Kas tai? Veiklos sukaktis

Brandi Lietuviško vyno istorija

Reklama publikuota: 2017-11-07
Justinas Kanopa „Anykščių vyno“ gamybos direktorius: „Suderinti ilgametes „Anykščių vyno“ tradicijas ir šiuolaikines technologijas – daug žinių, išmanymo ir kūrybiškumo reikalaujantis tikslas.
svg svg
Justinas Kanopa „Anykščių vyno“ gamybos direktorius: „Suderinti ilgametes „Anykščių vyno“ tradicijas ir šiuolaikines technologijas – daug žinių, išmanymo ir kūrybiškumo reikalaujantis tikslas.

„Anykščių vynas“ daugiau kaip 90 m. yra neatsiejama Anykščių krašto dalis. Jo įkūrėjas paliko ryškų pėdsaką regione – Anykščių apylinkių soduose iki šiol auginami vaisiai ir uogos, kurių dalis keliauja į vyno gamyklą – jos produkcija maloniai stebina ir Lietuvos, ir užsienio gurmanus. O sklandanti legenda, kad „Anykščių vynas“ buvo patiektas Didžiosios Britanijos karalienei, pasirodo, – tiesa. Net dviguba tiesa – juodųjų serbentų vyno teko ragauti Karalienei Motinai, jis padovanotas ir Didžiosios Britanijos karalienei Elžbietai II.

„Anykščių vynas“ veiklą pradėjo 1926 m., kai jaunas agronomas, Dotnuvos žemės ūkio akademijos studentas Balys Karazija nusprendė Anykščiuose įsteigti vaisvynių dirbtuvę ir įrodyti, kad mūsų šalyje iš vietinių žaliavų įmanoma sukurti puikų vyną. Ambicingi jauno vyndario planai Aukštaitijos žmonėms iš pradžių kėlė nuostabą. Anykščių gyventojams buvo įdomu stebėti, kaip iš sunokusių obuolių gaminamas vynas, tačiau dauguma jų p. Karazijos užsiėmimą laikė sezonine pramoga ir netikėjo, kad savo akimis regi lietuviškos vyndarystės šaknis. Būtent su obuolių vyno gamyba 1926 m. prasidėjo „Anykščių vyno“ daryklos istorija – tuomet jaunatviško vyndario užsispyrimo dėka rūsyje paruošti pirmieji 6.000 l obuolių vyno.

Paryžiaus parodos „Grand Prix“

Vyno gamybai vadovauti p. Karazija pasikvietė Alfonsą Puziną, kuris Amerikoje buvo dirbęs vyno gamykloje. Ponas Puzinas garsėjo kaip kruopštus ir griežtas technologas, kuris labai prisidėjo prie įmonės suklestėjimo ir pasaulinio produktų pripažinimo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Gamybos ir prekybos procesus organizavęs p. Karazija visoje šalyje išgarsino Anykščių kraštą, kurį spauda ėmė vadinti lietuviškąja Burgundija. 140 ha sklype vyndarys pats augino serbentus ir braškes. Mėlynes pirko iš Labanoro, o vyšnias – iš Žagarės. Jo vynas tarpukariu nuolat pelnydavo svarbiausių Lietuvos parodų medalius. Lygindamas savo gaminamus gėrimus su kitų šalių vynais p. Karazija nusprendė, kad lietuviški gėrimai niekuo jiems nenusileidžia, todėl 1938 m. su savo gaminiais nukeliavo į parodą Paryžiuje. Prancūzijos sostinėje lietuviškas braškių vynas nustebino daugybę žinovų ir pelnė pagrindinį apdovanojimą – parodos „Grand Prix“.

Nedidelė šeimyninė įmonė išaugo į šeimyninį verslą ir tapo didžiausiu vaisvynių gamintoju Baltijos valstybėse. 1939 m. įmonės sandėliuose saugota daugiau kaip 1,5 mln. l vyno. Per metus čia buvo perdirbama 35.000–45.000 centnerių vaisių ir uogų.

1940 m. sovietų valdžia įmonę nacionalizavo, tačiau jos darbuotojai balsavimu direktoriumi išsirinko buvusį savininką Balį. 1944 m. liepą prie Anykščių priartėjus sovietų kariuomenei, jis pasitraukė į Vokietiją, o 1949 m. su šeima emigravo į JAV ir iki mirties gyveno Čikagoje.

Juodųjų serbentų vynas – ir monarchams

Šiandien „Anykščių vynas“, valdomas AB „MV Group Production“, didžiąją dalį savo produkcijos parduoda šalyje, tačiau „Vorutos“ vynai keliauja ir į užsienį: Jungtinę Karalystę, Airiją, Daniją. Pastarojoje pardavimai ypač auga – tai pripažinimas, kad lietuviška vyndarystės tradicija ir meistrystė atitinka aukštus danų virtuvės standartus. Danijos gyventojai yra dideli gurmanai – vien sostinėje Kopenhagoje yra 15 restoranų, įvertintų viena ar daugiau „Michelin“ žvaigždučių.

„Vorutos“ eksportas į Didžiąją Britaniją per pastaruosius metus taip pat padidėjo beveik 3 kartus. Susidomėjimą vaisių vynu rinkoje lemia aktyvus britų domėjimasis naujais skoniais, natūraliais, „kraftiniais“ produktais. Beje, vynas iš Anykščių keliskart įvertintas Didžiosios Britanijos monarchų. Dar p. Karazija vienos parodos metu susipažino su Karaliene Motina, kuri ragavo juodųjų serbentų vyno. 2006 m. karalienei Elžbietai II per vizitą Lietuvoje buvo įteikta dovana – taip pat juodųjų serbentų vynas. Iš Bekingemo rūmų buvo gauta padėka.

Taip pat eksportuojami ir „Anykščių vyno“ sulčių koncentratai, džiovintos obuolių išspaudos.

„Voruta“ – tautinis paveldas

Vyno prekių ženklas „Voruta“ pirmą kartą pristatytas 2007 m., o 2010 m. juodųjų serbentų vynas „Voruta“ pripažintas tautinio paveldo produktu. Pernai tautiniu paveldu buvo pripažinti dar trys natūralūs vynai „Voruta“: pusiau saldus ir desertinis obuolių bei desertinis juodųjų serbentų.

Tautinio paveldo turėjimas ir puoselėjimas – vienas iš būdų išlaikyti tautinį savitumą šiandieniniame globaliame pasaulyje. Iš kartos į kartą perduodamos ir išlaikomos istoriškai susiformavusios tradicijos, patirtis ir specialūs įgūdžiai parodo pasauliui valstybės tautinį išskirtinumą, originalumą. Gamintojams, kurie naudoja ilgus dešimtmečius saugotas receptūras ir puoselėja lietuviškų produktų gamybos tradicijas, pvz., vyno gamybos, tautinio paveldo titulas – didelis įvertinimas.

nuotrauka::1 left

Be tautinio paveldo „Anykščių vyno“ natūralūs vaisių vynai turi ir kitų įvertinimų. „Vorutos“ vyšnių vynui konkurse „Lietuvos metų gaminys 2010“ skirtas aukso medalis. Beje, šiemet minimas 80-osios vyšnių vyno gamybos metinės – natūralų pusiau saldų vyšnių vyną p. Karazija pradėjo gaminti 1927 m.

Pusiau sausas aronijų vynas „Voruta“ 2011 m. pripažintas „Lietuvos metų gaminiu“ ir apdovanotas aukso medaliu.

Pernai natūralus juodųjų serbentų vynas „Voruta“ pelnė populiariausios prekės titulą raudonų vynų kategorijoje – buvo perkamiausias prekybos tinkluose „Maxima“, „Iki“ ir „Rimi“.

Šių metų naujiena – rožinės spalvos pusiau saldus braškių vynas „Voruta“ Lietuvos vyno čempionate pelnė bronzos medalį ir atsidūrė greta geriausių pasaulio vynų.

Nauji laikai, nauji gaminiai

Per daugiau kaip 90 m. „Anykščių vyno“ produktų krepšelyje buvo įvairių pokyčių, tačiau jo pagrindas visais laikais buvo natūralūs vaisių ir uogų vynai.

Anot Justino Kanopos, šį rugsėjį tapusio „Anykščių vyno“ gamybos direktoriumi, dirbti kompanijoje, kuri yra sektoriaus lyderė ir viena iš seniausių natūralaus vaisių ir uogų vyno gamintojų ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos regione, yra didelė atsakomybė. „Suderinti ilgametes „Anykščių vyno“ tradicijas ir šiuolaikines technologijas – daug žinių, išmanymo ir kūrybiškumo reikalaujantis tikslas“, – sako p. Kanopa.

Šiemet „Anykščių vyno“ produkcijos krepšelis ypač sustiprėjo ir išsiplėtė. Iš itin aukštos kokybės žaliavų – rūšinių obuolių arba kriaušių – pradėtas gaminti natūralus sidras „Tinginio pantis“. Sidro gamybos žinių Anykščių meistrai sėmėsi Didžiojoje Britanijoje.

Šiemet yra naujienų ir nealkoholinių gėrimų krepšelyje – tai natūralios, be pridėtinių dažiklių ar kitų priedų lietuviškos obuolių ir obuolių–vyšnių sultys „Mr. Fruct“.

Išgyvenusi įvairius istorinius etapus ir įvykius šiandien gamykla atsigauna ir pradeda naują etapą: atnaujinta erdvė lankytojams jų pritraukia ne vieną tūkstantį, nauji ir istorijos patikrinti produktai aktyviai pristatomi įvairiose parodose ir renginiuose. Planuojama ir toliau investuoti į gamybos modernizavimą. O netrukus visuomenei bus pristatytas ir atnaujintas „Anykščių vyno“ korporatyvinis ženklas bei stilius.

FOTOGALERIJA Brandi Lietuviško vyno istorija (7 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
„Aprangos“ grupės apyvarta šiemet augo 2,1 karto iki 52,6 mln. Eur

„MG grupės“ kontroliuojamos didžiausios Baltijos šalių mažmeninės drabužių prekybos grupės „Apranga“ apyvarta...

Prekyba
14:22
Nuo šiol „Telia“ ryšių su visuomene paslaugas teikia „INK agency“

Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ viešųjų ryšių tiekėjo konkursą laimėjo integruotos komunikacijos agentūra...

Rinkodara
13:47
D. Liulys: daugiau nei 20 mln. Eur investicijų ir naujas etapas „Pigu“ grupės veikloje Premium 1

Per pandemijos metus į viršų kilusi e. platforma „Pigu“ užsibrėžė ambicingus augimo planus. Tam jos...

Prekyba
11:29
„BH Europa“ generaline direktore tapo I. Ardava

Prekybos centrą „Europa“ nuosavybės teise valdančios bendrovės „BH Europa“ generalinės direktorės pareigas...

Vadyba
09:31
Dienos pietų kainos – arti psichologinės ribos: kokių sprendimų rado restoranai Premium 8

Kai produktai, energija, kuras brangsta kone kasdien, vis daugiau maitinimo įstaigų griebiasi skaičiuotuvo ir...

Gazelė
05:45
H&M: neįskaitant Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos rinkų, pardavimai išaugo 11%

Švedijos drabužių milžinė H&M ketvirtadienį pranešė, kad jos pajamos pirmąjį ketvirtį išaugo, tačiau...

Finansai
2022.03.31
ES pasiruošusi organizuoti greitojo tiekimo prekybos kelius į Ukrainą 1

Europos Komisija (EK) yra pasiruošusi suformuoti specialius prekybos kelius tarp Lenkijos ir Ukrainos, kurie...

Logistika
2022.03.31
Rusijos vyriausybė legalizavo produkcijos importą be prekių ženklų savininkų sutikimo

Rusijos vyriausybė legalizavo vadinamąjį „pilkąjį“ importą – leido į šalį įvežti produkciją be jų prekių...

Verslo aplinka
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
Didieji konkurencijos pažeidimai, kurių e. prekyvietėse ieškos tyrimą pradėjusi Konkurencijos taryba Premium

E. prekyba yra vienas iš prioritetinių 2022 m. Konkurencijos tarybos (KT) veiklos sektorių, kuriame...

Prekyba
2022.03.31
Konkurencijos taryba apie e. prekyviečių apklausą: tai – rinkos, ne pažeidimo tyrimas Premium 1

Konkurencijos taryba (KT) su kolegomis iš Latvijos pradėjo e. prekybos sektoriaus dalyvių apklausą, kuri...

Prekyba
2022.03.31
„H Drop“ pagaliau galės atidaryti gamyklą Joniškyje, kurios veiklai kelias buvo užkirstas Premium

Kanapių perdirbėjai lengviau atsikvėpė, kai kovo viduryje Vyriausybė patvirtino pluoštinių kanapių perdirbimo...

Gazelė
2022.03.30
„Hesburger“ iš Rusijos ir Baltarusijos žada pasitraukti iki vasaros pabaigos

Suomijos kapitalo greitojo maisto restoranų tinklas „Hesburger“ planuoja visas savo užkandines Rusijoje ir...

Prekyba
2022.03.30
Rusiškos prekės – karantine, arba Radioaktyviosios medžiagos sandėliuose Premium 4

Ne vienas šalies prekybininkas, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, iš savo lentynų pašalino rusiškas ir...

Prekyba
2022.03.30
Atidaryta unikalių, tvarių ir sertifikuotų tautinio paveldo gaminių ir produktų parduotuvė Verslo tribūna

„Lietuvoje to dar nebuvo! Atidaryta unikalių, tvarių ir sertifikuotų tautinio paveldo gaminių ir produktų...

Prekyba
2022.03.30
Prancūzijos prekybos tinklas „Decathlon“ stabdo veiklą Rusijoje 4

Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių prekybos tinklas „Decathlon“ antradienį pranešė, kad nutarė...

Prekyba
2022.03.29
„Moki veži“ finansai: po gerų metų bus išmokėti 0,5 mln. Eur dividendų Premium

Statybos, remonto, apdailos ir sodo prekių parduotuvių tinklą „Moki veži“ valdančios prekybos bendrovės...

Prekyba
2022.03.29
„Paulig“ sugrįžimas į „Maximą“ pažymėtas nuolaidomis ir identiška kaina „Lidl“ Premium 8

Po kelių mėnesių pertraukos į „Maximos“ parduotuvių lentynas grįžo vieni populiariausių kavos ir arbatos...

Prekyba
2022.03.29
Suprastėjo Estijos pramonės, statybos ir prekybos verslų nuotaikos

Estijos pramonės, statybos, prekybos įmonių nuotaikos šį mėnesį, Rusijos karo Ukrainoje ir jo poveikio...

Pramonė
2022.03.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku