Įmonių perėjimui prie atsinaujinančios energijos – nauji projektai ir palankesnis finansavimas

Visos Europos ir Lietuvos užsibrėžti tikslai mažinant klimato kaitą skamba ne tik ambicingai, bet ir išties įpareigojančiai. Norint užtikrinti atsinaujinančių energijos šaltinių proveržį ir paskatinti verslą persiorientuoti, siūlomi įvairūs paramos mechanizmai ir finansavimo galimybės. Išskirtines sąlygas tokių investicijų finansavimui aktyviau imasi siūlyti ir privatus finansų sektorius.
Iki 2020 m. Lietuvoje beveik 26% energijos buvo išgaunama iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI). Statistikos departamento duomenimis, AEI dalis vien bendrame elektros suvartojime yra kuklesnė siekia beveik 19%, ir pastaruosius trejus metus augo nežymiai. Būtent šis rodiklis Lietuvoje, kaip nusibrėžta, artimiausią 10-metį turi pasiekti 50% pusę visos elektros energijos Lietuva turėtų gauti iš atsinaujinančių išteklių. Rinkos dalyviai neabejoja norint įgyvendinti tokį ambicingą tikslą, labai svarbus viso verslo susitelkimas.
Lūžis vyksta
Institucijos tvaresniais sprendimais jau kurį laiką siekia sudominti daugiau įvairaus dydžio privataus verslo. Tam skiriama ir vis daugiau paramos priemonių. Pavyzdžiui, saulės elektrines diegusioms įmonėms jau kurį laiką pagalbą tiesė Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), o pernai tokią priemonę įvedė ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). APVA specialistai pastebi, kad anksčiau Klimato kaitos programos lėšos buvo daugiau orientuotos į gyventojus bei viešąjį sektorių, tačiau situacija keičiasi ir verslo sektoriaus susidomėjimas tik auga.
Praėję metai buvo ypatingi, nes verslo sektoriui buvo skirta tikrai daug priemonių. Tačiau dar ne visoms lėšoms, kurios buvo suplanuotos verslui, yra gautos paraiškos. Tikėtina, kad tai įvyko dėl COVID-19 situacijos, bendro neužtikrintumo ir dėl to, kad dalis įmonių nespėjo pasiruošti investicijoms. Tačiau susidomėjimas yra, o kai kurios priemonės sulaukė dvigubai didesnės prašymų sumos, nei buvo skirta lėšų, pastebi APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius. 2020 metus jis vadina lūžio metais, nes nemažai įmonių investicijas planuoja jau artimoje ateityje.
Naujas finansavimo pasiūlymas
Pereinant prie klimatui neutralios žaliosios ekonomikos ypatingai svarbus vaidmuo tenka ir finansų sektoriui. Padėti Lietuvos įmonėms efektyviai pereiti prie tvaresnių veiklos modelių ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai viena iš strateginių Swedbank veiklos sričių. Visai neseniai bankas pasiūlė naują finansavimo galimybę įmonėms, kurios nori pereiti prie atsinaujinančios energijos. Tokiems verslams Swedbank pasiūlė specialias išskirtines finansavimo sąlygas paskolas saulės elektrinių, nedidelių vėjo turbinų ir geoterminio šildymo įrangos įsigijimui bei įrengimui.
Lietuvos tikslas, kad iki 2030 metų 50% visos šalyje suvartojamos elektros energijos būtų sugeneruota iš atsinaujinančių energijos išteklių, Europos Sąjungos mastu yra viena didžiausių ambicijų, tad pokyčių rinkoje tikrai matysime. Prisidėti prie progreso neabejotinai turės ir verslas, sako Monika Cemnolonskienė, Swedbank Finansavimo pardavimų palaikymo departamento vadovė.
Žaliau dirbti norinčios įmonės galės gauti Swedbank finansavimą palankesnėmis nei įprasta sąlygomis. Investicijų į atsinaujinančios energijos įrangą projektams iki 35.000 Eur Swedbank taikys specialų finansavimo pasiūlymą (3,9% palūkanų bei EURIBOR). Didesnių nei 35.000 Eur projektų finansavimui bus taikoma 0,5 proc. punkto žemesnė nei įprasta palūkanų norma.
Mato susidomėjimą saule
Lietuvoje didžiausią dalį energijos atsinaujinančių energijos šaltinių gamyboje sudaro kietasis biokuras, kuris didžiąją dalimi skiriamas šildymo reikmėms tenkinti. Elektros energijos gamyboje pastaraisiais metais itin daug investuota į vėjo jėgainių parkus. Swedbank didžiausią savo pasiūlymo aktyvumą prognozuoja įsigyjant saulės energijos elektrines, nes ši rinka šiuo metu sparčiai auga, o investicijoms nereikalingas papildomas žemės sklypas įranga gali būti montuojama tiesiog ant stogo.
Lietuvoje jau įprasta matyti saulės elektrines ant privačių namų stogų ar tiesiog kiemuose. Auga ir įmonių susidomėjimas. Verslas mato tai kaip investiciją, kuri atsipirks per 5-7 metus. Verslui skirti Aplinkos projektų valdymo agentūros projektai, tikėtina, dar labiau išjudins šią rinką, sako M. Cemnolonskienė.
Swedbank 2020 metų vasarą jau pristatė gyventojams skirtas paskolas saulės elektrinėms įsigyti. Rudenį bankas įmonėms taip pat pasiūlė galimybę geresnėmis sąlygomis įsigyti aplinkai draugiškas transporto priemones, kurių anglies dvideginio emisija neviršija 130 g/km. Tikimasi, kad naujausias banko finansavimo pasiūlymas bus itin patrauklus tvariau veikti norinčioms smulkioms ir vidutinėms įmonėms bei ūkininkams.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti