanota Suomijos rašytoja Selja Ahava, estų kino režisierius Ilmaras Taskas, išgarsėjęs debiutiniu romanu apie pokarinį Taliną „Pobeda 1946“. Vilniaus knygų mugėje viešės daug rašytojų ir intelektualų iš Lenkijos, tarp jų ir Krzysztofas Zanussis. Diskusijose dalyvaus britų žurnalistė, BBC bendradarbė Rosie Goldsmith, švedų rašytojos Lena Andersson ir Sara Mannheimer. Mugėje viešės keturių bestselerių autorius, vokiečių žurnalistas Alexanderis von Schonburgas, o garsus politikas, buvęs Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas, kuris pristatys knygą „Paskutinis Europos šansas“. Vilniaus knygų mugė – didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse, vienas ryškiausių kultūros įvykių Lietuvoje. Šiemet mugėje bus 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių.

Vyriausybė dirbs „atostogų režimu“

nuotrauka::3 left

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis išeina dviejų savaičių atostogų, kurių dalį praleis Ispanijoje. Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar vasario pradžioje pasirašė dekretą, kuriuo, atsižvelgdama į premjero prašymą, išleido jį kasmetinių atostogų nuo vasario 19 d. iki kovo 2 d. Premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas VŽ pranešė, kad p. Skvernelis su šeima ketina pailsėti užsienyje – Ispanijoje. Pasak prezidentės dekreto, vasario 19-20 d. atostogaujantį premjerą pavaduos Kęstutis Navickas, aplinkos ministras, likusį laiką, iki pat kovo 2-osios Vyriausybės vadovą pavaduos Vilius Šapoka, finansų ministras. Atostogų p. Skvernelis išėjo tuojau po gausių renginių Vilniuje, skirtų Lietuvos Nepriklausomybės akto šimtmečiui paminėti. Premjero atostogų metu gali būti surengti Vyriausybės posėdžiai ir pasitarimai. Šį trečiadienį toks posėdis „be premjero“ jau yra numatomas. Faktiškai atostogauja ir Seimas, nes jo eilinė pavasario sesija prasidės tik kovo 10 d. Tiesa, kartais surengiamas vienas kitas parlamentinio komiteto arba komisijos posėdis. Štai ir šią savaitę yra numatomas vienas Seimo laikinosios komisijos, tiriančios LRT, posėdis. Posėdžiaus ir pora komitetų.

Dar apie kai kuriuos kitus numatomus savaitės įvykius trumpai:

OLIMPIADA. Sekmadienį Pietų Korėjos Pjongčange įvyks nuo vasario 9 d. vykusių XXIII žiemos olimpinių žaidynių uždarymas. Estafetė bus perduota Pekinui, kur žiemos olimpiada bus surengta 2022 m.

LATVIJA. Korupcijos prevencijos biurui sulaikius Latvijos centrinio banko valdytoją Ilmarą Rimševičių premjeras Maris Kučinskis pirmadienį šaukia nepaprastąjį šalies ministrų kabineto posėdį, po kurio tikimasi ne tik daugiau detalių apie įtarimus Latvijos banko vadovui, bet ir pranešimo apie jo galimą pakeitimą. Premjeras užtikrino, kad šie įvykiai neturės įtakos valstybės finansų stabilumui.

FINANSAI. Pirmadienį ir antradienį vyks Euro grupės ir Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos ECOFIN posėdžiai. Euro grupėje bus aptariama Graikijos finansinės paramos programa, tęsiamos diskusijos, susijusios su ES Ekonominės ir pinigų sąjungos gilinimo iniciatyvomis. Taip pat svarstomas klausimas dėl Europos stabilumo mechanizmo pertvarkymo į Europos valiutos fondą. ECOFIN nariai diskutuos dėl tolesnių žingsnių siekiant spartesnio Bankų sąjungos užbaigimo. Taip pat numatoma tvirtinti Tarybos išvadų projektą dėl 2019 m. biudžeto gairių.

URĖDIJOS. Savaitės pradžioje gali būti paskelbta, kas tapo pernai pakeistu įstatymu nuo šių metų pradžios įsteigtos centralizuotos Valstybinių miškų urėdijos vadovu. Turimomis žiniomis, iš viso yra 4 kandidatai į šią vietą.

INVESTICIJOS. Pirmadienį Lietuvos pramonininkų konfederacija organizuoja konsultacijas-diskusijas „Dėl tiesioginių užsienio investicijų į Europos Sąjungą tikrinimo sistemos bei Lietuvos nacionalinio investicijų tikrinimo mechanizmo suderinamumo, poveikio investicijoms bei įmonėms“.

INOVACIJOS. Antradienį Vilniuje rengiamas konsultacinis renginys, kuriame verslo praktikai kalbės ir dalinsis įžvalgomis įmonėms aktualia inovacijų vadybos bei klasterizacijos vertės temomis.

REGIONAS. Artimiausiu metu Vilniaus regiono plėtros taryboje bus tvirtinamos Vilniaus regiono specializacijos kryptys, todėl Lietuvos pramonininkų konfederacijos Regioninės politikos komitetas ketvirtadienį rengia atvirą posėdį, kuriame bus suformuluoti pasiūlymai dėl regiono specializacijos krypčių.

KLAIPĖDA. Trečiadienį Klaipėdos miesto savivaldybės taryba tvirtins šių metų biudžetą. Savivaldybė VŽ informavo, kad numatytasis biudžeto projektas bus subalansuotas – pajamos ir asignavimai bus beveik 167 mln. Eur, t. y. 2,7 mln. Eur arba 1,7 % didesni nei 2017 m.

STATISTIKA. Pirmadienį Statistikos departamentas skelbia 2017 m didmeninės prekybos rezultatus, penktadienį – apie pramonės pokyčius ir laisvas darbo vietas.

ŽAIDIMAI. Antradienį į Vilnių atvyksta vienas iš žaidimų verslo milžinės „Electronic Arts“ (kurios vertė – 36 mlrd. USD) įkūrėjų Jeffas Burtonas. Jis taip pat yra tokių įmonių kaip „License to Mail“, „Cardsmith“, „The Hive Group“ ir „Just Arrive“ įkūrėjas. Ponas Burtonas dalyvaus SEB banko spartaus verslo augimo programos, pristatymo renginyje.

FESTIVALIS. Sekmadienį baigsis 68-asis Berlyno kino festivalis „Berlinale“, bus paskelbti ir „Auksiniais lokiais“ apdovanoti nugalėtojai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kyšininkavę advokatas ir bankroto administratorius nuteisti lygtinai 3

Šiandien Vilniaus apygardos teismas dėl kyšininkavimo pripažino kaltais bankroto administratorių Liną...

Verslo aplinka
2018.07.19
Europa vėl įvertino „Brexit“ procesą: aiškumo nepadaugėjo Premium 3

Europos Komisija (EK) įspėjo, kad įstrigusios derybos dėl „Brexit“ gali nulemti, jog Jungtinė Karalystė (JK)...

Verslo aplinka
2018.07.19
Trumpas vėl keičia nuomonę: dėl kišimosi į JAV rinkimus apkaltino Putiną 33

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį dar kartą sumaišė kortas dėl savo nuomonės, ar Rusija kišosi į...

Verslo aplinka
2018.07.19
ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 15

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

Verslo aplinka
2018.07.19
FNTT ir prokurorai perdavė teismui „Metrail“ bylą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra baigė tyrimą ir teismui...

Verslo aplinka
2018.07.19
Panevėžio mero patarėja lieka nušalinta nuo pareigų

Teisėsaugos įtarimų sulaukusi Panevėžio miesto mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė lieka nušalinta nuo...

Verslo aplinka
2018.07.19
Lenktynės su dirbtiniu intelektu 4

Šiuolaikinės technologijos, kurių reklamose nespindi raidelės AI, atrodo kaip praėjusio amžiaus atgyvena.

Technologijos
2018.07.19
Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Verslo aplinka
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
Atgal į teismus: buvęs VLK vadovas vėl sieks grįžti į postą

Gegužę į Valstybinės ligonių kasos vadovo (VLK) pareigas teismo grąžintas ir po mėnesio pasibaigus kadencijai...

Vadyba
2018.07.19
Į biudžetą gauta daugiau PVM, mažiau – gyventojų pajamų, pelno mokesčių 3

Valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 0,1% (5,9 mln. Eur) daugiau nei prognozuota ir 6,2%...

Finansai
2018.07.19
JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 11

Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

Verslo aplinka
2018.07.19
Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

Verslo aplinka
2018.07.19
Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 17

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

Verslo aplinka
2018.07.19
Teismas patvirtino „Žemaitijos pieno“ ir Investuotojų asociacijos taikos sutartį 1

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) patvirtino AB „Žemaitijos pienas“ ir Investuotojų asociacijos bei...

Verslo aplinka
2018.07.19
„Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2018.07.19
Didžiausia pramonininkų saulės elektrinė – „Retal Lithuania“ gamykloje 2

Lentvaryje įsikūrusioje „Retal Lithuania“ gamykloje iki lapkričio pabaigos bus įrengta beveik 1,4 megavato...

Pramonė
2018.07.18
„Google“ Europoje gavo 4,34 mlrd. Eur baudą 25

Europos konkurencijos sargai JAV technologijų gigantei „Google“ skyrė 4,34 mlrd. Eur baudą dėl piknaudžiavimo...

Technologijos
2018.07.18
Doktorantų stipendijos kitąmet padidės bemaž dvigubai 7

Nuo 2019 m. pradžios beveik dvigubai didinamos doktorantų stipendijos. Tokiam Švietimo ir mokslo ministerijos...

Verslo aplinka
2018.07.18
Teismas atmetė Panevėžio mero skundą dėl nušalinimo 1

Trečiadienį Panevėžio apygardos teismas atmetė Panevėžio mero Ryčio Mykolo Račkausko skundą ir paliko galioti...

Verslo aplinka
2018.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau