Naudota programinė įranga: legalus būdas ir Lietuvos įmonėms sutaupyti milijonus

Reklama publikuota: 2022-02-03
Įmonės „Capefoxx“ specialistai padeda pirkti ir parduoti naudotas „Microsoft“ amžinas licencijas, o tai programinę įrangą naudojančioms įmonėms suteikia didžiules galimybes sutaupyti.
svg svg
Įmonės „Capefoxx“ specialistai padeda pirkti ir parduoti naudotas „Microsoft“ amžinas licencijas, o tai programinę įrangą naudojančioms įmonėms suteikia didžiules galimybes sutaupyti.

Įvairių naudotų prekių pirkimas ir pardavimas vis labiau populiarėja. Tačiau dauguma verslo ir IT padalinių vadovų nežino, kad yra ir legali naudotos programinės įrangos rinka. Ji pradėjo formuotis 2012 m., kai Europos Teisingumo Teismas priėmė keletą su šia sritimi susijusių sprendimų. Nuo tada naudota programinė įranga yra ypač populiari Vokietijoje, Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Dabar tokios programinės įrangos galima įsigyti ir Lietuvoje.

„Mūsų įmonė „Capefoxx“ specializuojasi pirkdama ir parduodama naudotas amžinas „Microsoft“ licencijas Europos Sąjungoje, o tai programinę įrangą naudojančioms įmonėms suteikia didžiules galimybes sutaupyti. Be to, tokios investicijos į programinę įrangą atsiperka žymiai greičiau, – pasakoja Reiko Raie, „Capefoxx“ Rytų Europos pardavimų direktorius. – Naujausias atvejis, kai viena Centrinės Europos įmonė nusprendė įsigyti naudotą programinę įrangą, parodė, kad taip jai pavyko sutaupyti 9 mln. Eur arba 75% sąnaudų, kurios būtų reikalingos naujoms licencijoms pirkti.“

Jis akcentuoja, kad nėra jokio skirtumo tarp įstatymus atitinkančios naudotos ir naujos programinės įrangos, kuri įdiegta vietoje (angl. on-premise) – įmonės kompiuteriuose ir serveriuose, – licencijos. Išskyrus vieną: naudota programinė įranga ją perkančiai įmonei sutaupo milžinišką pinigų sumą. „Mūsų misija – suteikti jūsų įmonei galimybę pasinaudoti šiuo didžiuliu pranašumu“, – teigia „Capefoxx“ Rytų Europos pardavimų direktorius. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad „Capefoxx“ nesiūlo debesijos (prenumeratos) (angl. cloud (subscription) licencijų.

R. Raie teigia, kad glaudus „Capefoxx“ bendradarbiavimas su tokiais auditoriais kaip „Deloitte“ leidžia garantuoti, jog perkamos licencijos yra patikimos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Europos Teisingumo Teismo (ETT) sprendimu buvo nustatytas teisinis pagrindas prekybai naudota programine įranga Europos ekonominėje erdvėje (EEE) . Tai atvėrė didelę galimybę sutaupyti išlaidų programinės įrangos licencijų srityje, – sakė Bartosz Rychlewski, „Deloitte“ programinės įrangos turto valdymo ekspertas. – Kai kurie mūsų klientai naudotą programinę įrangą papildė programinės įrangos pardavėjų teikiamomis debesijos paslaugomis. Puikus pavyzdys buvo „Office Pro Plus“ su „Office 365 E1“ planu, kuris leido sutaupyti, palyginti su „Office 365 E3“ 3 metų planu.

Tačiau labai svarbu peržiūrėti ir patvirtinti perduotų licencijų dokumentus pagal ETT sprendimą. Be kita ko, parduodanti šalis turi pateikti įrodymus, kad pradinis pirkėjas iš EEE įsigijo nuolatinę licenciją, ir pareiškimą apie pašalinimą. Jei tai neįtraukta į pirkimo dalį, toks sandoris gali būti ne visiškai teisėtas ir padidinti neatitikimo riziką. „Deloitte“ padeda organizacijai užtikrinti, kad jos naudotos programinės įrangos pirkimas neturėtų rizikos.“ 

Kada norima naudotos programinės įrangos 

„Capefoxx“ Rytų Europos pardavimų direktorius pasakoja, kad yra tam tikri pasikartojantys scenarijai, kai klientai nori įsigyti naudotos programinės įrangos.

Dažniausiai tai yra situacija, kai programinės įrangos pardavėjas pasinaudoja teise padidinti kainą, o jos pirkėjas ieško alternatyvių variantų. Jei pažvelgsime į istorines programinės įrangos tiekėjų, ypač „Microsoft“, kainų kitimo tendencijas, pamatysime, kad jos nuolat auga. Klientas priverstas taikytis su tokia kainų kitimo tendencija, nebent jis gauna galimybę nusipirkti naudotos programinės įrangos licencijų. Tai dabar galima padaryti ir Lietuvoje.

Antra, kai jau nusprendžiama įsigyti naudotos programinės įrangos ir pirkimo sutartyje reikia audito dokumentų, kurie įrodytų, kad įsigyjama įranga yra legali.

nuotrauka::2 right nocrop

Pagaliau, ne mažiau aktuali ir kaina: 80% įmonių, kurios anksčiau pirko iš „Capefoxx“, grįžta ir perka iš naujo arba priešingai – parduoda senesnes licencijas.

„Kiekvienu iš šių trijų scenarijų mūsų specialistas stengiasi pasiūlyti geriausią alternatyvą techniniu ir licencijavimo požiūriu, atsižvelgdamas į bendrojo licencijavimo sutartį ir kliento lūkesčius. Kartais reikia pasirinkti hibridinį scenarijų arba išlaikyti dabartinę produkto versiją, – aiškina R. Raie. – Priklausomai nuo kliento poreikių, hibridinis scenarijus gali konkuruoti su vien debesijos scenarijumi ir pasirodyti pigesnis bei tuo pačiu užtikrinti tą patį funkcionalumą. Pavyzdžiui, kai kurie mūsų klientai naudoja senas programas, kurios nepalaikomos ir nesuderinamos su naujausia programinės įrangos versija. Net jei programa yra suderinama su atnaujinimu, kai kuriems jos komponentams gali prireikti senesnės versijos arba gali būti užkoduotų kelių ir nuorodų, kurie dabar nesuderinami su naujesne versija. Norint išspręsti tokią problemą, reikėtų pertvarkyti programas, o tai yra ir brangu, ir dažnai jau nebėra jas išmanančių arba nėra išlikusių kodų.“ 

Naudotos programinės įrangos 5 pranašumai 

Įsigydamos naudotą programinę įrangą įmonės įgyja ne vieną pranašumą.

Pirmiausia galima gerokai sumažinti išlaidas IT sutaupant net apie 70%, palyginti su standartinėmis „Microsoft“ programinės įrangos licencijavimo sąnaudomis, pvz., kai įsigyjate papildomų kompiuterių.

Antra, galima įsigyti būtent tokią anksčiau išleistą programinės įrangos versiją, kuri geriausiai atitinka įmonės poreikius ir turimą IT infrastruktūrą – tai taip pat padeda išvengti nereikalingų išlaidų, nes naujos versijos kainuoja brangiau.

Trečias gaunamas pranašumas – įsigyjant naudotą programinę įrangą išsilaisvinama nuo konkretaus jūsų programinės įrangos tiekėjo priklausomybės, o tai stiprina derybines pozicijas.

Ketvirta, įsigyjant panaudotas licencijas atsilaisvina lėšų, kurias galima skirti kitoms investicijoms.

Ir penkta – įsigydami naudotą programinę įrangą rodote asmeninę iniciatyvą suteikti naudos įmonei.

R. Raie pastebi, kad dar dažnai kyla klausimas, iš kur atsiranda legali naudota programinė įranga. Visos naudotos „Microsoft“ licencijos, kurias siūlo „Capefoxx“, buvo gautos iš Europos Sąjungos, Didžiosios Britanijos ar Šveicarijos įmonių, kurias jos įsigijo teisėtai. Visos perparduodamos licencijos jau buvo naudotos. Įmonėms įsigytų licencijų gali nebereikėti po reorganizacijų, susijungimų. Programinės įrangos licencijos taip pat įsigyjamos iš nemokiomis tapusių įmonių po bankroto procedūrų. Svarbu, kad būtų įrodymai, jog licencijos buvo įsigytos ir naudotos teisėtai.

Beje, Europos Teisingumo Teismas dar 2012 m. liepos 3 d. paskelbė sprendimą byloje C-128/11, kad kai autorių teisių turėtojas pirkėjui pateikia programinės įrangos kopiją ir mainais už tam tikrą mokestį sudaro licencinę sutartį, suteikiančią pirkėjui teisę neribotą laiką naudoti šią kopiją, tas teisės turėtojas parduoda kopiją pirkėjui ir taip išnaudoja savo išimtinę platinimo teisę, t. y. autorių teisių turėtojas nebegali prieštarauti, kad pirkėjas perparduotų šios kopijos, jei perpardavimo metu nuosava pirkėjo kopija lieka nepanaudota. Tai taikoma, net jei licencinė sutartis draudžia vėlesnį pardavimą.

nuotrauka::1

 Kaip sutaupyti 70%: praktinis pavyzdys 

„Capefoxx“ specialistas taip pat nurodo, kad kai kuriems klientams naujausios programinės įrangos funkcionalumas gali būti tiesiog nereikalingas verslo poreikiams tenkinti. Todėl įsigydami naujausios programinės įrangos jie gerokai permokėtų už nepanaudojamą funkcionalumą. Pavyzdžiui, jei naudojama „Windows Server 2012“ infrastruktūra su „Office 2013“, gali visiškai pakakti infrastruktūrą atnaujinti į 2016 m. versiją, o tai žymiai sutaupytų išlaidų, palyginti su naujausiomis „Windows Server 2022“ ir „Office 2021“ versijomis.

„Norėtume pasiūlyti žingsnis po žingsnio metodą, kaip nustatyti, ar jūsų įmonė gali sutaupyti su dabartinėmis turimomis licencijomis, – sako R. Raie. – Į mus paprastai kreipiasi įmonės, norinčios įsigyti naudotos programinės įrangos bent nuo 2.000 Eur.“

Jis įvardija 5 punktus, kurie padės suprasti, ar jūsų įmonė gali sutaupyti įsigydama naudotų licencijų:

1. Peržiūrėkite savo „Microsoft“ bendrojo licencijavimo sutartį ir apskaičiuokite naują bendrą įsigyjamos programinės įrangos kainą. Ar yra galimybių pakeisti licencijavimo strategiją ir sutaupyti?

2. Peržiūrėkite „Microsoft“ pirkinių istoriją, ypač versijų atnaujinimus ir perkėlimą į debesį, bei nustatykite perteklinę programinę įrangą, kurią galite parduoti.

3. Apskaičiuokite galimybę sutaupyti arba net galimą uždarbį pardavus nenaudojamas licencijas.

4. Pasikalbėkite su vidinėmis suinteresuotosiomis šalimis, įskaitant teisininkus, ir supraskite jų poziciją.

5. Norėdami pradėti optimizuoti turimą programinę įrangą, susisiekite su programinės įrangos specialistu, pvz., „Capefoxx“ (Capefoxx.com).

„Laikydamiesi sutarčių sąlygų mes negalime atskleisti savo klientų, bet galiu pateikti vieną iš naujesnių konkrečių pavyzdžių, kaip ir kiek įmonei pavyko sutaupyti, – pasakoja R. Raie. –Paslaugų įmonė, vienodai stipriai vykdanti veiklą ir internete, ir fizinėse buveinėse, plėtėsi ir jai reikėjo įsigyti papildomos „Microsoft“ programinės įrangos (licencijų), kuri būtų analogiška naudojamai vietinei (amžinai) (angl. on-premise (perpetual) esamoje įrangoje. Bendrovė skaičiavo, kad vien naujoms darbo vietoms įrengti naujos amžinos licencijos kainuotų apie 20.000 Eur. Ieškodami sprendimo, kaip optimizuoti plėtros išlaidas, jie išsiaiškino, kad legaliai galima įsigyti naudotą nuolatinę programinę įrangą, kuri puikiai derėtų su jų turima vietine programine įranga. Taip programinei įrangai įsigyti jie sutaupė apie 70% biudžeto – ji kainavo apie 6.000 Eur ir buvo identiška anksčiau įsigytai.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Kaip pasiruošti kritinei situacijai: kai reikia gelbėti skaitmeninius sprendimus Verslo tribūna

Šiemet šalyje ir regione pasikeitus geopolitinei situacijai, organizacijoms teko iš naujo įvertinti veiklos...

PowerUP
2022.06.29
Pokyčiai darbo rinkoje – svarbus dėmesys vertybėms bei asmeninėms savybėms Verslo tribūna

Pandemija darbo rinką pareguliavo taip, kad įmonės ėmėsi papildomų veiksmų tiek įdarbindamos naujus...

PowerUP
2022.06.01
„Stansefabrikken“ metalo dažymo kokybei užtikrinti – tūkstančiai automatizuotų įrašų Verslo tribūna

Beveik 20 metų Ukmergėje veikiančios metalo apdirbimo įmonės „Stansefabrikken“ klientai tikisi, kad jų...

PowerUP
2022.05.30
Darbuotojai-ambasadoriai: naujas Šventasis Gralis? Verslo tribūna

Savo organizacijoje kasmet matuojame darbuotojų pasitenkinimo darbdaviu rodiklius (ENPS) ir visai neseniai...

PowerUP
2022.05.12
Į ERGO kvietimą pasodinti per 35 tūkst. medelių atsiliepė 5 tūkst. iniciatyvos dalyvių Verslo tribūna

Jau ne vienerius metus gamta bei žmonių sveikata aktyviai besirūpinanti draudimo bendrovė ERGO žengė dar...

PowerUP
2022.05.03
Apskaitos procesų architektūra: efektyvumas slypi detalėse Verslo tribūna

Pandemijos turbulencija, sustiprinta nuolatine įtampa dėl karo Ukrainoje, ir verslo pastangos pasivyti...

PowerUP
2022.05.02
Privalome nuolat galvoti, kaip sukurti papildomą vertę klientui Verslo tribūna

Šuoliais augusi e-komercijos ir logistikos rinka per keletą metų ženkliai patobulėjo. Iš pirmo žvilgsnio...

PowerUP
2022.04.27
Darbo užmokesčio apskaita: ramybę užtikrins kompetencija Verslo tribūna

Kartu su nuolat kintančiais darbo užmokesčio apskaitos reikalavimais ir didesniu dėmesiu darbuotojams,...

PowerUP
2022.04.27
Kaip draudimo sektoriui apsidrausti nepriekaištinga klientų patirtimi? Verslo tribūna

Sutikime, skaitmeninė transformacija yra nepaprastai svarbi daugeliui verslo šakų, tačiau draudimo sektoriui...

PowerUP
2022.04.06
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Stringant logistikai Azijoje, bendrovė „Venipak“ vysto naujus oro kelius Verslo tribūna

Pastarojo laikotarpio geopolitinė situacija ardo logistikos kelius Rytuose. Pekino ir Vilniaus nesutarimai...

PowerUP
2022.03.24
Darbdavio civilinė atsakomybė: ką svarbu žinoti kiekvienai įmonei? Verslo tribūna

Įmonės vis daugiau dėmesio skiria savo darbuotojų gerovei, o tuo pačiu ir jų saugumui. Visgi nelaimingų...

PowerUP
2022.03.22
Nenaudojama programinė įranga – užšaldytas kapitalas augimui ir plėtrai Verslo tribūna

Dalis įmonių net neįsivaizduoja, kad savo rezerve turi tūkstančius ar net dešimtis tūkstančių eurų...

PowerUP
2022.03.03
Kaip nūdienos apgavysčių liūne finansų sektoriams užsitikrinti patikimumą? Verslo tribūna

Dauguma naudotojų šiais laikais teikia pirmenybę trims esminiams finansinių paslaugų kriterijams –...

PowerUP
2022.03.03
„Grant Thornton Baltic“: skolinant susijusioms įmonėms, svarbus kiekvienas argumentas Verslo tribūna

Kai vienai grupei priklausančios ar asocijuotos įmonės viena kitą finansuoja paskolomis, visuomet kyla...

PowerUP
2022.02.23
Justas Šablinskas: su visapusiško užsakymo išpildymo paslauga e.komercija atsiriša rankas plėtrai Verslo tribūna 1

Rinkos analitikai prognozuoja, kad sulig karantinu gerokai išaugęs visuomenės poreikis apsipirkinėti...

PowerUP
2022.02.17
„Novian“ grupės vadovas E. Rėkus: kaip užtikrinti organizacijų IT poreikius ir atskleisti tikrąją duomenų vertę Verslo tribūna

Kaip keičiasi verslo ir organizacijų IT poreikiai, kaip juos efektyviai užtikrinti sparčiai vystantis...

PowerUP
2022.02.03
Naudota programinė įranga: legalus būdas ir Lietuvos įmonėms sutaupyti milijonus Verslo tribūna

Įvairių naudotų prekių pirkimas ir pardavimas vis labiau populiarėja. Tačiau dauguma verslo ir IT padalinių...

PowerUP
2022.02.03
Atvirojo kodo sistemų diegimas versle: 3 patarimai, kaip išvengti klaidų Verslo tribūna

Būdamas atvirojo kodo sistemų apologetas, dažniau pasakoju apie jo atvirumą, dinamiškumą ir buvimą de facto...

PowerUP
2022.02.02
Pandeminis chaosas: kaip palaikyti skaitmeninę verslo higieną? Verslo tribūna

Kaip žinia, pašto karvelių ir fizinių parašų laikai jau dulka giliai, giliai stalčiuje. Ant pjedestalo kurį...

PowerUP
2022.01.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku