Atsiskaitymų rinkoje bitkoiną bando nukarūnuoti steiblkoinai

Pavieniai vartotojai ir verslai pirkimams internete vis dažniau naudoja įvairesnes virtualiąsias monetas, pakeisdami ilgai naudotą ir rinkoje beveik 14 metų karaliavusią kriptovaliutą bitkoiną.
BitPay, JAV mokėjimų kriptovaliutomis paslaugų teikimo įmonės, duomenys rodo, kad tarp vartotojų išaugo susidomėjimas steiblkoinais (angl. stablecoins) bei alternatyviomis blockchain technologija paremtomis monetomis, kol daugelis internete prekyba ir pardavimais užsiiminėjančių vartotojų apleidžia transakcijas bitkoinu dėl jo nepastovumo. Kriptovaliutų savininkai geriau jį laiko, tikėdamiesi skaitmeninės monetos vertės augimo, rašo Bloomberg.
Steiblkoinai tai kriptovaliutos, susidedančios iš dviejų esminių veikimo dalių: decentralizacijos ir apsaugos blockchain grandimi bei stabiliu kainų kurso pokyčiu, paremtu realiai egzistuojančia turtine verte, kaip USD perkamąja galia ar aukso kainos variacijomis.
Anot BitPay vidinių duomenų, atsiskaitymų dalis bitkoinais sumažėjo nuo 92% 2020-aisiais iki 65% pernai. 15% per BitPay transankcijas atliekančių vartotojų atsiskaitinėjo eteriu, o steiblkoinais pasitikėjo 13% klientų. Naujai į bendrovės paslaugų spektrą įtrauktos alternatyvios virtualiosios valiutos, tokios kaip Dogecoin, Shiba Inu ar Litecoin, sudarė 3%.
BitPay įkurta 2011 m., kai keletas JAV prekybininkų sudarė galimybę atsiskaityti kriptovaliutomis. Bendrovė kas mėnesį atlieka daugiau kaip 66.000 transakcijų. Palyginkime: tradicinių atsiskaitymų opratorė Visa apdoroja apie 17 mlrd. transakcijų.
Gręžiamasi į alternatyvas
Naudojimasis alternatyviomis virtualiomis valiutomis išaugo, kai vis daugiau verslų pradėjo naudoti steiblkoinus tarptautinei prekybai. Eiliniai vartotojai taip pat rodo polinkį naudotis pastarąja kriptovaliutų rūšimi, kurios vertė išlieka pastovesnė nei kitų iškasamų monetų.
Kriptovaliutų vertės svyravimai išlieka didžiule rizika. Štai vienas bitkoinas 2021 m. lapkričio pradžioje buvo vertas 53.500 Eur, o sausio pradžioje apie 36.900 Eur.
[infogram id="de4a84ad-a20f-4a6e-a590-7789e29f9877" prefix="StO" format="interactive" title="Bitkoino kaina 2022 01"]
Prie steiblkoinų populiarėjimo prisideda ir tai, kad, nepaisant paskutinio ketvirčio svyravimų, bitkoino kaina pastaruosius metus vis augo. Todėl dauguma virtualų turtą laiko galimam kainos šuoliui, neišleisdami jo dabar. Pavyzdžiui, pirmąjį kartą bitkoinais buvo atsiskaityta perkant picą 2010 m. Tuomet vienas programuotojas susimokėjo 10.000 bitoinų, kas šiandien būtų 2 mlrd. USD.
Bitkoiną išleidžia prabangai
Vis dėlto tie, kurie atsiskaitinėja pirmąja ir įsišaknijusia kriptovaliuta, dažniausiai yra linkę pirkti prabangos prekes: brangenybes, automobilius ar netgi auksą, Bloomberg teigė Stephenas Pairas, generalinis BitPay direktorius.
Įmonės duomenimis, transakcijų kiekiai už prabangos prekes kilo 22 proc. punktais ir 2021 m. siekė 31%. Palyginti su atitinkamu 2020 m. laikotarpiu, sandoriai, susiję su atsiskaitymu už prabangos prekes, siekė 9% visų atliktų transakcijų.
Pasak įmonės vadovo, paskutinio ketvirčio bitkoino vertės šuoliai nepaveikė tokios didelės dalies investuotojų išlaidų įpročių. Kitaip buvo galima matyti 2018 m., bitkoino vertei nukritus nuo 16.000 Eur iki maždaug 5.000 Eur.
Virtualus turtas reguliuotojų akiratyje
Kriptovaliutų sektoriuje laukinių Vakarų laikotarpis pamažu baigiasi virtualus turtas sulaukia vis daugiau reguliuotojų dėmesio. Iš esmės baiminamasi dėl dideliu mastu vykdomo pinigų plovimo, šešėlinės ekonomikos ir terorizmo finansavimo. Tai taip pat prisideda prie atsargesnių išlaidų bitkoinu. Dėl spartaus steiblkoinų naudojimo šią atsiskaitymo formą taip pat veržia centrinių bankų ir reguliuotojų pančiai.
Didžiąją dalį steiblkoinų kapitalizacijos sudaro trys didžiausios valiutos. Prie USD pririštos kriptovaliutos Tether rinkos kapitalizacija siekia 78,3 mlrd. USD, dar 45,5 mlrd. USD sudaro USD Coin, dar 14,3 mlrd. USD Binance USD.
Vis daugiau kompanijų gręžiasi į kriptovaliutas
Pasak portalo Fundera, 2021 m. daugiau kaip 15.000 įmonių pasaulyje priėmėa atsiskaitymus bitkoinais. Pasaulyje galima rasti virš 5.000 bitkoino bankomatų, kur grynaisiais galima papildyti virtualią piniginę. Vienas jų Vilniuje, Vytenio g., kriptovaliutų keitimo įmonės AlteWay būstinėje. Anksčiau vienas buvo įrengtas prekybos centre G9, tačiau pradėjus reguliuoti virtualių pinigų sektorių, jis išmontuotas.
Prieš metus užfiksuota, kad bent 13 kompanijų, tokių kaip Microsoft, Starbucks, Tesla ir AT&T vykdo piniginius pervedimus kriptovaliutomis.
Pasak paskelbtų duomenų, per dieną atliekama apie 328.000 virtualių pinigų pervedimų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti