Kas tai? Eksperto įžvalgos

Kokios tvaraus valdymo praktikos gali prisidėti prie verslo sėkmės?

Publikuota: 2020-09-24
Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius.
svg svg
Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius.

Remiantis naujausiais „Nasdaq European Data“ duomenimis, net 90 proc. šio naujojo šimtmečio kartos investuotojų (angl. millenial investors) siekia nukreipti savo lėšas į tvarias investicijas. Toks sparčiai augantis susidomėjimas tvaraus verslo strategijomis atveria naujas galimybes pritraukti kapitalo plėtrai, didina verslo konkurencingumą rinkose. Tačiau reikia nepamiršti, kad atsiveriančios perspektyvos įpareigoja įmones veikti ne tik aplinkosaugos ar socialinės atsakomybės srityse, bet ir atsigręžti į tvaraus valdymo praktikas (angl. ESG – environmental, social and governance).

„Nasdaq European Data“ naujausiais duomenimis, nuo 2015 m. tvariųjų investicijų procentas visame pasaulyje išaugo 300 proc. Sparčiai kylantis investuotojų susidomėjimas skatina įmones atidžiai įvertinti, kaip jos vysto savo verslus, kaip gyvendina suinteresuotųjų šalių poreikius.

„Vertybinių popierių birža sujungia investuotojus, kurie ieško geriausių investavimo sprendimų, ir įmones, kurioms reikia kapitalo plėtrai. Listingavimas vertybinių popierių biržoje  skatina investuotojus nukreipti investicijas į bendroves, kurios laikosi gerosios bendrovių valdymo praktikos, kas yra viena svarbiausių tvaraus verslo sudėtinių dalių. Vertybinių popierių biržų priimti bendrovių valdysenos kodeksai padeda bendrovėms eiti šiuo keliu. Ilgalaikėje perspektyvoje tinkama bendrovės valdysena leidžia investuotojams išlaikyti pasitikėjimą bendrove, skatina vietines ir užsienio investicijas“, – komentuoja Saulius Malinauskas,  „Nasdaq Vilnius“ vertybinių popierių biržos prezidentas.

Skaidrumas ir efektyvumas – prioritetas

Anot Kęstučio Juščiaus, „AUGA group“ generalinio direktoriaus, tinkamai pasirinktas ir vystomas tvaraus verslo modelis skatina bendrą įmonių konkurencingumą. Vienu svarbiausiu prioritetu verslui, einančiam tvarios valdysenos keliu, jis mini skaidrumą ir efektyvumą.  „Įmonės, kurios vadina save tvariomis, turėtų kelti pasitikėjimo jausmą akcininkams, skolintojams ir kitoms suinteresuotosioms šalims – korporatyvinio valdymo principai, mano manymu, privalo remtis aukščiausiais skaidrumo ir efektyvumo standartais“, – teigia didžiausios Europoje ekologiško maisto bendrovės vadovas.

„AUGA group“ svarbų žingsnį gerojo valdymo link įgyvendino 2018 m. pabaigoje, kuomet siekdama supaprastinti valdymo ir priežiūros organų struktūrą, efektyviau bei aiškiau paskirstyti valdymo ir priežiūros organų funkcijas bei atskaitomybę, atliko vidaus korporatyvinio valdymo auditą.

Remdamasi „Baltijos bendrovių valdymo instituto Baltijos šalyse“ (Baltic Corporate Governance Institute, BCGI) atlikto tyrimo išvadomis bei pasaulyje vyraujančiomis gerosiomis korporatyvinio valdymo praktikomis, bendrovė priėmė sprendimą atsisakyti stebėtojų tarybos ir pasirinkti nepriklausomos valdybos modelį. Nuo 2019 m., kuomet šis žingsnis buvo įgyvendintas, tarptautinę „AUGA group“ valdybą sudaro penki nariai: Dalius Misiūnas, Murray Steele, Tomas Kučinskas, Tomas Krakauskas ir Andrej Cyba.

„Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kuomet nevalstybinės bendrovės valdybos nariai nėra susiję su kontroliuojančiu akcininku. „AUGA group“ įgyvendinamas valdymo modelis su nepriklausoma valdyba leidžia mums sukurti prielaidas aukščiausiems skaidrumo, atsakomybės prieš akcininkus ir skolintojus standartams bei pritraukti naujų investuotojų dėmesį ir taip siekti mūsų naujoje strategijoje užsibrėžtų tikslų“, – sako K. Juščius.  

Tvarumu grįstos įmonės turi nuosekliai komunikuoti

Tvarumo kriterijų laikymasis tampa investuotojų saugumo garantu, jie tikisi, kad būtent tokios įmonės ateityje taps ekonomikos varomąja jėga. Pavyzdžiui: naujausia tarptautinės konsultacijų įmonės „Capgemini“ atlikta analizė rodo, kad iki 2020 m. galo turtingiausi pasaulio investuotojai (taip vadinami asmenys turintys nuo 1 mln. USD investavimui skirtų lėšų) planuoja skirti 41 proc. savo investicinio portfelio į aplinką tausojančias, socialiai atsakingas ir etiškas įmones (ESG), o 2021 m. šis skaičius turėtų išaugti iki 46 proc.

Akivaizdu, kad didelis investuotojų fokusas į tvaraus valdymo modelį taikančias įmonės, reikalauja atitinkamos atskaitomybės. Todėl labai svarbi gerojo valdymo dalis yra ryšiai su skolintojais ir akcininkais, ypač smulkiaisiais, kuriuos gali sukurti nuosekli ir atvira įmonės komunikacija. Tokiu būdu ši verslui svarbi bendruomenė yra tikra, kad žino visą aktualią informaciją apie įmonės finansinę padėtį ir strategines kryptis. Taip kuriamas pasitikėjimas, kuris pamažu augina įmonės vertę. 

Gerosiomis komunikacijos praktikomis yra laikomi reguliarūs susitikimai su suinteresuotosiomis šalimis, nuoseklus ir informatyvus atsiskaitymas apie įmonės finansinius rezultatus bei daugelis kitų.

„Nuolat bendraudami su investuotojais stengiamės būti nuoseklūs: per biržą ir savo internetinėje svetainėje reguliariai skelbiame informaciją apie bendrovės ketvirtinius rezultatus. Ataskaitas, komentarus, prezentacijas ir kitus duomenis pateikiame įvairiais investuotojams ir analitikams patogiais formatais. Taip pat kiekvieną metų ketvirtį organizuojame virtualias konferencijas ir atsakome į suinteresuotosioms šalims kylančius klausimus. Atviras kontaktas, mūsų manymu, kuria tvirtus ryšius, augina esamų ir būsimų investuotojų pasitikėjimą mūsų veikla“, – bendrovės patirtimi dalinasi K. Juščius.

Tvarus valdymas matuojamas kriterijų pagalba

Tam, kad įmonės galėtų siekti tikslų tvarumo srityje, jos gali vadovautis įvairiais pasaulyje pripažintais standartais: „Global Reporting Initiative“ (GRI), „Sustainability Accounting Standards Board“ (SASB), „Task Force on Climate-Related Financial Reporting“ (TCFD) ar kitais. Tvarumo matavimo metodikos padeda įmonėms išsigryninti kriterijus, kuriuos matuos, o vėliau įsivertinti pasiektus rezultatus, pavyzdžiui, gerojo valdymo srityje.

„Nasdaq“ taip pat yra sudarę tvarumo informacijos rinkinį „Nasdaq ESG reporting quide for Nordic and Baltic markets“, kuris apima aukščiau išvardintus tarptautinius tvarumo standartų rinkinius bei daugelį kitų.

Pagal „Nasdaq“ metodiką, tvarus įmonių valdymas yra vertinamas atsižvelgiant į šiuos kriterijus:  lyčių įvairovė valdyboje, galių atskyrimas, finansiniai paskatinimai, kolektyvinės sutartys, tiekėjų elgesio kodeksas, verslo etika ir antikorupcija, duomenų apsauga, tvarumo ataskaitos (ir papildomos ataskaitos pagal kitas tvarumo atskleidimo gaires), išorinis ataskaitos auditas ir vertinimas. Tvaraus valdymo modelį taikančios įmonės, sudarydamos kriterijų sąrašą įtraukia ir jų specifikai atitinkančius siektinus valdymo principus.

Toks kriterijų išsigryninimas įmonėms yra naudingas ne tik kaip matavimo kryptis, bet ir kaip bendravimo su suinteresuotosiomis šalimis būdas.

„Vadovaudamiesi gerosiomis valdymo praktikomis kas du metus atliekame suinteresuotųjų šalių apklausą. Taip galime pasitikrinti ar savo veikloje atliepiame jų poreikius, ką turėtume daryti kitaip. Džiaugiamės, kad mūsų kriterijų vertinime visada dalyvauja itin platus ratas mums svarbių suinteresuotųjų šalių: darbuotojai, investuotojai, vartotojai, nevyriausybinės ir vyriausybinės organizacijos, tiekėjai, partneriai, bendruomenės ir net žiniasklaida. Tai užtikrina kokybišką tarpusavio dialogą ir leidžia pamatyti realią rinkos situaciją, priimti atitinkamus sprendimus, kurie ilgainiui augina mūsų bendrovę“, – pasakoja K. Juščius.

Apklausos metu vertinus platesnį kriterijų sąrašą yra nustatomas jų materialumas (kas svarbiausia ir įmonei, ir suinteresuotosios šalims).  „AUGA group“ išgryninti kriterijai yra: verslo etika, antikorupciniai veiksmai, etikos standartai tiekėjams, duomenų apsauga ir privatumas, atsakomybė suinteresuotosioms šalims, atsakingas inovacijų ir technologijų panaudojimas, gerojo valdymo praktikos, tvarumo standartai, sąžiningas mokesčių mokėjimas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Vilniaus vandenys“ perdirbtą nuotekų dumblą naudoja miškų tręšimui Verslo tribūna 2

Valant miesto nuotekas, valymo įrenginiuose lieka nuotekų dumblo, kuris susidaro proceso metu. Įprastai ši...

Tvarus verslas
2020.09.30
Strateginiai „Švyturys – Utenos alus“ tvarumo sprendimai: pelnytas išskirtinis statusas – tik kelio pradžia Verslo tribūna

„Švyturys-Utenos alus“ yra pirmoji alaus darykla šalyje ir antroji visoje pasaulinėje „Carslberg“ grupėje,...

Tvarus verslas
2020.09.29
Tvarumas versle – nebe įvaizdžio, o verslo sėkmės klausimas Verslo tribūna

Dar neseniai kova su klimato kaita apsiribojo tokiais simboliniais veiksmais, kaip šviesos išjungimas vienai...

Tvarus verslas
2020.09.28
Kokios tvaraus valdymo praktikos gali prisidėti prie verslo sėkmės? Verslo tribūna 3

Remiantis naujausiais „Nasdaq European Data“ duomenimis, net 90 proc. šio naujojo šimtmečio kartos...

Tvarus verslas
2020.09.24
Tvarus verslo perdavimas: būtina gerai pasiruošti Verslo tribūna

Per du pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje susikūrė daug sėkmingų verslų, kurių savininkai šiuo metu svarsto...

Tvarus verslas
2020.09.17
Daugiau nei 5 milijonai priežasčių kurti tvarų verslą  Verslo tribūna

Vis daugiau žmonių iš verslų reikalauja atsakingo požiūrio į aplinką ir planetą. „Harvard Business Review“...

Tvarus verslas
2020.09.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus