Kodėl išeinu iš darbo? Nutylėtos priežastys

Publikuota: 2017-02-08
Gintė Žilinskienė, personalo atrankų bendrovės „Atrankos360“ vadovė. Bendrovės nuotr.
Gintė Žilinskienė, personalo atrankų bendrovės „Atrankos360“ vadovė. Bendrovės nuotr.
Personalo atrankos bendrovės „Atrankos360“ vadovė.

Interneto portalai, verslo tinklaraščiai bei žurnalai mirga nuo svarstymų, kodėl darbuotojai palieka savo darbus. Dažniausiai minimas jau kone klasika tapęs aštuntukas – per mažas atlygis, karjeros galimybių nebuvimas, nuolatiniai neapmokami viršvalandžiai, „bioaurinis kataklizmas“ su tiesioginiu vadovu, monotonija ir rutina, savarankiškumo ir autonomijos stoka, lankstaus grafiko bei grįžtamojo ryšio nebuvimas.

Per metus pakalbiname galybę žmonių, norinčių keisti darbą. „Atranka360“ personalo projektų vadovės nori įvardinti ir kitas priežastis, kurios skatina darbuotojus ieškoti EXIT. Apie jas yra mažiau kalbančiųjų ir dar mažiau numanančiųjų. Darbdaviams jas ypač svarbu identifikuoti ir šalinti, norint išlaikyti sveikus darbuotojų kaitos rodiklius įmonėje, o darbuotojams įsivertinti, ar sprendimas palikti įmonę yra racionalus ir nepaveiktas emocijų.

Įvertinamas ne tas darbuotojas

Ko gero, kiekvienas yra matęs, kai vertinamas arba į aukštesnes pareigas skiriamas darbuotojas, kuris tiek profesinėmis kompetencijomis, tiek asmeninėmis savybėmis yra silpnesnis už šalia esančius kolegas. Būna atvejų, kai tokio darbuotojo vertybės prieštarauja įmonės deklaruojamoms. Toks neteisingas kolegos įvertinimas dažnai prilyginamas asmeniniam įžeidimui. Nuoskauda diena iš dienos krebžda viduje, lemdama sprendimą trauktis iš įmonės.

„Domino efektas“ pokyčių fone

Jei dėl vykstančių pokyčių viename iš skyrių prasidėjo didelė darbuotojų kaita, kito skyriaus darbuotojams gali pasąmoningai kilti mintis ieškotis naujos darbo vietos. „Domino efektas“ kyla net tada, jei tame skyriuje darbo organizavimas ir klimatas yra geras. Tai tiesiog natūralus savisaugos instinktas arba bandos jausmas: „Jei visi eina, reikia, matyt, eit ir man“. Tyrimais įrodyta, kad pokyčių metu pirmiausia naujo darbo pradeda ieškotis geriausi specialistai.

Lyg ir viskas gerai, bet norisi „matuotis kitą kėdę“

Paprastai talentus „veža“ tokie projektai, kurie viršija jų galimybes ir verčia išeiti iš savo komforto zonos. Tokiu atveju jie jaučiasi keliantys ne tik profesinius įgūdžius, bet ir asmeninę savivertę, kai yra įveikiamas asmeninis Everestas.

Tokių darbuotojų nėra daug, tačiau dėl jų sukuriamos aukštos pridėtinės vertės labai nesinori jų „paleisti''. Visgi kai darbe užduotys tampa lengvos, kai jas įgyvendinant nebereikia stengtis išnaudoti potencialo ar ieškoti kažko naujo, išėjimas tampa intriguojama naujo projekto pradžia.

Juolab kad dabartinė Y karta dažnu atveju būna labiau prisirišusi prie projekto ir idėjos, o ne prie įmonės ar jos vadovo. Štai kodėl vadovai būna nustebę – juk jie darbuotoją vertino ir mylėjo, atlyginimą „nepadoriai“ didelį skyrė…

Įmonė yra sustabarėjusi ir trūksta pažangumo

Kai nėra teigiamų pokyčių, neieškoma naujų verslo galimybių, nereaguojama į besikeičiančią ekonominę, socialinę rinkos padėtį, darbuotojams kyla natūralus klausimas: „Kodėl turiu dreifuoti ar skęsti kartu su laivu?“

Konkrečių situacijų, kai nebandoma išsigydyti verslo trumparegiškumo, galima įvardinti begalę – kai buhalteris turi dirbti su sena ir neefektyvia programa, kai atsisakoma investuoti į skaitmeninį marketingą ar į tam tikrus vizualinius dizaino, analitikos įrankius ir sprendimus. Daugelis darbuotojų nori ne tik stabilumo, bet ir matyti, kaip auga jų įmonė, jie nori didžiuotis ištardami tos įmonės pavadinimą, kurioje dirba.

Psichologinis pokyčio poreikis

Išėjimą iš darbo dažnu atveju lemia su darbu tiesiogiai nesusijusios aplinkybės. Pavyzdžiui, darbuotojas išsiskiria su savo antrąja puse (arba atvirkščiai – ją susiranda), ir kartu su šia pokyčio banga atranda drąsos bei įkvėpimo keisti savo darbą.

Kitas atvejis – išgyvenamos psichologinės gyvenimo vertybių perkainavimo krizės. Perkopę 30-ies, 35-erių, 40-ies ir 45-erių metų slenksčius, daugelis sąmoningai sustoja bei apmąsto, kur yra, ką pasiekė ir ar nori taip gyventi toliau. Dažnas susiduria su vidiniu konfliktu, kuris sukelia kitokios darbinės aplinkos ir kitokių užduočių poreikį. Deja, neretai per amžiaus krizes priimami sprendimai yra skuboti ir valdomi emocijų, o ne logiškai apmąstomi ir sąmoningai priimami.

Užkrauna atsakomybę, bet neleidžia priimti sprendimo

Dažna situacija – kai iš vadovo ar specialisto tikimasi aukštų rezultatų ar net pokyčių įgyvendinimo, tačiau nepasitikima net menkiausiais jo priimtais sprendimais. Lyg į vieną ranką įdeda atsakomybę, o iš kitos atima galimybę pačiam spręsti, ką ir kaip daryti. Tokiu atveju darbuotojas, net ir gaudamas pakankamą atlygį bei dirbdamas mėgstamą darbą, netenka motyvacijos darbe ir traukia jos ieškoti kitur.

Darbuotojo asmenybė nesiderina su įmonės kultūra

Kai darbuotojui sunkiai sekasi suderinti savo darbo stilių ir charakterį su įmonės veiklos procesais, natūraliai kyla konfliktas. Pavyzdžiui, dinamiško startuoliško mąstymo darbuotojams sunkiai sekasi prigyti bankinio ir procedūrinio pobūdžio įmonėse ir atvirkščiai.

Žmogus–orkestras

Ryški tendencija – įmonėse kyla poreikis keistis pareigybių bei funkcijų struktūrai: pareigybės funkcijos plečiasi, kelios skirtingos pozicijos jungiasi į vieną. Pavyzdžiui, administratorė turi išmanyti apskaitos pagrindus, socialinių tinklų rinkodarą, kurti bukletus, rašyti straipsnius bei efektyviai naudotis IT įrankiais šiems tikslams pasiekti. Dėl tokių verslo aplinkos reikalaujamų pareigybinių susiliejimų dalis ilgamečių darbuotojų išeina negalėdami ar nenorėdami plėsti reikiamų kompetencijų sričių.

Per didelis spaudimas finansiniams rodikliams

Dauguma darbuotojų darbą keičia, nes pavargsta nuo didelio spaudimo, verčiančio „daryti pardavimus“ ar kitaip uždirbti pajamas. Keldamiesi ryte iš lovos žmonės galvoja tikrai ne apie įmonės pelno rodiklius. Pirmiausia rūpi, kur link įmonė eina, kokia jos ateities vizija, vardan ko dirbama, ką darbo rezultatai sukuria ir kur „nugula“, kas daroma ir kas pakeičiama. Sau užduodamas klausimas: „Kokia mano darbo prasmė be įmonės pelno didinimo?“

Talentai dirba ne tik tam, kad gautų atlygį, o kad savo darbu „pakeistų pasaulį“. Kai vadovai nerodo, kokie įmonės strateginiai tikslai, darbuotojas nemato „didesnio paveiksliuko“, nejaučia savo pastangų svarbos ir prasmės, tada funkcinis darbas jo nebeįkvepia, o ilgainiui ir demotyvuoja.

Ir įmonės neišlaiko darbuotojo „išbandymo“ laikotarpio

Dažna įmonė Lietuvoje neturi naujokų adaptavimo arba įvedimo į naują darbą sistemos, nes vadovaujasi nuostata „jei išplauks“, tuomet liks dirbti. Paprastai darbuotojai, tik ką pakeitę darbovietę ir atėję į naująją, būna psichologiškai jautriausi. Paliktas darbuotojas jaučia didelį stresą, dėl kurio nukenčia tiek darbo rezultatai, tiek naujojo darbuotojo adaptacija. Todėl ne įmonė atsisveikina su naujoku jo išbandymo laikotarpiu, o pats naujokas išeina – tokiu būdu parodydamas, kad įmonė neišlaikė jo išbandymo laikotarpio.

Lyderis neįsileidžia „kompetentingesnio“ už save

Neviešinamos situacijos, nors ypač dažnos, kai įtakingas lyderis nuteikinėja komandos narius prieš kolegą, kaišioja pagalius į ratus vien dėl to, kad jame įžvelgia stiprų konkurentą ar lygiavertį lyderį. Tuomet tariamas naujokas „blogietis“ turi palikti įmonę neišdirbęs bandomojo laikotarpio ir nespėjęs įrodyti savo kompentecijų. Arba naujokas pats palieka įmonę, nes jaučia, jog komanda jo nepriima.

Puikus specialistas tapo prastu vadovu

Pasitaiko atvejų, kai paaukšintas puikus specialistas nesusidoroja su naujomis vadovo funkcijomis. Priežastys gali būti skirtingos – pati įmonė neinvestuoja į naujojo vadovo ugdymą arba puikus specialistas neturi prigimtinio polinkio vadovauti. Dėl susidariusių aplinkybių į specialisto pareigas grįžti, atrodo, negali ir dėl netinkamo karjeros planavimo įmonė ne tik neužaugina naujo vadovo, bet ir netenka puikaus specialisto.

„Pas mus viskas puiku“

Derėtų atsiminti – jeigu darbuotojas tyli, tai nereiškia, kad jam viskas patinka. Gali būti, kad nepasitenkinimą jis tiesiog gniaužia viduje ir vieną dieną, kai taurė persipildo, kai turi alternatyvių darbo pasiūlymų, su didžiausiu pasitenkinimu rašo atsisveikinimo laišką – pareiškimą išeiti iš darbo.

Norint komandoje išsaugoti tuos darbuotojus, kuriuos tikrai norisi išsaugoti, reikia būti atidiems tam, kas vyksta organizacijos viduje ir laiku pastebėti simptomus, skaityti tarp eilučių.

Tinkamu laiku pasakytas pagyrimas, naujos užduoties paskyrimas ar tiesiog atviras pokalbis su darbuotoju ne tik padės išlaikyti gerus darbuotojus, bet ir privilioti į komandą naujus savo srities specialistus.

Komentaro autorė – Gintė Žilinskienė, personalo atrankų bendrovės „Atrankos360“ vadovė.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Putino valdžios dvidešimtmetis – nesibaigiantys interesų karai 17

Šį savaitgalį Bjarice, Prancūzijos pietuose prie Atlanto vandenyno, susirinks pasaulio galingiausieji – G7...

Verslo aplinka
2019.08.22
Kam iš tiesų naudingi miškų plotų ribojimai? 8

Seimas šią savaitę svarsto Prezidento veto dėl miškų įstatymo pakeitimo. Prieš kurį laiką parlamentarai...

Verslo aplinka
2019.08.21
Prasta reputacija – nuosprendis lyderystei

Plyno lauko investicijų rikiuotėje Lietuva laikosi stabiliai – ji tebėra ketvirtoje vietoje. Didžiausią šuolį...

Verslo aplinka
2019.08.21
Turint tikslą, net ir Kinija netoli

Smulkieji verslininkai pradėjo minti kelius į eksporto rinkas – vieni žvalgybą pradeda nuo kaimynių Latvijos...

Gazelė
2019.08.20
Ir viskas, kas yra blogai, yra blogai su valstybės NT 8

Vos tik prasidėjo diskusijos apie nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtimą, metamas pats stipriausias...

Statyba ir NT
2019.08.19
Didelių darbų nelaukia 4

Kone kaskart, kai į ministerijos, daugiau ar mažiau lemiančios verslo aplinką, vadovo kėdę sėdasi naujas...

Euro zonos ekonomika mažina apsukas

Prastėjantys pramonės rodikliai, mažėjantis namų ūkių vartojimas euro zonoje siunčia pirmuosius ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kodėl klientai prieštarauja?

Visi mes įsigydami daiktą ar pirkdami paslaugą daugiau ar mažiau, labiau sąmoningai ar mažiau sąmoningai...

Pardavimai
2019.08.15
Naujos galios – nauja atsakomybė 3

Konkurencijos tarybai (KT) ruošiamasi įteikti kovingesnių įnagių, padėsiančių efektyviau prižiūrėti rinką.

Verslo aplinka
2019.08.14
Kieno širdžiai mieliausias nelegalus „dvaras“? 11

Vadinamojo Vijūnėlės dvaro savininkai ir jų globėjai į šio pastato gelbėjimo planą įtraukė ir Vyriausybę –...

Statyba ir NT
2019.08.13
Estija įgyvendins ES direktyvas, o Lietuva mokės baudas 17

Neseniai teko lankytis Estijos Ekonomikos ir transporto ministerijoje ir kalbėtis apie Estijos iniciatyvas,...

Pramonė
2019.08.12
„Fintech“ įkurtuvės: ne tik fanfarų lydimos 10

Lietuvos ryžtas tapti regioniniu finansinių technologijų („fintech“) centru nei prislopo, nei išgaravo – apie...

Finansai
2019.08.12
Herojai apleidžia teisę Premium 3

Švietimo sistemos analitikų ir įdarbinimo specialistų perspėjimai abiturientams nesirinkti vadybos ar teisės...

Verslo klasė
2019.08.11
Skaitmenizacija oro uostuose: evoliucija ar revoliucija?

Keleivių srautai ir skrydžių kiekis visame pasaulyje didėja ir tam, kad išliktume konkurencingi, operatyviai...

Paslaugos
2019.08.09
Ar valstybės kišenė – be dugno? 17

Prieš parlamentarų apetitą daugiau išlaidauti stojo finansų ministras Vilius Šapoka. Seimo kanceliarijos...

Šviežas kraujas ar duoklė ambicijoms? 4

Vyriausybės sudėtis keičiasi likus geriems metams iki kadencijos pabaigos. Ir ne todėl, kad vieni ar kiti...

Verslo aplinka
2019.08.08
Gera proga apsidairyti

Vokietijos, didžiausios lietuviškos kilmės prekių eksporto rinkos, ekonomika praranda pagreitį, šalies ūkiui...

Pramonė
2019.08.07
Kokių tikslų siekiama (ne)tvarkant atliekas? 9

Vilniuje yra tokia vietinės rinkliavos skaičiuoklė (sivasa.lt), kurioje galima sužinoti, apskaičiuoti ir...

Paslaugos
2019.08.06
Receptas – finansinė pagalvė 1

Didžiausios statybų sektoriaus įmonės pernai didino ir pajamas, ir pelną. Nors darbų apimtys auga, šioje...

Statyba ir NT
2019.08.05
NT mokestis – kai prasčiausia šeimininkė moko kitus tvarkytis 73

Niekas taip nepiktina, kaip etatinio „kelių erelio“ patarimai, kaip vairuoti, arba nevalos patarimai dėl...

Statyba ir NT
2019.08.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau