Į biurų rinką atkeliauja nauja pasiūlos banga

Publikuota: 2015-09-26
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Prognozuojama, kad nuo šių metų pradžios iki 2017 m. pabaigos bus pastatyta 177.000 kv. m naujų modernių biurų, – tai antra pasiūlos banga po krizės, ir ji bus dvigubai didesnė nei pirmoji. Kol kas nėra jokių garantijų, kad, kaip ir iki šiol, viską susiurbs paslaugų centrai.

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės „Newsec“ duomenimis, Vilniuje A klasės biuruose yra iki 1% laisvo ploto, o B klasės verslo centruose vakansija siekia apie 3,2%.

„Dabar laisvų patalpų beveik nėra, bet nėra ir daug potencialių nuomininkų. Bendrovės savo biuro strategiją planuoja bent pusmečiui į priekį, todėl labai retai naujo biuro joms reikia tuojau pat. Nebent Lietuvoje kuriasi nauja įmonė, tačiau veiklos pradžioje jai nereikia daug ploto. Biurų pasiūla tuoj smarkiai ūgtelės, ir tada matysime, ar ji atitinka paklausą“, – kalba Martynas Babilas, įmonių grupės „Newsec Baltics“ vyresnysis patarėjas.

infogr.am::infogram_0_nauju_biuru_pasiula_vilniuje

Kai 2013 m. formavosi pirmoji didelė pasiūlos banga po krizės, ji per kelerius metus į rinką turėjo įlieti daugiau kaip 80.000 kv. m naujo biurų ploto.

„Tada daugelis prognozavo pasiūlos perteklių ir nuogąstavo, kad kris kainos. Vakansijos buvo mažos, bet nuomininkai neskubėjo priimti sprendimų, ir atrodė, kad NT plėtotojams reikės verstis per galvą, kad užpildytų savo verslo centrus. Tačiau likus 6–3 mėnesiams iki pastatų pridavimo naudoti dėl to paties ploto konkuravo keli nuomininkai“, – pasakoja p. Babilas.

Pernai Vilniaus biurų rinką papildė apie 20.000 kv. m modernaus biurų ploto. Šiemet papildoma pasiūla sieks apie 38.000 kv. m – mažiau, nei planuota, nes verslo centro „Quadrum“ pirmojo etapo statybų pabaiga nukelta į kitus metus. Tiesa, trečdalis ploto jau seniai išnuomota DNB bankui, aktyviai pasirašomos sutartys ir dėl likusio ploto nuomos.

Anot p. Babilo, verslo centrai į rinką įėjo ne vienu metu, todėl aršių grumtynių dėl nuomininkų išvengė, o ilgai delsusiems nuomininkams teko pasistumdyti.

„Galima daryti išvadą, kad daugiau nei 100 darbuotojų turinčios bendrovės turi įvertinti plėtrą ir biuro strategiją planuoti metams ar dvejiems į priekį. Priešingu atveju, nors ir planuojama didelė pasiūla, įmonė gali neturėti svorio derybose, gali tekti eiti į kompromisus arba išvis nebus tinkamo ploto biurui. Dabar pradedamuose statyti projektuose NT plėtotojai gali pasiūlyti įmonėms palankesnes sąlygas“, – aiškina p. Babilas.

infogr.am::infogram_0_biuru_pletra_vilniuje_2015_2016_m

Pagal NT plėtotojų pradėtus ir pristatytus verslo centrų projektus galima prognozuoti, kad 2016 m. Vilniuje bus pastatyta per 100.000 kv. m biurų.

Migracija neįvyko

Per metus Vilniuje išnuomojama 25.000–30.000 kv. m biurų ploto – toks yra ilgalaikis vidurkis. Šiemet turėtų būti išnuomota apie 35.000 kv. m biurų ploto.

Buvo prognozuojama, kad naujų, visiškai kitokių techninių parametrų ir kitokios koncepcijos biurų pasiūlos banga paskatins įmones masiškai kraustytis iš seniau pastatytų pastatų. Tačiau didžiąją dalį nuomos sutarčių pasirašo į Lietuvą įžengę ir dabar žaibiškai didėjantys tarptautinių korporacijų paslaugų centrai ir IT bendrovės.

„Tik 30% nuomos sandorių sudarė seniai rinkoje veikiančios įmonės, kurios kraustėsi į kitą biurą, norėdamos pasigerinti sąlygas, arba plėtrą vykdančios vietos įmonės. Seniau būtent tokios bendrovės kūrė didžiąją paklausos dalį“, – sako p. Babilas.

Jis teigia, kad ne viena įmonė norėtų ir galėtų persikelti į naujutėlį modernų pastatą, tačiau dauguma pernai ar šiemet pasibaigusių nuomos sutarčių buvo sudarytos per krizę ar iškart po jos, kai nuomininkai išsiderėjo labai geras kainas – 20–30% mažesnes už dabar vyraujančias rinkoje. Biurų savininkai jų taip ir nepakėlė – kilstelėjo tik iki 10%. Todėl persikelti į A+ klasės verslo centrą Konstitucijos prospekte yra finansiškai skausminga, nes 1 kv. m nuomos kaina tokiu atveju padidėtų iki 30%. Nemažai bendrovių pratęsia patalpų nuomos senesniuose verslo centruose sutartis dar 3–5 metams.

Sukūrė teigiamus lūkesčius

Tarptautinių įmonių paslaugų centrai ir IT bendrovės nuomojasi apie penktadalį visų modernių biurų Vilniuje ir tiek pernai, tiek šiemet sudaro didžiausius biurų nuomos sandorius.

„Žinoma, norėtume, kad naujajame mūsų verslo centre įsikurtų neseniai į Lietuvą atėjusi „Skandia“, – neslepia Sigita Survilaitė-Mekionienė, NT plėtros bendrovės „MG Valda“ generalinė direktorė.

„Skandia“ yra švedų gyvybės draudimo bendrovė, šiemet Vilniuje ji įkūrė paslaugų centrą – jei jis pateisins lūkesčius, prognozuojama, kad augs iki 500 žmonių.

„MG Valda“ šį rudenį pradės statyti 25.000 kv. m A+ klasės verslo centrą Lvovo gatvėje, pirmojo etapo statybas ketina užbaigti iki 2017 m. Šiuo metu „Skandia“ įsikūrusi „MG Valdos“ biurų pastate „Verslo trikampyje“ – patalpose, kurias išaugo danų kapitalo IT įmonė „Adform Lithuania“ – ji pavasarį išsinuomojo visą septynių aukštų verslo centrą „Premium“.

„Jokia paslaptis, kad tokių įmonių plėtra biurų rinkoje kuria pozityvius lūkesčius ir NT plėtotojus skatina imtis naujų projektų. Tačiau plėtrai jau pasiryžusios ir kitos bendrovės – su „Verslo trikampio“ klientais dabar turime spręsti, kaip patenkinti jų plėtros poreikius“, – kalba p. Survilaitė-Mekionienė.

Viktorija Orkinė, „Eikos“ Turto valdymo departamento direktorė, teigia, kad, jei koks nuomininkas nebepratęsia nuomos sutarties ir išeina iš verslo centro, likusį plotą iškart pasidalija esami nuomininkai ir vakansija visada lygi nuliui. „Eika“ tarp Vilniaus Žalgirio ir Linkmenų gatvių stato naują 7.500 kv. m ploto verslo centrą „135“.

„Kol kas dėl nuomos statomame verslo centre deramės su didesniais nuomininkais, o sename pastate įsikūrusios smulkesnės įmonės, dalis jų planuoja plėtrą ir gali pereiti į naujus „Eikos“ biurus. Tačiau dalis bendrovių dabar nėra mūsų klientės, bet ieško didelio biurų ploto“, – kalba p. Orkinė.

Pasak jos, rinkoje biurų žvalgosi bendrovės, kurios plėtrą planuoja ne procentais, bet kartais, pavyzdžiui, dabar turi 500 kv. m dydžio biurus, o ketina kraustytis į du arba tris kartus didesnes patalpas.

„Vienas esminių tokių nuomininkų reikalavimų – kad biurų valdytojas sutartyje užtikrintų plėtros galimybę, pavyzdžiui, kad po kelerių metų įmonė verslo centre galės gauti konkretų plotą. Didesnių biurų valdytojams reikia labai kruopščiai planuoti, kaip suvaldyti nuomininkų srautą“, – kalba p. Orkinė.

Esminiai pokyčiai

Anot p. Babilo, Lietuvoje paslaugų centrus steigiančios tarptautinės bendrovės į biurų rinką atnešė naujų vėjų ir visus privertė kilstelėti profesionalumo kartelę.

„Globaliai dirbančios bendrovės turi NT padalinius ir biurų nuomos sandorius įvairiuose pasaulio regionuose sudaro kas mėnesį, taigi visai kitaip žiūri į šį procesą. Mes, konsultantai, mokomės iš tokių klientų, derindamiesi prie nuomininkų NT plėtotojai ėmė statyti visai kitokius biurų pastatus. Pavyzdžiui, iki 2012 m. statytų biurų pastatų vidutinis aukšto plotas buvo 500 kv. m, o šiandien – 1.500, nes horizontali organizacija yra efektyvesnė, nei vertikali“, – pasakoja p. Babilas. Be to, iš esmės pasikeitė suvokimas, kas yra biuras, – seniau tai buvo įmonės sąnaudos, o dabar – priemonė darbuotojams pritraukti, išlaikyti ir motyvuoti.

„Tai, kas seniau buvo laikoma smulkmena, dabar tapo rimtu konkurenciniu pranašumu – parkai, terasos, laisvalaikio, poilsio zonos, socialinės erdvės ir paslaugos. Šie dalykai byloja, kad biurų valdytojui rūpi nuomininkas, o nuomininkui rūpi jo darbuotojai“, – kalba p. Orkinė.

„MG Valdos“ vadovė teigia, kad konkurencingi bus tie nauji biurai, kuriuose darbuotojai su darbo vieta gaus ir laisvalaikio erdves, ir paslaugas, taupančias laiką ir leidžiančias susitvarkyti daug kasdienių buitinių reikalų.

„Tokie technologiniai dalykai, moderniausios medžiagos, inžinerinės sistemos, atsakingas požiūris į aplinką yra privaloma sąlyga. Biurų valdytojas turi rūpintis socialine aplinka valdomame verslo centre ir aplink jį“, – teigia p. Survilaitė-Mekionienė.

infogr.am::infogram_0_biuru_nuomos_kainos_vilniuje_2015_ii_ketv

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 17 d.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Investicijos į nekilnojamąjį turtą tarpukario Kaune 4

Sukako 100 metų, kai 1919-ųjų sausio 2 d. iš lenkų okupuoto Vilniaus pasitraukė Lietuvos laikinoji...

Laisvalaikis
2019.01.20
Įvažiavimą į teatro kiemą susiaurinusiems statybininkams teismas nurodė jį atstatyti 3

Statybos leidimas šalia Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) Vilniuje esančių pastatų remontui išduotas...

Statyba ir NT
2019.01.20
Vartojimo kreditai ir paskolos su NT įkeitimu: kas rizikingiau 9

Parašyti šį tekstą mane paskatino neseniai VŽ publikuotas straipsnis „Investicijos į paskolas su NT užstatu:...

Rinkos
2019.01.20
Švedijoje užfiksuotas būsto kainų mažėjimas 2

2018 m. trečiąjį ketvirtį tarp Europos Sąjungos (ES) narių būstas buvo atpigęs dviejose valstybėse –...

Statyba ir NT
2019.01.20
Statybos inspekcija galės taikyti sankcijas poilsio namų neįteisinusiai „Rovantai“ 1

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija galės taikyti sankcijas bankrutavusiai nekilnojamojo...

Statyba ir NT
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  6

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19
„YIT Lietuva“ už 12 mln. Eur rekonstruos kelio Šilalė-Šilutė ruožą ir tiltą

Statybos bendrovė „YIT Lietuva“ už 12,27 mln. Eur rekonstruos valstybinio kelio Šilalė-Šilutė ruožą ir tiltą...

Statyba ir NT
2019.01.18
„EfTEN Capital“ valdomo turto vertė pasiekė 700 mln. Eur 3

2018-ųjų pabaigoje didžiausio Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo...

Statyba ir NT
2019.01.18
Nuosavybės teisių atkūrimas kaime – iš esmės baigtas 2

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) kaimo vietovėse iš esmės baigė atkurti nuosavybės teisę į žemę, kuri iš...

Statyba ir NT
2019.01.18
Pernai Lietuvoje nupirkta būsto už 1,9 mlrd. Eur 6

Pernai Vilniaus naujų butų rinkoje fiksuotas simbolinis kainų augimas, kai rajonų centruose – daugiau nei...

Statyba ir NT
2019.01.18
Prasižengėliai tiekėjai grįžta į viešuosius pirkimus Premium 2

Kai kurioms įmonėms, dėl pažeidimų pašalintoms iš viešųjų pirkimų, pasiseka įrodyti perkančiosioms...

Verslo aplinka
2019.01.18
„Citus“ pardavė būstų už 27 mln. Eur 7

Pernai nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Citus“ Vilniuje būstų pardavė mažiau, o Kaune – keliais...

Statyba ir NT
2019.01.17
Išrinkta nauja Vilniaus regioninės architektūros tarybos pirmininkė

Vilniaus regioninės architektūros taryba (RAT) išsirinko naują pirmininkę – ja tapo Dalia Dijokienė,...

Statyba ir NT
2019.01.17
Policijos komisariatų Kaune ir Panevėžyje statybos kainuos per 38 mln. Eur 5

Dviejų naujų policijos komisariatų statybos Kaune ir Panevėžyje kainuos 38,3 mln. Eur, ketvirtadienį...

Statyba ir NT
2019.01.17
Smiltynėje pradedama statyti jūros gyvūnų sanatorija

Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti...

Laisvalaikis
2019.01.17
Nidoje už 8,6 mln. Eur ruošiamasi statyti naują kultūros centrą 7

Pavasarį planuojama nugriauti Nidos centre esantį sovietmečiu statytą kultūros ir turizmo informacijos centro...

Statyba ir NT
2019.01.17
Į logistikos centrą prie Kauno investuoja 25 mln. Eur Premium

„Girtekos“ grupei priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Sirin Development“ prie kelio...

Statyba ir NT
2019.01.17
„Darnu Group“ butų pardavimus išaugino beveik 40% 12

Pernai nekilnojamojo turto (NT plėtros) bendrovė „Darnu Group“ (buvusi „MG Valda“) Vilniuje pardavė 38,7%...

Statyba ir NT
2019.01.17
„Rewo“ pernai pardavė 246 būstus 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Rewo“ pernai Vilniuje pardavė ketvirtadaliu daugiau būstų nei...

Statyba ir NT
2019.01.16
„Newsec“ į NT finansavimo platformą „Rontgen“ investavo 50.150 Eur 9

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų UAB „Resolution Holdings“, Lietuvoje veikianti „Newsec“ prekės ženklu,...

Statyba ir NT
2019.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau