Neramina odos dariniai: atsakymas akimirksniu, ar tai pavojinga sveikatai
„Dts solutions“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkais įgyvendino ES struktūrinėmis lėšomis finansuojamą projektą „Išmanioji multimodalinė vaizdinimo sistema odos vėžio diagnostikai (SmartVisSolution)“. Pasinaudojus „SmartVisSolution“ programėle, t. y. įkėlus į ją odos darinio nuotrauką, akimirksniu gaunamas atsakymas, ar jis gali būti piktybinis ir kelti grėsmę sveikatai ar, priešingai, sužinoti ir nusiraminti, kad tai gerybinis odos darinys, kuris sveikatai nepavojingas. „SmartVisSolution“ buvo sertifikuotas kaip I klasės medicininis prietaisas. Toks sertifikavimas numato, kad „SmartVisSolution“ galima naudoti medicinoje kaip rekomendacijas, bet ne diagnozes, teikiančią priemonę.
Parama išjudino iš mirties taško
„Pirmiausia reikia pasidžiaugti, kad ES struktūrinėmis lėšomis buvos finansuojamas projektas, kuris leido bendradarbiauti mokslo institucijoms ir verslo įmonei bei sukurti labai reikalingą sprendimą, – akcentavo Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto profesorius, DI ekspertas Vidas Raudonis. – Jei šios paramos nebūtų buvę, neaišku kada toks nuotolinės diagnostikos sprendimas būtų sukurtas ir pasiūlytas plačiam naudojimui.“
Linas Eidimtas, „Dts solutions“ direktorius, taip pat pritaria, kad „be šios paramos projektas, matyt, nebūtų pajudėjęs iš mirties taško“.
Parama projekto „Išmanioji multimodalinė vaizdinimo sistema odos vėžio diagnostikai (SmartVisSolution)“ įgyvendinimui suteikta pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos 1 prioritetą „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ priemonę „Eksperimentas“. Bendra projekto vertė – 726.424 Eur, iš kurių 495.919 Eur sudaro finansavimas iš Europos regioninės plėtros fondo.
Technologijos gali padėti kuo anksčiau aptikti ligą ir išvengti liūdniausių pasekmių.
DI išmoko įvertinti odos darinius
Anot prof. V. Raudonio, kuriant programėlę uždavinys buvo gana aiškus: vizualiai ištirti ir pamatuoti tam tikrus odos darinių pokyčius bei priimti sprendimą apie galimą odos ligą.
„Matavimo rezultatams analizuoti ir buvo pasitelkti DI metodai, kurie tam tikra prasme „dirbo“ kaip gydytojai dermatologai. Beje, šie gydytojai padėjo mums kurti duomenų bazes, kurias išanalizavo DI ir jomis rėmėsi darydamas išvadas. Be šių duomenų projekto nebūtų buvę įmanoma įgyvendinti“, – akcentavo medikų reikšmę kuriant „SmartVisSolution“ programėlę DI ekspertas.
L. Eidimtas antrina, kad dermatologų indėlis kuriant programėlę buvo milžiniškas, nes jie parinko vaizdus, kuriuos išanalizavęs DI „išmoko“ priimti tinkamus sprendimus dėl odos darinių, atpažinti tam tikras ligas ar padaryti išvadas ir nuraminti besitiriantįjį, kad ant jo odos esantys pakitimai sveikatai ir gyvybei pavojaus nekelia.
Padeda diagnozuoti 6 odos ligas
„Mes atlikome „SmartVisSolution“ programavimo darbus, kad norintiems išsitirti savo odos darinius pateiktume galutinį produktą. Dabar odos darinių identifikavimo sistema pasiekiama svetainėje Smartvissolution.com. Ja naudodamasis išorinis vartotojas gali pateikti odos darinio nuotrauką bei gauti pirmines išvadas. Jei įvertinimas nurodo tam tikrą riziką, žmogus turėtų kreiptis į medikus. DI išvados – tik rekomendacinio pobūdžio, jis nėra medikas“, – akcentuoja „Dts solutions“ direktorius.
Prof. V. Raudonis atkreipia dėmesį, kad DI sugeba labai greitai palyginti įkeltą nuotrauką su jam jau „žinomais“ odos pakitimais ir pagal tam tikrus kriterijus įvertinti galimą ligą: „DI geras tuo, kad nuotraukose gali pamatyti ryšius, kurie susiję su tam tikra liga“.
Šiuo metu „SmartVisSolution“ programėlė gali padėti diagnozuoti šešias odos ligas, priskirdama įkeltą nuotrauką tam tikrai kategorijai – nuo piktybinio iki gerybinio darinio. Tiesa, profesorius atkreipia dėmesį, kad kol kas programėlė tik formuluoja išvadas, bet nenurodo, kuo remdamasi jas pateikė. Todėl tolesnis jos vystymas – programėlę padaryti dar labiau suprantamą vartotojui, kad besitiriančiajam nurodytų ir priežastis, pvz., odos darinio formą, spalvą, kraštų linijas ir pan., kurios lėmė išvadas.
DI mokėsi išanalizavęs 59.000 vaizdų
Prie programėlės „SmartVisSolution“ kūrimo prisidėjusi LSMU prof. dr. Skaidra Valiukevičienė prisiminė, kad bendradarbiauti su „Dts solutions“ pradėjo prieš gerą dešimtmetį, kai buvo pradėti kurti projektai, kaip iš skaitmeninių vaizdų būtų galima tiksliau diagnozuoti odos melanomą.
„Įgyvendintas projektas svarbus keliais aspektais. Pirmiausia, jis padeda atskirti, klasifikuoti tam tikrus odos vaizdus. „SmartVisSolution“ gana patikimai atskiria odos melanomą ir gerybinius navikus, kurie yra gerokai dažnesni nei piktybiniai. Tokiu būdu sukurta technologija padeda specialistui, pas kurį nukreipiami tik diagnozės reikalingi atvejai, ir nuramina žmogų, kuris turi gerybinį, sveikatai nepavojingą odos darinį, – teigia gydytoja dermatovenerologė. – Matau platų šios programėlės pritaikymą tarp šeimos gydytojų, kuriems ji padėtų rasti operatyvų atsakymą, ar besikreipusį toliau siųsti tirtis pas šios srities specialistą, ar rekomenduoti tik odos darinio stebėseną.“
Ji prisimena, kad viena sudėtingiausių projekto dalių buvo programėlės prototipo akreditavimas. Kuriant programėlę „SmartVisSolution“ dermatologų buvo atrinkta ir DI pateikta išanalizuoti ir jų turėtų pacientų, ir pirktų odos darinių vaizdų iš įvairių duomenų bazių. Anot profesorės, ateityje programėlė turi galimybę analizuoti ne tik odos darinių, bet ir kitas odos ligas. Mat DI buvo „treniruojamas“ atpažinti įvairius odos susirgimus jam pateikiant per 59.000 vaizdų, o testuota atpažinti 100 odos navikų, iš jų 32 odos melanomas.
SmartVisSolution“ gali padėti diagnozuoti šešias odos ligas.
Žmogui, kuris rūpinasi savimi
Anot prof. S. Valiukevičienės, programėle pasinaudojęs žmogus ir gavęs išvadas, kad procentaliai jo turimas odos pakitimas gali būti piktybinis, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir gauti siuntimą pas odos specialistą į tretinio lygios sveikatos priežiūros įstaigą, kuri specializuojasi melanomos diagnostikoje.
„Tokiam žmogui atveriamas žalias koridorius tolesnei skubiai diagnostikai“, – teigia LSMU profesorė. Apibendrinant galima teigti, kad programėlė „SmartVisSolution“ gali nuraminti žmogų atsakydama, jog jam ne melanoma, o iš kitos pusės – paskatinti kuo skubiau pasirūpinti savo sveikata ir svariai prisidėti prie odos ligų ankstyvosios diagnostikos, kas lemia geresnius gydymo rezultatus, o atskirais atvejais – ir išgyvenamumą.
LSMU profesorė primena liūdną statistiką, kad per pastarąjį dešimtmetį tarp baltaodžių odos ligų diagnozuojama vis daugiau, o melanoma ypač pavojinga, nes laiku nediagnozuota gali išplisti ir tapti mirtina. Melanoma pastaraisiais metais suserga apie 10 žmonių iš 100.000, t. y. du kartus daugiau nei prieš dešimtmetį. Odos vėžio, ne melanominio, susirgimų Lietuvoje taip pat padvigubėjo. Lietuvoje didėja odos melanomas sergamumas ir mirtingumas, kas įrodo, kad stinga profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos.
„Tad labai svarbu, kad pats žmogus rūpintųsi savo sveikata. Technologijos, tokios kaip „SmartVisSolution“ gali padėti kuo anksčiau aptikti galimą ligą, nukreipti pas specialistus ir sėkmingai išvengti liūdniausių pasekmių“, – akcentuoja prof. S. Valiukevičienė.
Ir „Dts solutions“ direktorius, ir KTU profesorius pasakoja, kad „SmartVisSolution“ yra toliau tobulinama, DI mokomas dar tiksliau atpažinti odos darinius ir galimas ligas.
VERSLO TRIBŪNA
Inga Lukošiūnaitė, Inovacijų agentūros Investicijų valdymo departamento Mokslo ir inovacijų skyriaus vadovė, teigia, kad pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Eksperimentas“ iš viso sėkmingai baigti įgyvendinti 204 projektai bendrai 130 mln. Eur sumai. Finansavimu siekta skatinti įmones investuoti į inovaciniams gaminiams, paslaugoms ar procesams kurti reikalingus mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP), taip pat paskatinti įmonių augimą investuojant į MTEP ir inovacijų infrastruktūros kūrimą bei plėtrą.