Šią savaitę svarbu (3)

Publikuota: 2018-01-14
Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai dar pernai pavasarį buvo perduota eksponuoti Vokietijoje rasto Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto faksimilė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai dar pernai pavasarį buvo perduota eksponuoti Vokietijoje rasto Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto faksimilė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Į Lietuvą iš Vokietijos bus atgabentas Vasario 16-osios aktas, pradės dirbti naujas Vyriausybės kancleris, ministrų kabinetas patvirtins naują daugiabučių renovavimo tvarką, Berlyne prasidės didžiausia Europoje žemės ūkio produkcijos paroda.

Aktas pasieks Lietuvą

Trečiadienį numatomas 1918 m. Vasario 16-osios akto dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo atgabenimas iš Vokietijos į Vilnių. Tą pačią dieną prezidentūroje planuojama Akto oficiali perdavimo ceremonija. Nuo sekmadienio, sausio 21-osios, jis bus pradėtas eksponuoti Signatarų namuose Lietuvos sostinėje. Trečiadienį Vyriausybė priims specialų nutarimą, numatantį, kad policijos Viešojo saugumo tarnyba privalo pasirūpinti Vilniuje eksponuojamo Akto apsauga. Šį ranka rašytą dokumentą su visų dvidešimties signatarų parašais pernai pavasarį Vokietijos diplomatinės žinybos archyvuose Berlyne rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis. Specialistai nustatė, kad šį Akto egzempliorių surašė Lietuvos Tarybos narys Jurgis Šaulys. Lietuvos Vyriausybė paprašė Vokietijos paskolinti Aktą, kad jis galėtų būti demonstruojamas Vilniuje. Po kelis mėnesius vykusių derybų su Vokietijos vyriausybe pasirašytas susitarimas dėl dokumento atgabenimo, apsaugos, apdraudimo ir viešo eksponavimo.

Ateina naujasis kancleris

nuotrauka::1 left

Šią savaitę pradeda dirbti naujasis Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. Jo darbas Vyriausybės kanceliarijoje turėjo prasidėti iškart po Naujųjų metų švenčių, tačiau dėl ligos buvo nukeltas porai savaičių. Iki šiol 55 metų p. Stončaitis buvo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) kancleris. Vyriausybės kanceliarijoje jis pakeis gruodžio pradžioje apie atsistatydinimą iš kanclerės pareigų pranešusią bemaž metus jose dirbusią Mildą Dargužaitę. Ponas Stončaitis yra teisininkas, turintis ilgametę darbo vidaus reikalų sistemoje patirtį. Premjeras Saulius Skvernelis yra dirbęs su p. Stončaičiu 2014-2016 m., kai vadovavo VRM. Jie kartu dirbo ir policijos vadovybėje: 2008-2015 m. p. Stončaitis buvo policijos generalinio komisaro pavaduotojas, p. Skvernelis 2008-2011 m. irgi buvo generalinio komisaro pavaduotojas, o 2011-2014 m. ėjo generalinio komisaro pareigas. „Naujajam Vyriausybės kancleriui keliamos užduotys – užtikrinti kokybišką kanceliarijos darbą įgyvendinant Vyriausybės programą, šiam tikslui sutelkti kitas valstybės institucijas ir koordinuoti jų veiklą, užtikrinti efektyvų ir greitą sprendimų priėmimą, eliminuoti perteklinius biurokratinius elementus, toliau kryptingai siekti viešojo sektoriaus optimizavimo, funkcijų išgryninimo bei konsolidavimo“, – sakė premjeras.

Daugiabučių renovavimui – nauja tvarka

nuotrauka::2 right

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje turėtų būti patvirtinta nauja daugiabučių gyvenamųjų namų renovavimo tvarka. Tai turėjo būti padaryta dar praėjusią savaitę, tačiau ministrų kabineto posėdyje kilo daug ginčų tarp įvairių institucijų atstovų ir premjeras Saulius Skvernelis pareikalavo, kad ministerijos dar tarpusavyje pasiderintų. Šiuo nutarimu yra koreguojama dar 2009 m. Vyriausybės patvirtinta valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti teikimo ir atnaujinimo projektui įgyvendinti skirto kaupiamojo įnašo įmokos nustatymo tvarka. Ja be kita ko keičiamas didžiausios mėnesinės įmokos, susijusios su investicijų apmokėjimu, skaičiavimas, taip pat atskiriami renovavimo projekto parengimo ir statybos rangos darbų pirkimai, naujai reglamentuojama valstybės parama daugiabučiams namams atnaujinti. Tvirtinama, kad valstybė ir toliau savo bei Europos Sąjungos lėšomis prisidės prie renovavimo, tačiau esą „darys tai lanksčiau ir efektyviau“, skatindama tęsti renovacijos projektus. 2013-2017 m. Lietuvoje atnaujinta beveik 2.000 daugiabučių. Šiuo metu šalyje atnaujinami 483 daugiabučiai namai. Iki metų pabaigos turėtų būti pradėta dar bemaž 1.000 tokių projektų. Pernai į renovaciją investuota apie 250 mln. Eur. Šiemet planuojama nemažesnė suma.

Berlyne šurmuliuos „Žalioji savaitė“

Nuotrauka::3 left

Penktadienį Vokietijos sostinėje Berlyne prasidės ir iki sausio 28 d. vyks tarptautinė maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė“ („Gruene Woche“). Tai bene didžiausia tokio pobūdžio paroda Europoje, šiemet rengiama jau 83 kartą. Šiemet „Žaliojoje savaitėje“ bus iš viso 1.539 dalyviai iš 65 pasaulio valstybių. Parodos organizatoriai atkreipia dėmesį, kad į ją po dviejų metų pertraukos grįžta ir Rusija, nors ji vis dar tęsia vakarietiškų maisto produktų embargą. Parodoje „Žalioji savaitė“ demonstruojami naujausi produktai, didelis dėmesys skiriamas ekologiniam žemės ūkiui, sodininkystei, kaimo plėtrai ir atsinaujinantiems ištekliams. Kaip ir kasmet savo maisto produktus, gėrimus bei dirbinius Lietuvos gamintojai pristatys Žemės ūkio ministerijos įrengtoje ekspozicijoje. Čia tradiciškai bus lietuviškų mėsos ir pieno produktų, duonos, konditerijos gaminių, tradicinio kaimiško alaus ir giros, midaus. „Žaliąją savaitę“ aplanko iki pusės milijono žmonių.

Dar apie kai kuriuos numatomus savaitės įvykius trumpai:

VOKIETIJA. Sekmadienį Vokietijos socialdemokratų kongresas turėtų spręsti, ar tęsti pokalbius su kanclere Angela Merkel dėl vadinamosios „didžiosios koalicijos“ atnaujinimo ir naujos vyriausybės sudarymo.

JAV. Amerikos Kongresas turi iki penktadienio patvirtinti valstybinių išlaidų įstatymą, priešingu atveju bent kuriam laikui gresia vyriausybinių institucijų finansavimo nutraukimas ir uždarymas. Pranešama, kad respublikonų ir demokratų lyderiai tebediskutuoja dėl to, ar skirti daugiau lėšų gynybinėms reikmėms.

GRAIKIJA. Dešimtys tūkstančių graikų pirmadienį žada protestuoti, reikalaudami platesnių teisių streikuoti. Šie streikai gali paliesti ligonines, viešąjį transportą ir laivyną.

VIZITAS. Pirmadienį Lietuvoje lankysis Danijos premjeras Larsas Lokke Rasmussenas. Jis kartu su prezidente Dalia Grybauskaitė lankysis aviacijos bazėje Zokniuose, kur susitiks su Baltijos oro policijos misiją atliekančiais danų kariais. Prezidentės ir premjero susitikime bus aptarti dvišaliai santykiai, Lietuvos ir Danijos bendradarbiavimas Europos Sąjungoje, bendri interesai „Brexit“ derybose, ES ateities, NATO gynybos stiprinimo ir paramos Ukrainai klausimai. Danija yra svarbi Lietuvos prekybos partnerė ir patenka į didžiausių užsienio investuotojų dešimtuką.

LRT. Seimo opozicija žada baigti rinkti parašus po kreipimuisi į Konstitucinį Teismą dėl praėjusią savaitę valdančiųjų balsais patvirtintos specialiosios parlamentinės komisijos, turinčios iki š. m. birželio ištirti nacionalinio transliuotojo LRT veiklą ir finansus. Tačiau kol kas neaišku, kada Teismas galėtų imtis šios bylos.

STUDIJOS. Antradienį įsigalioja dar vienas neigiamas Lietuvos edukologijos universiteto įvertinimas, todėl jam gresia licencijos atėmimas. Nuo spartaus likvidavimo šį universitetą faktiškai išgelbėjo šeštadienį Seimo priimtas nutarimas dėl jo palaipsnio reorganizavimo kartu su Aleksandro Stulginskio universitetu prijungiant prie Vytauto Didžiojo universiteto.

FORUMAS. Savaitės pradžioje Vienoje vyks „Euromoney Conferences“ organizuojamas Centrinės ir Rytų Europos forumas 2018. Jame dalyvaus ir Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka.

VICEMINISTRAI. Pirmadienį darbą pradeda du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda, ligšiolinis Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius, ir Marius Skuodis, iki šiol buvęs Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento direktoriumi.

SMULKIEJI. Ketvirtadienį ūkio ministras Virginijus Sinkevičius susitiks su Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos nariais, aptars su jais mokestines priemones, kaip skatinti smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą.

AUKCIONAS. Ketvirtadienį Turto bankas imsis UAB „Baltija“ poilsio centro Palangoje privatizavimo. 100% akcijų paketas viešo aukciono būdu parduodamas už pradinę 5.700.371 Eur kainą.

BAGAŽAS. Pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo pirmadienio įveda naujas rankinio bagažo taisykles. Tik pirmenybinio įlaipinimo paslaugą ir prioritetinius paketus įsigiję keleiviai galės įsinešti į saloną du rankinio bagažo vienetus. Likę keleiviai į saloną galės įsinešti tik vieną nedidelį rankinio bagažo vienetą, o antrasis bus nemokamai perkeliamas prie įlaipinimo vartų į atskirą bagažo skyrių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Th. May partiečiai inicijuoja balsavimą dėl pasitikėjimo 16

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos „maištininkai“ inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo. Jis bus...

EŽTT: Lietuva sukėlė pavojų čečėnų šeimai, atsisakydama svarstyti prieglobsčio prašymą 1

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, kad Lietuva pažeidė čečėnų šeimos teises, kai nepriėmė...

„MG Baltic“ byloje teismas apklausia žiniasklaidos agentūros „PHD“ vadovą

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas trečiadienį apklausia žiniasklaidos...

Registrų centre įregistruota UAB „Moody‘s Lithuania“

Juridinių asmenų registre (JAR) įregistruota UAB „Moody‘s Lithuania“.

Finansai
12:09
VTEK: A. Veryga pažeidė įstatymą skirdamas lėšų universitetui, kuriame anksčiau dirbo

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė įstatymą, kai skyrė finansavimą Lietuvos sveikatos...

Alytaus pramonės parko plėtrą stabdo žemės savininkai Premium

Plėsti pramonės parką ir formuoti investuotojams patrauklesnius sklypus norinti Alytaus savivaldybė vargsta...

Pramonė
09:54
Rinkos tendencijos nulėmė veiklos modernizavimą Rėmėjo turinys

UAB „Baltic Refrigeration Group“, mažmeninės ir didmeninės prekybos kondicionavimo sistemomis ir jų priedais...

Plėtoti nereikia sustoti Rėmėjo turinys 3

Vienintelis Lietuvos jūrų uostas yra svarbi energetikos sistemos dalis, SGD bei naftos terminalai, elektros...

Transportas
06:00
Kita nuomonė? Ant laužo! 9

Valdantieji lengviau atsikvėpė – kitų metų valstybės biudžetas patvirtintas. Vargu ar kada nors anksčiau...

Dalį įmonių pelno nukando darbuotojų atlyginimai Premium 14

Lietuvos nefinansinių įmonių pajamos šiemet augo gerokai sparčiau nei jų pelnas. Jį labiausiai tirpdė...

Pramonė
05:45
Th. May žengė rizikingą politinį žingsnį Premium

Theresa May, JK premjerė, pirmadienį pripažino: ji susidūrė su JK parlamento balsavimu dėl „Brexit“...

Po išpuolio Strasbūre Prancūzija stiprina sienų apsaugą, skelbia aukštesnį pavojaus lygį 6

Prancūzijos Strasbūro mieste, netoli Europos Parlamento ir kalėdinio miestelio, antradienio vakarą įvykdytas...

Verslo aplinka
2018.12.11
„Coca-Cola“ vadovas: nestabilumas apsunkina tarptautinio verslo plėtojimą 2

Muhtaras Kentas, į pensiją išeiti besiruošiantis kompanijos „Coca Cola“ vykdomasis direktorius, antradienį...

Verslo aplinka
2018.12.11
Ekonomistai: 2019 m. biudžetas – rizikingas, ypač dėl PVM ambicijų Premium 10

Ekonomistai lenkia pirštus vardydami Seime patvirtinto biudžeto privalumus ir trūkumus. Tarp didžiausių...

Finansai
2018.12.11
Tarnautojų bazinės algos dydis kitąmet kilstelėtas simboliškai 1

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugumos valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.11
Premjeras tikslina į tarnybas kreipęsis dėl „procesų, vykstančių šalyje“, ne dėl konservatorių   30

Premjeras Saulius Skvenelis antradienio popietę pareiškė, kad į specialiąsias tarnybas kreipėsi „dėl procesų,...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas priėmė 2019-ųjų biudžetą, atmetęs daugumą opozicijos pataisų 27

Seimas antradienį priėmė 2019 m. valstybės biudžetą. Valdančioji koalicija pademonstravo turinti pakankamus...

Verslo aplinka
2018.12.11
R. Masiulis žada ieškoti vidinių ŠMM išteklių mokytojų algoms didinti 7

Laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad ieškos...

Verslo aplinka
2018.12.11
Liberalų sąjūdis į Vilniaus merus iškėlė lobisto M. Nagevičiaus kandidatūrą 7

Liberalų sąjūdis į Vilniaus merus iškėlė lobistą Martyną Nagevičių. 

Verslo aplinka
2018.12.11
2019-ųjų pokyčiai: mažesnis PVM spaudai ir malkoms, didesnis alkoholio akcizas 8

Periodinė spauda nuo 2019 m. sausio 1 d. bus apmokestinta lengvatiniu 5% pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2018.12.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau