Praktika – kaip atranka į nuolatinį darbą

Įmonės vis sunkiau randa tinkamų darbuotojų, todėl studentų ypač gerai besimokančių paklausa darbo rinkoje didėja. Po privalomos praktikos darbdaviai vis dažniau pasiūlo nuolatinį darbą ir vis daugiau jaunų specialistų priima savanoriškai praktikai, kuri leidžia abiem pusėms pasitikrinti, ar pavyks dirbti kartu.
Praktikos vieta vis rečiau yra tik būtinas studijų formalumas. Studentams pasirinkus studijų kryptį, ne mažiau svarbu pasirinkti, kur atlikti praktiką, kad ji būtų ne tik naudinga pritaikant įgytas žinias bei įgyjant patirties, bet ir galėtų tapti ateities darboviete, pabrėžia universitetų atstovai.
Svarbiausias kriterijus renkantis įmonę, įstaigą, organizaciją praktikai atlikti yra studento studijų programos ir įmonės pobūdžio atitikimas. Tai, kad studentas atlieka praktiką įmonėje, kurioje gali pritaikyti savo teorines žinias, yra svarbus būsimo specialisto karjeros momentas, sako Lina Slavickaitė, Kauno technologijos universiteto Studentų reikalų departamento Karjeros ir ugdymo centro vadovė.
Pasak jos, studijų metais atlikta praktika universitete įgytas žinias padaro daug vertingesnes, todėl tikslingai pasirinkta praktikos vieta atveria studentui nemažai galimybių. Studentai supranta, kad atliekant praktiką yra puiki galimybė susipažinti su įmone iš vidaus ir pasitikrinti savo galimybes, todėl renkasi vis atsakingiau ir atsižvelgia, ar įmonė turi išties kokybišką praktikos programą ir atsakingai koordinuoja studentų mokymąsi įmonėje.
Pirmas studento darbas per praktiką
Raimonda Alonderienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentė, sako, kad studentai dažnai ieškosi atlikti praktiką, kol ji dar nėra privaloma, ir garsas apie gerą praktiką tarp studentų sklinda greitai.
Svarbu, kad praktika nebūtų senovinio stiliaus. Paprastai žmogui reikia ko nors reikšmingo, kad galėtų pritaikyti, ką moka, ir gebėtų pamatyti rezultatą, pabrėžia ji.
Agnė Ignotienė, konsultacijų bendrovės EY personalo vadovė Baltijos šalims, sako, kad patikimiausias būdas rasti pirmąjį darbdavį jaunam specialistui yra būtinoji praktika.
Visi pagrindiniai universitetai ketvirto kurso pavasario semestre turi privalomąją praktiką. Iš patirties žinome, kad geriausi studentai po praktikos užsirekomenduoja ir jiems pasiūlomos nuolatinės darbo vietos, todėl nelaukiame, kol juos pakvies kiti, siūlome praktiką patys, sako p. Ignotienė.
Potencialą įrodo per praktiką
Darbo skelbimų portaluose galima išvysti vis daugiau darbo skelbimų praktikantams, kuriuos įmonės kviečia įgyti patirties nepriklausomai nuo to, ar to reikia dėl studijų, ar asmuo pats nori įgyti naujų įgūdžių. Tarp to, ką įmonės siūlo, beveik visada būna parašyta sėkminga karjeros pradžia.
VŽ rašė, kad jauniems specialistams tai vienas tiesiausių kelių į nuolatinį darbą po nesėkmingų darbo paieškų.
Prieš metus Vilniaus Gedimino technikos universitete baigusi kūrybinių industrijų specialybę ir įgavusi komunikacijos bakalauro laipsnį Eglė Joneliūnaitė susidūrė su skaudžia realybe jos diplomas be darbo patirties darbdaviams pasirodė neįdomus. Po kelių nesėkmingų bandymų ji nusprendė išvykti į užsienį. Ten eidama į pokalbius dėl darbo ne pagal specialybę susidūrė su kitokiu užsienio darbdavių požiūriu keista, kaip jaunas diplomuotas specialistas savo šalyje nesugebėjo susirasti darbo.
Jauną žmogų tai smukdo, nes pradedi galvoti esantis nieko vertas, tačiau nenuleidau rankų ir priėmiau sprendimą įgyti darbo patirties pagal specialybę, bet iš pradžių ne kaip nuolatinė darbuotoja, o kaip praktikantė ir per praktiką įrodyti savo galimybes bei potencialą, pasakoja p. Joneliūnaitė. Todėl grįžusi iš užsienio darbo paieškos portaluose ji ėmė ieškoti pasiūlymų praktikantams ir sulaukė kur kas daugiau dėmesio, nei ieškodama nuolatinio darbo.
Prieš tai atlikusi savanorišką praktiką, ji gavo nuolatinio darbo pasiūlymą bendrovėje Atea Lietuva eina komunikacijos su klientais vadybininkės pareigas.
Padariau išvadą, kad priimti jaunų specialistų be patirties bendrovės nelabai nori, tačiau sutinka juos įsileisti praktikai ir įsitikinę būsimo darbuotojo galimybėmis pasiūlo likti, sako ji.
Gaudo specialistus
Jau ketvirtus metus sėkmingai bendrovėje Kauno grūdai dirbantis buvęs Kauno technologijų universiteto (KTU) studentas Vaidotas Danielius kolegų pasitikėjimo sulaukė tik įpusėjęs praktiką jam buvo pasiūlytos ekonomisto pareigos: Praktiką atlikau Ekonomikos ir analizės tarnyboje, tad man, kaip ekonomikos studentui, tai buvo neįkainojama patirtis. O kai atsirado laisva darbo vieta ir man pavyko pelnyti pasitikėjimą bei prisijungti prie komandos labai apsidžiaugiau, pasakoja p. Danielius.
Įmonių grupės KG Group įmonėse kasmet praktiką atlieka apie 6070 studentų, iš kurių dešimtadalis lieka dirbti įmonėse. 11 skirtingų verslų plėtojanti įmonių grupė praktikantams patraukli ne tik dėl veiklos įvairovės, bet ir dėl to, kad atlikdami čia praktiką jie įgyja įvairios ir naudingos patirties. Įmonės atstovai džiaugiasi, kad sulaukia nemažai ir savanorišką praktiką norinčių atlikti studentų, o įmonės infrastruktūra yra puikiai pritaikyta ir formuojant užduotis praktikantams.
Esame atviri jauniems talentams, tad mielai priimame juos atlikti praktiką, užduotis studentams pritaikome pagal tai, kokius praktikos planus jie turi. Jei yra didesnė pasirinkimo galimybė integruojame juos į kitokius bendrus projektus, teigia Klaudija Pauliukevičiūtė, KG Group personalo direktorė.
Pasak jos, praktiką atliekantys studentai, kurie greitai perima naują informaciją, save motyvuoja, domisi konkrečia profesija ir darbu, atsiradus laisvai darbo vietai visada pakviečiami dirbti.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti