Pensijų reforma priimta: kas konkrečiai keisis

Publikuota: 2018-06-28
„Matton“ nuotr.
svg svg
„Matton“ nuotr.

Seimui ketvirtadienį palaiminus pensijų reformą, daugiau nei 1 milijono dirbančiųjų ir pensijų kaupimo srityje dirbančių bendrovių, jei pokyčiams pritars ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, nuo 2019 ir nuo 2020 m. laukia pokyčiai, apie kuriuos geriau žinoti ir jiems pasiruošti iš anksto.

Tai, kokie konkrečiai pokyčiai kiekvieno laukia, priklauso nuo daugelio aplinkybių, todėl apie kiekvieną interesų grupę geriau kalbėti atskirai.

Jei pensiją kaupiate maksimaliai

Jei šiuo metu II pensijų pakopoje dalyvaujate pagal maksimalų kaupimo modelį 2+2+2 (t.y. 2% nuo jūsų atlyginimo į jūsų pensijų fondą perveda „Sodra“, 2% prie kaupimo prisidedate patys iš savo atlyginimo ir dar gaunate skatinamąjį 2% priedą nuo vidutinio darbo užmokesčio iš valstybės) ir toliau norite pensijai kaupti maksimaliai, teoriškai didelių pokyčių kaupimui reforma beveik neturės.

Po reformos nuo 2019 m. sausio 1 d. pensijų įmoka į jūsų pensijų fondą bus mokama tik jūsų ir valstybės biudžeto lėšomis: jūsų įmokos nuo atlyginimo dalis sudarys 3%, o valstybės skatinamoji įmoka – 1,5% nuo vidutinio darbo užmokesčio. „Sodros“ pervedimai į pensijų fondus bus nutraukti, tačiau 1 proc. punktu sumažinus „Sodros“ įmoką ir gyventojų pajamų mokesčio tarifą, mokestinė našta sumažės, tad didesnis nei iki šiol prisidėjimas prie pensijų kaupimo „kompensuosis“ atitinkamu dydžiu sumažėjusiais mokesčiais.

Tiesa, vienas netekimas kaupiantiems pensijai maksimaliai yra – anksčiau valstybė įstatymuose buvo įsipareigojusi nuo 2020-ųjų maksimaliai kaupiantiems antrosios pakopos fondų dalyviams „Sodros“ įmoką padidinti nuo 2% iki 3,5%, tačiau dabar to atsisakoma, tad teisėti lūkesčiai dėl pervedimų padidėjimo nebus išpildyti.

Jei pensiją kaupiate minimaliai

Tiems, kurie pensiją privačiai šiuo metu kaupia minimaliai, pokyčiai skirsis priklausomai nuo to, ar asmuo norės didinti kaupimą, ar jį mažinti.

  • Norintiems didinti kaupimą

Jei šiuo metu II pakopos pensijų fonduose dalyvaujate pagal minimalų kaupimo modelį 2+0+0 (t.y. 2% nuo jūsų atlyginimo į fondą perveda „Sodra”, tačiau papildomai prie asmeninėmis lėšomis neprisidedate ir todėl skatinamojo valstybės priedo negaunate), po reformos turėsite kelias galimybes.

Pirmoji galimybė – pereiti prie maksimalaus kaupimo modelio, kurį valstybė siūlys automatiškai. Automatiškai į pensijų kaupimą nuo 2019-ųjų pradžios pilnamečiai asmenys iki 40 m. bus įtraukiami kas 3 metus, tačiau ne daugiau kaip tris kartus. Tokiu būdu į pensijų kaupimą įtraukti dalyviai atsitiktine tvarka po lygiai bus paskirstomi visoms automatinio įtraukimo dieną veikiančioms pensijų kaupimo bendrovėms. Dalyviai bus priskiriami tik toms pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms per praėjusius 3 metus nebuvo taikytos poveikio priemonės už šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, pažeidimus. Bus galimybė automatinio įtraukimo atsisakyti. Nuo minimalaus prie maksimalaus kaupimo perėjusiems asmenims numatomas pereinamasis 5 metų terminas „3+1,5“ įmokoms pasiekti.

  • Nenorintiems didinti kaupimo

Tie, kurie nenorės pereiti prie maksimalaus kaupimo, turės kelias galimybes. Pirmoji – galės grįžti į „Sodrą“ su savo pensijų fonde jau sukauptais pinigais, tuomet bus atstatyta dėl dalyvavimo privačiame kaupime prarasta „Sodros“ pensijos dalis. Šie pinigai toliau bus investuojami ir juos bus galima gauti išėjus į pensiją. Antroji – iš viso stabdyti privatų kaupimą, paliekant sukauptą dalį fonde. Ši dalis toliau bus investuojama ir ją bus galima gauti išėjus į pensiją.

Nusprendusiems nekaupti pensijos privačiai, dėl sumažėjusios mokestinės naštos turėtų kiek padidėti į rankas gaunamas atlyginimas.

Pensijų kaupimo bendrovėms

Pensijų reforma pokyčių turėtų atnešti ir pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms perpus mažės galimi maksimalūs atskaitymai iš pensijų turto: 2019 m. jie siektų 0,8%, metais vėliau – 0,65%, 2021-aisiais – 0,5% pensijų fonde dalyvio sąskaitoje apskaičiuotų lėšų vidutinės metinės vertės. Įmonės jau skundėsi, kad dėl to pensijų kaupimo verslo patrauklumas mažės, dalis įmonių gali sugalvoti trauktis iš šio verslo, tad įmonių pasirinkimas kaupiantiesiems ir konkurencija rinkoje mažės.

Gyvybės draudimo bendrovėms

Šiuo metu pensijų anuitetus, kuriuos perka į pensiją išeinantys II pakops pensijų sistemos dalyviai, platina gyvybės draudimo bendrovės. Tačiau reformoje numatyta, kad nuo 2020 m. centralizuotu anuitetų tiekėju taps „Sodra“, tad tai tiesiogiai palies gyvybės draudimo įmonių veiklą.

Besiruošiantiems į pensiją

Į pensiją išeinantys ir įstatyme numatytą sumą savo pensijų fonde pasiekę II pakopos pensijų sistemos dalyviai privalo pirkti anuitetą.

Numatyta, kad nuo 2020 m. anuitetų pardavimo tvarka keisis – nauja bus ne tik tai, kad vieninteliu anuitetų tiekėju taps „Sodra“, bet ir bus dvi anuitetų rūšis: standartinis ir atidėtasis.
Standartinis pensijų anuitetas – tai anuitetas, kai pensijų išmokos pradedamos mokėti iš karto asmeniui, įsigijusiam anuitetą, ir mokamos iki gyvos galvos. Išmoka bus mokamos iš „Sodros“ ir bus tarsi „kepurė“ prie valstybės mokamos senatvė pensijos.

Atidėtasis pensijų anuitetas – tai anuitetas, kurį dalyvis įsigyja sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, tačiau pensijų išmokos pradedamos mokėti tik šiam sulaukus 85 m. amžiaus ir mokamos iki gyvos galvos. Atidėtasis anuitetas būtų pigesnis, jam būtų skiriama 10–15% nuo visos sukauptos sumos II pakopoje, bet išmokos, kurias mokės „Sodra“, tikėtina, būtų didesnės nei standartinio anuiteto atveju. Asmuo, įsigijęs atidėtąjį anuitetą, nuo pensinio amžiaus iki 85 m. gaus periodines išmokas iš privataus pensijų fondo. Pagrindinis periodinių išmokų ir anuiteto skirtumas, kad periodinės išmokos paveldimos, o anuitetas – ne.

Reforma numato, kad pensijų anuiteto privalomumo įsigyti riba bus 10.000 Eur. Asmuo, išėjęs į pensiją, II pakopos fonde sukauptą sumą galės pasiimti ir kaip vienkartinę pensijų išmoką, jei fonde sukaupta mažiau nei 3.000 Eur. Arba gauti periodinės pensijų išmokas, kai fonde sukaupta nuo 3.000 iki 10.000 Eur.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku