„Agrorodeo“ 15 metų moto: nėra nieko, ko nebūtų galima išspręsti

Reklama publikuota: 2021-12-01
„Agrorodeo“ generalinis direktorius Robertas Lapinskas.
svg svg
„Agrorodeo“ generalinis direktorius Robertas Lapinskas.

Kai prieš 15 metų tarptautinėje grūdų prekybos arenoje pasirodė naujas žaidėjas iš Lietuvos, rinkos dalyviai kalbėjo: kartą išgirdęs tokį pavadinimą, jo nebeužmirši. „Agrorodeo“ – vardas, kadaise skambėjęs neįprastai ir net chuliganiškai – dabar siejamas su patikimumu bei aukščiausiais profesionalumo standartais, jis žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir gerokai už jos ribų. Bendrovės generalinis direktorius Robertas Lapinskas pripažįsta, kad kelyje į sėkmę neišvengiamai pasitaiko duobių, tačiau svarbiausia – žinoti, kur eini, ir turėti tvirtą moralinį stuburą.

Praėjusiais metais pakeitėte bendrovės vizualinį identitetą, atnaujinote prekės ženklą. Ką atspindi šie pokyčiai?

Ieškojome vizualinių sprendimų, kurie parodytų įmonės išskirtinumą: esame glaudžiai susiję su agrosektoriumi, tačiau tiesiogiai žemės ūkio veikla neužsiimame. Neauginame grūdų, nekuriame ūkių ar kooperatyvų, neatstovaujame žemės ūkio technikos gamintojų. Mes – šimtaprocentiniai prekybininkai, visame pasaulyje vykdome tarptautinę prekybą grūdais. Tai ir norėjome kuo aiškiau atspindėti naujuoju prekės ženklu.

nuotrauka::4 left

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jo spalvos simbolizuoja pagrindines įmonės vertybes, lydėjusias nuo pat veiklos pradžios: profesionalumą, patikimumą, gebėjimą dirbti greitai besikeičiančiomis rinkos sąlygomis, novatoriškų rinkos instrumentų kūrimą. Mums be galo svarbus ir skaidrumas, sąžiningumu ir pasitikėjimu paremta partnerystė. Praėjusiais metais turėjome nelinksmų situacijų, kurios privertė susimąstyti apie partnerystės sąvoką. Mums tai niekada nebuvo ir nėra tušti žodžiai. Tai – abipusis pasitikėjimas. Dėl to, kad niekada nevengėme įsipareigojimų, buvome atviri ir sąžiningi, užsitarnavome ūkininkų pagarbą bei reputaciją tarptautinėje rinkoje. Liūdna suvokti, kad ne visi mąsto taip pat. Tačiau iš šių situacijų išėjome iškelta galva ir dar sustiprėję – patobulinome vidinius procesus, sustiprinome rizikos bei kokybės valdymo sistemas.

Per penkiolika veiklos metų įmonė reikšmingai augo – didėjo pardavimai, plėtėsi rinkos geografija ir produkcijos krepšelis. Koks šiandien yra „Agrorodeo“ portretas ir vizija?

Taip, daug kas pasikeitė. Pardavimo pajamos ir prekiaujamų kultūrų kiekiai didėjo kartais: įmonės pardavimo pajamos siekia 465 mln. Eur., suprekiaujame apie 2,5 mln. tonų grūdinių, ankštinių, aliejinių kultūrų. Esame vieni didžiausių grūdų eksportuotojų Baltijos šalyse. Vien per pastarąjį penkmetį dvigubai padidinome šalių, kuriose vykdome prekybą, skaičių: nuo 27 iki 55. Tapome vieninteliais oficialiais SAGO (The Saudi Grains Organization) tiekėjais Baltijos regione, pradėjome tiesiogiai prekiauti su Indija ir Egiptu.

Kiekybinius pokyčius lydėjo ir kokybinė plėtra. Savo klientams sukūrėme modernių rizikos valdymo instrumentų. 2015 m. pirmieji Lietuvoje pasiūlėme savo tiekėjams – ūkininkams – išmaniąją programėlę, kurioje galima stebėti operatyvią informaciją apie pristatytų grūdų kiekį ir kokybę.

nuotrauka::1 right

Visgi ne viskas keitėsi per šiuos metus. Ir kai dviese su žmona įkūrėme įmonę (Dalia Lapinskienė – bendrovės bendrasavininkė ir generalinio direktoriaus pavaduotoja – VK past.), ir šiandien, kai turime profesionalų komandą bei patikimus partnerius, vadovaujamės tokia pačia filosofija: nėra nieko, ko nebūtų galima išspręsti.

 „Agrorodeo“ pirmoji iš grūdų prekybos įmonių Lietuvoje pradėjo nemokamai skelbti žaliavų ir valiutų biržų kotiruotes savo interneto svetainėje, skatindama didesnį skaidrumą ir pasitikėjimą tuomet dar labai drumstame agrosektoriuje. Kokius iššūkius jame matote šiandien?

Nuo pat pradžių norėjome skaidraus verslo su socialine atsakomybe, tad tiesiog dirbome savo darbą ir stengėmės, kad žodžiai atitiktų darbus ir atvirkščiai. Visa kita – jau pasekmė.

Visada daug investavome į darbą su ūkininkais, jų edukaciją. Norėjome ne tik skaidrinti bendrą sektoriaus veiklą, bet ir paskatinti pagrindinės žaliavos gamintojus – ūkininkus – mokytis, semtis žinių, lipti aukštyn kompetencijos laiptais. Siekėme, kad Lietuvos grūdai atitiktų užsienio pirkėjų reikalavimus, kad būtų auginamos aukštos kokybės kultūros.

Prieš kelerius metus patyrėme lengvą šoką, partnerių ataskaitose akivaizdžiai pamatę,  kad lietuviškų ir latviškų grūdų kokybė prastesnė nei rusiškų. Pradėjome analizuoti, ką galima pakeisti. Žinoma, procesas ilgas, kviečių techniniai bandymai užtrunka ilgai. Tačiau privalome apie tai galvoti, jei norime iš tiesų tiekti pasauliui aukštos kokybės lietuviškus maistinius kviečius, kaip dabar deklaruojame. Lietuva yra stambi eksportuotoja – geraisiais metais iš mūsų šalies išvežama 3-4 mln. tonų kviečių (palyginimui, Vokietijoje – apie 3 mln.) Visų jų nepavyks paversti produkcija su didesne pridėtine verte, tačiau tikiuosi, kad bent dalis jų jau po kelerių metų sudomins tarptautinius pirkėjus, pasiruošusius mokėti gerą kainą už kokybišką produktą.

nuotrauka::2 left

Žemės ūkiui šiandien nemažai galvosūkių kelia Žaliasis kursas, dėl jo vyksta intensyvios diskusijos. Kaip jūs vertinate šią ES strategiją?

Su analitikais paskaičiavome, kiek iki 2040 m. turime padidinti grūdų tiekimą pasauliui, kad išmaitintume jo gyventojus. Po 20-25 metų rinkai reikės tiekti 80 mln. tonų grūdų daugiau vien dėl populiacijos prieaugio. O vietų, kuriose jie auginami, mažėja: dėl klimato atšilimo, vandens stokos grūdų nebeaugina ar ateityje neaugins Šiaurės Afrikos, Vidurio Rytų šalys.

Europa kol kas yra pirmoji arba antroji grūdų eksportuotoja pasaulyje. Tačiau jei seksime Žaliuoju kursu, mažinsime trąšų naudojimą ir didinsime ekologinio ūkio dalį, 2040 m. Europa taps grūdų importuotoja. Sunku ir įsivaizduoti, kokia tuomet taps duonos vertė – kainos kils į kosmines aukštumas. Paradoksalu, bet užuot susitelkę į galvojimą, kaip padidinti produktyvumą ir pamaitinti pasaulį, einame priešinga kryptimi.

Suprantu ir sutinku, kad kova su klimato kaita – svarbu. Tačiau nepamirškime, kad pagrindinė žemės ūkio sektoriaus funkcija yra pagaminti pakankamą kiekį maisto. Žaliojo kurso intencijos geros, bet tikslų turi būti siekiama remiantis sveiku protu.

Paminėjote socialinę atsakomybę. „Google“ paieškoje suvedus „Agrorodeo“, daugiausia nuorodų – apie Vaidotą Žalą, Dakaro ekipažo lyderį. Tai be abejonės žinomiausias, bet tikrai ne vienintelis rėmimo projektas. Ką jums reiškia socialinė atsakomybė?

nuotrauka::3 right

Į socialinės atsakomybės iniciatyvas įsitraukiame natūraliai, sekdami savo moraliniu kompasu. Jų turime labai įvairių, nuo sporto iki projektų, skirtų socialiai pažeidžiamoms grupėms. Remiame senjorų paramos akciją „Maltiečių sriuba“, organizaciją „SOS vaikų kaimas“, prisidedame prie „Caritas“ veiklos. Jei turime galimybę pasidalinti – tą ir darome. Kartais iniciatyvos kyla iš noro paskatinti, padėti netradicines veiklas pasirinkusiems jauniems žmonėms, kurie, kaip ir mes, neieško lengvų kelių. Taip gimė motobolo rėmimo idėja. Kretingoje jau užaugo šios sporto rūšies jaunimo komanda, bus įdomu, kaip jiems seksis platesniuose Europos vandenyse.

O su V. Žala viskas prasidėjo netikėtai. Pažįstamas lenktynininkas anuomet paprašė pagalbos jaunai komandai. Pagalvojome – jei jie nori garsinti Lietuvos vardą, kodėl gi ne? Kai kas juokėsi, kad remiame „garažo“ komandą, bet atsakydavau, kad ir „Apple“ gimė garaže.

Su kokiomis nuotaikomis žvelgiate pirmyn?

Rinka, kurioje dirbame, yra keista, kartais net neįtikėtina. Turime rasti būdų, kaip ūkininkui sumokėti brangiau, o pirkėjui parduoti pigiau nei kiti, ir dar uždirbti pelno. Tikrai ne visada viskas einasi kaip per sviestą, turėjome ir nepasiteisinusių sprendimų, ir išdavysčių, ir praradimų. Praėjusieji metai nebuvo lengvi, susidėjo daug negatyvių dalykų. Tačiau jei net tokiomis sudėtingomis sąlygomis pavyko pasiekti rekordų, tai suteikia optimizmo, kad susidorosime ir su ateities iššūkiais. Nebijome klysti, nes klaida – ne bėda, o tik gairė, kaip elgtis kitąsyk. Kaip jau sakiau, nėra nieko, ko nebūtų galima išspręsti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Rašyti komentarą 0
Parlamentinis tyrimas dėl nevykdomų sankcijų ir trąšų tranzito reikalingas – G. Nausėda

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad parlamentinis tyrimas dėl nevykdomų JAV sankcijų Baltarusijos trąšų...

Verslo aplinka
2021.12.31
Atšilus orams dujos Europoje atpigo dar 25% Premium 3

Nors rusiškų dujų tiekimas į Vokietiją neatsinaujino, paskutinę metų dieną sandoriai dėl dujų vasario...

Rinkos
2021.12.31
Dėl tiekimo trikdžių IKEA planuoja didinti kainas 9%

IKEA kitais metais dėl tebesitęsiančių tiekimo ir transportavimo sutrikimų didins kainas vidutiniškai 9%,...

Prekyba
2021.12.31
Nepaisydama energetikos krizės Vokietija išjungs tris atomines elektrines 3

Vokietija penktadienį išjungs tris atomines jėgaines, laikydamasi ankstesnės kanclerės nustatyto branduolinės...

Pramonė
2021.12.31
M. Morawieckis: V. Putinas prisipažino šantažuojantis ES dėl dujų tiekimo 17

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pareiškė, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisipažino...

Verslo aplinka
2021.12.31
Gruodį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Gruodį Vilniuje pradėtos mokslo centro, 18 aukštų biurų pastato, rajone – gamyklos, o Kaune ir Klaipėdoje –...

Statyba ir NT
2021.12.31
Pandemija ir traškučiai: ko reikėjo jauno verslo eksporto šuoliui Premium 1

Per pandemiją ūgtelėjo užkandžių vartojimas, o dalis prekybos tinklų dairėsi arčiau įsikūrusių tiekėjų –...

Gazelė
2021.12.31
„Hugo Boss“ plės gamybos pajėgumus Turkijoje 3

Vokietijos drabužių ir aksesuarų gamintoja „Hugo Boss“ plečia gamybą Turkijoje, siekdama sumažinti...

Pramonė
2021.12.30
„Tesla“ dėl defektų atšaukia beveik pusę milijono automobilių 3

„Tesla“ nusprendė atšaukti daugiau nei 475.000 savo „Model 3“ ir „Model S“ elektromobilių dėl defektų,...

Pramonė
2021.12.30
„Samsung“ neigia už 42 mlrd. USD perkanti „Biogen“

Pietų Korėjos bendrovė „Samsung“ ketvirtadienį paneigė žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie neva...

Inovacijos
2021.12.30
„BaltCap“ fondas skolina 6 mln. Eur biokuro katilinės statybai Alytuje 3

Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ skolina 6 mln. Eur biokuro...

Pramonė
2021.12.30
Švedija Baltijos šalims teiks aktyviosios galios rezervo pagalbą

Baltijos šalims esant poreikiui nuo 2022 metų pradžios Švedija teiks aktyviosios galios rezervo pagalbą...

Pramonė
2021.12.30
„Litagra“ perka žemės ūkio bendrovę „Noragra“

Žemės ūkio verslo grupė „Litagra“ iš Norvegijos investuotojų perka 100% Šakių rajone veikiančios bendrovės...

Pramonė
2021.12.30
Brangstant elektrai ES paramos nebelaukiama Premium 9

Prognozuojant, kad energetikos krizė tęsis ir kitąmet, gamybos įmonės parengė projektus ir laukia europinių...

Pramonė
2021.12.30
„Linas Agro Group“ gavo leidimą įsigyti „Agro logistic service“ 1

AB „Linas Agro Group“ gavo Lenkijos Konkurencijos ir vartotojų apsaugos tarnybos leidimą įsigyti 100% UAB...

Rinkos
2021.12.30
„Gazprom“ vadovas: „Nord Stream 2“ parengtas naudoti 12

Rusijos antrojo eksporto dujotiekio per Baltijos jūrą iki Vokietijos „Nord Stream 2“ antroji gija baigta...

Pramonė
2021.12.30
Į regioną ateina stambus investuotojas su bent 450 mln. Eur amunicijos įsigijimams Premium

Stambių įsigijimų planus Centrinėje Europoje imasi įgyvendinti JK statybos medžiagų išteklių valdytoja...

Rinkos
2021.12.30
„Litgrid“ su „Siemens Energy“ pasirašė sutartį dėl sinchroninių kompensatorių už 106,2 mln. Eur

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pasirašė sutartį su bendrove „Siemens Energy“, kuri...

Pramonė
2021.12.29
„Tesla“ konkurentė „Northvolt“ atidarė pirmąjį savo baterijų gigafabriką

Švedijos bendrovė „Northvolt“ trečiadienį pranešė Švedijoje atidariusi savo pirmąją elektromobilių baterijų...

Inovacijos
2021.12.29
„Ignitis gamyba“ 2022 metais teiks izoliuoto darbo ir tretinio rezervo paslaugas

Valstybės kontroliuojamo energetikos holdingo „Ignitis grupė“ valdoma bendrovė „Ignitis gamyba“ su Lietuvos...

Pramonė
2021.12.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku