Kas tai? Eksperto įžvalgos

Drąsus „Telia“ dešimtmečio užmojis – tvariai veikiantis verslas

Publikuota: 2020-10-07
„Telia“ aplinkosaugos komandos vadovė Aurelija Žėkienė.
svg svg
„Telia“ aplinkosaugos komandos vadovė Aurelija Žėkienė.

„Tik tvarus verslas turi ateitį“, – įsitikinusi „Telia“ aplinkosaugos komandos vadovė Aurelija Žėkienė. Siekdama iki 2030 metų stipriai sumažinti savo poveikį aplinkai, tarptautinė kompanija ne tik ryžosi pokyčiams įmonės viduje, bet prie iniciatyvos kviečia prisijungti ir partnerius.

Nors Lietuvoje netrūksta įmonių, keliančių aukštus tvarumo reikalavimus sau ir tiekėjams, vis dar gausu verslų, kurie susitelkę į finansinių problemų sprendimą, o ne tvarumo siekį. Šiuo klausimu vis dar atsiliekame nuo Šiaurės šalių, kuriose tvarumas jau tapo gyvenimo būdu. Dėl to kalbėti šia tema ir Lietuvoje – būtina, Vilniuje rugsėjį vykusioje „Tvaraus verslo“ konferencijoje sakė A. Žėkienė.

Pasak bendrovės aplinkosaugos vadovės, imtis pokyčių verslus skatina ir išoriniai, ir vidiniai veiksniai. „Iš vienos pusės, vis didėja klientų ir kitų suinteresuotų šalių lūkesčiai bei poreikiai, vyksta aplinkos pokyčiai, atsiranda nauji teisės aktai ir reikalavimai. Iš kitos pusės, pokyčius viduje skatina ambicingi darbuotojai ir inovatyvūs vadovai. Tačiau bet kuriuo atveju, būti tvariu verslu – pelninga“, – teigė A. Žėkienė.

Koncentruojasi į tris sritis

Savo kelionę tvaraus verslo link „Telia“ pradėjo prieš dešimt metų. Per šį laiką įmonė spėjo įtraukti tiekėjus ir partnerius bei nemažai laiko skirti darbuotojų ugdymui. 2019 metais įmonių grupė nusprendė žengti dar toliau ir išsikėlė drąsius aplinkosaugos tikslus: savo veikloje pasiekti nulinio CO2 ir atliekų išmetimo ribą, o į šį procesą įtraukti 100 proc. darbuotojų.

Nors bendrovė pokyčių siekia įvairiose tvarumo srityse, daugiausiai dėmesio skiria trims: jaunimo ir senjorų įgalinimui, technologiniam sąmoningumui ir aplinkosaugai. „Šiose srityse mes, kaip telekomunikacijų įmonė, galime daryti įtaką ne tik įmonės viduje, bet ir išorėje: ugdyti žmones, skatinti įvairovę, šviesti mokinius ugdymo įstaigose ir pan.“, – tikino A. Žėkienė.

Kelio pradžioje, kaip prisiminė įmonės atstovė, netrūko darbuotojų abejonių, ar tokius pokyčius įmanoma pasiekti. Tačiau šiandien, prabėgus vieneriems metams po to, kai buvo užsibrėžti drąsūs tikslai, jų įgyvendinimu tiki didelė dalis darbuotojų. „Pirmiausia pokytis turėjo įvykti mūsų galvose“, – pabrėžė „Telia“ atstovė.

Išsiaiškinti, kur šiuo metu yra bendrovė, A. Žėkienės teigimu, buvo vienas pirmųjų ir svarbiausių tvarumo kelionės uždavinių. Įmonė įsivertino, kokių ir kiek atliekų susidaro bendrovėje, suskaičiavo savo CO2 emisijas ir nustatė, kokios informacijos dar trūksta.

Kita nemažiau svarbia dalimi, pasak A. Žėkienės, tapo visos „Telia Company“ mastu sukurta valdymo struktūra: „Sudarėme 11 darbo grupių, kurios apima visas mūsų sritis. Kiekvieną jų kuruoja grupės mastu deleguoti žmonės, papildomai prisitraukiantys asmenų iš kiekvienos šalies, kurioje veikiame. Sukuriama dviguba nauda: kuratoriai mato bendrą vaizdą įmonių grupėje, o atskirų šalių atstovai gali pasimokyti iš kolegų. Po to kiekviena šalis susidaro atskirą valdymo planą.“

Pokyčius skatina mažos iniciatyvos

„Kalbant apie nulio atliekų siekį, mums pavyko maksimaliai skaitmenizuoti klientų sąskaitas. Popierines siunčiame tik tiems, kurie negali sąskaitos gauti jokiu kitu būdu. Vis daugiau dėmesio skiriame ir pakartotiniam klientų įrangos panaudojimui – ją atnaujiname ir vėl grąžiname į rinką. Biuruose esame įdiegę „Follow-me“ spausdinimo sistemą: atsispausdinti darbuotojai gali tik priėję prie spausdintuvo su savo pažymėjimu. Taip turime mažiau spausdintuvų, sutaupome daug popieriaus ir užtikriname konfidencialios informacijos saugumą. Jau antrus metus dalyvaujame ir akcijoje, kurios metu elektra gaminama iš surenkamų kavos tirščių“, – vardijo bendrovės atstovė.

Siekdama sumažinti CO2 emisijas, bendrovė įsikūrė moderniame „BREEAM Excellent“ sertifikatu įvertintame pastate su saulės kolektoriais, lietaus vandens surinkimu ir kitais efektyvumo sprendimais. Visa veikloje naudojama elektros energija – iš atsinaujinančių šaltinių.

Prie tvarumo siekio prisidedama ir įvairiomis darbuotojų edukacijos iniciatyvomis. Vienas pavyzdžių – kasmetinė akcija, raginanti darbuotojus iš savo kompiuterių ištrinti nereikalingus dokumentus. Be to, vieta įmonės serveriuose atnaujinama ir automatiškai ištrinant senus el. laiškus. Taip taupoma serverių veiklai reikalinga elektros energija.

A. Žėkienės žodžiais, nors šiandien jau nuveikta nemažai, likusi kelionė nebus lengva ir vyks mažais žingsneliais: žiūrint į tai, ką, kokiomis apimtimis ir iki kada užsibrėžė pasiekti bendrovė, tikslai atrodo išties drąsūs.

Panašiu keliu žengti svarstančioms įmonėms „Telia“ atstovė pirmiausia patarė pagalvoti, kokią problemą tvarumas gali padėti išspręsti jų versle ar veiklos sektoriuje, ir tuomet tikslingai siekti pokyčių. Einant tvarumo keliu, A. Žėkienė rekomendavo švęsti mažas pergales – tai įtikina, motyvuoja žmones ir skatina jų įsitraukimą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Drąsus „Telia“ dešimtmečio užmojis – tvariai veikiantis verslas Verslo tribūna 1

„Tik tvarus verslas turi ateitį“, – įsitikinusi „Telia“ aplinkosaugos komandos vadovė Aurelija Žėkienė.

Tvarus verslas
2020.10.07
„Maxima LT“: verslas turi būti ekologiškai sąmoningas Verslo tribūna 1

Didžioji dauguma šiuolaikinių įmonių į savo misiją įterpia tvarumo siekį, tačiau tik nedidelė dalis jų žino,...

Tvarus verslas
2020.10.01
„Vilniaus vandenys“ perdirbtą nuotekų dumblą naudoja miškų tręšimui Verslo tribūna 3

Valant miesto nuotekas, valymo įrenginiuose lieka nuotekų dumblo, kuris susidaro proceso metu. Įprastai ši...

Tvarus verslas
2020.09.30
Strateginiai „Švyturys – Utenos alus“ tvarumo sprendimai: pelnytas išskirtinis statusas – tik kelio pradžia Verslo tribūna

„Švyturys-Utenos alus“ yra pirmoji alaus darykla šalyje ir antroji visoje pasaulinėje „Carslberg“ grupėje,...

Tvarus verslas
2020.09.29
Tvarumas versle – nebe įvaizdžio, o verslo sėkmės klausimas Verslo tribūna

Dar neseniai kova su klimato kaita apsiribojo tokiais simboliniais veiksmais, kaip šviesos išjungimas vienai...

Tvarus verslas
2020.09.28
Kokios tvaraus valdymo praktikos gali prisidėti prie verslo sėkmės? Verslo tribūna 3

Remiantis naujausiais „Nasdaq European Data“ duomenimis, net 90 proc. šio naujojo šimtmečio kartos...

Tvarus verslas
2020.09.24
Tvarus verslo perdavimas: būtina gerai pasiruošti Verslo tribūna

Per du pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje susikūrė daug sėkmingų verslų, kurių savininkai šiuo metu svarsto...

Tvarus verslas
2020.09.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus