Kas tai? Veiklos sukaktis

Danų inžineriniai sprendimai pritapo ir Lietuvoje

Publikuota: 2018-09-05
Nors Madsas Clausenas, „Danfoss“ įkūrėjas ir išradėjas, augo ūkininkų šeimoje, jį nuo vaikystės žavėjo inžineriniai sprendimai.
Nors Madsas Clausenas, „Danfoss“ įkūrėjas ir išradėjas, augo ūkininkų šeimoje, jį nuo vaikystės žavėjo inžineriniai sprendimai.

Šildymo bei šaldymo automatiką, kompresorius, hidraulikos prietaisus ir komponentus Lietuvos rinkai UAB „Danfoss“ tiekia jau 25 metus. Per ketvirtį amžiaus įmonei pavyko šalies vartotojus pripratinti prie nuolatinių naujovių, todėl šiandien „Danfoss“ gaminamų naujų inžinerinių technologijų imlumu Lietuva prilygsta Vokietijai.

Bendrovės vadovas Darius Gagys sako, kad per 25 m. rinka stipriai pasikeitė, o „Danfoss“ pavyko prie tų pokyčių prisidėti: „Ankščiau Lietuvoje žmonės nesuprato, kam reikalingas netgi toks paprastas visiems pažįstamas prietaisas kaip radiatoriaus termostatas, o šiandien vartotojai jo reikalauja kaip būtino. Dabar žmonės nori kuo naujesnių, vieno mygtuko paspaudimu išmaniajame įrenginyje valdomų sprendimų. Vartotojai labai imlūs naujovėms, o mes stengiamės su kaupu išpildyti jų poreikius.“

Nuo palėpės iki gamyklų

UAB „Danfoss“ priklauso pasaulinei grupei, kurios istorija prasidėjo Danijoje, kai 1933 m. Madsas Clausenas įkūrė įmonę „Dansk Køleautomatik og Apparatfabrik“, vėliau pervadintą į „Danfoss“. Nors M. Clausenas augo ūkininkų šeimoje, jį visą gyvenimą žavėjo inžineriniai sprendimai. 1927 m. jis gavo inžinerijos specialybės diplomą, o po šešerių metų sukonstravo pirmąjį savo įmonės prietaisą – automatinį ventilį šaldymo įrenginiams. Ypač gerai žinomas beveik prieš 80 m. jo sukurtas vienas iš pirmųjų pasaulyje radiatorių termostatas, be kurio šiandien neįsivaizduojame nei vieno būsto.

nuotrauka::1 right

Nors „Danfoss“ veiklos pradžioje pasaulis kentė Didžiąją ekonominę krizę, kompanijai tai išėjo į naudą: negalėdama importuoti prekių Danija turėjo verstis savo jėgomis, taigi įmonės gaminama produkcija iškart rado pirkėjų.

Vos per pirmąjį veiklos mėnesį produkcijos buvo parduota už 277 kronas, o per visus 1933 m. – už 15.000 kronų. Tuomet tai buvo didžiuliai pinigai ir įrodymas, jog M. Clausenas kuria tai, ko reikia rinkai. 1935 m. jis įsigijo pirmąjį įrenginį – senas tekinimo stakles, pasamdė pirmąjį darbuotoją.

„Danfoss“ būstinė tuo metu buvo Elsmarko kaime, M. Clauseno tėvų namuose. Jo darbo stalas ir lova stovėjo toje pačioje palėpėje, ji atstojo ne tik namus, bet ir darbovietę. Kai 1936 m. buvo nupirktas naujas įrenginys, jo niekaip nepavyko užkelti į palėpę, todėl tuomet šalia tėvų sklypo buvo suręstas 70 m2 medinis namelis darbui.

1940 m. balandį Danija buvo okupuota, prekyba sustojo, be darbo stovėjo naujas frikcinis presas, už kurį dar net nebuvo sumokėta. Ateities prognozės buvo liūdnos, iki kol viena Čekoslovakijos firma (vėliau tapusi „Danfoss“ atstovybe) pareiškė perkanti visus presostatus – slėgio reles. Vėliau atsirado pirkėjų Belgijoje ir Olandijoje, o 1942 m. atsidarė pirmoji „Danfoss“ atstovybė užsienyje – Švedijoje.

Sunkaus darbo dėka „Danfoss“ virto modernia, racionaliai tvarkoma įmone, pajėgia konkuruoti su didžiausiomis gamyklomis, kurios logotipas – kompanijos pavadinimas, rašytas paties įkūrėjo ranka – šiandien atpažįstamas visame pasaulyje.

Po M. Clauseno mirties už kompanijos vairo stojo jo žmona Bitten Clausen, visuomet aktyviai dalyvavusi įmonės gyvenime. Pasitraukdama ji perleido vadovo rolę sūnui Jorgenui ir įsteigė „Bitten Mads Clausen“ fondą, garantuojantį firmos išlikimą ir plėtrą. Fondas ir sunkus darbas lėmė, kad šiandien „Danfoss“ turi po visą pasaulį išsidėsčiusių beveik 70 fabrikų ir 50 produkciją parduodančių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 26.000 žmonių.

Svarbiausia – suprasti poreikius

Lietuvai atgavus nepriklausomybę „Danfoss“ nutarė čia įsteigti atstovybę, kurios darbuotojų tikslas buvo skleisti žinią apie kompaniją, lankyti potencialiomis pirkėjomis laikomas įmones, pristatyti produkciją. 1998 m. ši atstovybė tapo bendrove.

nuotrauka::2 right

„Bendrovė veiklą pradėjo nuo šilumos skaitiklių daugiabučiams tiekimo. Kadangi Lietuvai būnant Sovietų Sąjungos nare sunaudojamos šiluminės energijos tiksliai neskaičiuodavo, atgavus nepriklausomybę šis poreikis tapo esminis, buvo pradėta vesti apskaita ir propaguojamas energijos taupymas. Veiklos Lietuvoje pradžioje dirbome ir su šilumos tiekimo, maisto bei pramonės įmonėmis, tiekėme dažnių keitiklius, šaldymo įrangą, reguliavimo vožtuvus ir kt.“, – pasakoja D. Gagys.

Kaip didžiausią patirtą iššūkį jis įvardija dinamišką, nuolat besikeičiančią rinką, prie kurios reikėjo išmokti nedelsiant prisitaikyti. „Atgavus nepriklausomybę Lietuva buvo gan konservatyvi naujoms technologijoms, į jas žiūrėjo nepatikliai. Bėgant metams žmonių akiratis prasiplėtė ir inovacijos, išmaniosios technologijos tapo prioritetu, reikėjo išmokti tinkamu metu pasiūlyti tinkamą produktą. Naujų „Danfoss“ technologijų imlumu Lietuva šiandien pralenkia Lenkiją ir žengia koja kojon su inovatoriškąja Vokietija“, – tvirtina vadovas.

Jo teigimu, 25 metai įmonę užaugino visapusiškai: padaugėjo ne tik siūlomos produkcijos, bet ir klientų bei komandos narių, kurių kompetencijos taip pat smarkiai išaugo. Dėl to lietuviškoji „Danfoss“ bendrovė pasaulyje yra itin gerai kotiruojama.

Pamokos iš Danijos

D. Gagys pasakoja, kad viena iš priežasčių, padėjusių įmonei tapti lydere inžinerinių sprendimų srityje, yra iš Danijos atėjęs komandos valdymo modelis. „Danfoss“ vertina kiekvieną savo darbuotoją, tokio požiūrio į komandą pamatus padėjo pats M. Clausenas.

„Iš Danijos gauname ne tik naujausią informaciją apie gaminius, procesus, technologijas, bet ir semiamės kolektyvo valdymo praktikos. Daniškas požiūris į darbuotoją prieš 25 m. kardinaliai skyrėsi nuo lietuviškojo, mat čia darbdaviai buvo orientuoti į greitą rezultatą, o ne į ilgalaikį darbuotojų išlaikymą bei jų motyvaciją. Danai visapusiškai ir nuoširdžiai rūpinasi savo darbuotojais, tą nuo pat pradžių darėme ir mes. Dėl to šiandien turime stiprią ir kompetentingą komandą“, – tvirtina D. Gagys.

Įmonės vadovas sako, kad danai taip pat leido geriau suprasti, ką reiškia būti draugišku gamtai. „Danfoss“ visame pasaulyje yra pozicionuojama kaip tvari (angl. sustainable) kompanija, propaguojanti energijos taupymą ir aplinkos saugojimą.

„Ne tik mūsų produkcija yra tiesiogiai susijusi su energijos taupymu ir kuo mažesne tarša, kompanijos viduje taip pat vyrauja tvarumo politika. Įrenginiai, kuriais gaminami produktai, mažai teršia aplinką, netgi automobilius prekių transportavimui renkamės kuo ekologiškesnius. Kuo mažiau teršime, tuo geriau jausimės ir kursime visiems malonią gyventi aplinką“, – teigia D. Gagys.

Kalbėdamas apie ateities planus ir vizijas jis taip pat pabrėžia tvarumą, anot jo, energetiškai ekonomiškų prietaisų reikės vis labiau ir jie bus vis pažangesni. Be to, jo manymu, inžineriniai sprendimai bus optimizuoti ir suskaitmeninti.

„Šiandien „Danfoss“ yra į skaitmenizaciją orientuota kompanija, šios technologijos vis tobulės, o mes nuo jų neatsiliksime. Jei anksčiau jūsų namuose buvo daug inžinerinių komponentų ir kiekvienas jų buvo valdomas atskirai, šiandien juos jau galima valdyti vienu metu, iš vieno taško. Be to, kiekvienas jų bus orientuotas į energijos taupymą. Tokia kryptimi „Danfoss“ eis ir toliau bei tobulins sistemas. Nors ir sunku nuspėti ateitį, tikiu, kad ateinančius 25 metus mes puikiai gyvuosime ir tikrai turėsime ką veikti“, – šypsosi D. Gagys.

nuotrauka::3

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„3 burė“ įvertinta aukščiausiu LEED sertifikatu

Vilniaus biurų komplekso „3 burės“ trečiasis pastatas įvertintas aukščiausiu tarptautinės tvarių pastatų...

Inovatyvūs gaminiai ir spalvų sprendimai – Baltijos šalių rinkai Verslo tribūna

Didžiosios Britanijos aplinkotvarkos specialistai įvardindami 2019 m. vyrausiančias aplinkotvarkos...

„BaltCap“ investicija – senelių namai 2

Didžiausias Baltijos šalyse privačių fondų valdytojas „BaltCap“ investuoja į senelių namus.

Rinkos
08:44
Su „Vlantana“ susijusi „Stonus Invest“ prie Klaipėdos planuoja logistikos centrą Premium 1

Bendrovė „Stonus Invest“ Klaipėdos rajone, šalia autostrados Vilnius–Klaipėda, ketina statyti naują...

„Eikos“ rangos verslas šovė į viršų, planuose – daugiau bendrabučių Premium 1

Praėjusiais metais nekilnojamojo turto (NT) įmonių grupėje „Eika“ į viršų šovė rangos verslas. Vis dėlto...

 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
„Luminor“ aukcione išparduoda turto už 7,8 mln. Eur 1

Bankas „Luminor“ e. aukcione ruošiasi parduoti 53 nekilnojamojo turto (NT) objektus, kurių bendra pradinė...

Statyba ir NT
2019.04.16
„Ober-Haus“: butų kainos kovą didmiesčiuose augo 5% 5

Bendras butų kainų lygis penkiuose Lietuvos didmiesčiuose per 12 mėnesių nuo kovo buvo paaugęs 5%.

Statyba ir NT
2019.04.16
„Akropolio Group“ įmonė skolinasi 140 mln. Eur 9

UAB „Ozo turtas“, kuriai priklauso Vilniaus prekybos centras (PC) „Akropolis“, iš kelių bankų skolinasi 140...

Statyba ir NT
2019.04.16
Naujam daugiabučių renovacijos etapui – beveik trečdalis milijardo Verslo tribūna

Investicijos į naują senos statybos daugiabučių namų renovacijos etapą Lietuvoje turėtų siekti 304 mln. eurų.

Statyba ir NT
2019.04.16
Renesansas statybų aikštelėse – sugrįžta gelžbetonio konstrukcijos Premium

Augantys statybų tempai ir didėjančios sąnaudos NT plėtotojus verčia ieškoti vis efektyvesnių statybos būdų –...

Statyba ir NT
2019.04.16
Reikalavimą pagal galiojančias vartojimo kredito sutartis gali perimti ne kiekvienas kreditorius Verslo tribūna

Civilinis kodeksas prievolę apibrėžia kaip teisinį santykį, kurio viena šalis (skolininkas) privalo atlikti...

Finansai
2019.04.15
Teismo prašoma uždrausti rekonstruoti sostinės Sporto rūmus 8

Izraelyje gyvenantis litvakas prašo teismo uždrausti Turto bankui rekonstruoti Sporto rūmus nurodydamas, kad...

Statyba ir NT
2019.04.15
Vyriausybė VDU leido parduoti 2 mln. Eur vertės pastatus  2

Vyriausybė atvėrė kelią Vytauto Didžiojo universitetui (VDU) parduoti buvusio Aleksandro Stulginskio...

Statyba ir NT
2019.04.15
Įmonės vadovus veda į teismą dėl pavaldinio žūties darbe

Vienos įmonės vadovai bus teisiami dėl nelaimingo atsitikimo, kurio metu darbo vietoje žuvo darbuotojas.

Statyba ir NT
2019.04.15
Ieško rangovo Neries kairiajai krantinei tvarkyti 5

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė konkursą rangovui atrinkti, kuris už 5,4 mln. Eur (be PVM) imtųsi dalies...

Statyba ir NT
2019.04.15
Vilniaus „Paupio“ biuruose iškėlė vainiką 2

Ant nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Darnu Group“ sostinės centre plėtojamo verslo centro iškeltas...

Statyba ir NT
2019.04.15
Daugiabučių renovacijos projektui – apdovanojimas už dizainą   4

Šiuolaikinio dizaino Europos konkurso „EU Mies Award” 2019 m. pagrindiniu nugalėtoju paskelbtas trijų...

Statyba ir NT
2019.04.15
Kunkuliuojanti būsto rinka apstulbino, bet nerimo nesukėlė Premium 13

Šių metų pradžia Vilniaus butų plėtotojams pučia bene didžiausią optimizmo dozę per pastaruosius kelerius...

Statyba ir NT
2019.04.15
ES pučia žaliąjį burbulą – kasmet nori surinkti bent po 180 mlrd. Eur Premium 12

Pastatų renovacija, transportas, mobilumo miestuose projektai, energetika, miškininkystė – tai į...

Finansai
2019.04.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau