Įmonės registravimas internetu – populiariausios formos ir svarbiausi žingsniai

Reklama publikuota: 2022-06-20
svg svg

Pastaraisiais metais Lietuvoje mažoji bendrija tapo populiariausia naujai steigiamo juridinio asmens teisine forma, nors, skaičiuojant veikiančius juridinius asmenis, liūto dalis ir toliau tenka uždarosioms akcinėms bendrovėms. Registrų centro teigimu, šiuo metu neišeinant iš namų galima įkurti šių šešių teisinių formų juridinius asmenis – jau minėtą mažąją bendriją, uždarąją akcinę bendrovę, taip pat – viešąją įstaigą, individualią įmonę, asociaciją bei labdaros ir paramos fondą.

Tinkamiausios juridinio asmens formos pasirinkimas – amžinas ir visada individualus klausimas. Atsakymą į jį lemia tokie faktoriai kaip planuojamos veiklos apimtis, steigėjų kiekis ir tipas, pradinis kapitalas, taktiniai ir strateginiai ateities planai.

Registrų centro duomenimis, dažniausiai būsimieji verslininkai renkasi tarp mažosios bendrijos, kurių pernai buvo įsteigta beveik 7,5 tūkst., ir uždarosios akcinės bendrovės (5,8 tūkst.): mažosios bendrijos įkūrėjams gali būti patrauklu tai, kad nėra minimalaus kapitalo reikalavimo, o narių įnašai, kurių dydžiui taip pat konkretaus reikalavimo nėra, gali būti tiek piniginiai, tiek nepiniginiai, taip pat yra galimybė tvarkyti apskaitą paties nario „rankomis“.

[infogram id="578b2355-8b4e-42f6-a5ef-4fa7be5af878" prefix="BYM" format="interactive" title="RC TR 2022 06 20"]

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kita vertus, nepaisant 2500 eurų įstatinio kapitalo, uždaroji akcinė bendrovė gali turėti net iki 250 akcininkų, jais gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys (tuo tarpu mažoji bendrija gali daugiausia turėti 10 narių ir tik fizinių asmenų), turi paprastesnes pardavimo procedūras. Norintys kurti pelno siekiančią įmonę iš internetu įregistruojamų teisinių formų rečiausiai renkasi individualią įmonę – tai veikiausiai susiję su finansine atsakomybe asmeniniu įmonės savininko turtu.

Inovacijų agentūros Regioninės transformacijos projektų vadovė Rasuolė Evstafjevienė teigia, kad pradedantys savo pirmąjį verslą steigėjai paprastai pasirenka tokią juridinę formą, kurios mokesčiai ir pirminės investicijos yra mažiausios, todėl dažnas renkasi steigti mažąją bendriją.

„Mažosios bendrijos įsteigimui savo banko sąskaitoje pakanka turėti vos vieną eurą. Žinoma, tokį teisinės formos pasirinkimą gali lemti kiti įvairūs aspektai: mažosios bendrijos buhalterinė apskaita lyginant, pavyzdžiui, su uždarąja akcine bendrove (UAB), yra kur kas paprastesnė, taip pat yra ribota civilinė atsakomybė, todėl nerizikuojama savo asmeniniu turtu. Taip pat mažosios bendrijos nariams nėra būtina turėti darbo santykių su mažąja bendrija, kurios nariai jie yra“, – dėsto R. Evstafjevienė.

Savo ruožtu viešosios įstaigos, asociacijos bei labdaros ir paramos fondai savo esme nėra orientuoti į pelno siekimą, todėl jų registruojama gerokai mažiau, bet jų steigėjai jau taip pat turi galimybę registravimo procedūras atlikti internetu.

[infogram id="578b2355-8b4e-42f6-a5ef-4fa7be5af878" prefix="Q8h" format="interactive" title="RC TR 2022 06 20"]

E. parašas, buveinė ir pavadinimas

Registrų centro Juridinių asmenų registro departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė komentuoja, kad didžioji dalis populiariausių teisinių formų steigėjų jau kurį laiką dažniausiai renkasi elektronines procedūras Registrų centro savitarnoje – tai sutaupo ne tik lėšų, bet ir laiko – išvengiama kelių papildomų vizitų klientų aptarnavimo padaliniuose.

Registrų centro Juridinių asmenų registro departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė.
Registrų centro Juridinių asmenų registro departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė.

„Kurią juridinio asmens formą įmonės ar organizacijos steigėjas bepasirinktų, registruojant juridinį asmenį internetu steigėjui bus reikalingas e. parašas – nepamainomas raktas į daugelį viešųjų ir net dalį verslo paslaugų. Taip pat, bet kuriam juridiniam asmeniui reikalinga buveinė (nuosava ar nuomojama patalpa) bei pavadinimas“, – teigia J. Kazlauskienė.

Ji papildo – jeigu steigiant naują juridinį asmenį buveinė registruojama nuomojamose patalpose, bus reikalingas patalpų savininko  (-ų) sutikimas leisti registruoti buveinę savininkui (-ams) priklausančiose patalpose. Tokiu atveju patalpų savininkai turi turėti elektroninį parašą, kuriuo bus pasirašomas sutikimas.

Na, ir svarbiausia kiekvienai įmonei – pavadinimas. Jį galima iš anksto laikinai įrašyti ir tokiu būdu „rezervuoti“.

„Juridinio asmens steigėjas, norėdamas būti tikras, kad norimu pavadinimu juridinis asmuo bus įregistruotas, gali iš anksto kreiptis į Registrų centrą su prašymu laikinai įrašyti pavadinimą.  Neradus kliūčių pavadinimo įrašymui – tapačių Lietuvos, ES bei tarptautiniams ženklams pavadinimų bei tapačių jau įregistruotų juridinių asmenų bei laikinai įrašytų į registrą vardų – ne vėliau kaip per vieną darbo dieną juridinio asmens pavadinimas bus įrašytas ir galima bus tęsti registravimą“, – komentuoja J. Kazlauskienė. 

Steigėjų patogumui – svarbiausių dokumentų šablonai

Dar vienas Registrų centro savitarnos privalumas yra joje esantys daugelio teisinių formų steigimo aktų, sutarčių, įstatų bei nuostatų šablonai – steigėjui standartiniais atvejais nereikės sukti galvos dėl teisinių formuluočių. Tiesa, jeigu pavyzdiniai įstatai ar nuostatai steigėjams netinka, tokiu atveju teks eiti pas notarą, kadangi notaras tikrina steigiamo juridinio asmens duomenų tikrumą ir dokumentų atitiktį įstatymų reikalavimams.

„Manau, kad Lietuvoje yra aktyviai siekiama, kad ant būsimų verslininkų pečių nugultų kuo mažiau biurokratinių iššūkių – tai iliustruoja ir mūsų šalies buvimas arti Pasaulio banko „Doing Business“ reitingo dešimtuko. Žinoma, be Registrų centro, juridinių asmenų vadovų dažnai dar lauks procesai VMI, Sodroje, bankuose, taip pat, priklausomai nuo veiklos srities, galimi įvairūs sertifikavimai ir leidimų gavimai. Vis dėlto sąmoningai siekėme, kad Registrų centro procesai būtų ne tik greiti ir sklandūs, bet ir įkandami kiekvienam naudotojui, t.y. būtų sutvarkomi neturint teisinių žinių“, – teigia J. Kazlauskienė.

Regioninės transformacijos projektų vadovė Rasuolė Evstafjevienė
Regioninės transformacijos projektų vadovė Rasuolė Evstafjevienė

Inovacijų agentūros atstovė taip pat džiaugiasi, kad yra galimybė susitvarkyti juridinio asmens registravimo dokumentus iš bet kurios vietos taupant verslininkų laiką.

„Patogu, jog registruojant internetu, automatiškai suformuojami visi teisės aktus atitinkantys dokumentai, todėl nereikia jų ruošti savarankiškai, o taip išvengiama klaidų ir laiko ieškant patvirtintų šablonų. Žinoma, svarbu, kad būtų užtikrinamas registravimo procedūros sklandumas ir visi verslininkų pateikiami duomenys būtų išsaugoti tiksliai,“ – dalinasi Rasuolė Evstafjevienė.

Registrų centro atstovė J. Kazlauskienė atkreipia dėmesį, kad nors skirtingų teisinių formų juridinių asmenų steigimo ir dokumentų teikimo procedūros yra nesudėtingos ir panašios, kiekvienai jų – uždarajai akcinei bendrovei, mažajai bendrijai, viešajai įstaigai, individualiai įmonei, Asociacijai bei Labdaros ir paramos fondui – naudotojų patogumui Registrų centras yra paruošęs video gidus. Nepriklausomai nuo pasirinktos teisinės formos, Registrų centras yra paruošęs ir video gidą dėl laikino pavadinimo įrašymo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Įmonės registravimas internetu – populiariausios formos ir svarbiausi žingsniai Verslo tribūna

Pastaraisiais metais Lietuvoje mažoji bendrija tapo populiariausia naujai steigiamo juridinio asmens teisine...

E. varžytynių ir aukcionų portale – proveržio metai parduodant turtą aukcionuose Verslo tribūna 5

Praėjusiais metais įvyko simbolinis lūžis: 2013 m. startavęs kaip antstoliams skirtas turto pardavimo...

Duomenys apie naudos gavėjus bus prieinami ir visuomenei Verslo tribūna

Šiuo metu jau didžioji dalis juridinių asmenų turi galimybę teikti duomenis apie savo galutinius naudos...

Finansinių ataskaitų nepateikusioms įmonėms – priminimai Verslo tribūna

Kasmet juridiniai asmenys vasarą pasitinka Registrų centrui teikdami finansinės atskaitomybės dokumentus už...

Klientų verslo struktūras tikrins ir finansų įstaigos, ir notarai, ir auditoriai Verslo tribūna

Juridiniai asmenys, kurie bus nepateikę duomenų apie jų galutinius naudos gavėjus į Juridinių asmenų dalyvių...

Neatskleidus galutinių naudos gavėjų juridiniams asmenims gresia veiklos suvaržymai Verslo tribūna

Visi Lietuvoje esantys juridiniai asmenys, išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė arba...

Netikslūs kontaktiniai duomenys: kokias pasekmes gali sukelti įmonėms ir organizacijoms? Verslo tribūna

Duomenų tikslumas ir jų aktualumas yra esminė sąlyga visuomenei ir valstybės institucijoms priimti duomenų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna 1

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Finansinių ataskaitų teikimas: dažniausi klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Artėjant terminui, gegužę suaktyvėja juridinių asmenų finansinių ataskaitų teikimas – šiuo metu Registrų...

Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Teikiant duomenis apie naudos gavėją ir finansinius rezultatus – atskiri įgaliojimai Verslo tribūna

Gegužės mėnuo Juridiniams asmenims būna pažymėtas finansinės atskaitomybės dokumentų teikimu. Šiemet įmonės...

E. spaudas – verslo automatizacijos pagalbininkas Verslo tribūna

Jau daugiau kaip trečdalis Lietuvos gyventojų aktyviai naudojasi kvalifikuotu e. parašu, o daugiau kaip pusė...

Akcininkų sąrašai: kaip juos pateikti, atnaujinti ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna 1

Jau daugiau kaip dešimtmetį naujos uždarosios akcinės bendrovės Registrų centrui privalo teikti, o jau...

Vis daugiau gyventojų ir institucijų siuntai renkasi E. pristatymą Verslo tribūna 1

Valstybinių institucijų teikiama informacija ir pranešimai gyventojams dažnu atveju yra konfidencialūs, todėl...

Pagrindiniai įmonių finansinių ataskaitų duomenys prieinami nemokamai Verslo tribūna

Prievolė įmonėms kasmet pateikti metinę finansinę atskaitomybę leidžia suformuoti dideles finansinių duomenų...

Artėja finansinių ataskaitų pateikimo terminas: kodėl reikia jas teikti Verslo tribūna

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki finansinės atskaitomybės dokumentų pateikimo termino, informaciją apie...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku