Visuotinis darbas iš namų atlapojo verslo duris įsilaužėliams

Publikuota: 2020-11-26
„Telia“ Verslo klientų vadovas Daniel Karpovič.
svg svg
„Telia“ Verslo klientų vadovas Daniel Karpovič.

Siekdamos apsaugoti darbuotojus ir laikydamosi rekomendacijų, didelė dalis įmonių išsiuntė savo darbuotojus dirbti iš namų. Tačiau toks visuotinis nuotolinis darbas, prie kurio dažnas verslas perėjo skubotai, gali sukelti naujų pavojų, kurių neįvertinus kiltų grėsmė įmonės išlikimui.

JAV Federalinio tyrimų biuro Internetinių nusikaltimų centro IC3 duomenimis, per koronaviruso krizę kibernetinių nusikaltimų skaičius išaugo nuo buvusių 1 tūkst. iki 3–4 tūkst. per dieną. Įsilaužėliai neaplenkia ir Lietuvos: Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) neseniai įspėjo, kad šalyje sparčiai plinta el. laiškai su kenksmingu programiniu kodu. Šie laiškai platinami klastojant valstybės institucijų, įmonių ar privačių asmenų el. pašto adresus, naudojant jų logotipus, susirašinėjimo įstoriją ir kontaktinę informaciją.

„Kibernetiniams nusikaltėliams kiekvienas pokytis, kiekviena krizė yra nauja galimybė. Ne išimtis ir COVID-19. Verslo prioritetas yra veiklos tęstinumas, todėl perkeldamos žmones dirbti iš namų dalis įmonių į saugumą pažiūrėjo atsainiau: leido naudoti savo įrenginius ir kitas priemones, kurios neužtikrina tokio saugumo, kaip biure. Įsilaužėliai tai puikiai supranta ir tuo naudojasi“, – sako „Telia“ Verslo klientų vadovas Daniel Karpovič.

Kibernetinių atakų žala įmonėms kasmet skaičiuojama milijardais dolerių. Tačiau tai – tik ledkalnio viršūnė, mat dar didesnę žalą tokios atakos turi įmonių reputacijai. Kaip rodo „PCI Pal“ tyrimas, nutekėjus įmonės duomenims, net 83 proc. apklaustųjų bent kelis mėnesius nesinaudotų jos paslaugomis, o penktadalis žmonių daugiau niekada pas ją negrįžtų.

Saugumo trejybė: įranga, ryšys ir duomenys

Tad kaip pasirūpinti saugiu nuotoliniu darbu? D. Karpovič atkreipia dėmesį į tris svarbiausius niuansus:

  • Įranga. Aprūpinkite savo darbuotojus visa darbui reikalinga įranga – išmaniuoju telefonu, kompiuteriu, spausdintuvu ir kt. Pasirūpinkite, kad įranga būtų pilnai paruošta: nuo antivirusinės, ugniasienės iki prieigų valdymo ir duomenų šifravimo. Jei leidžiate darbuotojui naudoti savo įrenginius, apie juos privalo žinoti įmonės IT skyrius, šiems įrenginiams turi būti taikomi analogiški saugumo reikalavimai, kaip ir pačios įmonės įrangai.
  • Ryšys. Dirbant iš namų svarbi ne tik interneto sparta, bet ir saugumas. Jungiantis prie įmonės vidinių sistemų, dirbant su jautriais duomenimis būtinas saugus nuotolinis prisijungimas (VPN). „Telia“ verslo klientams svarbias ryšio paslaugas apjungė į vieną paslaugų rinkinį, į kurį įeina patikimas ir greitas 100 Mb/s internetas, VPN, apsaugos nuo kibernetinių grėsmių paslauga „Saugumo sprendimai verslui“, taip pat konfigūravimo darbai ir nuolatinė priežiūra.
  • Duomenys. Atsarginės kopijos, duomenų sinchronizavimo ir atkūrimo technologijos – visa tai turi tapti kiekvienos įmonės kasdienybe. Kalbant apie geriausias atsarginių kopijų praktikas, plačiai taikoma taisyklė „3–2–1“, kuri reiškia: turėti mažiausiai 3 duomenų kopijas, atsargines kopijas laikyti mažiausiai 2 skirtingų tipų laikmenose ir bent 1 duomenų kopiją iškelti iš įmonės patalpų.

Iššūkių netrūko

Jei įmonės vidinių pajėgumų ar kompetencijų pasirūpinti saugiu nuotoliniu darbu neužtenka, visada galima rinktis trečiųjų šalių paslaugas.

Tęsiantis sveikatos krizei, „Telia“ padeda pasiruošti darbui iš namų esamiems ir naujiems klientams, taip pat užtikrina IT sistemų ir darbo vietų priežiūrą. Beje, tiek programų ir sistemų diegimo, tiek priežiūros darbai dažniausiai atliekami nuotoliniu būdu – taigi nors darbo principai pasikeitė, darbo vietų priežiūra nepakito, nes ji buvo ir liko nuotolinė.

„Turime klientų, kuriems reikėjo skubiai paruošti šimtus nuotolinių darbo vietų – tai buvo išbandymas ne tik daugiau nei pusšimčiui mūsų IT specialistų, bet ir įrangos tiekėjams. Tiesa, prasidėjus antrajai bangai tokio didelio poreikio šuolio nebebuvo“, – pastebi D. Karpovič.

Jis priduria, kad biuro įrangos priežiūros paslaugos įmonėms taip pat suteikia lankstumo, kadangi poreikiams pasikeitus užtenka apie tai pranešti paslaugų tiekėjui ir jis viskuo pasirūpina. 

Viskas viename

Paklaustas apie kokybiškam nuotoliniam darbui būtinus įrankius, D. Karpovič pastebi, kad praktiškai viską, ko gali prireikti produktyviam darbui, turi „Microsoft 365 Business Premium“ paketas.

„Su „Microsoft 365 Business Premium“ klientai gauna saugumo įrankius, kurie iki šiol dėl savo didelės kainos buvo prieinami tik didelėms organizacijoms ir verslams. Kiekvienoje „Microsoft 365“ paskyroje automatiškai realizuoti svarbiausi saugumo sprendimai: visi duomenys tarp vartotojo įrenginio ir „Microsoft“ duomenų centrų yra šifruojami, paskyros saugumas užtikrinamas kelių lygių prisijungimo patvirtinimu, o operacijos atitinka reguliavimo standartus, tokius kaip Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR)“, – vardija „Telia“ atstovas.

Taip pat kiekvienoje programoje yra specialūs saugumo nustatymai, kuriuos galite valdyti, pavyzdžiui, konfigūruoti saugią svečio iš išorės prieigą prie įmonės „Teams“ duomenų. Dar vienas „Microsoft 365“ privalumas – įrenginių valdymas su „Intune“: pats klientas kontroliuoja, kaip naudojami organizacijos įrenginiai, įskaitant mobiliuosius telefonus, planšetinius ir nešiojamuosius kompiuterius. Taip pat galite sukonfigūruoti konkrečias strategijas, kad valdytumėte programas, pavyzdžiui, riboti el. laiškų siuntimą už organizacijos ribų.

Užsisakę „Microsoft 365 Business Premium“ verslo klientai papildomai gauna kompiuterio antivirusinę apsaugą bei išskirtinę apsaugą elektroniniam paštui, kuri sulaiko „phishing“ atakas ir užkrėstus priedus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Visuotinis darbas iš namų atlapojo verslo duris įsilaužėliams Verslo tribūna

Siekdamos apsaugoti darbuotojus ir laikydamosi rekomendacijų, didelė dalis įmonių išsiuntė savo darbuotojus...

Nuotolinio darbo realybė: įrankiai yra, bet įgūdžių dar trūksta Verslo tribūna

Darbui iš namų reikalingus įrankius – nuo patikimo interneto ir kompiuterio iki patogaus stalo ir kėdės –...

COVID-19 smogė pelnu: verslo iššūkis – suspėti augti Verslo tribūna

Pasaulinė koronaviruso pandemija palietė praktiškai visus verslus, tik jos įtaka kiekvienu atveju buvo vis...

5G pridėtinę vertę skaičiuoja trilijonais eurų Verslo tribūna 5

Naujos kartos 5G mobiliojo ryšio technologijos, kurią jau testuoja ir lietuviai, bene labiausiai laukė...

Paprastas sprendimas, kaip išlaikyti IT specialistus Verslo tribūna

IT specialistai jau ne vienerius metus karaliauja TOP profesijų sąrašuose, o dėl geriausiųjų įmonėms tenka...

Dar daugiau greičio: „Telia“ 3G dažnius perleidžia 4G technologijai Verslo tribūna 3

Iki šiol dviem dažniais veikęs „Telia“ 3G ryšys nuo spalio vidurio visoje Lietuvoje pasiekiamas jau tik...

Be IT įmonės veikla stotų, bet pati specialistų neturi. Kaip tai įmanoma? Verslo tribūna 4

Daugiau nei 400 darbuotojų. Pusšimtis unikalių projektų per metus. Kokybiškai veikiantis ryšys, kompiuteriai,...

Ekonomistai kviečia: baras atidarytas – vaišinkitės, kol galite Verslo tribūna

Koronaviruso COVID-19 pandemija jau pakeitė daugelio verslų aplinką. Ir tai tik pradžia. Ko galima tikėtis...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus