„StrongPoint“ ragina jau dabar ruoštis kasos aparatų naudojimo pokyčiams

Šių metų pabaigoje prekybininkų laukia įtemptas laikotarpis pasikeitus kasų aparatų naudojimo taisyklėms, bus privaloma per trumpą laiką kasose įdiegti naujus technologinius sprendimus. Prekybos technologijų bendrovė StrongPoint įvardija didžiausią su numatomais pokyčiais susijusią riziką suspaustus terminus ir ragina prekybininkus jau dabar atlikti namų darbus bei kiek įmanoma pasiruošti permainoms dar prieš sprendimo diegimą.
Kaip yra informavusi VMI, kasos aparatų naudojimo pokyčiai įsigalioja nuo 2023 m. sausio 1 d., o pirmuoju etapu duomenis pagal naują tvarką inspekcijai teiks prekybininkai, kurių pajamos 2021 m. viršijo 300.000 Eur. Šie pokyčiai susiję su viena iš VMI įgyvendinamų išmaniosios mokesčių administravimo sistemos dalių i.EKA posisteme.
Kalėdinė dovana prekybininkams
Rimantas Mažulis, StrongPoint vadovas Baltijos šalims, atkreipia dėmesį, kad pagrindinis permainų laikotarpis sutaps su prekybai intensyviausiu kalėdinės prekybos sezonu.
Tai bus fiziškai sudėtingas laikotarpis, kadangi per du paskutinius metų mėnesius į pirmąjį reformos etapą patenkančių prekybininkų kasose turės būti įdiegtas naujasis saugos modulis, kasdien reikės sutvarkyti šimtus kasų. Kviečiame jau dabar įdėmiai sekti VMI informaciją, konsultuotis su kasas prižiūrinčiais partneriais, kilus poreikiui atnaujinti esamą įrangą. Nereikėtų laukti paskutinio momento ir tikėtis, kad pertvarkų terminai bus pratęsti juk jei to neįvyks, kils grėsmė, kad permainoms nepasirengę prekybininkai kitų metų sausio 1 d. tiesiog negalės prekiauti, pabrėžia R. Mažulis.
Pasak jo, įprastai tokio masto projektai nuo teisės aktų patvirtinimo iki įgyvendinimo trunka apie pusantrų metų, o šiuo atveju tam skirtas pusmetis.
Terminai, švelniai tariant, įpareigojantys, pažymi StrongPoint atstovas.
Grandioziniame projekte tebėra nemažai nežinomųjų.
Rizikos yra kelios saugos modulio programavimo laikas, kadangi dabar to negalime padaryti be išaiškinimų ir techninės dokumentacijos. Technines specifikacijas integracijai su VMI išmaniosios mokesčių administravimo sistemos kasų aparatų posisteme i.EKA turėtume gauti liepos 1 d. Šiuos modulius reikės fiziškai pagaminti, tai irgi nebus paprasta, turint galvoje dabartinius komponentų tiekimo trikdžius ir išaugusias kainas. Dar nežinome, ar bus įmanoma įdiegtas naujoves ištestuoti. Visa tai neabejotinai didina įtampą dėl technologinio projekto, kurio eiga gali turėti įtakos ir verslo tęstinumui, vardija R. Mažulis.
Tikisi sėkmingai atremti iššūkį
Vis dėlto StrongPoint optimistiškai tikisi atremti laukiantį iššūkį, o pagrindas pasitikėjimui savo jėgomis maksimalus pasiruošimas. Be to, įmonei tokio pobūdžio projektas nėra naujovė beveik prieš ketverius metus panašaus masto projektą StrongPoint įgyvendino Latvijoje.
Mūsų įmonei šis projektas prioritetinis šiais metais, su VMI konsultuojamės ir šioje temoje aktyviai gyvename nuo praėjusių metų rugsėjo. Nors pats įstatymas ir techniniai reikalavimai saugos moduliui išėjo tik balandžio 27 d., jau kuris laikas dirbome pagal turėtus techninių specifikacijų juodraščius, nes jei pradėtume tuo domėtis tik dabar nieko nespėtume. Saugos modulio prototipą jau esame sukūrę ir norime kuo greičiau paleisti jo masinę gamybą, sako R. Mažulis.
Į šiuos darbus mestos didelės įvairių StronPoint specialistų pajėgos kasų programinės įrangos konsultantai, kasos sistemų procesų specialistai, programuotojai, techniniai produktų vadovai, integracijos specialistai, elektrotechnikai ir pan.
Itin svarbu, kad į artėjančius pokyčius ranka nenumotų patys prekybininkai o tokių nuotaikų rinkoje kartais matosi. Vieni tikisi, kad terminai bus pratęsti, kiti gal per mažai domisi ir apskritai nesuvokia pokyčių masto, svarsto StrongPoint atstovas.
Pasak jo, prekybininkai jau dabar turėtų atlikti išsamų turimos įrangos bei sistemų auditą ir, jei reikia, atnaujinti turimą techninę įrangą bei programinės įrangos versijas. Kai kuriems gali prireikti naujo spausdintuvo ar ir paties kasos aparato, visu tuo reikia pasirūpinti dabar, kadangi tiekimo terminai daug ilgesni.
Visus šiuos darbus reikia atlikti iki spalio 30 d. Galutiniame projekto etape paskutiniuosius du metų mėnesius mes fiziškai nebegalėsime vykdyti einamųjų darbų, kadangi visas pajėgas skirsime saugos modulių diegimui. Žinoma, esant reikalui, standartinei kasų priežiūrai pasitelksime kolegas iš kitų šalių, kaip buvo elgiamasi ir analogiško projekto Latvijoje metu. Vis dėlto prie sprendimo diegimo starto linijos privalome visi stoti maksimaliai pasiruošę tiek prekybininkai, tiek mes, reziumuoja R. Mažulis.
Projekto tikslai
Pasak VMI, i.EKA projekto metu verslui bus sukurtos dvi e. paslaugos. Viena iš jų leis nuotoliu užregistruoti kasos aparatus ar kitas atsiskaitymo priemones, dėl to nebereikės vykti į VMI biurą. Antroji paslauga, vadinama Virtualia fiskalizacija, sudarys technines sąlygas tiesiogiai iš kasos aparatų ar kitų atsiskaitymo priemonių perduoti fiskalinius duomenis (kvito suma, PVM tarifai ir suma). Tai reiškia, kad prekybininkams nebereikės pildyti popierinių kasos operacijų žurnalų.
i.EKA yra viena iš septynių VMI įgyvendinamos išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS dalių. VMI skelbia, kad vienas svarbiausių i.MAS tikslų yra mažinti šešėlinę ekonomiką ir didinti mokestines pajamas. Teigiama, kad sistema padidins mokesčių administravimo efektyvumą ir sumažins administracinę naštą mokesčių mokėtojams.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti