Kas tai? Eksperto įžvalgos

Europos žmogaus teisių apsaugos konvencija – naujas investuotojų teisių apsaugos įrankis?

Reklama publikuota: 2022-07-26
Solveiga Palevičienė, advokatų kontoros „Glimstedt“ vadovaujančioji partnerė, Ovidijus Speičys, advokatų kontoros „Glimstedt“ vyresnysis teisininkas.
svg svg
Solveiga Palevičienė, advokatų kontoros „Glimstedt“ vadovaujančioji partnerė, Ovidijus Speičys, advokatų kontoros „Glimstedt“ vyresnysis teisininkas.

Vienas iš pagrindinių tarptautinio komercinio arbitražo privalumų yra pakankamai paprasta arbitražo sprendimų priverstinio vykdymo tvarka. Arbitražo teismui priėmus galutinį sprendimą, bylą laimėjusi šalis turi kreiptis į valstybės, kurioje skolininkas turi turto, į kurį būtų galima nukreipti išieškojimą, teismą dėl arbitražo sprendimo pripažinimo. Atsisakyti pripažinti ir vykdyti arbitražo sprendimą teismas gali tik labai siaurais pagrindais, pavyzdžiui, dėl jo prieštaravimo viešajai tvarkai. Tačiau jei nustatoma, kad šie pagrindai vis dėlto egzistuoja ir arbitražinį sprendimą atsisakoma vykdyti, šalis, laimėjusi neretai itin ilgą ir brangų procesą, gali likti tuščiomis rankomis, nes sprendimas, kurio neįmanoma įvykdyti, tampa iš esmės bevertis. Neseniai priimtas Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas byloje BTS Holding prieš Slovakiją suteikia pagrindo manyti, kad į tokias situacijas patekę ieškovai gali turėti dar vieną papildomą galimybę apsaugoti savo interesus.

EŽTT nagrinėtoje byloje Slovakijoje investavimo tikslais įsteigta bendrovė su Slovakijos valstybine privatizavimo agentūra sudarė sutartį dėl didžiosios dalies Bratislavos oro uosto akcijų įsigijimo. Tačiau per sutartyje numatytą terminą nebuvo gautas Slovakijos Antimonopolijos biuro pritarimas šiam sandoriui. Šalys apibusiu susitarimu nutraukė tarpusavio įsipareigojimus, bet Valstybinė privatizavimo agentūra bendrovei negrąžino visos už akcijas sumokėtos sumos.

Bendrovė inicijavo arbitražo procesą ir iš privatizavimo agentūros prisiteisė apie 1,9 mln. Eur. Tačiau Slovakijos nacionaliniai teismai atsisakė vykdyti šį sprendimą. Jie rėmėsi keletu argumentų, pavyzdžiui, tuo, kad šalių susitarime dėl tarpusavio įsipareigojimų nutraukimo nebuvo arbitražinės išlygos, o šis susitarimas pakeitę pagrindinę akcijų pirkimo-pardavimo sutartį. Teismai taip pat nurodė, kad arbitražo sprendime nebuvo numatytas jo vykdymo terminas, sprendimo vykdymas prieštarautų viešajam interesui, nes ieškovui priteista suma būtų padengiama iš mokesčių mokėtojų pinigų. Galiausiai, teismai pažymėjo, kad akcijų-pirkimo pardavimo sutarčiai, iš kurios kyla ieškovo reikalavimas, nebuvo gautas Antimonopolijos biuro pritarimas. Tokiam teismų įvertinimui pritarė ir Slovakijos Konstitucinis teismas, į kurį Bendrovė kreipėsi su individualiu konstituciniu skundu. Taigi, bendrovė laimėjo arbitražo bylą ir prisiteisė didelę sumą pinigų, tačiau liko nepasiekusi jokio apčiuopiamo rezultato.

Tuomet ieškovas kreipėsi į EŽŽT, teigdamas, jog Slovakija, kurios nacionaliniai teismai atsisakė vykdyti jam palankų arbitražo sprendimą, pažeidė Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (Konvencija) 1 Protokolo 1 straipsnį, garantuojantį nuosavybės apsaugą. Bendrovė EŽTT paprašė iš valstybės priteisti kompensaciją, lygią arbitražo byloje priteistai sumai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

EŽTT, vadovaudamasis savo ankstesne praktika, konstatavo, kad Bendrovės piniginis reikalavimas valstybei, kuris buvo patvirtintas vykdytinu arbitražo sprendimu, yra Bendrovės „nuosavybė“, todėl jam taikytina Konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnio apsauga. Tuomet teismas turėjo nuspręsti, ar valstybės „trukdymas“ naudotis bendrovės nuosavybe, kuris pasireiškė jos teismų atsisakymu vykdyti bendrovei palankų arbitražo sprendimą, buvo pagrįstas bei proporcingas siekiamiems tikslams. EŽTT konstatavo, kad Slovakijos teismai negalėjo atsisakyti vykdyti arbitražo sprendimą, remdamiesi tuo, kad jo vykdymui reikalinga suma būtų paimama iš mokesčių mokėtojų pinigų, nes šalių sudaryta sutartis buvo privataus pobūdžio ir valstybės mokėjimai nebūtų atliekami iš valstybės biudžeto, be to, lėšų trūkumas bet kuriuo atveju negalėtų pateisinti teismo sprendimo nevykdymo. EŽTT nurodė, jog ir kiti Slovakijos teismų argumentai nebuvo pakankamai pagrįsti, kad pateisintų arbitražo sprendimo nevykdymą. Taigi, išanalizavęs Slovakijos teismų sprendimų motyvus, EŽTT pripažino, jog nacionalinių teismų atsisakymas vykdyti bendrovei palankų arbitražo sprendimą, yra laikytinas Konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnio pažeidimu.

Konstatavęs Konvencijos pažeidimą, EŽTT nurodė, kad šiuo metu nėra pasiruošęs priimti sprendimo dėl bendrovės pareikšto reikalavimo dėl žalos atlyginimo (kuris, kaip minėta, lygus arbitražo sprendimo sumai, t. y. apie 1,9 mln. Eur.). Teismas pasiūlė šalims per šešis mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo šiuo klausimu raštu pateikti savo pozicijas.

Nuo to, ar ir kokio dydžio kompensacija bus priteista bendrovei, priklausys tikroji šio EŽTT sprendimo reikšmė. Jei kompensacija nebus priteista ar priteista suma bus tik simbolinė, EŽTT sprendimas, jog nacionalinių teismų atsisakymas vykdyti arbitražinį sprendimą pažeidžia Konvenciją,  nebus niekas daugiau kaip iš esmės tik moralinė satisfakcija bendrovei. Jei EŽTT priteista suma būtų reikšminga, pavyzdžiui, būtų lygi ar beveik prilygtų arbitražo sprendimu bendrovei priteista sumai, toks EŽTT sprendimas potencialiai turėtų revoliucinę reikšmę, nes arbitražo šalys, kurioms palankius arbitražo sprendimus buvo atsisakyta vykdyti nacionaliniuose teismuose, įgytų papildomą teisių apsaugos mechanizmą, kuris leistų pasiekti panašų rezultatą. EŽTT greičiausiai puikiai suvokė potencialią savo sprendimo reikšmę ir pasirinkimo diplomatinį sprendimą šalims duoti daugiau laiko, galimai tikėdamasis, jog šalys pasieks taikų susitarimą ir sprendimo dėl galutinės kompensacijos sumos taip ir neprireiks. Taip pat reikėtų paminėti, kad net jei galiausiai ir būtų priimtas bendrovei palankus sprendimas, jai priteisiant reikšmingo dydžio kompensaciją, šis sprendimas turėtų pakankamai apibrėžtas jo „taikymo“ ribas. Visų pirma, Konvencija įpareigoja ją pasirašiusias valstybes Konvencijos suteikiamas teises garantuoti jų jurisdikcijoms priklausantiems asmenims. Tai reiškia, jog aptariamas EŽTT sprendimas turėtų reikšmės ne bet kuriuo atveju, kai nacionaliniai teismai atsisakytų vykdyti arbitražo sprendimus, tačiau tik investuotojų ir valstybių ginčuose, o dar konkrečiau tais atvejais, kai investicijos atliekamos per jas priimančioje valstybėje įsteigiamą bendrovę (kuri ima „priklausyti“) šios valstybės jurisdikcijai. Antra, jei arbitražinį sprendimą atisakytų vykdyti ES valstybės narės teismai, šiuo teisių apsaugos mechanizmu EŽTT greičiausiai galėtų pasinaudoti tik tiek investuotojai, kurie buvo inicijavę komercinį arbitražą, t. y. arbitražą, pagrįsta investuotojo ir valstybės sudarytoje sutartyje esančia arbitražine išlyga, o ne tarptautine dvišale investicijų sutartimi. ES valstybių narių dvišalės investicijų sutartys neseniai buvo panaikintos ir laikoma, jog jos investuotojų ir valstybių arbitražui nebegali sudaryti teisinio pagrindo. Todėl tokiais atvejais EŽTT pozicija galimai būtų visiškai priešinga, t. y. kad valstybių teismų atsisakymas vykdyti investicinio arbitražo sprendimus buvo pagrįstas. Ar šie pasvarstymai taps aktualūs ir investuotojai įgys realų papildomą savo teisių apsaugos įrankį, turėtų parodyti netolima ateitis.

 

 

 

 

 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Rašyti komentarą 0
FED kelia palūkanas 75 baziniais punktais, signalizuoja lėtesnius kėlimus, ramina dėl recesijos

FED antrą mėnesį iš eilės pakėlė palūkanas 75 baziniais punktais, kovodamas su sparčiausia per 40 metų...

Rinkos
21:17
Biržoje įsibėgėja ralis po FED sprendimo Premium

FED pasiųstas signalas, kad palūkanų didinimas gali sulėtėti, sukėlė akcijų ralį, ypač technologijų kompanijų.

Rinkos
18:12
„Otis“ susitarė dėl savo liftų gamyklos Rusijoje perdavimo

JAV įsikūrusi didžiausia liftų gamintoja „Otis“ susitarė dėl savo verslo Rusijoje perdavimo bendrovei „Ice...

Pramonė
16:24
„Gazprom“ dujų tiekimą „Nord Stream“ apkirpo iki 20%

Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ trečiadienį smarkiai sumažino dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord...

Norvegijos energetikos milžinė „Equinor“ pranešė apie trigubai didesnį pelną

Norvegijos energetikos milžinė „Equinor“ trečiadienį pranešė, kad dėl karo Ukrainoje sukelto dujų kainų...

Rinkos
14:29
Dujų kainos šoko 10% virš kovo mėnesio panikos piko Premium

Rusijai dar sumažinus dujų tiekimą Vokietijai, gamtinių dujų kainos šoktelėjo iki 221 Eur/MWh. Tai yra 10%...

Rinkos
13:02
Cathie Wood fondai pardavė dalį „Coinbase“ akcijų

Cathie Wood bendrovės „Ark Investment Management“ valdomi fondai pirmą kartą šiemet pardavė kriptovaliutų...

Rinkos
11:54
„Goldman Sachs“ antrą pusmetį mato recesiją euro zonoje

Euro zonos ekonomika veikiausiai jau traukiasi, vertina banko „Goldman Sachs“ ekonomistai.

Rinkos
11:32
Didžiausias Vokietijos bankas viršijo lūkesčius 1

„Deutsche Bank“ antrą ketvirtį uždirbo 46% daugiau nei prieš metus ir viršijo ekonomistų lūkesčius, tačiau...

Rinkos
11:00
Prastesni nei tikėtasi „Alphabet“ ketvirčio rezultatai investuotojų neišgąsdino

„Google“ valdanti JAV technologijų bendrovė „Alphabet“ antrąjį šių metų ketvirtį gavo mažiau pardavimo pajamų...

Inovacijos
10:26
„Microsoft“ augo lėčiau, bet pradžiugino prognozėmis

„Microsoft“ praėjusio ketvirčio pelno ir pajamų rodikliai buvo kiek žemesni nei tikėjosi analitikai, tačiau...

Inovacijos
10:12
Paskolų turėtojams rinkos signalizuoja atokvėpį po palūkanų šuolio Premium

Aukštą startą palūkanų kėlimo cikle pasirinkęs ECB jau greitai gali būti priverstas stabdyti kovą su...

Rinkos
05:45
Akcijų biržos krūptelėjo dėl neišlaidaujančių vartotojų Premium

Akcijų biržose nuotaikas sugadino žinios iš „Walmart“, kad vartotojai nebeišlaidauja. Europai vis didesnį...

Rinkos
2022.07.26
G. Žiemelio verslas pasinaudojo proga rinkose, skaičiuojama beveik 10 mln. USD nauda Premium

„Avia Solutions Group“ (ASG) anksčiau laiko išpirko dalį 300 mln. USD apimties obligacijų emisijos,...

Rinkos
2022.07.26
P. Tarbūnas paliko „NEO Finance“ vadovo pareigas

Iš finansų technologijų („fintech“) bendrovės „NEO Finance“ vadovo pareigų pasitraukė Paulius Tarbūnas. Jas,...

Vadyba
2022.07.26
UBS finansiniai rezultatai nuvylė investuotojus

Šveicarų bankas UBS per antrąjį ketvirtį, „vieną sunkiausių periodų per pastaruosius 10 metų“, uždirbo...

Rinkos
2022.07.26
ECB griežtas, tačiau euras lieka potencialiai nevertas dolerio Premium

Europos centriniam bankui (ECB) galiausiai žengus bazinių palūkanų didinimo keliu, euro perspektyva JAV...

Rinkos
2022.07.26
Pirkėjams veržiantis diržus, „Walmart“ sumažino savo pelno prognozę

JAV mažmeninės prekybos tinklas „Walmart“ pirmadienį sumažino savo pelno prognozę, nes auganti infliacija...

Rinkos
2022.07.26
J. Bidenas: JAV ekonomika nuosmukio nepatirs

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė nemanantis, kad Jungtinės Valstijos susidurs su ekonomikos...

Verslo aplinka
2022.07.26
„Alibaba“ planuoja pirminį akcijų listingavimą Honkonge

„Alibaba“ planuoja pirminį akcijų listingavimą Honkonge, pagrindiniame Kinijos finansų centre. Taip prie jos...

Rinkos
2022.07.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku