Sprendimas oro uostams: dezinfekcinis robotas, gebantis atliepti papildomus poreikius

Publikuota: 2020-08-12

Nors žmogiškųjų darbo išteklių keitimas robotiniais įrankiais vis dar sulaukia skeptiško požiūrio, nūdiena rodo, kad robotizacijos bijoti neverta, priešingai – priimti ir išnaudoti. Todėl atsižvelgiant į žmonių sveikatos apsaugą – nuolatinės masiškai lankomų patalpų dezinfekcijos poreikį, robotikos sprendimų kūrėjai „Proftools“ pristato savaeigio dezinfekcinio roboto versiją, jos savininkui leidžiančią ne tik sterilizuoti patalpas, bet ir atlikti papildomus darbus – pavyzdžiui, matuoti žmonių temperatūrą ar kondicionuoti orą. Pasak roboto vystytojų, produktas turėtų būti nepamainomas tokioms vietoms kaip oro uostai.

Modestas Stragys, įmonės vadovas, sako, kad dezinfekcinio roboto kūrimą lėmė COVID-19 situacija – kadangi rankinio patalpų dezinfekavimo metu kyla didelis pavojus užsikrėsti, dezinfekcinio roboto naudojimas – galima išeitis užtikrinant žmonių saugumą. Vis tik nors kovai su virusu jau yra įmonių, siūlančių veiksmingus mobilius robotus, patalpas dezinfekuojančius ultravioletiniais C spinduliais, naikinančiais 99,99 proc. virusų ir bakterijų, šie, pasak pašnekovo, tuo pačiu turi ir vieną didelį minusą, kuris, deja, dažnai nutylimas, – veikiant UVC spinduliuotei patalpoje negali būti žmonių.

„Pandemijai pasiekus piką, rinkoje atsirado įvairaus pobūdžio dezinfekcinių robotų, kurie atkreipė ir mūsų dėmesį. UVC spinduliuotę naudojantis sprendimas – pavojingas žmogui, tačiau išties efektyvesnis ir patogesnis būdas sterilizuoti aplinką nei cheminiai purškalai, galintys paveikti paviršius, žmogaus sveikatą arba netgi būti neleistini naudoti tam tikrose vietose. Kadangi esame robotikos sprendimų kūrėjai, svarstėme, kad tokį dezinfekcinį robotą galime turėti ir mes, tačiau iškilo kita dilema – kaip sukurti ne tik vieną funkciją atliekantį, galintį veikti tik tokiu metu, kai patalpoje nėra žmonių, bet universalesnį, investicijas labiau pateisinantį ir kituose įmonės veiklos procesuose galintį tarnauti žmogaus pagalbininką“, – idėjos gimimą prisimena „Proftools“ vadovas.

Jo teigimu, rinkoje randami UVC spinduliuotės dezinfekciniai robotai – pakankamai brangūs, o juos geriausiu atveju žmonių nuolat pilnose ar itin lankomose patalpose, tokiose kaip, pavyzdžiui, oro uostai, galima naudoti tik naktį – vos kelias valandas per parą. Taigi atrastas sprendimas, kaip robotą išnaudoti ilgiau.

„Kadangi robotas reikalauja nemažai investicijų, svarstėme galimybes labiau atliepti verslo poreikius, todėl sukūrėme UVC spinduliuotę naudojantį, tačiau labiau pritaikomą variantą – autonominį mobilųjį modulinį robotą (AMMR). Jo esmė – keičiami moduliai, leidžiantys nakties metu dezinfekuoti patalpas su ant roboto viršaus sumontuota UVC lempa, o dieną ją pakeisti toliau veikti galinčiu įrankiu“, – pristato M. Stragys.

Galimybes išplečia papildomi sprendimai

Kartu su robotu, toliau pasakoja M. Stragys, taip pat kuriami ir bandomi 4 jam pritaikomi moduliai: pagrindinė dezinfekcinė UVC lempa, prevencinis oro valymo įrenginys su ozonatoriumi, stendas su žmonių temperatūrą patalpoje fiksuojančia termovizine kamera, sumontuota kartu su keliais informaciniais ekranais, galinčiais rodyti reklamą arba kitą aktualią informaciją, ir papildoma robotinė ranka, galima suprogramuoti įvairioms užduotims – pavyzdžiui, valyti ar dezinfekuoti dažnai liečiamus paviršius (durų rankenas, turėklus, kėdes ir t.t.). Taip pat, papildo M. Stragys, šiuo metu kartu su užsienio partneriais kuriamas ir narkotines ar sprogstamąsias medžiagas galintis aptikti roboto modulis.

„Mūsų skaičiavimu roboto modulio pakeitimas ir jo aktyvavimas užtrunka vos 37 sekundes, – dėsto pašnekovas. – Šiuo metu sprendimas gali būti komplektuojamas su 4-iais modulių variantais, tačiau tai – tik indikacijos, ką būtų galima su robotu atlikti, kadangi galime sumodeliuoti ar pritaikyti ir kitokį įrankį pagal individualių poreikį, taip pat sukomponuoti galingesnį nei esamas roboto variantą.“

Pasakodamas apie roboto veikimą, pašnekovas akcentuoja dar vieną aspektą, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį renkantis tokio pobūdžio sprendimą – tai roboto veikimo laikas ir jo baterijos įkrovimas.

„Įprastai dezinfekcinis robotas po patalpą juda tam tikru suprogramuotu maršrutu, savarankiškai vengia kliūčių – tam tikrais atvejais gali pats pasirinkti tinkamesnį kelią. Pajutęs, kad jo baterija išsikrauna, robotas pasiekia jos įkrovimo stotelę, prisijungia ir, priklausomai nuo roboto ir sąlygų, kraunasi apie 4-8 val. Tai išties nemažai laiko, – kalba M. Stragys. – Taigi bateriją robotui taip pat sukūrėme modulinę – robotas išsikrauna, perduoda signalą jį prižiūrinčiam personalui, kuris, pakeitęs roboto bateriją, gali leisti jam toliau atlikti savo darbą. Baterijos keitimo metu pavojus žmogui nesukeliamas, kadangi naudodamasis sensoriais, fiksuojančiais ar patalpoje yra žmogus, robotas automatiškai reaguoja į situaciją ir UVC lempą išjungia.“

Aktualus oro uostams

Dezinfekcinis robotas, pasakoja M. Stragys, orientuotas į masinių srautų sulaukiančias vietas, tokias kaip oro uostai.

„Pats robotas ir papildomi jo moduliai šiandien ypač aktualūs intensyviai dirbantiems oro uostams, sulaukiantiems masinio žmonių srauto iš įvairių pasaulio šalių. Tačiau robotas, sukūrus ir pritaikius specialius įrankius, galėtų tarnauti ir gamykloms, autobusų stotims, koncertų salėms, bibliotekoms, muziejams, ligoninėms ir daug kitų vietų, priimančių nuolat kursuojančius atsitiktinius lankytojus“, – pažymi jis.

Nors koronaviruso pandemija pamažu slopsta, tol, kol nebus atrasta vakcina, su tokiu nesaugumo jausmu, pasak pašnekovo, turbūt gyvensime dar bent 1-2 metus, o tai dar labiau paskatins atsižvelgti į higieną. Taigi dezinfekcinis robotas gali būti naudojamas šiandien, taip pat kaip atsargumo priemonė ateičiai, pasitaikius panašiai ekstremaliai situacijai, o tuo pačiu tapti papildomomis „pagalbinėmis rankomis“ įmonės ar įvairių įstaigų darbuotojams.

M. Stragys viliasi, kad pandemija pakeis vis dar gana skeptišką visuomenės bei verslo požiūrį į robotizaciją ir paspartins Lietuvoje nuo kitų pasaulio valstybių ženkliai atsiliekantį procesų automatizavimą.

„Šiuo metu, mano manymu, Lietuvoje vyksta tik pasiruošimas robotizacijai, tačiau džiugu matyti, kad įmonės kuo toliau, tuo labiau, ypač paskatintos pandemijos sąlygoto karantino, bent jau bando automatizuoti ir skaitmenizuoti veiklos procesus. Tai tuo pačiu yra ir tam tikras ženklas robotikos sprendimų kompanijoms, kuris rodo, kad galimai po kelerių metų atsiras didesnis poreikis ir jų produktams“, – svarsto jis.

1999 m. veiklą pradėjusi, šiandien robotikos sprendimais besispecializuojanti įmonė „Proftools“ vysto savo produktus, teikia konsultacijas robotikos klausimais bei vykdo kompleksinius su robotika susijusius projektus. Bendrovės tikslas – plėtoti bei skleisti inovatyvias mokslo žinias, perteikti pasaulinę patirtį Lietuvos įmonėms, mokslo institucijoms bei verslo asociacijoms, taip skatinat šalies gamybos našumą bei tarptautinį konkurencingumą. Įmonė taip pat yra Lietuvos mokymo įstaigų techninis rėmėjas ir ilgametė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) narė.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Apple“ už patentų pažeidimus teks sumokėti 500 mln. USD

JAV technologijų milžinei „Apple“ už intelektinės nuosavybės bendrovės „PanOptis“ valdomų ketvirtosios kartos...

Technologijos
2020.08.12
Kuria ekskavatorių valdymo sistemą, kuri koreguotų operatorių klaidas Premium

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai kartu su statybos UAB „Vilkmana“ ir partneriais...

Technologijos
2020.08.12
Baltarusijoje vėl veikia interneto ryšys

Baltarusijoje trečiadienį ryte atkurta normali prieiga prie interneto. 

Technologijos
2020.08.12
Skaitmeninio gyvenimo kokybės indekse Lietuva pakilo į 21 vietą

Antrą kartą atliktame skaitmeninio gyvenimo kokybės tyrime Lietuva šiemet pakilo per dvi pozicijas – iki 21...

Technologijos
2020.08.12
Sprendimas oro uostams: dezinfekcinis robotas, gebantis atliepti papildomus poreikius Verslo tribūna

Nors žmogiškųjų darbo išteklių keitimas robotiniais įrankiais vis dar sulaukia skeptiško požiūrio, nūdiena...

Technologijos
2020.08.12
Reklamos technologijų startuolis „RedTrack“ pritraukė beveik 0,5 mln. Eur investiciją Premium

Ukrainiečio Vlado Zhovtenko Lietuvoje vystomas startuolis „RedTrack“ (Lietuvoje – UAB „Ztech Software“),...

Technologijos
2020.08.11
Užsienio investuotojas, žadėjęs unikalų produktą, pasitraukia  Premium 5

Užsienio biotechnologijų startuoliui, moksliniams tyrimams gavusiam ES investicijų, iš pradžių buvo mesti...

Pramonė
2020.08.11
Virtualios realybės pramogoms pritaikė „Uber“ modelį – jei ne karantinas, turėtų bent 50 arenų Premium 2

Plėtrą franšizės pagrindu dažnam pailgina modelio sukūrimas, „know-how“ aprašymas, nerimas, kad partneris...

Gazelė
2020.08.11
PST dalį gamybai reikiamos elektros gamins nuosavose saulės jėgainėse

Viena didžiausių Lietuvos statybos įmonių grupių AB Panevėžio statybos trestas (PST) dalį gamybos procesuose...

Pramonė
2020.08.10
„Twitter“ stoja į eilę dėl „TikTok“ padalinio JAV įsigijimo 9

„Twitter“ kreipėsi į Kinijos bendrovę „ByteDance“, kuriai priklauso vaizdo įrašų programėlė „TikTok“, ir...

Vadyba
2020.08.10
„Siemens“ neišvengė pelno kryčio

Didžiausio Europos pramonės konglomerato „Siemens“ grynasis pelnas antrąjį metų ketvirtį susitraukė 47,7% iki...

Pramonė
2020.08.08
Užklijuotos įrenginių kameros: paranoja ar puiki apsaugos priemonė 7

Pasaulyje vyksta begalė išmaniųjų įrenginių kamerų atakų (angl. camfecting), kurių metu siekiama įsilaužti į...

Technologijos
2020.08.08
„Facebook“ – rekordas, M. Zuckerbergui – šimtasis milijardas   Premium

Akcijos penktadienį pasaulio biržose pigo, rinkų dalyviams stebint augančią įtampą tarp JAV ir Kinijos.

Rinkos
2020.08.07
„Alphabet“ transformacija: įspūdinga plėtra tolina kompaniją nuo įkūrėjų vizijos Premium 2

Norint pamatyti, kaip keičiasi „Google“, tereikia užlipti ant plikos kalvos priešais interneto milžinės...

Technologijos
2020.08.07
„Twitter“ ir „Facebook“ imsis naujų žingsnių, kad užkirstų kelią manipuliavimui rinkėjais

Artėjant JAV prezidento rinkimams, socialiniai tinklai „Twitter“ ir „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad...

Technologijos
2020.08.07
Jungtinės Karalystės „Symba Sync“ kuriasi Lietuvoje

Jungtinės Karalystės programinės įrangos bendrovė „Symba Sync“ įsteigė įmonę Lietuvoje.

Technologijos
2020.08.07
„Telia“ pasirinko dar vienus kūrybinius partnerius

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuvos“ skelbtą taktinės kūrybinės agentūros konkursą laimėjo agentūra...

Rinkodara
2020.08.07
D. Trumpas JAV verslui davė 45 dienas nutraukti ryšius su „TikTok“ ir „WeChat“ 14

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, pradėjęs kampaniją prieš kinų valdomas technologijų bendroves, savo šalies...

Technologijos
2020.08.07
Patogūs mokėjimai pagal telefono numerį mažesnių bankų klientams vis dar nepasiekiami Premium

Prieigą prie sistemos, kuri leidžia pagal telefono numerį pinigus pervesti ar gauti, reguliuotojas yra...

Finansai
2020.08.07
Startuolis „Discontract“ pasirašė draudimo sutartį su „Lloyd‘s“ 1 mln. Eur sumai

Lietuvių startuolis „Discontract“, siūlantis meistrų iškvietimo ir namų priežiūros paslaugas, pradėjo...

Paslaugos
2020.08.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus