Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų?

Reklama publikuota: 2021-09-24
Tvarumo konsultavimo bendrovės „Vesta Consulting“ vadovas Evaldas Savickis.
svg svg
Tvarumo konsultavimo bendrovės „Vesta Consulting“ vadovas Evaldas Savickis.

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti šiukšles, rengti socialinės atsakomybės iniciatyvas ar atskleisti verslo veiklos užkaborius nepakanka, kad įmonė galėtų save vadinti tvaria. Kuriant tvarumo strategiją taip pat neišvengiama klaidų – kaip sukurti efektyvią tvarumo strategiją ir, svarbiausia, judėti tvaresnio verslo link?

Tvarumo ekspertai tikina, kad perėjimas į tvaresnį verslo modelį nebūtinai prasideda nuo kardinalių, per trumpą laiką įgyvendinamų pokyčių įmonės veikloje – didžiausias iššūkis yra pakeisti vadovų pasaulėžiūrą.

„Tvarumo, kaip ir bet kuriai verslo, strategijai yra reikalingas įmonės savininkų, vadovų palaikymas bei įsitraukimas. Jei vadovai netiki, kad tvarumas ilgalaikėje perspektyvoje yra naudingas įmonei, net ir pati geriausia strategija liks neįgyvendinta. Juo labiau, kad tvarumo strategija nėra atskiras dokumentas, kurį galima paviešinti ir pasidėti į stalčių iki kito karto. Idealiu atveju reikėtų kurti ne tvarumo, o tvaraus verslo strategiją, kuriame įmonės veikla ir tikslai būtų pagrįsti tvarumo principais“, – komentuoja tvarumo konsultavimo bendrovės „Vesta Consulting“ vadovas Evaldas Savickis.

Tvarumo strategija – pokyčiams įgyvendinti

Norint sukurti tvaresnio verslo strategiją tenka atlikti nemažai namų darbų – ne tik peržiūrėti esamą strategiją ir išplėsti jos funkcijas pagal tvarumo principus, bet ir išsikelti naujus tikslus ilgalaikių pokyčių įgyvendinimui.

„Prie tvarumo strategijos turi dirbti išskirtinai vadovų komanda – ne eiliniai projektų vadovai ar pardavimų vadybininkai, bet įmonės strateginių tikslų siekiantys skyrių vadovai ir pats įmonės generalinis direktorius. Tuo pačiu komandoje turi dalyvauti verslui svarbūs žmonės ir sprendimų priėmėjai – vidiniai konsultantai, kokybės standartų diegėjai ir kiti. Kitu atveju tvarumo strategija nebus įgyvendinta, nes ji neatlieps pačios įmonės strateginių tikslų“, – aiškina E. Savickis.

Vakarų šalyse įprasta, kad tvarumo strategijos rengimą ir įgyvendinimą koordinuoja Tvarumo vadovas (angl. Chief Sustainability Officer) – Lietuvoje ši pareigybė dar nėra plačiai paplitusi, tačiau vis daugiau įmonių tvarumo klausimus patiki konkrečiam darbuotojui.

„Vertinant įmonės funkcijas per tvarumo prizmę būtina atminti, kad tvarumas turi būti taikomas visoms veiklos sritims – tiek pardavimams ir rinkodarai, tiek gamybai, tiekimo grandinei, finansų valdymui, R&D ar žmogiškųjų išteklių valdymui, neišskiriant nė vieno skyriaus kaip mažiau svarbaus. Jei įmonės gamyba vadovausis tvarumo principais, o likę skyriai – ne, tokia įmonė negali vadinti savęs tvaria“, – pabrėžia pašnekovas.

Vienas svarbiausių dalykų rengiant tvarumo strategiją – suinteresuotų šalių ir jų poreikių nustatymas bei prioritetizavimas. Jei netvariame versle dažniausiai vienintele suinteresuota šalimi būna laikomi akcininkai, tai tvarus verslas atsižvelgia į visas suinteresuotas šalis: klientus, darbuotojus, tiekėjus, partnerius, bendruomenę, reguliuojančias institucijas, konkurentus ir, žinoma, tuos pačius akcininkus, investuotojus ar kreditorius.

„Visos suinteresuotos šalys turi savo poreikių ir lūkesčių, bendraujant ir bendradarbiaujant su verslu, tačiau įmonės pajėgios tenkinti tik joms svarbiausių suinteresuotų šalių poreikius. Sakydamas „svarbiausių“ turiu omenyje ne palankiausių ar patogiausių pačiam verslui, o tas suinteresuotas šalis, kurioms įmonės daroma veikla turi didžiausią neigiamą ir teigiamą poveikį“ – aiškina E. Savickis.

Manipuliuoja tvarumo viešinimu

Įvertinus suinteresuotų šalių poreikius ir joms daromą poveikį verslas turėtų išsikelti ilgalaikius tikslus, kaip mažins neigiamą ir didins teigiamą poveikį aplinkai. Visa tai turi atsispindėti ir suinteresuotoms šalims pristatytoje tvarumo strategijoje.

Pasak „Vesta Consulting“ vadovo, didžiausia verslo klaida judant tvarumo link – neskaidrus tvarumo strategijos viešinimas, atskleidžiant tik įmonei palankius rodiklius.

„Tvarumo inventorizaciją atlikusi įmonė turėtų skaidriai viešinti visą daromą poveikį ir aiškiai deklaruoti, kokių veiksmų planuoja imtis trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje, kad situacija ženkliai pagerėtų. Suprantama, kad įgyvendinti visus pokyčius gali prireikti ir dešimties metų, tam reikės ne tik žmogiškųjų resursų, bet ir investicijų, kurių galbūt šiuo metu nėra pakankamai, tačiau būtent skaidrus planuojamų pokyčių deklaravimas yra žingsnis į tvaresnio verslo modelį“, – pasakoja E. Savickis.

Anot tvarumo konsultanto, pradėti reikėtų nuo didžiausio neigiamo poveikio, keliančio riziką verslo tęstinumui ar galinčio sukelti didelių nuostolių, mažinimo ir tik tada imtis mažesnių veiklos korekcijų. Pasitaiko atvejų, kai įmonės klaidingai vertina savo daromą poveikį aplinkai, todėl pastangos judėti tvarumo link neduoda norimo rezultato.

„Pavyzdžiui, konsultavimo įmonė, užuot kalbėjusi apie tvarumo principų įgyvendinimą žmogiškojo kapitalo srityje, kuriai daro didžiausią poveikį, pasirenka komunikuoti apie atliekų valdymą, nors puikiai suprantame, kad 20-100 darbuotojų turintis biuras negeneruoja tokio didelio atliekų kaip didelė gamykla. Tad selektyvus verslo elgesys viešinti ne visus daromo poveikio aplinkai aspektus yra ne tik ydinga praktika, bet ir skatina žaliąjį smegenų plovimą (angl. greenwashing)“, – dalijasi įžvalgomis E. Savickis.

Dėl tvarumo nereikia atsisakyti pelno

Vis dėlto verslui vis labiau judant tvarumo link, neretai kyla tvaraus ir netvaraus verslo priešprieša. Pasak E. Savickio, tvarumo atžvilgiu verslas nėra šachmatų lenta, kur tik juoda ir balta: tvarios įmonės turi nuolat dirbti, kad mažintų neigiamą poveikį, o mažiau tvarios nebūtinai yra tos, kurios nieko nedaro – įgyvendinamus pokyčius sunku įvertinti trumpalaikėje perspektyvoje.

„Neapibrėžtumas matuojant įmonės tvarumą įneša sumaišties, kurią turėtų panaikinti Europos komisijos priimtas taksonomijos reglamentas, įsigaliosiantis jau kitais metais. Pagaliau bus galima aiškiai pamatuoti verslo tvarumą pagal nustatytus rodiklius ir įvardinti, kiek kuri įmonė yra tvari ar kuri įmonės veiklos dalis yra tvari“, – pasakoja tvarumo konsultantas.

Neretai pasigirsta svarstymų, kad verslo strateginiai tikslai susiję su finansiniais rodikliais, o tvarumo strategija apima nefinansinius tikslus. Pašnekovo nuomone, tai nėra teisingas požiūris.

„Kiekvienas nefinansinis rodiklis, kaip žmonių kaita, lyčių lygybė, pasitenkinimo lygis, nuomonių įvairovė ir kiti, galiausiai transformuojasi į finansinį rodiklį, kuris daro įtaką tiek verslo pajamų, tiek rinkos augimui. Dėl šios priežasties nefinansiniai rodikliai vis dažniau įvardijami kaip ikifinansiniai (angl. prefinancial)“, – pastebi E. Savickis.

Tvarumas versle taip pat nereiškia ir pelno atsisakymo. Paprastai tvariai vystomų įmonių pelnas trumpalaikėje perspektyvoje būna mažesnis, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje finansinė grąža kur kas didesnė, nei tvarumo principais nesivadovaujančių įmonių.

Pavyzdžiui, gamybinėje įmonėje naudojamų technologijų keitimas į energetiškai efektyvesnes, kurios mažina elektros energijos suvartojimą, ŠESD emisijas ir susidarančių atliekų kiekį, reikalauja investicijų, bet ateityje įmonė gali būti konkurencingesnė dėl mažesnės produkto kainos, kurią galės pasiūlyti sumažinus energijos sąnaudas, ir generuoti didesnę ekonominę grąžą.

„Pelnas svarbus tiek tvariam įmonės vystymui, tiek suinteresuotų šalių poreikių patenkinimui. Įmonės, kurios skiria daugiau dėmesio stabiliam pelnui ilgalaikėje perspektyvoje, užuot kėlusios tikslus uždirbti kuo greičiau ir kuo daugiau, yra labiau linkusios valdyti savo rizikas, ypač susijusias su verslo tęstinumu, nustatant ilgalaikius, 5-10 metų tikslus“, – sako tvarumo konsultantas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 1

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku