Pensijų reforma priimta: kas konkrečiai keisis

Publikuota: 2018-06-28
Atnaujinta 2018-07-02 14:51
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Seimui ketvirtadienį palaiminus pensijų reformą, daugiau nei 1 milijono dirbančiųjų ir pensijų kaupimo srityje dirbančių bendrovių, jei pokyčiams pritars ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, nuo 2019 ir nuo 2020 m. laukia pokyčiai, apie kuriuos geriau žinoti ir jiems pasiruošti iš anksto.

Tai, kokie konkrečiai pokyčiai kiekvieno laukia, priklauso nuo daugelio aplinkybių, todėl apie kiekvieną interesų grupę geriau kalbėti atskirai.

Jei pensiją kaupiate maksimaliai

Jei šiuo metu II pensijų pakopoje dalyvaujate pagal maksimalų kaupimo modelį 2+2+2 (t.y. 2% nuo jūsų atlyginimo į jūsų pensijų fondą perveda „Sodra“, 2% prie kaupimo prisidedate patys iš savo atlyginimo ir dar gaunate skatinamąjį 2% priedą nuo vidutinio darbo užmokesčio iš valstybės) ir toliau norite pensijai kaupti maksimaliai, teoriškai didelių pokyčių kaupimui reforma beveik neturės.

Po reformos nuo 2019 m. sausio 1 d. pensijų įmoka į jūsų pensijų fondą bus mokama tik jūsų ir valstybės biudžeto lėšomis: jūsų įmokos nuo atlyginimo dalis sudarys 3%, o valstybės skatinamoji įmoka – 1,5% nuo vidutinio darbo užmokesčio. „Sodros“ pervedimai į pensijų fondus bus nutraukti, tačiau 1 proc. punktu sumažinus „Sodros“ įmoką ir gyventojų pajamų mokesčio tarifą, mokestinė našta sumažės, tad didesnis nei iki šiol prisidėjimas prie pensijų kaupimo „kompensuosis“ atitinkamu dydžiu sumažėjusiais mokesčiais.

Tiesa, vienas netekimas kaupiantiems pensijai maksimaliai yra – anksčiau valstybė įstatymuose buvo įsipareigojusi nuo 2020-ųjų maksimaliai kaupiantiems antrosios pakopos fondų dalyviams „Sodros“ įmoką padidinti nuo 2% iki 3,5%, tačiau dabar to atsisakoma, tad teisėti lūkesčiai dėl pervedimų padidėjimo nebus išpildyti.

Jei pensiją kaupiate minimaliai

Tiems, kurie pensiją privačiai šiuo metu kaupia minimaliai, pokyčiai skirsis priklausomai nuo to, ar asmuo norės didinti kaupimą, ar jį mažinti.

  • Norintiems didinti kaupimą

Jei šiuo metu II pakopos pensijų fonduose dalyvaujate pagal minimalų kaupimo modelį 2+0+0 (t.y. 2% nuo jūsų atlyginimo į fondą perveda „Sodra”, tačiau papildomai prie asmeninėmis lėšomis neprisidedate ir todėl skatinamojo valstybės priedo negaunate), po reformos turėsite kelias galimybes.

Pirmoji galimybė – pereiti prie maksimalaus kaupimo modelio, kurį valstybė siūlys automatiškai. Automatiškai į pensijų kaupimą nuo 2019-ųjų pradžios pilnamečiai asmenys iki 40 m. bus įtraukiami kas 3 metus, tačiau ne daugiau kaip tris kartus. Tokiu būdu į pensijų kaupimą įtraukti dalyviai atsitiktine tvarka po lygiai bus paskirstomi visoms automatinio įtraukimo dieną veikiančioms pensijų kaupimo bendrovėms. Dalyviai bus priskiriami tik toms pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms per praėjusius 3 metus nebuvo taikytos poveikio priemonės už šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, pažeidimus. Bus galimybė automatinio įtraukimo atsisakyti. Nuo minimalaus prie maksimalaus kaupimo perėjusiems asmenims numatomas pereinamasis 5 metų terminas „3+1,5“ įmokoms pasiekti.

  • Nenorintiems didinti kaupimo

Tie, kurie nenorės pereiti prie maksimalaus kaupimo, turės kelias galimybes. Pirmoji – galės grįžti į „Sodrą“ su savo pensijų fonde jau sukauptais pinigais, tuomet bus atstatyta dėl dalyvavimo privačiame kaupime prarasta „Sodros“ pensijos dalis. Šie pinigai toliau bus investuojami ir juos bus galima gauti išėjus į pensiją. Antroji – iš viso stabdyti privatų kaupimą, paliekant sukauptą dalį fonde. Ši dalis toliau bus investuojama ir ją bus galima gauti išėjus į pensiją.

Nusprendusiems nekaupti pensijos privačiai, dėl sumažėjusios mokestinės naštos turėtų kiek padidėti į rankas gaunamas atlyginimas.

Pensijų kaupimo bendrovėms

Pensijų reforma pokyčių turėtų atnešti ir pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms perpus mažės galimi maksimalūs atskaitymai iš pensijų turto: 2019 m. jie siektų 0,8%, metais vėliau – 0,65%, 2021-aisiais – 0,5% pensijų fonde dalyvio sąskaitoje apskaičiuotų lėšų vidutinės metinės vertės. Įmonės jau skundėsi, kad dėl to pensijų kaupimo verslo patrauklumas mažės, dalis įmonių gali sugalvoti trauktis iš šio verslo, tad įmonių pasirinkimas kaupiantiesiems ir konkurencija rinkoje mažės.

Gyvybės draudimo bendrovėms

Šiuo metu pensijų anuitetus, kuriuos perka į pensiją išeinantys II pakops pensijų sistemos dalyviai, platina gyvybės draudimo bendrovės. Tačiau reformoje numatyta, kad nuo 2020 m. centralizuotu anuitetų tiekėju taps „Sodra“, tad tai tiesiogiai palies gyvybės draudimo įmonių veiklą.

Besiruošiantiems į pensiją

Į pensiją išeinantys ir įstatyme numatytą sumą savo pensijų fonde pasiekę II pakopos pensijų sistemos dalyviai privalo pirkti anuitetą.

Numatyta, kad nuo 2020 m. anuitetų pardavimo tvarka keisis – nauja bus ne tik tai, kad vieninteliu anuitetų tiekėju taps „Sodra“, bet ir bus dvi anuitetų rūšis: standartinis ir atidėtasis.
Standartinis pensijų anuitetas – tai anuitetas, kai pensijų išmokos pradedamos mokėti iš karto asmeniui, įsigijusiam anuitetą, ir mokamos iki gyvos galvos. Išmoka bus mokamos iš „Sodros“ ir bus tarsi „kepurė“ prie valstybės mokamos senatvė pensijos.

Atidėtasis pensijų anuitetas – tai anuitetas, kurį dalyvis įsigyja sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, tačiau pensijų išmokos pradedamos mokėti tik šiam sulaukus 85 m. amžiaus ir mokamos iki gyvos galvos. Atidėtasis anuitetas būtų pigesnis, jam būtų skiriama 10–15% nuo visos sukauptos sumos II pakopoje, bet išmokos, kurias mokės „Sodra“, tikėtina, būtų didesnės nei standartinio anuiteto atveju. Asmuo, įsigijęs atidėtąjį anuitetą, nuo pensinio amžiaus iki 85 m. gaus periodines išmokas iš privataus pensijų fondo. Pagrindinis periodinių išmokų ir anuiteto skirtumas, kad periodinės išmokos paveldimos, o anuitetas – ne.

Reforma numato, kad pensijų anuiteto privalomumo įsigyti riba bus 10.000 Eur. Asmuo, išėjęs į pensiją, II pakopos fonde sukauptą sumą galės pasiimti ir kaip vienkartinę pensijų išmoką, jei fonde sukaupta mažiau nei 3.000 Eur. Arba gauti periodinės pensijų išmokas, kai fonde sukaupta nuo 3.000 iki 10.000 Eur.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ekonomistai: mokesčių reforma viduriniosios klasės nesustiprins Premium 16

Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė savaitgalį patvirtino Seimo praėjusią savaitę priimtą mokesčių reformą.

Verslo aplinka
2018.07.02
Po reformos: pasilyginkime, kas ir kiek Europoje mokesčių sumoka mažiau Premium 44

Lyginamoji analizė rodo, kad dėl mažėsiančio darbo santykių apmokestinimo 2019 m. Lietuvoje mokėsime mažiau...

Finansai
2018.06.29
Pensijų reforma, kurios nereikėjo ir kuri nieko nesprendžia 14

Seimui ketvirtadienį priėmus pensijų reformą, galima konstatuoti, kad būtinybės pensijų sistemos pertvarkai...

Rinkos
2018.06.29
Pokyčiai III pakopoje: mažės lengvatos „lubos“ 9

Seimui ketvirtadienį patvirtinus pensijų reformą, techniniai pokyčiai laukia ir III pakopos pensijų fondų –...

Rinkos
2018.06.29
Paskaičiuokite, kokį atlyginimą gausite 2019 m. po mokesčių reformos 29

Seimui ketvirtadienį palaiminus mokečių reformą, pagal kurią darbuotojo ir darbdavio mokami mokesčiai...

Finansai
2018.06.29
Jubiliejus: 10-ta pensijų reforma per 15 metų Premium 3

Seimui ketvirtadienį palaiminus eilinę pensijų reformos reformą, galima bus švęsti savotišką jubiliejų –...

Rinkos
2018.06.29
Pensijų reforma priimta: kas konkrečiai keisis 27

Seimui ketvirtadienį palaiminus pensijų reformą, daugiau nei 1 milijono dirbančiųjų ir pensijų kaupimo...

Rinkos
2018.06.28
Pensijų reformos pasekmės rinkai 17

Seimo ketvirtadienį priimta pensijų reforma siekiama daugiau žmonių įtraukti į kaupimą, didinant pervedamas...

Verslo aplinka
2018.06.28
Verslas ir kaupiantieji kritikuoja pensijų reformą – prabilo apie teismus Premium 7

Seimui ketvirtadienį pritarus pensijų reformai, pensijų fondų valdytojai ir pensijų fondų dalyviai skelbia...

Rinkos
2018.06.28
Seimas patvirtino ir pensijų reformą

Seimas ketvirtadienį tarė paskutinį žodį dėl pensijų reformos – galutiniame balsavime reformai buvo pritarta.

Rinkos
2018.06.28
Seimas galutinai palaimino mokesčių reformą 36

Seimo nariai ketvirtadienį pritarė mokesčių reformai, pagal kurią įvedami 20% ir 27% gyventojų pajamų...

Verslo aplinka
2018.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau