Tvari gyvulininkystė: žalioji energija gaminama ir ant fermų stogų

Gyvulių biologinės atliekos dažniau asocijuojasi su atliekomis nei su žaliava energijai išgauti, tačiau didžiausia Lietuvoje kiaulių augintoja bendrovė Idavang įžvelgė potencialą panaudoti šią žaliavą ir taip padėti aplinkai. Bendrovei kartu su partneriais priklausančiose biodujų jėgainėse apdorojamas skysas mėšlas, neutralizuojami kvapai ir gaminama žalioji elektros energija ir šiluma. Tai tik vienas iš daugelio įmonėje įgyvendinamų tvarių sprendimų, o atliktas energetinis auditas parodė, kad, siekiant tausoti aplinką, buvo pasirinkta teisinga kryptis.
Šiandien atsakingas požiūris verslo aplinkoje yra privalomas, be jo neįsivaizduojamas sėkmingas vystymasis ilgalaikėje perspektyvoje. Nuolat ieškome būdų taupyti energiją tai yra mūsų įmonės ilgalaikės strategijos dalis. Vadovaujamės nuostata, kad sėkmė galima tik kuriant socialiai atsakingą verslą, todėl jau seniai pradėjome diegti tvarios plėtros sprendimus, leidžiančius sumažinti poveikį aplinkai, sako bendrovės Idavang generalinis direktorius Saulius Leonavičius.
nuotrauka::1 right
Jo teigimu, įgyvendinus aplinkosaugos priemones atlikti energijos auditai patvirtino įmonės numatytą energijos resursų taupymo strategiją, todėl ir toliau judama nusibrėžta kryptimi. Kiekvienų metų pabaigoje, formuojant naują biudžetą, įmonė išsikelia naujus tvarumo tikslus, nusprendžia, į kokias priemones verta investuoti ir per kiek laiko jos turėtų atsipirkti.
Eiti darnaus verslo vystymosi keliu bendrovę skatina ir kolegos iš Danijos, kurie dirba ir gyvena čia, Lietuvoje. Ne naujiena, kad Skandinavijos šalys yra vienos didžiausių tvarumo ir aplinkosaugos ambasadorių visame pasaulyje. Idavang idėjų semiasi iš ten įgyvendinamų aplinkai draugiškų naujovių bei įvairių iniciatyvų aplinkosaugos srityje.
Elektrą gamina iš ūkiuose susikaupusio mėšlo
Vienas įdomiausių projektų, kurį bendrovė įgyvendino prieš 7 metus, yra bioduju? gamyba, panaudojant kiaulių kompleksų atliekas. Skaičiuojama, kad per metus Idavang is?augina daugiau nei 450 tūkst. kiauliu?, o auginant tokį kiekį gyvulių susidaro ir didelis kiekis atliekų. Ieškodama sprendimų, kaip sumažinti poveikį aplinkai ir panaudoti šias atliekas, bendrovė atrado, kad ūkiuose susidaręs kiaulių mėšlas yra daug potencialo turintis energijos šaltinis.
nuotrauka::2 left
Gyvulininkyste užsiimanti įmonė kartu su partneriais aštuoniuose ūkiuose Lietuvoje įrengė biodujų jėgaines. Jos apdoroja kiaulininkystės kompleksuose susikaupusį skystą mėšlą, naudojamą šilumai ir energijai gaminti, bei neutralizuoja kvapus. Jėgainėms perdirbus mėšlą, jis tampa aukštos kokybės organine trąša, kuri yra išlaistoma šalyje veikiantiems ūkininkams.
Siekdama tvarumo, Idavang diegia ir kitus energetinius išteklius tausojančius sprendimus. Prieš kurį laiką įmonė atnaujino fermų stogus, juos papildomai apšiltino, taip pat investavo į kiaulininkystės pastatų sienų apšiltinimą. Bendrovei priklausančiuose ūkiuose buvo įrengtos mažo energijos suvartojimo technologijos.
Kurį laiką apšvietimui fermose naudotos liuminescensinės lempos buvo pakeistos į žymiai mažiau energijos sunaudojančias LED lempas. Toks pasirinkimas leido užtikrinti tokį pat lempų efektyvumą ir keletą kartų sumažinti elektros sąnaudos. Tai gana nesunkiai įgyvendinamas projektas, kuris ne tik saugo aplinką, bet ir taupo pinigus, sako S. Leonavičius.
Investicijos taip pat buvo nukreiptos ir į įrangos automatizavimą. Fermose įmontuoti klimato kontrolės kompiuteriai šiandien leidžia pagal nustatytą temperatūrinę kreivę valdyti vėdinimą ar šildymą. Vadinasi, ventiliatorius neturi pastoviai suktis, o bendrovė gali sumažinti sąnaudas, reikalingas elektros energijai. Fermų šildymui bendrovė naudoja aplinkai draugiškesnes šiaudų katilines arba perteklinę šilumą iš biodujų jėgainių.
Biodujų jėgainė nėra vienintelė, kurią Idavang naudoja elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai. 2019 metais kartu su partneriais ant Pasodėlės ūkio stogo bendrovė įrengė 350 kW galios saulės elektrinę. Tai yra pirmoji saulės modulių instaliacija ant kiaulių fermos stogo Lietuvoje.
videoklipas::1
Tvarumo sprendimus įgyvendina su partneriais
Kiaulių augintoja atsakingai žiūri į vartojimą, todėl stengiasi tiksliai apskaic?iuoti ir kuo efektyviau naudoti gamybai reikalingas medžiagas ir išteklius. Dėl veiklos specifikos, vienas sudėtingesnių uždavinių įmonėje yra atliekų rūšiavimas. Fermose dažnai susidaro dideli kiekiai įvairių rūšių atliekų, kurioms išrūšiuoti neužtenka įprastų trijų rūšiavimo konteinerių. Dėl to bendrovė daug dėmesio skiria darbuotojų skatinimo priemonėms. Tikimasi, kad atsakingo atliekų rūšiavimo įpročius jie demonstruoja ne tik darbo vietoje, bet ir namuose.
Siekiant verslui efektyviai prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, darbuotojams skirtų iniciatyvų nepakanka. Tam reikalingi strateginiai, su kasdiene įmonės veikla susiję energetinio efektyvumo sprendimai, kurie dažnai yra technologiškai sudėtingi. Dėl to Idavang vadovas rekomenduoja kreiptis į profesionalus, kurie ne tik sumažins rūpesčių, bet ir atsižvelgs į verslo poreikius bei garantuos geriausiai verslo poreikius atitinkančius sprendimus.
Svarbu nedelsti bei dar šiandien keisti mąstymą ir įpročius. Jei čia ir dabar verslas pradės orientuotis į aplinkai draugiškus sprendimus ir žaliąjį sektorių, rytoj jis jau bus žingsniu priekyje kitų. Uždelsus gali tapti sunku pasivyti įmones, kurios jau dabar rodo tvarų požiūrį. Be konkurencinio pranašumo aplinkai draugiški sprendimai atneša ir finansinės naudos, tačiau mūsų atveju ji nevaidina reikšmingo vaidmens. Mums kur kas svarbiau yra verslo atsakomybė prieš gamtą ir aplinką, kurioje gyvename, apibendrina Idavang generalinis direktorius S. Leonavičius.
nuotrauka::3 nocrop
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti