Skaitmeninis turtas ir kodėl svarbu jo nepamiršti turto valdymo kontekste

Reklama publikuota: 2021-12-06
Rūta Gadeliauskaitė, Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė.
svg svg
Rūta Gadeliauskaitė, Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė.

Jau ne kartą Verslo Žinios rašė apie atsakingą asmeninio turto valdymą ir jo perleidimą. Siekiant apsaugoti tiek patį turtą, tiek ir palengvinti paveldėtojų dalią užtikrinant jiems kuo lengvesnę prieigą prie mirusiojo turto, svarbu sudaryti ir nuolat atnaujinti turimo turto sąrašą, tvarkingai ir vienoje vietoje laikyti turto ir asmeninius dokumentus. Idealiu atveju, asmuo turėtų turėti turto valdymo ir perdavimo planą, būti užtikrinęs jo įgyvendinimą teisinėmis priemonėmis.  

Valdant asmeninį turtą, svarbu nepamiršti ir pagalvoti apie skaitmeninį turtą. Pasauliui skaitmenizuojantis, vis didesnė asmeninio gyvenimo dalis keliasi į skaitmeninę erdvę. Daugelis žmonių naudojasi elektroninio pašto paslauga, yra susikūrę socialinių tinkų paskyras, duomenis ir dokumentus saugo „debesyse“ (‚clouds“). Tai, ką saugote šiose elektroninėse platformose, taip pat ir elektroniniuose įrenginiuose ir yra skaitmeninis turtas.

Nors paprastai skaitmeninis turtas nėra materialiai reikšmingas, dažnu atveju asmeniui jis gali būti emociškai labai svarbus. Jei savo šeimos nuotraukas saugote telefone, turbūt norėsite, kad po jūsų mirties šeimos nariai turėtų greitą prieigą prie šio skaitmeninio turto ir kad nuotraukos menančios jūsų gyvenimą liktų šeimoje, o ne socialiniame tinkle ar „debesyje“.

Tam tikrais atvejais skaitmeninis turtas vis tik gali būti ir materialiai vertingas, asmuo gali turėti kriptovaliutų, būti atsidaręs išskirtinai internete prieinamų investavimo sąskaitų. Net ir tuo atveju, jei tai nėra ilgalaikės investicijos, svarbu paklausti savęs, ar artimieji žino apie tokį turtą ir ar toks turtas bus prieinamas po jūsų mirties.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šalia šių pagrindinių priežasčių, kodėl turėtumėte pagalvoti apie skaitmeninį turtą turto valdymo kontekste, verta paminėti ir tai, kad neapsunkinta prieiga prie skaitmeninio turto gali padėti užkirsti kelią skaitmeninio identiteto vagystei bei galimiems tolimesniems nusikaltimams skaitmeninėje erdvėje. Pasaulinė statistika rodo, kad kiekvieną minutę yra pavagiama daugiau nei dvidešimties asmenų skaitmeninė tapatybė, o užsienyje nereti atvejai, kai nusikaltėliai seka mirusiųjų sąrašus ir siekia neteisėtai perimti mirusių asmenų turtą skaitmeninėje erdvėje.

Neretai skaitmeninėje erdvėje asmenys slepia ir tam tikras paslaptis, ryšius ar pomėgius. Siekiant, kad ši informacija nebūtų atskleista nepageidaujamiems asmenims, verta pagalvoti, kam galėtų būti suteikta prieiga prie tokios informacijos po asmens mirties.

Galiausiai, neapsunkinta prieiga prie skaitmeninio turto, tokio kaip elektroniniai laiškai elektroninio pašto dėžutėse, gali suteikti reikšmingos informacijos ir palengvinti prieigą prie įprastinio paveldimo turto, tokio kaip pinigai bankų sąskaitose ir pan.

Tad kokių žingsnių turėtų būti imamasi, siekiant apsaugoti ir užtikrinti neapsunkintą prieigą prie skaitmeninio turto po asmens mirties?

Pirmiausia, inventorizuokite visą savo skaitmeninį turtą, aprašykite jį ir tai, kaip jis yra pasiekiamas. Internete gausu paruoštų šablonų, padėsiančių nepamiršti įvairaus skaitmeninio turto. Svarbu reguliariai peržiūrėti ir atnaujinti šį sąrašą.  

Sekančiame etape pasirinkite asmenį, kuriuo pasitikite ir aptarkite su juo, kokį skaitmeninį turtą turite ir kaip siekiate jį apsaugoti bei kam perduoti. Tai gali būti asmuo, kuriam ir norite perduoti skaitmeninį turtą, tačiau tai taip pat gali būti asmuo, kuriam tiesiog pavedate tvarkyti ir perduoti jūsų skaitmeninį turtą jūsų nurodytiems asmenims po jūsų mirties.    

Galiausiai, užtikrinkite, kad jūsų patikėtinis turėtų faktinę prieigą prie jūsų skaitmeninio turto po jūsų mirties. Viena iš alternatyvų būtų pasidalinti su šiuo asmeniu prisijungimo duomenimis prie jūsų naudojamų elektroninių platformų. Vis tik šis sprendimas sukuria tam tikras teisines rizikas. Elektroninės platformos saugo asmens duomenis, tad prisijungimas prie kito asmens elektroninių paskyrų gali ne tik pažeisti elektroninių platformų bendrąsias paslaugų teikimo taisykles, bet ir būti laikomas asmens duomenų vagyste. Rekomenduotina pasidomėti, ar elektroninių platformų operatoriai ir skaitmeninio turto saugotojai nėra numatę mechanizmų, leidžiančių įvardinti, kas turėtų turėti prieigą prie asmens duomenų ir skaitmeninio turto po elektroninės platformos naudotojo mirties.

Pavyzdžiui, jeigu esate susikūrę paskyrą Google, naudodamiesi jų neaktyvios sąskaitos valdymo įrankiu („inactive account manager“) galite numatyti ir nurodyti, kad jei nesate aktyvus tam tikrą jūsų nurodytą laiką, Google susisiektų su jūsų nurodytu asmeniu ir informuotų apie jūsų jam suteiktas teises pasiekti informaciją jūsų Google paskyroje.

Facebook taip pat leidžia pasirinkti, ar jums mirus paskyra turėtų būti visiškai ištrinta, ar palikta prisiminimui („memorialized account“), kuomet jūsų paskirtas asmuo („|egacy contract“) turėtų tam tikrą prieigą prie jūsų paskyros.

Su paskutiniu programinės įrangos atnaujinimu Apple taip pat numatė galimybę paskirti iki penkių patikėtinių paskyros turėtojo mirties atveju („digital legacy program“). Asmeniui mirus, jo nurodyti patikėtiniai turėtų prieigą prie Apple debesyje („iCloud“) saugomų nuotraukų, dokumentų ir netgi pirkinių.  

Įdomu paminėti, kad priešingai nuo jau paminėtų elektroninių paslaugų teikėjų, Yahoo savo bendrosiose paslaugų teikimo taisyklėse numato, kad Yahoo paskyra, kartu ir joje esantys duomenys nėra perleidžiami, todėl asmeniui mirus, paskyra bus ištrinta ir prieiga prie joje esančių duomenų jokiems tretiesiems asmenims nebus suteikta.

Išties, atsižvelgiant į tai, kad vis daugiau mūsų gyvenimo vyksta skaitmeninėje erdvėje ir tai, kad vis daugiau žmonių turi vienokio ar kitokio skaitmeninio turto, įstatymų leidėjai turėtų nustatyti taisykles, kuriomis remiantis būtų suteikiama prieiga prie mirusio asmens skaitmeninio turto. Kol kas tokios iniciatyvos yra ganėtinai ankstyvose stadijose. Kaip vieną tokios iniciatyvos pavyzdžių būtų galima paminėti 2017m. įsigaliojusį Jungtinių Amerikos Valstijų, Kalifornijos valstijos Patikėtinių prieigos prie skaitmeninio turto įstatymą (Revised Uniform Fiduciary Access to Digital Assets Act), kuris pateikia teisinių prioritetų sistemą, nustatančią kokiu pagrindu patikėtiniai gali prieiti prie mirusio asmens skaitmeninio turto. Šis aktas numato, kad tiesiogiai elektroninėse platformose duoti nurodymai turėtų būti vykdomi pirmiausia. Jei platformos nesudaro galimybės išreikšti valios arba asmuo tokios valios neišreiškia, vadovaujamasi sudarytais teisiniais dokumentais, tokiais kaip testamentas ar įgaliojimas. Jeigu jokių teisinių dokumentų nėra sudaryta ar skaitmeninis turtas nėra aptartas teisiniuose dokumentuose, trečiųjų asmenų teisė į mirusio asmens skaitmeninį turtą turėtų būti nustatoma pagal elektroninės platformos bendrąsias paslaugų teikimo taisykles.  

Apibendrinant tik priminsiu, kad pasauliui skaitmenizuojantis skaitmeninis turtas įgauna vis didesnę vertę kiekvieno iš mūsų gyvenime. Svarbu jo nepamiršti ir aptarti asmeninio turto valdymo ir perleidimo plane.   

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Skaitmeninis turtas ir kodėl svarbu jo nepamiršti turto valdymo kontekste Verslo tribūna

Jau ne kartą Verslo Žinios rašė apie atsakingą asmeninio turto valdymą ir jo perleidimą. Siekiant apsaugoti...

Kaip sukurti efektyvią įmonės valdybą: svarbiausios gairės Verslo tribūna

Atsitraukiant nuo aktyvaus verslo valdymo, verslo savininkui tenka rasti sprendimą – kaip neatitrūkti nuo...

Šeimos verslas, akcininkų sutartys ir testamentai: sutvarkytas turtas yra atsakingai valdomas turtas Verslo tribūna

Pernai šventėme Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį. Greta valstybės nepriklausomybės turime...

Savininkas perduoda verslą. Kaip pasirinkti vadovą? Verslo tribūna

Verslų įkūrėjai, ištisus dešimtmečius puoselėję ir sėkmingai auginę savo įmones, gali tapti savo pačių...

Ilgaamžė verslo sėkmė: kaip to pasiekti? Verslo tribūna

Žmonės gyvena karta po kartos, panašus ir šeimos verslo ciklas. Ateina momentas, kuomet savininkai privalo...

Verslo perdavimas Dargių šeimoje: lemia ne kraujo linija Premium 5

Kaip svarbu turėti patikimą vadovą, dažniausiai paaiškėja sunkmečiais: tiems verslininkams, kurie jau buvo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku