Pakeitus požiūrį į IT, aplikacijai sukurti gali pakakti ir keleto savaičių

Reklama publikuota: 2021-03-29
„Novian Technologies“ pardavimų direktorius Artūras Milašauskas.
svg svg
„Novian Technologies“ pardavimų direktorius Artūras Milašauskas.

Galimybė greitai prisitaikyti prie aplinkos iššūkių pandemijos ribojimų akivaizdoje tapo atsparumo sąlyga daugeliui verslų. Šiame kontekste išryškėjo naujų technologinių sprendimų privalumai – jie ne tik leidžia perkelti dalį veiklos į skaitmeninę erdvę, bet ir suteikia galimybę padaryti tai žymiai greičiau nei kuriant IT ūkį kaip užbaigtą sistemą, sprendžiančią visas problemas. Tiesa, yra dar viena sąlyga – reikia visos organizacijos įsitraukimo, tad specialistai pataria keisti ne tik technologijas, bet ir požiūrį į jų diegimą.

„Greitai įdiegti norimus pokyčius leidžia nauji technologiniai sprendimai. Jais besivadovaujančios organizacijos laimi du kartus – viena vertus, gali greitai keistis, kita vertus, didina savo veiklos atsparumą sparčiai kintančioje aplinkoje“, — teigia IT infrastruktūros paslaugų bendrovės „Novian Technologies“ pardavimų direktorius Artūras Milašauskas.

Jis priduria, kad tai itin aktualu didelėms organizacijoms, turinčioms pakankamai kompleksinį IT ūkį ir įvairių skaitmeninių poreikių.

IT infrastruktūros ir programavimo paslaugų grupė „Novian“ su partneriais tokį požiūrį keičiantį sprendimą siūlo jau šiandien, o naujasis technologinių sprendimų kūrimo būdas yra prieinamas ir turintiems senesniais pagrindais sukonstruotą IT ūkį, ir kuriantiems naujus verslus.

„Novian“ sprendimas apima ir technologinę dalį – konteinerių metodą, ir programavimą, kuris vykdomas pasitelkus mikrosistemas. Siūlomas ir trečiasis svarbus komponentas – organizacijai skaitmenizuotis padedančios pratybos, vykdomos kartu su pasaulyje pirmaujančiu atvirojo kodo programinės įrangos (angl. open source) sprendimų tiekėju „RedHat“.

„Be to, „Novian“ grupės specialistai išmano ir „senuosius“, ir naujausius IT kūrimo būdus, kas leidžia rasti lankstų sprendimą įvairaus dydžio ir poreikių organizacijoms“, — sako A. Milašauskas.

Sutrumpino IT projektų laiką kartais

Nuo 6–9 mėnesių iki 2–3 savaičių. Taip susitraukė laikas, kurį „Deutsche Bank“ skiria aplikacijų įdiegimo laikui nuo koncepcijos patvirtinimo iki pagaminimo. Nuo 3-4 mėnesių iki 2-3 savaičių – tiek IT produktų paleidimo į rinką laiką sutrumpino Lenkijos žemės ūkio restruktūrizacijos ir modernizacijos agentūra.

„Skamba įspūdingai ir konkurencingai. Ypač šiandienos rinkoje, kur pandemijos situacija reikalauja vis greitesnių sprendimų, o IT sprendimo sukūrimo greitis tampa verslo ar veiklos atsparumo sąlyga“, — sako A. Milašauskas.

Pasak jo, šiuos bendrovės „RedHat“ įgyvendintus ir pristatomus projektus vienija tai, kad jiems buvo panaudoti konteinerių bei mikrosistemų sprendimai.

Problemas sprendžia „po gabaliuką“

Ilgą laiką dauguma organizacijų, diegdamos IT projektus, vadovavosi klasikiniu „Waterfall“ metodu. Buvo kuriamos užbaigtos sistemos, sprendžiančios visas organizacijos problemas, o kartais – ir pasižyminčios pertekliniu funkcionalumu, vadovaujantis mintimi „o gal prisireiks?“.

„Tokį pasirinkimą neretai lėmė tai, kad organizacijos paprastai nori fiksuoto išlaidų biudžeto su sąrašu sprendimų visoms esamoms ir numatomoms problemoms. Dabartiniame IT vystymosi kontekste, jos pačios save stabdo: kol įgyvendinami pokyčiai, ir technologijos, ir veiklos poreikiai pasikeičia“, — teigia A. Milašauskas. Dar viena tokio metodo spraga – itin brangus klaidų taisymas, nes taisyti reikia visą sistemą iš esmės.

Siekdamos išvengti šių trūkumų, organizacijos vis dažniau taikė „Agile“ metodą. Jis leido spręsti problemą dalimis, taip didindamas gamybos greitį bei suteikdamas galimybę taisyti atskiras dalis neliečiant visos sistemos. Dar vienas žingsnis link spartesnio IT projektų kūrimo buvo „DevOps“ metodas, kurio tikslas – kurti veikiantį funkcionalumą, „prilipdomą“ prie esamos IT sistemos.

„Naujasis principas leidžia ieškoti sprendimų pažingsniui, taip sumažinant investicijos riziką: jei suklysime, klaidą greitai pastebėsime ir nedelsdami galėsime imtis korekcijų. Organizacijos, verslo aplinka keičiasi itin greitai, tai ypač gerai matyti pandemijos metu.

Svarbu suprasti, kad tobulų sistemų nėra. Šiandien reikia mokėti greitai reaguoti, tobulinti jas ir turėti tai leidžiančias technologijas, organizacinius gebėjimus. Įtraukdami klientus, ypač – vadovus, į IT sistemų tobulinimą, skaitmeninės transformacijos teikiamus sprendimus galime paversti dideliu organizacijos pranašumu. Tai galioja ir verslo, ir valstybinėms organizacijoms“, – teigia pardavimų direktorius.

Vysto inovacijų diegimo gebėjimus

Pašnekovo teigimu, didžiąją dalį skaitmeninės transformacijos sėkmės lemia ne technologija, o pačios organizacijos gebėjimai. Svarbiausia, anot A. Milašausko, nebijoti klysti ir, atlikus nedidelę darbo dalį, ją išbandyti.

Taip pat rekomenduojama vystyti organizacijos skaitmeninės transformacijos ir inovacijų diegimo gebėjimus. „IT turėtų tapti neatsiejama organizacijos dalimi, integruota į jos veiklą ir nuolatinį darbuotojų gebėjimų tobulinimą. Taip pat labai svarbi dalis – vadovų lyderystė: kasdienis jų įsitraukimas yra esminė sėkmingos skaitmeninės transformacijos sąlyga“, – pažymi A. Milašauskas.

„Organizacijos, žengdamos po žingsnelį, mažiau rizikuoja, gali lengviau investuoti ir jų investicijos yra daug saugesnės. Pavyzdžiui, didžiausios sistemos, naudojamos bankuose ar energetikos įmonėse, valstybinėse institucijose, yra pagamintos kaip monolitinis organizmas, ir jų korekcijų galimybės yra labai ribotos. O, vadovaujantis moderniu principu, esant poreikiui, netinkamą elementą galima pakeisti negriaunant likusios sistemos“, – aiškina pašnekovas.

Organizacijos įsitraukimas – esminis sėkmės faktorius

Praėjusių metų vasarą šalies Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros atlikto tyrimo duomenimis*, 25 proc. Lietuvos įmonių diegė inovacijų vystymo procesus, o dar mažesnė dalis investavo į pasaulinio lygio inovacijas ir tobulino verslo modelius. Tačiau skaitmeninė transformacija yra esminė galimybė organizacijoms didinti konkurencinį pranašumą.

„Kad transformacija būtų sėkminga, reikia vieningo supratimo apie technologijas pačioje organizacijoje, visose grandyse. Su jų nauda ir taikymo sritimis svarbu supažindinti visus, taip sumažinant pasipriešinimą naujovėms ir gerinant jų taikymo galimybes. Kuo dažniau taikysime naujoves įgyvendindami nedidelius projektus, tuo mažiau bijosime suklysti ir tuo geriau mums seksis“, – pastebi A. Milašauskas.

„Novian“ sprendimas tokiems uždaviniams yra trilypis: turime programuotojų komandą, kuri geba kurti vadovaudamasi naujais metodais, taip pat – komandą, kuri prižiūri infrastruktūrą arba technologinę dalį, užtikrindama sėkmingą kasdienį veikimą. Be to, į projektą įsitraukia patyręs šios srities partneris, kuris dalinasi savo patirtimi.

Sujungti IT kūrėjus ir prižiūrėtojus nėra lengva, tačiau tokiu būdu galime kurti vertingus sprendimus savo klientams“, – pažymi pašnekovas. Jis priduria, kad įgavusi reikiamų žinių, organizacija savo technologiniais poreikiais po to gali rūpintis pati.

* MITA atliktas tyrimas buvo įgyvendinto Interreg BSR programos projekto Smart up BSR dalis, iš viso apklausta 510 šalies įmonių.

videoklipas::1

Apie „Novian“ grupę

Sujungusi Baltijos ir Skandinavijos įmonių pajėgas, „Novian“ grupė veikia kaip integratorius, teikiantis programavimo, technologinius, skaitmeninimo, taip pat kompleksinius šių sričių IT sprendimus ir paslaugas.

„Novian“ grupę sudaro Lietuvoje veikianti ir kritinės IT infrastruktūros paslaugas teikianti bendrovė „Novian Technologies“ (iki 2020 m. pabaigos žinoma kaip BAIP), programavimo bendrovė „Novian Systems“ (iki 2020 m. pabaigos žinoma kaip „Algoritmų sistemos“), kitos skaitmeninimo ir kitose srityse patyrusios bendrovės Estijoje bei Norvegijoje.

Grupės įmonės dirba visose Baltijos šalyse ir Norvegijoje, Moldovoje, aptarnauja ir diegia projektus visame pasaulyje. „Novian“ įmonių projektai 2016-2020 m. apėmė daugiau kaip 50 šalių nuo Europos iki Afrikos, Azijos ir Amerikos.

„Novian“ įmonių veikla apima projektus nuo IT ūkio sklandaus kasdienio veikimo užtikrinimo iki programavimo – miesto ar šalies masto, atskirų sričių informacinių sistemų kūrimo, taip pat skaitmeninimo sprendimų.

„Novian“ įmonės įgyvendina projektus įvairiose verslo, e. valdžios, e. sveikatos, su mokesčiais susijusiose ir kitose srityse, sprendimus dirbtinio intelekto srityje. Naujos technologijų galimybės išnaudojamos ir sprendimams, susijusiems su klimato pokyčiais ir orų prognoze, ir diegiant superkompiuterius bei duomenų centrų sprendimus.

„Novian Technologies“ kompetencijos apima IT infrastruktūros sukūrimą, priežiūrą ir suderinimą su naujais poreikiais. Jos paslaugų portfelyje – su aukšto našumo skaičiavimo įrenginiais ir jų klasteriais susiję, taip pat atviro kodo debesijos technologijų, aukšto patikimumo duomenų, archyvavimo ir kiti sprendimai.

„Novian Systems“ kuria informacines sistemas, teikia verslo analitikos ir procesų automatizavimo sprendimus. Bendrovė ne tik siūlo platų programavimo paslaugų paketą, bet ir siekia verslo ar institucijų poreikiams efektyviai pritaikyti sukauptas žinias bei kompetencijas didžiųjų duomenų, dirbtinio intelekto, robotizuoto procesų automatizavimo srityse.

Išsamiau su „Novian“ grupės patirtimi ir siūlomomis galimybėmis galima susipažinti įmonės tinklalapyje www.novian.lt.

„Novian“ skaitmenizacijos sprendimas:

[infogram id="83d464b8-f9bd-4097-967e-fd9b1787b6f3" prefix="9tR" format="interactive" title="TR:Novian"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
ES parama žaliajai ekonomikai: pagrindas paklotas, dar didesnės ambicijos – ateityje Verslo tribūna 1

Investicijos į žaliąją ekonomiką jau kelerius metus įvardijamos viena pagrindinių krypčių ES – šiomis...

Reshape! Business
2021.04.01
Personalo valdymas pandemijos metu: ilgoms diskusijoms laiko neliko Verslo tribūna

Pamenate begalines diskusijas įmonėse, kokias sąlygas ir kokiomis aplinkybėmis sudaryti darbuotojams dirbti...

Reshape! Business
2021.03.30
Pakeitus požiūrį į IT, aplikacijai sukurti gali pakakti ir keleto savaičių Verslo tribūna 2

Galimybė greitai prisitaikyti prie aplinkos iššūkių pandemijos ribojimų akivaizdoje tapo atsparumo sąlyga...

Reshape! Business
2021.03.29
E-komercija atvėrė daugiau galimybių verslui, tačiau ir čia lengvo kelio nėra Verslo tribūna

Žinome, kad istorija mėgsta kartotis. E-komercijai veržiantis į naujas aukštumas, kalbiname vietos rinkos e.

Reshape! Business
2021.03.24
ES investicijos į MTEP: sukurtos inovacijos didina konkurencingumą Verslo tribūna 1

Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra (MTEP) bei šioje srityje įgyvendinami šalies bendrovių projektai...

Reshape! Business
2021.03.18
Tiekimo grandinė: vyksta esminiai pokyčiai Verslo tribūna

Pasaulis jau daugiau nei metus mėgina susidoroti su žmogiškaisiais ir ekonominiais iššūkiais, kuriuos sukėlė...

Reshape! Business
2021.03.18
Skaitmeninė ateitis – per ES remiamus projektus Verslo tribūna

Pokyčiai, technologijos, skaitmenizavimas – šios sąvokos linksniuojamos daugelio įmonių, didelių ir mažų,...

Reshape! Business
2021.02.25
Kodėl daugiau perkame internetu: kaip per metus pasikeitė šalies gyventojų kasdienybė Verslo tribūna

Koronaviruso pandemija iš pamatų pakeitė ne tik mūsų kasdienę rutiną, bet ir  apsipirkimo įpročius. Dar iki...

Reshape! Business
2021.02.25
D. Maksimavičius: „Tele2“ išmoktos karantino pamokos Verslo tribūna

Beveik metus dėl pandemijos visiškai kitaip darbą organizuojantys verslai į įprastas vėžes greičiausiai...

Reshape! Business
2021.02.25
Projektų valdymas: pandemijos pamokos ir iššūkiai Verslo tribūna

Pandemija atsėlino jau prieš metus, ir per šį laikotarpį daugeliui verslų teko pripažinti: be pokyčių – nė iš...

Reshape! Business
2021.02.24
Verslo strategija: laikas užkurti antrą variklį Verslo tribūna 1

2020-aisiais pasaulį užgriuvusi pandemija daugelį verslų užvertė sunkiai išsprendžiamais rebusais, o...

Reshape! Business
2021.02.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku