Kaip SAF-T reikalavimus iš naštos paversti nauda? 

Publikuota: 2019-11-29
Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ partneris Irmantas Misiūnas.
Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ partneris Irmantas Misiūnas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos mokestinių patikrinimų praktika pastaraisiais metais Lietuvoje sparčiai keičiasi – pradedami taikyti ar planuojami pažangūs kontrolės ir duomenų apdorojimo metodai. Vienas iš svarbių pažangos žingsnių – parengta ir įgyvendinta buhalterinės apskaitos dokumentų duomenų teikimo standartinėje apskaitos duomenų rinkmenoje (SAF-T) tvarka. Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ partneris Irmantas Misiūnas atkreipia dėmesį, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. prievolė būti pasirengus teikti SAF-T rinkmeną patikrinimo metu taps aktuali daugybei smulkaus ir vidutinio verslo įmonių, kai iki tol šį klausimą daugiausia tekdavo spręsti stambioms bendrovėms.

Paprasčiausia išeitis – specialus modulis

SAF-T rinkmeną sudaro 18 dalių su daugiau kaip 500 elementų, todėl jos formavimas – rimtas iššūkis darbuotojams, atsakingiems už įmonės buhalteriją ir finansus.

I. Misiūnas yra įsitikinęs, kad SAF-T rinkmenos formavimui būtina pasiruošti iš anksto, nes VMI pareikalavus, SAF-T rinkmena turi būti pateikiama per gana trumpą 10 dienų terminą. Ekspertas teigia, kad verslas turi tinkamai įvertinti užduoties apimtį ir sudėtingumą, kad galėtų laiku suvaldyti dėl to kylančias rizikas.

Kad procesas būtų sklandus, I. Misiūnas rekomenduoja susisiekti su bendrovės buhalterinės apskaitos sistemos diegėju. SAF-T rinkmenos generavimui reikalingas specialus modulis arba posistemis, kuris apskaitos programose registruojamus duomenis paruoštų XML formatu. Pašnekovo teigimu, bendrovėms, kurių buhalterinės apskaitos programų kūrėjai kuria specialius SAF-T modulius, pasiruošti turėtų būti lengviau.

„Jei įmonė neturi galimybių sukurti specialaus vieno SAF-T modulio arba tokio modulio kaštai per dideli, pravartu kreiptis į išorinius paslaugų teikėjus, galinčius pasiūlyti SAF-T rinkmenos generavimo sprendimus, paremtus duomenų eksportu. Šiems sprendimams nereikia brangiai kainuojančių papildomų įskiepių“, – teigia „EY“ Mokesčių skyriaus partneris.

Pasak I. Misiūno, tokia išeitis tinka bendrovėms, kurios naudoja nestandartinę apskaitos programą, o kartu galbūt turi net ne vieną verslo valdymo sistemą, kurioje kaupiami SAF-T rinkmenos formavimui reikalingi detalūs duomenys.

Pataria turėti planą B

Buhalteriams patariama į rinkmenos parengimo projektus įtraukti ir bendrovių vadovus. Taip pat svarbu užtikrinti tinkamą vidinę kontrolę ir dokumentaciją. Be to, „EY“ ekspertas įmonėms siūlo turėti planą B – būti pasirengus reaguoti į projekto eigoje atsirandančius pokyčius, nustatyti taisykles ir atsakingus asmenis. 

„Viena vertus, aiškios ir vienodos taisyklės, automatinės ir skaidrios kontrolės procedūros verslui turėtų būti naudingos, nes bendrovės taip skatinamos gerinti apskaitomų duomenų kokybę ir įsidiegti savipatikros mechanizmus. Be to, patikrinimui reikiama informacija bus pateikiama nuotoliniu būdu, tad yra galimybė reikšmingai sumažinti popierinių dokumentų teikimo VMI patikrinimo metu apimtis. Kita vertus, su naujais daug laiko ir išteklių reikalaujančiais mokesčių administratoriaus reikalavimais susiduriančios bendrovės rizikuoja laiku nepateikti SAF-T rinkmenos, ar pateikti netinkamas SAF-T rinkmenas su nepilnais ar neteisingais duomenimis, kurie dėl nevienodų apskaitos standartų ir mokesčių apskaičiavimo už apskaitos sistemos ribų gali nesutapti su mokesčių deklaracijomis“, – konstatuoja I. Misiūnas.

Rinkmenos testavimas ir patikrinimas

Kai rinkmenos formavimo sprendimas jau priimtas, ne mažiau svarbus ir kitas žingsnis – jau suformuotos rinkmenos patikrinimas. Netvarkingai paruoštos, kritinių klaidų turinčios rinkmenos nebus priimamos pateikimui ir turės būti taisomos.

„Šiuo metu aktuali galimybė pasinaudoti VMI administruojamu  i.SAF-T posistemiu, kurio vertinimo aplinkoje galima pasitikrinti turimų SAF-T rinkmenų atitikimą techninei specifikacijai ir XSD struktūros aprašui“, – pataria I. Misiūnas.

Tačiau pašnekovas akcentuoja, kad turėti vien techniškai tvarkingą SAF-T rinkmeną neužtenka. „Ypač svarbi rinkmenoje esančių duomenų kokybė, kadangi VMI tikrins duomenų atitikimą su bendrovės teikiamomis mokesčių deklaracijomis. Dar rinkmenos duomenys bus tikrinami su kita VMI turima informacija, ji galės būti panaudota ir kryžminiams patikrinimams, t. y. duomenys galės būti sutikrinti su įmonės tiekėjų ar pirkėjų, kitų institucijų VMI teikiama informacija“, – aiškina I. Misiūnas.

Gavusi duomenis iš įmonių, VMI taip pat atliks daugelį automatizuotų finansinių, mokestinių ir apskaitos testų. Toks detalus ir efektyvus patikrinimo būdas leis greitai pastebėti neatitikimus, patikrinti didžiosios knygos sąskaitų likučių pokyčius, pelno mokesčio ir PVM klasifikatorių taikymą rinkmenoje. Kartu bus tikrinamas prekių ir paslaugų suvartojimas privatiems poreikiams tenkinti, identifikuotos leidžiamiems atskaitymams netinkamai priskirtos sąnaudos, tikrinami sandoriai su asocijuotais ar su tikslinėse teritorijose įsikūrusiais asmenimis, bei atliekama daugelis kitų testų.  

„Dabar yra geriausias laikas įvertinti bendrovėje turimas ir trūkstamas apskaitos, mokesčių ir IT kompetencijas, duomenų kokybę, suprasti, ko tiksliai prašo VMI, įvardinti sistemas, iš kurių turės būti imami rinkmenai būtini duomenys“, – pabrėžia „EY“ Mokesčių skyriaus partneris.

Teks peržiūrėti ankstesnių metų duomenis

Reikalavimas apskaitos dokumentų duomenis teikti SAF-T rinkmenoje taikomas pelno siekiantiems juridiniams asmenims, išskyrus finansų rinkos dalyvius (tokius kaip bankai, draudimo įmonės, perdraudimo įmonės ir t.t.) bei keletą kitų tipų ūkio subjektų.

Anot I. Misiūno, svarbu atkreipti dėmesį, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. SAF-T rinkmeną su daugybe duomenų turi būti pasirengusios teikti bendrovės, kurių 2018 m. finansinių metų grynosios pardavimo pajamos viršijo 300 tūkst. eurų.

„Tačiau, svarbu pasitikrinti, ar prievolė nekyla anksčiau. Pavyzdžiui, jei bendrovės 2015 finansinių metų grynosios pardavimo pajamos viršijo 8 mln. eurų, ji turi būti pasirengusi teikti SAF-T rinkmeną jau nuo 2017 metų“, – primena I. Misiūnas ir priduria, kad SAF-T rinkmena teikiama tik pagal pareikalavimą, dažniausiai – vykdomų kontrolės veiksmų metu. Tačiau pasirinkimo teikti ar neteikti duomenų nėra. Už šio reikalavimo nevykdymą, ar neteisingų duomenų įrašymą įmonėms numatytos piniginės baudos, taip pat kyla reputacinė rizika.

Daugiau sužinokite čia.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kaip SAF-T reikalavimus iš naštos paversti nauda?  Verslo tribūna

Valstybinės mokesčių inspekcijos mokestinių patikrinimų praktika pastaraisiais metais Lietuvoje sparčiai...

Norite kaupti pensiją savo darbuotojams? Nepamirškite šių namų darbų Verslo tribūna

Šiandien darbo rinka darosi vis išrankesnė. Norint išlaikyti sėkmingus vadovus ir kvalifikuotus specialistus...

Verta suklusti, jei jūsų darbo sutartyse įtrauktas nekonkuravimo draudimas Verslo tribūna

Darbo kodekse nustatyta, kad darbdavys už ribojimą dirbti kitam darbdaviui (pvz. konkurentui) savarankiškai...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau