Pradeda teikti paskolas dėl Kinijos: reikės bent trijų „ne“ iš finansų įstaigų

Invega pradeda teikti paskolas nuo Kinijos veiksmų nukentėjusiam verslui. Tiesiogines paskolas galės gauti verslas, kurio importo ar eksporto dalis su Kinija sudarė ne mažiau kaip 25%, ir kuris gaus tris ne pateiks atsisakymo finansuoti pažymas iš 3 finansų įstaigų.
Invega pažymi, kad dėl Kinijos taikomų ribojimų nuo praėjusio rudens Lietuvos įmonės patiria eksporto ar importo trikdžių, susiduria su Kinijoje įstrigusia produkcija ir praranda šią rinką, taip pat žaliavos tiekėjus. Prekės iš Kinijos nukreipiamos į kitas pristatymo vietas ne Lietuvoje, o tai lemia nuostolių, susijusių su transportavimo kainos padidėjimu.
Šiems iššūkiams spręsti verslas galės pasinaudoti priemone Tiesioginės paskolos nuo trečiųjų šalių veiksmų nukentėjusiems verslo subjektams. Pagal ją verslas galės gauti iki 5 mln. Eur, o įmonių grupės iki 10 mln. Eur dydžio paskolas. Iš viso tam numatyta skirti 130 mln. Eur.
Reikės trijų ne iš finansų įstaigų
Kęstutis Motiejūnas, Invegos generalinis direktorius, nurodo, kad paskolas galės gauti įmonės, kurių importo arba eksporto dalis su Kinija sudarė ne mažiau kaip 25% bendros importo arba eksporto dalies nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.
Taip pat jeigu įmonės, po Invegos paraiškos įvertinimo, pateiks bent 3 finansų įstaigų raštus su atsisakymu suteikti finansavimą.
Kaip nurodoma priemonės apraše, reikės pateikti tris atsisakymo finansuoti verslą pažymas, pasirašytas finansų įstaigų: visais atvejais bent viena pažyma turės būti pasirašyta licencijuoto banko ir bent viena finansų įmonės, kaip ji apibrėžta finansų įstaigų įstatyme.
Trys atsisakymo finansuoti pažymos Invegai turi būti pateiktos per 30 d.d. nuo Invegos prašymo pateikti jas gavimo dienos. Jeigu pareiškėjas jų nepateikia paraiška yra atmetama.
Priemone galės pasinaudoti visų dydžių įmonės, išskyrus valstybės ir savivaldybių įmones.
Paskolų skaičius vienam gavėjui neribojamas, tačiau bendra jų suma vienam gavėjui negali būti didesnė nei 5 mln. Eur, o jeigu jis priklauso įmonių grupei negali viršyti 10 mln. Eur.
Paskola skiriama tik apyvartinėms lėšoms
K. Motiejūnas atkreipia dėmesį, kad paskolos bus skirtos apyvartinėms lėšoms ir turės būti naudojamos tik naujų išteklių paieškai, su tikslu persiorientuoti į naujas rinkas.
Pagal priemonės sąlygas, paskolos lėšų nebus galima naudoti paskoloms suteikti, dividendams išmokėti, gavėjo dalyvių paskoloms grąžinti ar suteikti, įstatiniam kapitalui mažinti, savoms akcijoms supirkti ar kitokiems mokėjimams iš kapitalo paskolos gavėjo dalyviams atlikti. Taip pat šios paskolos nebus galima naudoti turimiems finansiniams įsipareigojimams finansų įstaigoms finansuoti ar refinansuoti, investicijoms į ilgalaikį turtą įskaitant ir rekonstrukciją bei Kinijos, Rusijos, Baltarusijos įmonių sąskaitoms apmokėti, nurodoma Invegos pranešime.

Paskolos suma vienam gavėjui bus nustatoma individualiai, įvertinus finansavimo poreikį pagal pateiktą informaciją, pagrindžiančius dokumentus, neviršijant nustatytos didžiausios paskolos sumos vienam paskolos gavėjui ribojimų. Taip pat įvertinus paskolos gavėjo ir paskolos negrąžinimo rizikingumą, paskolai taikomos paskolos užtikrinimo priemonės.
Paskolos trukmė yra 24 mėn., įskaitant ir 6 mėn. grąžinimo atidėjimo terminą. Sutartys dėl paskolos suteikimo turi būti pasirašytos ne vėliau kaip iki 2023 m. gruodžio 31 d., o paskolos lėšos išmokamos ne vėliau kaip iki 2024 m. vasario 29 d. Paskolos sutarčių pasirašymo ir lėšų išmokėjimo terminai gali būti pratęsiami.
Paskoloms pritaikoma palūkanų nuolaida
Paskolos teikiamos, taikant fiksuotą metinę palūkanų normą, kuri apskaičiuojama su 70% nuolaida nuo Europos Komisijos (EK) komunikate nustatytos maržos ir jos skelbiamos orientacinės palūkanų normos. Preliminarią fiksuotą metinę palūkanų normą galima apsiskaičiuoti pagal šią skaičiuoklę.
Kaip nurodo Invegos generalinis direktorius, Kinijai pradėjus taikyti neskelbiamas ekonomines sankcijas, Invega su Ekonomikos ir inovacijų ministerija ėmė kurti naują priemonę verslui ir kreipėsi dėl jos notifikavimo į EK. Pasak jo, įprastai notifikavimas trunka iki 12 mėn., bet nauja valstybės pagalbos priemonė, teikiama ne pagal vieną iš jau egzistuojančių režimų, buvo patvirtinta per dvigubai trumpesnį laiką.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Gazelė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti