Dividendų apmokestinimas: 5 svarbiausi klausimai, kurie padės nepaklysti buhalteriui

Publikuota: 2019-12-06
Donatas Kapitanovas, „EY“ mokesčių skyriaus vyr. darbo grupės vadovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Donatas Kapitanovas, „EY“ mokesčių skyriaus vyr. darbo grupės vadovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Ilgą laiką Lietuvoje buvo įprasta, kad dividendai įmonės akcininkams iš užsienio nėra apmokestinami pelno mokesčiu prie pajamų šaltinio. Dabar finansų vadovams ir buhalteriams tenka prisitaikyti prie pokyčių – pasikeitus taisyklėms tenka įrodyti, jog valdymo bendrovės iš užsienio gali naudotis dividendų apmokestinimo lengvata. Kaip tai padaryti?

Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ mokesčių skyriaus vyr. darbo grupės vadovas Donatas Kapitanovas pataria rasti atsakymus į penkis klausimus, kurie padės buhalteriams apibrėžti situaciją ir nustatyti, ar verslas įgyja teisę naudotis lengvata.

Ekspertas atkreipia dėmesį, kad Pelno mokesčio įstatymas numato, jog įprastai užsienio vienetų iš įmonių Lietuvoje gaunami dividendai apmokestinami  taikant 15 procentų pelno mokesčio prie pajamų šaltinio tarifą. Užsienio vienetui išmokami dividendai neapmokestinami tada, kai užsienio bendrovė ne trumpiau kaip 12 mėnesių valdo ne mažiau kaip 10 procentų balsus suteikiančių akcijų, išskyrus atvejus, kai dividendus gaunantis užsienio vienetas įregistruotas ar kitaip organizuotas tikslinėse teritorijose.

Mokesčių konsultantas siūlo buhalteriams į pagalbą pasitelkti įmonės vadovą ir tiesioginių akcininkų atstovus, kurie galėtų suteikti tikslią ir išsamią informaciją apie akcininkus. Anot D. Kapitanovo, sukaupti reikiamus faktus bei duomenis padės penki klausimai – pirmieji keturi padės surinkti bazinę informaciją, o penktasis yra labiau susijęs su besiformuojančia praktika ir su buhalteriams labai aktualia informacija.

1. Ar bendrovės akcininkai yra juridiniai asmenys?

„Jeigu atsakymas neigiamas, tada viskas elementaru – dividendai apmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu visais atvejais“, – konstatuoja „EY“ mokesčių konsultantas. O jeigu akcininkai yra juridiniai asmenys, tada, anot D. Kapitanovo, teks išsiaiškinti, ar jie (juridiniai asmenys) turi teisę į dividendų neapmokestinimo teisę, ar visgi ne.

2. Ar akcininkai (ar motininė bendrovė) yra registruoti tikslinėje teritorijoje?

Kai dividendus gaunantis užsienio vienetas įregistruotas ar kitaip organizuotas tikslinėse teritorijose, dividendai yra apmokestinami 15 proc. pelno mokesčio tarifu.

„Dažniausiai bendrovių buhalteriai ar vadovai iš tam tikrų požymių gali nuspėti, kur įsteigti akcininkai: informaciją suteikia oficialūs registrai, rekvizitai ar banko sąskaitos numeris. Vis dėlto, kilus ginčui, VMI pirmiausia nurodytų pateikti rezidavimo pažymą, kurią išduoda užsienio mokesčių administratorius. Tai yra pagrindinis dokumentas, kurį papildomai gali lydėti finansinės atskaitomybės dokumentai, akcininko oficialūs patvirtinimai ir panašiai“, – atkreipia dėmesį D. Kapitanovas.

3. Ar akcininkai (ar motininė bendrovė) valdo daugiau nei 10 proc. balso teisę suteikiančių akcijų?

Anot „EY“ mokesčių skyriaus eksperto, atsakyti į šį klausimą padės konkretūs skaičiai, nurodantys, kiek akcijų priklauso juridiniams asmenims užsienyje. Jeigu valdančiajai bendrovei užsienyje priklauso daugiau negu 10 proc. akcijų, tada jai išmokami dividendai gali būti neapmokestinami.

4. Ar akcininkai (ar motininė bendrovė) valdo Lietuvoje veikiančią bendrovę ilgiau kaip 12 mėnesių?

Kaip nurodyta Pelno mokesčio įstatyme, atitinkama valdymo trukmė yra antroji privaloma sąlyga, siekiant įrodyti, kad išmokami dividendai turėtų būti neapmokestinami. D. Kapitanovas atkreipia dėmesį, kad pastaroji sąlyga gali būti įgyvendinama ir post factum: „Pavyzdžiui, akcijas išlaikius 5 mėnesius išmokami dividendai gali būti neapmokestinami, jeigu po dividendų paskelbimo dar 7 mėnesius akcijos bus faktiškai išlaikytos“.

5. Ką žinome apie bendrovės akcininkus (ar motininę bendrovę)?

D. Kapitanovo teigimu, šis klausimas yra pats sudėtingiausias ir reikalauja faktų surinkimo. Mokesčių konsultantas pataria atkreipti dėmesį į Pelno mokesčio įstatymo 32-ojo straipsnio dalį, kurioje nurodoma, kad atitinkamos nuostatos dėl dividendų neapmokestinimo netaikomos dariniui ar keliems dariniams, jeigu jų nustatymo pagrindinis tikslas arba vienas iš pagrindinių tikslų buvo gauti mokestinės naudos, kuri prieštarauja 2011 m. lapkričio 30 d. Tarybos direktyvos 2011/96/ES dėl bendrosios mokesčių sistemos, taikomos įvairių valstybių narių patronuojančioms ir dukterinėms bendrovėms, dalykui ar tikslui, ir todėl jie yra apsimestiniai atsižvelgus į visus susijusius faktus ir aplinkybes. „Darinys gali apimti daugiau negu vieną etapą ar dalį. Darinys arba keli dariniai laikomi apsimestiniais tiek, kiek jie nebuvo nustatyti dėl svarių komercinių priežasčių, atspindinčių ekonominę realybę“, – rašoma įstatymo tekste.

„Taigi mokesčių administratorius atsižvelgia ir įvertina aplinkybių bei požymių visumą, kai bando nustatyti, ar valdančioji bendrovė nėra apsimestinis darinys. Todėl bendrovės buhalteris turi būti gerai susipažinęs su susijusiais faktais ir individualiomis aplinkybėmis, kuriomis grindžiamas verslo struktūros pasirinkimas, akcijų priskyrimo priežastys ir t. t.“, – dėmesį atkreipia „EY“ mokesčių skyriaus ekspertas. D. Kapitanovas pastebi, kad problemų įmonėms dažniausiai kyla tada, kai buhalteriai ir vadovai nežino tikslios faktinės situacijos ir mato tik vaizdo fragmentą, o tuo tarpu VMI pasitelkia turimus instrumentus ir susidaro išsamų paveikslą.

Todėl  D. Kapitanovas pataria kruopščiai surinkti faktus ir tinkamai juos pagrįsti. Anot pašnekovo, tam tinka akcininkų finansinės atskaitomybės duomenys, darbuotojų sąrašai, akcininkų atstovų dalyvavimo bendrovės akcininkų susirinkimuose, valdybos posėdžiuose, priimant kitus sprendimus įrodymai ir pan. Ne mažiau svarbūs faktai yra akcininkų, darbuotojų–vadovų pilietybė, faktinio rezidavimo valstybė ir panašios aplinkybės.

Susidaryti svarbių faktų sąrašą ir pamatyti bendrą vaizdą, pasak eksperto, galima atsakant į kelis konkrečius klausimus:

  • Ar motininė bendrovė vykdo aktyvią ekonominę veiklą?
  • Ar motininė bendrovė turi pakankamą darbuotojų skaičių šiai veiklai vykdyti?
  • Ar motininė bendrovė turi pakankamai turto tokios veiklos vykdymui?
  • Kokiais dokumentais galėtume šiuos faktus patvirtinti?
  • Ar motininė bendrovė planuoja toliau skirstyti dividendus savo akcininkams?
  • Ar turime informacijos, kuri suponuotų, kad motininė bendrovė yra apsimestinis darinys, kuriuo siekiama mokestinės naudos?

Turėdami atsakymus buhalteriai lengviau supras, kaip situaciją gali vertinti mokesčių administratorius, o bendrovė galės pagrįsti sprendimus, kodėl išmokami dividendai turėtų būti neapmokestinami. „Informacijos niekada nebus per daug – visada turėkite įrodymų, kad valdymo bendrovė faktiškai veikia kaip akcininkas ir aktyviai veikia nurodytoje valstybėje. Taip jūsų matomas vaizdas sutaps su tuo, kurį mato ir vertina VMI“, – pataria D. Kapitanovas.

„EY“ mokesčių skyriaus vyr. darbo grupės vadovas akcentuoja, jog labai svarbu parodyti veiksmus, kuriais įmonės vadovas siekė įsitikinti, kad bendrovė gali išmokėti dividendus neapmokestinus. „Jei VMI nustatytų priešingai, vadovo veiksmai galimai sumažintų įmonės, o tuo pačiu ir vadovo, atsakomybę, riziką dėl bendrovės tapimo nepatikima ir iš to kylančių kitų neigiamų pasekmių“, – pabrėžia D. Kapitanovas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
2020-ųjų proga – kiekvienam mokesčiui po pakeitimą? Verslo tribūna

Artėjant 2020-iesiems Seimas pažėrė aibę mokesčių įstatymų pakeitimų. Vieni gerai žinomi ir laukti...

Kaip pritraukti ir motyvuoti darbuotojus – sufleruoja nauja mokesčio lengvata Verslo tribūna 2

Kitąmet darbdaviams atsivers nauja galimybė patobulinti darbuotojų motyvavimo sistemas – kurti ir įgyvendinti...

Pasikeitimai ES PVM srityje: ar Lietuvos PVM mokėtojai pasiruošę? Verslo tribūna

Verslas, dirbdamas Europos Sąjungos (ES) ribose, dažnai susiduria su skirtingomis praktikomis tarp valstybių...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau