Šią savaitę svarbu (3)

Publikuota: 2018-01-14
Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai dar pernai pavasarį buvo perduota eksponuoti Vokietijoje rasto Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto faksimilė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai dar pernai pavasarį buvo perduota eksponuoti Vokietijoje rasto Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto faksimilė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Į Lietuvą iš Vokietijos bus atgabentas Vasario 16-osios aktas, pradės dirbti naujas Vyriausybės kancleris, ministrų kabinetas patvirtins naują daugiabučių renovavimo tvarką, Berlyne prasidės didžiausia Europoje žemės ūkio produkcijos paroda.

Aktas pasieks Lietuvą

Trečiadienį numatomas 1918 m. Vasario 16-osios akto dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo atgabenimas iš Vokietijos į Vilnių. Tą pačią dieną prezidentūroje planuojama Akto oficiali perdavimo ceremonija. Nuo sekmadienio, sausio 21-osios, jis bus pradėtas eksponuoti Signatarų namuose Lietuvos sostinėje. Trečiadienį Vyriausybė priims specialų nutarimą, numatantį, kad policijos Viešojo saugumo tarnyba privalo pasirūpinti Vilniuje eksponuojamo Akto apsauga. Šį ranka rašytą dokumentą su visų dvidešimties signatarų parašais pernai pavasarį Vokietijos diplomatinės žinybos archyvuose Berlyne rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis. Specialistai nustatė, kad šį Akto egzempliorių surašė Lietuvos Tarybos narys Jurgis Šaulys. Lietuvos Vyriausybė paprašė Vokietijos paskolinti Aktą, kad jis galėtų būti demonstruojamas Vilniuje. Po kelis mėnesius vykusių derybų su Vokietijos vyriausybe pasirašytas susitarimas dėl dokumento atgabenimo, apsaugos, apdraudimo ir viešo eksponavimo.

Ateina naujasis kancleris

nuotrauka::1 left

Šią savaitę pradeda dirbti naujasis Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. Jo darbas Vyriausybės kanceliarijoje turėjo prasidėti iškart po Naujųjų metų švenčių, tačiau dėl ligos buvo nukeltas porai savaičių. Iki šiol 55 metų p. Stončaitis buvo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) kancleris. Vyriausybės kanceliarijoje jis pakeis gruodžio pradžioje apie atsistatydinimą iš kanclerės pareigų pranešusią bemaž metus jose dirbusią Mildą Dargužaitę. Ponas Stončaitis yra teisininkas, turintis ilgametę darbo vidaus reikalų sistemoje patirtį. Premjeras Saulius Skvernelis yra dirbęs su p. Stončaičiu 2014-2016 m., kai vadovavo VRM. Jie kartu dirbo ir policijos vadovybėje: 2008-2015 m. p. Stončaitis buvo policijos generalinio komisaro pavaduotojas, p. Skvernelis 2008-2011 m. irgi buvo generalinio komisaro pavaduotojas, o 2011-2014 m. ėjo generalinio komisaro pareigas. „Naujajam Vyriausybės kancleriui keliamos užduotys – užtikrinti kokybišką kanceliarijos darbą įgyvendinant Vyriausybės programą, šiam tikslui sutelkti kitas valstybės institucijas ir koordinuoti jų veiklą, užtikrinti efektyvų ir greitą sprendimų priėmimą, eliminuoti perteklinius biurokratinius elementus, toliau kryptingai siekti viešojo sektoriaus optimizavimo, funkcijų išgryninimo bei konsolidavimo“, – sakė premjeras.

Daugiabučių renovavimui – nauja tvarka

nuotrauka::2 right

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje turėtų būti patvirtinta nauja daugiabučių gyvenamųjų namų renovavimo tvarka. Tai turėjo būti padaryta dar praėjusią savaitę, tačiau ministrų kabineto posėdyje kilo daug ginčų tarp įvairių institucijų atstovų ir premjeras Saulius Skvernelis pareikalavo, kad ministerijos dar tarpusavyje pasiderintų. Šiuo nutarimu yra koreguojama dar 2009 m. Vyriausybės patvirtinta valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti teikimo ir atnaujinimo projektui įgyvendinti skirto kaupiamojo įnašo įmokos nustatymo tvarka. Ja be kita ko keičiamas didžiausios mėnesinės įmokos, susijusios su investicijų apmokėjimu, skaičiavimas, taip pat atskiriami renovavimo projekto parengimo ir statybos rangos darbų pirkimai, naujai reglamentuojama valstybės parama daugiabučiams namams atnaujinti. Tvirtinama, kad valstybė ir toliau savo bei Europos Sąjungos lėšomis prisidės prie renovavimo, tačiau esą „darys tai lanksčiau ir efektyviau“, skatindama tęsti renovacijos projektus. 2013-2017 m. Lietuvoje atnaujinta beveik 2.000 daugiabučių. Šiuo metu šalyje atnaujinami 483 daugiabučiai namai. Iki metų pabaigos turėtų būti pradėta dar bemaž 1.000 tokių projektų. Pernai į renovaciją investuota apie 250 mln. Eur. Šiemet planuojama nemažesnė suma.

Berlyne šurmuliuos „Žalioji savaitė“

Nuotrauka::3 left

Penktadienį Vokietijos sostinėje Berlyne prasidės ir iki sausio 28 d. vyks tarptautinė maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė“ („Gruene Woche“). Tai bene didžiausia tokio pobūdžio paroda Europoje, šiemet rengiama jau 83 kartą. Šiemet „Žaliojoje savaitėje“ bus iš viso 1.539 dalyviai iš 65 pasaulio valstybių. Parodos organizatoriai atkreipia dėmesį, kad į ją po dviejų metų pertraukos grįžta ir Rusija, nors ji vis dar tęsia vakarietiškų maisto produktų embargą. Parodoje „Žalioji savaitė“ demonstruojami naujausi produktai, didelis dėmesys skiriamas ekologiniam žemės ūkiui, sodininkystei, kaimo plėtrai ir atsinaujinantiems ištekliams. Kaip ir kasmet savo maisto produktus, gėrimus bei dirbinius Lietuvos gamintojai pristatys Žemės ūkio ministerijos įrengtoje ekspozicijoje. Čia tradiciškai bus lietuviškų mėsos ir pieno produktų, duonos, konditerijos gaminių, tradicinio kaimiško alaus ir giros, midaus. „Žaliąją savaitę“ aplanko iki pusės milijono žmonių.

Dar apie kai kuriuos numatomus savaitės įvykius trumpai:

VOKIETIJA. Sekmadienį Vokietijos socialdemokratų kongresas turėtų spręsti, ar tęsti pokalbius su kanclere Angela Merkel dėl vadinamosios „didžiosios koalicijos“ atnaujinimo ir naujos vyriausybės sudarymo.

JAV. Amerikos Kongresas turi iki penktadienio patvirtinti valstybinių išlaidų įstatymą, priešingu atveju bent kuriam laikui gresia vyriausybinių institucijų finansavimo nutraukimas ir uždarymas. Pranešama, kad respublikonų ir demokratų lyderiai tebediskutuoja dėl to, ar skirti daugiau lėšų gynybinėms reikmėms.

GRAIKIJA. Dešimtys tūkstančių graikų pirmadienį žada protestuoti, reikalaudami platesnių teisių streikuoti. Šie streikai gali paliesti ligonines, viešąjį transportą ir laivyną.

VIZITAS. Pirmadienį Lietuvoje lankysis Danijos premjeras Larsas Lokke Rasmussenas. Jis kartu su prezidente Dalia Grybauskaitė lankysis aviacijos bazėje Zokniuose, kur susitiks su Baltijos oro policijos misiją atliekančiais danų kariais. Prezidentės ir premjero susitikime bus aptarti dvišaliai santykiai, Lietuvos ir Danijos bendradarbiavimas Europos Sąjungoje, bendri interesai „Brexit“ derybose, ES ateities, NATO gynybos stiprinimo ir paramos Ukrainai klausimai. Danija yra svarbi Lietuvos prekybos partnerė ir patenka į didžiausių užsienio investuotojų dešimtuką.

LRT. Seimo opozicija žada baigti rinkti parašus po kreipimuisi į Konstitucinį Teismą dėl praėjusią savaitę valdančiųjų balsais patvirtintos specialiosios parlamentinės komisijos, turinčios iki š. m. birželio ištirti nacionalinio transliuotojo LRT veiklą ir finansus. Tačiau kol kas neaišku, kada Teismas galėtų imtis šios bylos.

STUDIJOS. Antradienį įsigalioja dar vienas neigiamas Lietuvos edukologijos universiteto įvertinimas, todėl jam gresia licencijos atėmimas. Nuo spartaus likvidavimo šį universitetą faktiškai išgelbėjo šeštadienį Seimo priimtas nutarimas dėl jo palaipsnio reorganizavimo kartu su Aleksandro Stulginskio universitetu prijungiant prie Vytauto Didžiojo universiteto.

FORUMAS. Savaitės pradžioje Vienoje vyks „Euromoney Conferences“ organizuojamas Centrinės ir Rytų Europos forumas 2018. Jame dalyvaus ir Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka.

VICEMINISTRAI. Pirmadienį darbą pradeda du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda, ligšiolinis Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius, ir Marius Skuodis, iki šiol buvęs Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento direktoriumi.

SMULKIEJI. Ketvirtadienį ūkio ministras Virginijus Sinkevičius susitiks su Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos nariais, aptars su jais mokestines priemones, kaip skatinti smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą.

AUKCIONAS. Ketvirtadienį Turto bankas imsis UAB „Baltija“ poilsio centro Palangoje privatizavimo. 100% akcijų paketas viešo aukciono būdu parduodamas už pradinę 5.700.371 Eur kainą.

BAGAŽAS. Pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo pirmadienio įveda naujas rankinio bagažo taisykles. Tik pirmenybinio įlaipinimo paslaugą ir prioritetinius paketus įsigiję keleiviai galės įsinešti į saloną du rankinio bagažo vienetus. Likę keleiviai į saloną galės įsinešti tik vieną nedidelį rankinio bagažo vienetą, o antrasis bus nemokamai perkeliamas prie įlaipinimo vartų į atskirą bagažo skyrių.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Naujausiuose advokatų reitinguose – „Cobalt“ šuolis ir lyderių rokiruotė Premium 4

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2019 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Paslaugos
2019.04.18
JAV paviešintas R. Mullerio tyrimas 2

Ketvirtadienį JAV Teisingumo departamentas paviešino suredaguotą ataskaitą, parengtą po specialiojo tyrėjo...

Verslo aplinka
2019.04.18
Estijos prezidentė: susitikimas su Putinu buvo labai geras 1

„Tai buvo labai geras susitikimas. Daug kalbėjome sunkiomis temomis, ypač sudėtingais momentais reiškėme...

Verslo aplinka
2019.04.18
„Sweco Lietuva“ gavo užsakymą projektuoti kariuomenės objektus

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (angl. NSPA) pasirašė beveik 1,3 mln.

Statyba ir NT
2019.04.18
V. Adamkus prisipažino, kad balsuos už G. Nausėdą 22

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus pripažino gegužės mėnesį prezidento rinkimuose balsuosiąs už...

Verslo aplinka
2019.04.18
Buvęs diplomatas R. Šidlauskas paleistas į laisvę, Rusijos pilietis lieka suimtas 

Kyšio ėmimu įtariamas buvęs Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos vadovas, buvęs diplomatas...

Verslo aplinka
2019.04.18
Neįrodžiusius turto kilmės pasišovė nubausti du kartus  Premium 6

Žmonės, kurie sukaupė turtą ir negali paaiškinti jo kilmės, turėtų rimtai susirūpinti. Seime kelią skinasi...

Finansai
2019.04.18
Kandidatų į prezidentus reitingai: lyderių trejetas nesikeičia 4

Gyventojų apklausose toliau pirmauja Gitanas Nausėda, nedaug nuo jo atsilieka Ingrida Šimonytė, trečias –...

Verslo aplinka
2019.04.18
D. Bradausko atleidimo iš VMI vadovų pagrindimas – teisėtas

Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė, kad buvo pakankamas teisinis pagrindas prieš dvejus metus Dainorą...

Verslo aplinka
2019.04.18
Lietuvoje kuriama startuoliams galinti pagelbėti technologija – neturi analogų pasaulyje Verslo tribūna 5

Lietuvos banko inicijuotas projektas, kurio metu verslo įmonės kuria blokų grandinės technologija (blockchain...

FinTech sprendimai
2019.04.18
S. Skvernelis: L. Kukuraičio pasiūlymas dėl atlyginimų vežėjams – kompromisinis  10

Lino Kukuraičio, socialinės apsaugos ir darbo ministro, pasiūlymas tolimųjų reisų vairuotojams dienpinigius...

Verslo aplinka
2019.04.18
Šiaurės Korėja skelbia išbandžiusi naują taktinį ginklą

Šiaurės Korėja paskelbė, kad išbandė naują taktinį valdomą ginklą su galinga kovine galvute. Tai pirmas toks...

Verslo aplinka
2019.04.18
A. Juozaičio laimės ekonomika: tūkstančiai gamintojų, jokių prekybos tinklų Premium 34

Prezidento posto siekiančio filosofo ir buvusio diplomato Arvydo Juozaičio Lietuvai siūlomas laimės...

Verslo aplinka
2019.04.18
Per autobuso avariją Portugalijoje žuvo 29 žmonės

Mažiausiai 29 žmonės žuvo per Vokietijos turistus vežusio autobuso avariją Madeiros saloje, Portugalijoje,...

Verslo aplinka
2019.04.18
Lietuvoje – galimai šariatas? 26

Alkoholio rinkos prievaizdai vėl rado progą pamojuoti kuokomis – šįkart rūstybė nukrypo didžiausios Baltijos...

Verslo aplinka
2019.04.18
EP rinkimų mitams sklaidyti pasitelkti ir „Sostų karai“ Premium

Europos Parlamento (EP) rinkimai apaugę mitais, o 97 mln. europiečių rinkėjų dar nežino, už ką balsuos gegužę...

Verslo aplinka
2019.04.18
Lietuvoje kuriami ateities keliai: kur kas atsparesni ir su nanomedžiagomis Verslo tribūna 10

Lietuvos automobilių kelių direkcija, pasinaudodama Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone...

Verslo aplinka
2019.04.17
Ministras L. Kukuraitis vairuotojams dienpinigius siūlo mokėti, jeigu jų alga sieks 2 MMA  31

Socialinės apsaugos ir darbo ministro teigimu, ateityje tolimųjų reisų vairuotojams planuojama leisti...

Nauja liberalų politinė jėga vadinsis Laisvės partija  3

Nauja liberalų politinė jėga vadinsis Laisvės partija, pranešė Aušrinė Armonaitė, viena jos steigėjų Seimo...

Verslo aplinka
2019.04.17
Griežtėja elektroninės prekybos taisyklės 

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pritarė taisyklėms, skirtoms apsaugoti vartotojus nuo klaidinimo...

Prekyba
2019.04.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau