Šią savaitę svarbu (8)

Publikuota: 2018-02-19
Šioje Europos Vadovų tarybos posėdžių salėje Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos lyderiai, išskyrus Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovę, imsis diskutuoti dėl 2021-2027 m. biudžeto apimčių. Julien Warnand („Reuters“) nuotr.
Šioje Europos Vadovų tarybos posėdžių salėje Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos lyderiai, išskyrus Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovę, imsis diskutuoti dėl 2021-2027 m. biudžeto apimčių. Julien Warnand („Reuters“) nuotr.

Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje pradės svarstyti bendrijos 2021-2027 m. finansinę perspektyvą, Estija minės Nepriklausomybės šimtmečio jubiliejų, Vilniuje vyks tradicinė knygų mugė, Pjongčange baigsis žiemos olimpinės žaidynės.

ES vadovai pradės debatus dėl kito biudžeto

Europos Sąjungos vadovai penktadienį Briuselyje surengs neformalų susitikimą, kuriame prasidės ilgas ir, kaip spėjama, įtemptas konsultacijų dėl būsimo ilgamečio bendrijos biudžeto maratonas. Oficialiame pranešime apie planuojamą susitikimą nurodoma, kad šiame susitikime ES valstybių ir vyriausybių vadovai apsvarstys institucinius klausimus, įskaitant kokia bus Europos Parlamento sudėtis po 2019 m. rinkimų, kaip vyks skyrimas į aukščiausias pareigas ES. Pabrėžiama, kad „kadangi tai bus į ateitį orientuotos diskusijos“, jos vyks ES 27 formatu. Tai reiškia, kad į Briuselį nekviečiami britai. Būtent jos pasitraukimas iš ES ir kelia daugiausiai klausimų, kaip atrodys bendrijos 2021-2027 m. biudžetas. Prieš kelias dienas EK paskelbė, kokios galėtų būti pasirinkimo galimybės dėl naujo ilgalaikio biudžeto. Dokumente įvertintas „įvairių politikos pasirinkimo galimybių finansinis poveikis“. Tai dar ne pačios EK pasiūlymai dėl biudžeto prioritetų, o pavyzdžiai, pagrįsti dažnai diskusijose pateikiamomis idėjomis. Pvz., jeigu būtų nuspręsta gerinti ES išorės sienų apsaugą, tam reikėtų iki 25 mlrd. Eur per 7 m., o visai ES sienų valdymo sistemai prireiktų iki 150 mlrd. Eur. Baltijos šalys pareiškė tikinčios, kad būsimajame biudžete bus skirta pakankamai lėšų strateginiams projektams – sinchronizacijai, „Rail Baltica“, Ignalinos jėgainės uždarymui.

Estijos gimtadienis – irgi 100 metų

nuotrauka::1 left

Šeštadienį, vasario 24 d., savo valstybės nepriklausomybės šimtmetį atšvęs Estija. Ir į Taliną, kaip ir į Vilnių vasario 16-ąją, atvyks ne vienas užsienio valstybės lyderis. Tarp jų bus ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip ir Lietuvoje, Estijoje bus daugybė renginių, skirtų Valstybės jubiliejui. Visus juos vienija originalus devizas: „Pasipuoškim!“ Pagrindinė ceremonija vyks Taline, kur Estijos prezidentė Kirsti Kaljulaid pakels valstybės vėliavą. Bet oficialus prezidentinis priėmimas bus surengtas Tartu, naujajame Estijos nacionaliniame muziejuje. Estijos nepriklausomybės deklaracija – pagrindinis Estijos įkūrimo dokumentas, kuris buvo paskelbtas 1918 m. vasario 24 d. Taline. Deklaraciją paruošė Estijos provincijos asamblėjos išrinktas Estijos gelbėjimo komitetas. Deklaracija paskelbta, kai iš Estijos teritorijos traukėsi rusų kariuomenė ir puolė vokiečiai. Kaip ir Lietuvos atveju, Vokietijos imperija nepripažino naujai paskelbtos Estijos Respublikos. Tačiau 1918 m. lapkritį po pralaimėjimo Pirmajame pasauliniame kare Vokietija išvedė savo pajėgas iš Estijos ir lapkričio 19 d. oficialiai perdavė valdžią Estijos laikinajai vyriausybei. Toliau sekė Rusijos bolševikų įsiveržimas į šalį ir Estijos nepriklausomybės karas. 1920 m. vasario 2 d. pasirašyta Tartu sutartis tarp Estijos ir Sovietų Rusijos užbaigė Estijos kovas dėl nepriklausomybės.

Vilnius skaitys knygas

nuotrauka::2 right

Ketvirtadienį „Litexpo“ parodų centre prasidės ir iki sekmadienio šurmuliuos tradicinė Vilniaus knygų mugė, kurios tema šiemet – „Skaitau Lietuvą – skaitau pasaulį“. Atkurtos valstybės šimtmečio proga į Vilniaus knygų mugę atvyks daug svečių iš šalių, kurios pačios neseniai minėjo arba netrukus minės šimto metų sukaktį. Lietuvos kultūros institutas į pokalbių ciklą „Mūsų šimtmetis“ pakvietė rašytojus Norą Iksteną iš Latvijos, Marianą Milčaką iš Slovakijos, Joną Hajeką iš Čekijos, Ilmarą Taską iš Estijos ir Jerzy Illgą iš Lenkijos. Atvykti žada Europos Sąjungos literatūros premija 2016 m. apdovanota Suomijos rašytoja Selja Ahava, estų kino režisierius Ilmaras Taskas, išgarsėjęs debiutiniu romanu apie pokarinį Taliną „Pobeda 1946“. Vilniaus knygų mugėje viešės daug rašytojų ir intelektualų iš Lenkijos, tarp jų ir Krzysztofas Zanussis. Diskusijose dalyvaus britų žurnalistė, BBC bendradarbė Rosie Goldsmith, švedų rašytojos Lena Andersson ir Sara Mannheimer. Mugėje viešės keturių bestselerių autorius, vokiečių žurnalistas Alexanderis von Schonburgas, o garsus politikas, buvęs Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas, kuris pristatys knygą „Paskutinis Europos šansas“. Vilniaus knygų mugė – didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse, vienas ryškiausių kultūros įvykių Lietuvoje. Šiemet mugėje bus 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių.

Vyriausybė dirbs „atostogų režimu“

nuotrauka::3 left

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis išeina dviejų savaičių atostogų, kurių dalį praleis Ispanijoje. Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar vasario pradžioje pasirašė dekretą, kuriuo, atsižvelgdama į premjero prašymą, išleido jį kasmetinių atostogų nuo vasario 19 d. iki kovo 2 d. Premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas VŽ pranešė, kad p. Skvernelis su šeima ketina pailsėti užsienyje – Ispanijoje. Pasak prezidentės dekreto, vasario 19-20 d. atostogaujantį premjerą pavaduos Kęstutis Navickas, aplinkos ministras, likusį laiką, iki pat kovo 2-osios Vyriausybės vadovą pavaduos Vilius Šapoka, finansų ministras. Atostogų p. Skvernelis išėjo tuojau po gausių renginių Vilniuje, skirtų Lietuvos Nepriklausomybės akto šimtmečiui paminėti. Premjero atostogų metu gali būti surengti Vyriausybės posėdžiai ir pasitarimai. Šį trečiadienį toks posėdis „be premjero“ jau yra numatomas. Faktiškai atostogauja ir Seimas, nes jo eilinė pavasario sesija prasidės tik kovo 10 d. Tiesa, kartais surengiamas vienas kitas parlamentinio komiteto arba komisijos posėdis. Štai ir šią savaitę yra numatomas vienas Seimo laikinosios komisijos, tiriančios LRT, posėdis. Posėdžiaus ir pora komitetų.

Dar apie kai kuriuos kitus numatomus savaitės įvykius trumpai:

OLIMPIADA. Sekmadienį Pietų Korėjos Pjongčange įvyks nuo vasario 9 d. vykusių XXIII žiemos olimpinių žaidynių uždarymas. Estafetė bus perduota Pekinui, kur žiemos olimpiada bus surengta 2022 m.

LATVIJA. Korupcijos prevencijos biurui sulaikius Latvijos centrinio banko valdytoją Ilmarą Rimševičių premjeras Maris Kučinskis pirmadienį šaukia nepaprastąjį šalies ministrų kabineto posėdį, po kurio tikimasi ne tik daugiau detalių apie įtarimus Latvijos banko vadovui, bet ir pranešimo apie jo galimą pakeitimą. Premjeras užtikrino, kad šie įvykiai neturės įtakos valstybės finansų stabilumui.

FINANSAI. Pirmadienį ir antradienį vyks Euro grupės ir Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos ECOFIN posėdžiai. Euro grupėje bus aptariama Graikijos finansinės paramos programa, tęsiamos diskusijos, susijusios su ES Ekonominės ir pinigų sąjungos gilinimo iniciatyvomis. Taip pat svarstomas klausimas dėl Europos stabilumo mechanizmo pertvarkymo į Europos valiutos fondą. ECOFIN nariai diskutuos dėl tolesnių žingsnių siekiant spartesnio Bankų sąjungos užbaigimo. Taip pat numatoma tvirtinti Tarybos išvadų projektą dėl 2019 m. biudžeto gairių.

URĖDIJOS. Savaitės pradžioje gali būti paskelbta, kas tapo pernai pakeistu įstatymu nuo šių metų pradžios įsteigtos centralizuotos Valstybinių miškų urėdijos vadovu. Turimomis žiniomis, iš viso yra 4 kandidatai į šią vietą.

INVESTICIJOS. Pirmadienį Lietuvos pramonininkų konfederacija organizuoja konsultacijas-diskusijas „Dėl tiesioginių užsienio investicijų į Europos Sąjungą tikrinimo sistemos bei Lietuvos nacionalinio investicijų tikrinimo mechanizmo suderinamumo, poveikio investicijoms bei įmonėms“.

INOVACIJOS. Antradienį Vilniuje rengiamas konsultacinis renginys, kuriame verslo praktikai kalbės ir dalinsis įžvalgomis įmonėms aktualia inovacijų vadybos bei klasterizacijos vertės temomis.

REGIONAS. Artimiausiu metu Vilniaus regiono plėtros taryboje bus tvirtinamos Vilniaus regiono specializacijos kryptys, todėl Lietuvos pramonininkų konfederacijos Regioninės politikos komitetas ketvirtadienį rengia atvirą posėdį, kuriame bus suformuluoti pasiūlymai dėl regiono specializacijos krypčių.

KLAIPĖDA. Trečiadienį Klaipėdos miesto savivaldybės taryba tvirtins šių metų biudžetą. Savivaldybė VŽ informavo, kad numatytasis biudžeto projektas bus subalansuotas – pajamos ir asignavimai bus beveik 167 mln. Eur, t. y. 2,7 mln. Eur arba 1,7 % didesni nei 2017 m.

STATISTIKA. Pirmadienį Statistikos departamentas skelbia 2017 m didmeninės prekybos rezultatus, penktadienį – apie pramonės pokyčius ir laisvas darbo vietas.

ŽAIDIMAI. Antradienį į Vilnių atvyksta vienas iš žaidimų verslo milžinės „Electronic Arts“ (kurios vertė – 36 mlrd. USD) įkūrėjų Jeffas Burtonas. Jis taip pat yra tokių įmonių kaip „License to Mail“, „Cardsmith“, „The Hive Group“ ir „Just Arrive“ įkūrėjas. Ponas Burtonas dalyvaus SEB banko spartaus verslo augimo programos, pristatymo renginyje.

FESTIVALIS. Sekmadienį baigsis 68-asis Berlyno kino festivalis „Berlinale“, bus paskelbti ir „Auksiniais lokiais“ apdovanoti nugalėtojai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VVĮ analizės centrui vadovauti paskirtas Vidas Danielius 1

VšĮ Stebėsenos ir prognozių agentūros (SIPA) direktoriumi paskirtas Vidas Danielius, pranešė Ūkio...

Vadyba
2018.09.19
JK premjerė vėl bandys įtikinti ES Premium 4

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May trečiadienį ir ketvirtadienį su kitais ES lyderiais dalyvauja...

Verslo aplinka
2018.09.19
„Apple“ Airijai sumokėjo per 13 mlrd. Eur mokesčių 3

Airija šią savaitę atgavo iš „Apple“ visus 13,1 mlrd. Eur neva nesumokėtų, bet ginčijamų mokesčių ir 1,2...

Technologijos
2018.09.19
Pchenjanas pažadėjo sunaikinti raketų bandymų poligoną

Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos lyderis, pažadėjo sunaikinti pagrindinį šalies raketų bandymų poligoną...

Verslo aplinka
2018.09.19
Vilniaus savivaldybė nori perimti centrinius LEU rūmus: kreipsis į Vyriausybę

Vilniaus miesto savivaldybė planuoja kreiptis į Vyriausybę dėl centrinių Lietuvos edukologijos universiteto...

Statyba ir NT
2018.09.19
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19
Interviu su Valstybinių miškų urėdijos vadovu – apie naują komandą, kirtimus Labanoro girioje Premium 1

Marius Pulkauninkas, VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius, skaičiuoja, kad naujoje vadovų...

Agroverslas
2018.09.19
Finansų ministerijos atstovas: 2008-ųjų biudžetas neatitiko fiskalinės drausmės 4

2008 metų valstybės biudžeto projektas buvo parengtas prieštaraujant fiskalinei drausmei, ir tai iš dalies...

Verslo aplinka
2018.09.19
2021-aisiais Lietuvoje liks vienas pagalbos numeris

Vyriausybė siūlo Seimui priimti įstatymą, kad po kelerių metų Lietuvoje liktų vienas modernizuoto Bendrojo...

Verslo aplinka
2018.09.19
Vyriausybė klupinėja ties valstybės valdomo NT pertvarka 1

Artimiausiais metais dauguma valstybinių įstaigų už naudojamas administracinės paskirties patalpas turėtų...

Statyba ir NT
2018.09.19
Valdžia žada visą puokštę priemonių dėl prekybos tinklų darbo 31

Didinti prekybos tinklų konkurenciją, kviesti užsienio investuotojus, stiprinti smulkųjį ir vidutinį verslą,...

Artėjant nušalinimo pabaigai, Santaros klinikų vadovas Strupas atsistatydina 2

Korupcija įtariamas Santaros klinikų vadovas Kęstutis Strupas trečiadienį pranešė atsistatydinantis iš...

Vadyba
2018.09.19
Konservatorių pirminiams prezidento rinkimams liko trys kandidatai 14

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirminiuose prezidento rinkimuose...

Verslo aplinka
2018.09.19
JAV svarsto Lenkijos prašymą steigti nuolatinę karinę bazę šalyje

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, antradienį pranešė, kad svarsto Lenkijos pasiūlymą steigti nuolatinę JAV...

Verslo aplinka
2018.09.19
„E energija“ imasi didžiulio vėjo parko – ir be subsidijų Premium 2

„E energija“ turi naują vadovą ir naują strategiją – užsiims žaliosios energetikos projektais, kurie...

Energetika
2018.09.19
Suklupai? Tai dar ir pastumsim 14

Seimas po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, kurios leistų apriboti antstolių įkainius bei jų savivalę,...

Smulkų ir vidutinį verslą „SME Finance“ finansuoja greičiau   Rėmėjo turinys 6

Didžiausia Baltijos šalyse smulkaus ir vidutinio verslo nebankinio finansavimo įmonė „SME Finance“ savo...

Finansai
2018.09.19
Quo vadis, telekomunikacijos? Rėmėjo turinys 1

Lūšių ežero viduryje iš medinės valties telefonu katalonas paauglys tiesiogiai siunčia vaizdo transliaciją...

Vadyba
2018.09.19
Kirtimų ribojimo planai Labanore papiktino privačių miškų savininkus 14

Socialiniuose tinkluose kilus triukšmui dėl Labanoro girioje atliekamų kirtimų, miškininkai tvirtina, kad tie...

Agroverslas
2018.09.18
Turkijos ir Rusijos prezidentai susitarė dėl Sirijos Idlibo provincijos 9

Pirmadienį po keturias valandas trukusių derybų tarp Turkijos ir Rusijos lyderių Sočyje pavyko pasiekti...

Verslo aplinka
2018.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau